Šta je novo?

Kablovi, da ili ne... preporuke, itd...

Covix

Cenjen
Učlanjen(a)
26.05.2013
Poruke
164
Poena
169
Nego jeli neko probao QED kablove (opticki, analogni nebitno) ? Jel vrede ista ?
 
Poslednja izmena od urednika:
Koristio sam ja QED DMF1 zvučnički, sa Airloc bananicama i to je radilo sasvim korektno (za onoliko koliko sam platio).
Moja preporuka je da se registruješ na Hi-Files forumu, imaš temu o FTA kablovima - u pitanju je naš čovek koji pravi odlične kablove, izuzetan odnos uloženo/dobijeno.
Evo, ovde je tema o FTA kablovima, pa pročitaj:
http://www.hi-files.com/forum/index.php?/topic/12687-ftafinal-touch-audio/
 
Ma ne može ti sa kablovima pomoći bilo kakav forum. Kablovi se ne kupuju bez probe, a poželjno je više različitih (brendova) odjednom i nekoliko dana za slušanje. Većina naših trgovaca daje kablove na probu (neki traže kaparu), tako da nema izgovora posle.
 
I obavezno trazi cenovnik za FTA preko PM jer javno nije nigde objavljen. Mozda i cene nisu iste za sve. Dobra fora je sto mozes kasnije kupljeni kabl zameniti (i doplatiti) za skuplji. Zanimljivo je da kako nema u ponudi polovnih kablova (tj koriscenih) kasnije su izgleda ti vraceni opet u opticaju i prodaju kao novi.
Pozdravljam domace firme, samo mi smeta nagovestaj mutljavine. Kako Korato uredno prikazuje cene svojih proizvoda...
 
Ma ne može ti sa kablovima pomoći bilo kakav forum. Kablovi se ne kupuju bez probe, a poželjno je više različitih (brendova) odjednom i nekoliko dana za slušanje. Većina naših trgovaca daje kablove na probu (neki traže kaparu), tako da nema izgovora posle.

Nisam ni mislio da mu pomogne forum u kupovini kablova, o prepametni.
Zoki koji stoji iza FTA daje kablove na probu, bez obaveze da se kupe, za ostale prodavce svetskih brendova ne znam, ali ja do sada nisam imao neko dobro iskustvo kada sam kod dobavljača pitao za probu - u najmanju ruku je bilo natezanja oko uslova, dok kod Zokija toga nema.
I neka slobodno uporedi FTA kablove sa kablovima drugih proizvođača, naravno, u istom cenovnom rangu, teško će naći one koji će "nadsvirati" FTA, a da koštaju isto.
 
Prepametni? Dal' da te za prozivku kaznim sad il' odmah? :)

Kablovi su osetljiva tema i njihov doprinos jako zavisi od sistema u kojem će se koristiti. Dakle, uslovno rečeno, nema tu "cenovnog ranga". Često se dešava da jeftiniji kabl bolje "legne" u neki sistem nego skuplji ali ne zato što je jeftiniji kabl sam po sebi bolji, već jednostavno donosi balans koji nedostaje konkretnom sistemu, dok skuplji kabl na drugačiji način menja karakteristiku zvuka koja ne leži datom sistemu. Onda kad se kasnije promeni neka komponenta jeftini kabl ispadne iz igre. Zato je sve to relativno i proba je apsolutno neophodna.

Što se tiče domaćih distributera hi-fia, sve ih znam manje ili više, i ni kod jednog nije problem dobiti kabl na probu, ako ništa ono bar uz kaparu (ako baš prvi put uđeš u radnju). Sloba čak ponekad nosi po kućama komponente na probu.

BTW, čovek je pomenuo Naim CD player. Treba videti koji je model u pitanju i da li uopšte ima činčeve pozadi (stariji modeli su imali samo din). U svakom slučaju, opšte je poznato da Naim najviše voli da ide uz Naim, i komponentu i kabl. Komponente su im uglavnom skupe, ali su zato kablovi jeftini. Ukoliko je stari model, prebacivanje iz din u činč sa nekim adapterima ili kablovima nije dobro rešenje, tako sam čuo od upućenijih.

Na kraju, na hi-files forumu je ostalo samo par trgovaca (i njihove poslovne pratnje) koji se reklamiraju uzduž i popreko i tamo čovek teško može čuti dobronamerni savet.
 
Poslednja izmena:
Slobodno lupi kaznu, pa da zajedno proslavimo...cheers
 
Tesko da moze na novom neusviranom kablu odmah da stekne utisak kako zvuci.
 
Između ostalog je i zato ovaj sport relativno skup.
Potrebno je dosta vremena i para (a Boga mi, i znanja) da bi se napravio uravnotežen i dobar sistem.
Ja sam dao predlog, pa ko voli... I naravno da je bolje isprobati što više različitih proizvođača i modela, pa šta legne najbolje.

@leksa

Jeste preporuka da sa Naim komponentom budu Naim kablovi, ali nije pravilo i ako postoji mogućnost da se proba, što da ne. A što se tiče cene, pa i nisu Naim kablovi baš neka jeftinoća.
A što se tiče komentara za forum delimično bih se složio sa tobom, iako ne izgleda lepo kada moderator jednog foruma tako pljune neki drugi...
 
Istina je retko kada lepa...
Nema pravila da li ce leci brendirani Kimber, Audioquest, FTA ili neki diy zalemljeni kuci od kvalitetne zice i pristojnih konektora.
Mora se probati...
 
Između ostalog je i zato ovaj sport relativno skup.
Potrebno je dosta vremena i para (a Boga mi, i znanja) da bi se napravio uravnotežen i dobar sistem.
Ja sam dao predlog, pa ko voli... I naravno da je bolje isprobati što više različitih proizvođača i modela, pa šta legne najbolje.

@leksa

Jeste preporuka da sa Naim komponentom budu Naim kablovi, ali nije pravilo i ako postoji mogućnost da se proba, što da ne. A što se tiče cene, pa i nisu Naim kablovi baš neka jeftinoća.
A što se tiče komentara za forum delimično bih se složio sa tobom, iako ne izgleda lepo kada moderator jednog foruma tako pljune neki drugi...

Nisu ni srodni ni konkuretni forumi tako da moja funkcija moderatora ovde nema nikakve veze sa tim. To je moj stav kao običnog korisnika. Meni je žao što je takvo stanje na jedinom domaćem hi-fi forumu, i što su svi koji su iole imali iskustva i mogli da pomognu svojim znanjem otišli odande. No, takva je poslovna politika gazde tog foruma i ja se u to ne mešam (što ne znači da nemam stav).

Što se hi-fia tiče, jeste da hobi zahteva dosta iskustva, ali zar upravo sticanje iskustva i nije deo hobija i zadovoljstva u tome? Kako steći iskustvo u našim siromašnim uslovima je drugo pitanje. Za početak obilazak radnji i distributera i slušanje onog što je na raspolaganju može dosta da pomogne. Uglavnom, neko ko ima dosta iskustva može možda da se provuče i sa manje para. Problem nastaje što kako čovek stiče više iskustva tako i ciljevi rastu, a samim tim i cenovni rang.
 
Istina je retko kada lepa...
Nema pravila da li ce leci brendirani Kimber, Audioquest, FTA ili neki diy zalemljeni kuci od kvalitetne zice i pristojnih konektora.
Mora se probati...

Čuo sam za iskustva ljudi kad je pletena telefonska žica pobeđivala neke skupe brendirane kablove, i to od ljudi koji imaju dosta iskustva i kojima mogu da verujem. Dešava se... treba probati sve.
 
Nisu ni srodni ni konkuretni forumi tako da moja funkcija moderatora ovde nema nikakve veze sa tim. To je moj stav kao običnog korisnika. Meni je žao što je takvo stanje na jedinom domaćem hi-fi forumu, i što su svi koji su iole imali iskustva i mogli da pomognu svojim znanjem otišli odande. No, takva je poslovna politika gazde tog foruma i ja se u to ne mešam (što ne znači da nemam stav).

.

Srećom pa je gazda tog foruma član Bencha odavno, pa me možeš pitati sve sto te zanima. I o politici...
 
Srećom pa je gazda tog foruma član Bencha odavno, pa me možeš pitati sve sto te zanima. I o politici...

E pa gazda, ako si dugo tu onda znaš da je na Benchu politika zabranjena. ;)

Meni je sve jasno tako da nikakvih pitanja nemam, a i ovo je već popriličan offtopic tako da se ovde svaka dalja diskusija na tu temu zavšava. Ako ti imaš kakvih pitanja, slobodno na PM. :wave:
 
kablove najobicnije i sasvim dovoljno...a tek usviravanje kablova :S:...mozda u gluvoj sobi sa 10.000+ sistemom pa da posle mesec dana vrcenja ustanovite da "mozda" jedan kabal bolje zvuci od drugog...sa druge strane hi-fi je i ego trip pa zato kablovi mogu biti stavka...
 
Ako imaš najobičniji sistem sigurno ti neće trebati ništa više od najobičnijih kablova, nećeš ništa bolje čuti sa skupljim, koliko god da koštaju.
Ali, što je sistem rezolutniji, svaka karika ima veći uticaj.
Meni je i strujni kabl "popravio" zvuk... ustvari, ništa on nije popravio, već je prethodni dosta toga kvario, dok ovaj to radi mnogo manje.
Što se tiče "usviravanja" kablova tu nemam komentar, ali da je žica žica, to jednostavno nije tačno.
 
Ako imaš najobičniji sistem sigurno ti neće trebati ništa više od najobičnijih kablova, nećeš ništa bolje čuti sa skupljim, koliko god da koštaju.
Ali, što je sistem rezolutniji, svaka karika ima veći uticaj.
Meni je i strujni kabl "popravio" zvuk... ustvari, ništa on nije popravio, već je prethodni dosta toga kvario, dok ovaj to radi mnogo manje.
Što se tiče "usviravanja" kablova tu nemam komentar, ali da je žica žica, to jednostavno nije tačno.

na to sam upravo i mislio...na prosecnu sobu gde je mid level sistem kao neki reper...druga je stvar gde imas neki krs pa zamenis i onda je kao bolje...ali u odnosu na referentne uslove i sistem zamena kablova nema sanse da se oseti osim u high level sistemima i specijalnim prostorima gde se sve moze osetiti ne samo promena kablova vec i tapiserija na zidu...
 
Ma ja sam spomenuo usviravanje kablova , sprdnje radi :) jer vidim da je tema išla u tom pravcu.

I ja sam za kvalitetne kablove ali mislim da je najbolja opcija praviti sam ili kupiti od domaćih majstora koji će napraviti ili od svoje kvalitetne žice ili da sami nabavimo nešto egzotično tipa srebro pa da se pravi od toga.
I da probati više i ostaviti onaj sa kojim postoji najveća sinergija.
 
2 x 2,5 bakarni pa cak i brendirani koji su entry level sasvim ce biti dovoljni...srebrni uopsteno ne moraju da daju bolji zvuk zavisi....na ozbiljnim sistemima znaju da daju svetao zvuk ako nisu dobro upareni ali kad kazem ozbiljni sistem onda mislim na recimo accuphase + harbeth kombinacije sto vidim ovde nije predmet price...
 
Ја сам некад давно размишљао о томе, спремао се да наручујем Van den Hul каблове ... и сетим се да моја соба има паралелне зидове и нарочито плафон који је паралелан са патосом и онда укапирам да ми је боље решење да одем у електротехну и за звучнике купим 2х1,5 ... и даље свирају, ваљда су се за 30+ година усвирали. ;)

Ако некад будем имао кућу у којој ће једна просторија да буде намењена слушању и евре са више нула да све опремим, онда ћу да се вратим кабловима.
 
Dok ne probas ne znas, kada probas uveris se u jedno ili drugo.
 
Пробао сам ја свашта, радио блајнд тестове и убијао разне познаваоце у појам па сам укапирао да је боље да слушам музику него синусоиде. Шта више рећи него да сам неке екстра познаваоце и људе који прво замене све каблове у појачалу па онда гледају даље успео да заврнем па су од 4 пара екстра звучних кутија (неке њихове, неке моје) и једног пара за који нису знали изабрали тај непознати .... звучне кутије које су направљене у Еи Сврљигу и отприлике су дупло веће од стандардних ХСР кутија а од звука им је квалитетнији био онај са касете него са плоче са које је снимљено неки минут раније. Јесте дек одличан али ипак ... то је само знак да је све то залудно трошење времена.
Зато сада сабирам музику и скупио сам све што ме занима а музику и даље слушам на појачалу и кутијама старим ~33 године и са 1,5мм кабловима за шпорете.
 
To je to, probas i uveris se sta ti odgovara. Nemam nista protiv da neko koristi kabl za sporet ili da da 1000e/m za kabl ako ga to cini srecnim i uziva u tome.
Ovo pricam sa najboljom namerom, nikad se ne zna sta se moze uklopiti.
 
Наравно, мени и јесте циљ да уживам у музици али ... нервирају ме неки који дају тих 1000€/м за каблове које користе за разна места и онда ме убеђују колико је то боље и колико то не може да се пореди. Спремни су да сатима убеђују ... а да при томе не помену музику. Знам неке из те приче који иначе слушају Цецу и Аббу ... даље од тога нису ишли. Али што се то онда чује ...
 
Ej, vremenom od nekih audiofila postanu "audiofili" tj uredjajofili koji vise ne slusaju muziku vec razne zvukove i test tonove.
Sistem je dobar ako te natera da cupkas slusajuci zvuk koji taj sistem pravi. :)
 
Знам неке из те приче који иначе слушају Цецу

Ne diraj mi Svetlanu.Nego kablovi su aut.Ja sam imo neke VDH zichetine i bacio u kantu.U komshiluku renovirali prugu,pa sam uzeo par zeleznichkih shina i povezo pojachalo i zvuchnike.Sad sve svira ko san i na miru uzivam u Svetlani.
 
Ajd jedno glupo pitanjce..
Imam Cordial kabal za povezivanje zvucne kartice i pojacala 6m dugacak(5m mi je neophodno),da li bi kupovinom QED-a od 5m nesto dobio u zvuku?
Kraci od 5 metara ne moze da mi zavrsi posao nazalost...
 
Nazad
Vrh Dno