Šta je novo?

iPhone u Srbiji - diskusija o ponudi


To moras prvo da mi dokazes u praksi.
Prvu godinu garancije ,Apple odradjuje bez problema,nepitaju te nista i popravljaju ili ti zamene telefon odma.E u toj drugoj godini imas dobro da se namucis da bi ti zamenili telefon ili ga popravili.Prvo sto te pitaju je dali imas Apple Care i ako nemas skrenu ti odma paznju na to da ces verovatno morati sam da snosis troskove jer Apple daje samo godinu dana garancije.Onda ti pocnes o zakaonu bla bla i od 100 slucaja prodju mozda 3 do 4 i to sa velikom srecom.Nihovi argumenti su uvek jaci i ti na kraju skoro pa uvek gubis.

Procitaj komentare iz prvog linka , njihovo misljenje i iskustvo sa Apple-om.
 
To moras prvo da mi dokazes u praksi.
Prvu godinu garancije ,Apple odradjuje bez problema,nepitaju te nista i popravljaju ili ti zamene telefon odma.E u toj drugoj godini imas dobro da se namucis da bi ti zamenili telefon ili ga popravili.Prvo sto te pitaju je dali imas Apple Care i ako nemas skrenu ti odma paznju na to da ces verovatno morati sam da snosis troskove jer Apple daje samo godinu dana garancije.Onda ti pocnes o zakaonu bla bla i od 100 slucaja prodju mozda 3 do 4 i to sa velikom srecom.Nihovi argumenti su uvek jaci i ti na kraju skoro pa uvek gubis.

Procitaj komentare iz prvog linka , njihovo misljenje i iskustvo sa Apple-om.

Onda ispada da naši operateri daju bolju garanciju, ako je zaista tako.
 
Bilo je vise slucajeva da je apple genius uvazio reklamaciju nakon isticanja cuvene world wide garancije 1 god ali na teritoriji evrope. Ljudi koji su reklamirali uredjaje pozivali su se na zakon i regulative koje vaze u zemlji kupovine tj zemlji gde se reklamira uredjaj.
 
U Norveškoj je pravo za reklamaciju na mobilne telefone, TV, i još neke uređaje celih 5 godina. Vrlo jasno su zakonski razgraničili reklamacije od garancija, i to je jedino što trgovci muljatori mogu da iskoriste prilikom vraćanja uređaja. Ako se posle godinu dana pozoveš na garanciju, mogu da ti kažu da ti je garancija istekla, ali ako kažeš da imaš reklamaciju mora da ti prihvate i nakon 4 godine. Društva za zaštitu potošača su takođe vrlo dobra, u slučaju da prodavci izbegavaju svoje obaveze.
 
Damn bastard apple .... :) :) znaci, pokusavace kao i svi ostali, nisu nista posebno ... :)
 
U to cisto sumnjam.
Kad u Nemackoj prave ovakve probleme sta li ce tek biti u Srbiji.

Не бих се сложио јер је iStyle сервис од увођења закона који захтева 2 године гаранције за све електронске уређаје, почео да га примењује. Наравно то важи искључиво за рачунаре купљене у Србији. Они су тај трошак амортизовали са повећањем цене за 50% цене AppleCare за тај производ.

Неко је већ споменуо то али Apple је добио по носу и по џепу у Италији због тога што нису поштовали тај закон и данас морају да издају 2 године гаранције јер нису изнад закона.
 
Не бих се сложио јер је iStyle сервис од увођења закона који захтева 2 године гаранције за све електронске уређаје, почео да га примењује. Наравно то важи искључиво за рачунаре купљене у Србији. Они су тај трошак амортизовали са повећањем цене за 50% цене AppleCare за тај производ.
Nije isto za iPhone i sve ostale Apple proizvode, već sam napisao, za iPhone važe posebna pravila garancije. Ali to sa cenom rade i operatori, uključe rizik druge godine i povećaju cenu pa se bore sa garancijom samostalno.

@iP6
Ja radim sa tom statistikom, imam podatke na dlanu i govorim iz iskustva a ne rekla-kazala priče. I nemoj da porediš ekonomiju SAD sa bilo kojom drugom jer je neporedivo. Nemoj na porediš ni ekonomiju zapadne Evrope sa Centralnom a kamo li Centrale Evrope i Balkana. Lepo ti kažem, pitaj ekonomiste. Trgovci nisu prevaranti, oni uvoze i prodaju, svaka roba ima svog kupca a kupci su neinformisani i kupuju jeftino, ne rukuju adekvatno i očekuju previše za uloženi novac.
 
Nije isto za iPhone i sve ostale Apple proizvode, već sam napisao, za iPhone važe posebna pravila garancije. Ali to sa cenom rade i operatori, uključe rizik druge godine i povećaju cenu pa se bore sa garancijom samostalno.

@iP6
Ja radim sa tom statistikom, imam podatke na dlanu i govorim iz iskustva a ne rekla-kazala priče. I nemoj da porediš ekonomiju SAD sa bilo kojom drugom jer je neporedivo. Nemoj na porediš ni ekonomiju zapadne Evrope sa Centralnom a kamo li Centrale Evrope i Balkana. Lepo ti kažem, pitaj ekonomiste. Trgovci nisu prevaranti, oni uvoze i prodaju, svaka roba ima svog kupca a kupci su neinformisani i kupuju jeftino, ne rukuju adekvatno i očekuju previše za uloženi novac.

Moram da priznam da sam suzicu pustio kada vidim koliko taj prokleti Zakon upropaštava naše a i strane poštene trgovce. Potresna priča.
 
Не бих се сложио јер је iStyle сервис од увођења закона који захтева 2 године гаранције за све електронске уређаје, почео да га примењује. Наравно то важи искључиво за рачунаре купљене у Србији. Они су тај трошак амортизовали са повећањем цене за 50% цене AppleCare за тај производ.

I dalje mešate garancije sa pravom na reklamaciju. To je jasno razdvojeno u Zakonu o zaštiti potrošača. 2 godine garancije nije obavezno po zakonu.
 
Može li ko da nam malo elaborira razliku? Meni iskreno nije jasno šta predstavlja jedno a šta drugo.
 
narod nema para,a iphone u telenoru rasprodat?!?!!?nikad mi ovde ništa neće biti jasno.Pokušavam da shvatim već godinama,al mi ne ide,pogotovo što sam u međuvremenu počeo i da radim.Mnogi ljudi oko mene mi zavide što radim,jer oni ne mogu da nađu posao,a i ja sam duuuugooo nisam uspeo,tako da ne znam odakle onda narodu ovi novci ako ne rade ili rade za 25.000?!?!?!?

...ili je jednostavno lelenor uvezao svega 100 komada,od toga 70 podelio poslovnim partnerima?
 
^ Prosetaj se do nekog drugog bloka, recimo do nekog kod arene. Pomislio bi da si dosao u neki drugi grad neke druge/bolje drzave. To ce ti dati odgovor odakle narodu novac.
A sto se ovoga sa telenorovim ovozom tice, pa nisi daleko od istine.
 
Može li ko da nam malo elaborira razliku? Meni iskreno nije jasno šta predstavlja jedno a šta drugo.
Bitno je znati razliku zbog prava potrošača. Garancija nije obavezna, davalac može da pruži neke pogodnosti koje nisu zakonom obavezne, i period garancije nema veze sa zakonskim obavezama trgovca. Apple o kome se ovde diskutuje daje 1 godinu internacionalne garancije, po uslovima koje je on odredio. I to je garancija koja će moći da se ostvari u Srbiji ako bude postojao neki servisni centar koji će uz ugovor sa Eplom prihvatati ove garancije. Ovo nikako nije obavezujuće zakonski, prosto stvar dogovora/ugovora između servisa i Epla.
Za kupce koji Iphone kupe u Srbiji važi Zakon o zaštiti potrošača, i oni imaju pravo na reklamaciju pod zakonom određenim uslovima, koje Telekom i Telenor kao trgovci moraju da poštuju, nevezano za Apple garanciju. I to je ono što traje dve godine. Po tom istom zakonu trgovac nije u obavezi da vam odmah zameni Iphone za novi, i sl. što Apple ima definisano u svojim garancijama. Znači, moći ćete u Srbiji imati 1 godinu Apple garancije, uz 2 godine zakonskog prava na reklamaciju. Nadam se da sam sad malo bolje razjasnio. Pročitajte obavezno i Zakon o zaštiti potrošača, ne samo zbog Iphone, već generalno da znate svoja prava.
 
Poslednja izmena:
Prve godine vam Epl menja telefon bez slanja u servis da se utvrdi ko je krivac za kvar. Druge godine prvo servis utvrdjuje uzrok kvara, tj. trazi vasu eventualnu odgovornost i ako je nema, uvazava vam pravo na saobraznost i popravlja/menja uredjaj. Ako date jos 99€ za produzenje Epl kera na drugu godinu, Epl vam menja uredjaj 'na keca' i te druge godine.
Makar sam ja tako shvatio Epl ker.

Uz svaku poslovnu aktivnost dolazi rizik. Preuzimanje tog rizika proizvodi pravo na profit.
U proizvodjacku cenu je uracunata i garancija i tu nema nikakvih rizika osim ako se pokaze da je broj reklamacija veci od proseka za datu kategoriju proizvoda.
Sta znaci ako je garancija proizvodjaca 2 godine umesto godinu? To znaci da je obezbedjen dovoljan kvalitet uredjaj da broj otkaza ne bude veci od proseka za datu kategoriju proizvoda. Taj 'kvalitet' se obezbedjuje jos tokom projektovanja uz odgovorajuci kvalitet ugradjenih delova. Dakle, taj trosak ulazi u cenu.

Epl ima kvalitet da obezbedi i klasicnu dvogodisnju garanciju.
Meni marketinski bolje zvuci bezuslovna garancija godinu dana i 99€ za produzetak takve garancije. Premijum proizvod uz premijum garantne uslove.
 
Ocu bole me djoka :)
To bi me vise kostalo nego Apple Care :)

Drzava Italija ih je tuzila i sada priznaju dve godine garancije. Posle toga su ih tuzili u Belgiji, neko neprofitno drustvo za zastitu proizvodjaca i pre nego sto je ta tuzba prosla Apple je promenio onaj tekst sto je linkovao @jopopo (ono gde pise da za njih ne vazi zakon) i napisao kako treba da pise po zakonu. Medjutim ta neprofitna organizacija ne odustaje i ipak ce ih tuziti jer su neko vreme obmanjivali kupce. Video sam da su ih tuzili i u Portugalu. Ko zna gde su jos pokrenute tuzbe protiv Apple zbog tog Apple Care skandala. Verovatno ce na kraju epilog svega toga biti da ce ih Evropska Komisija kazniti koju milijardu, kao sto su kaznili Microsoft i Intel u bliskoj nam proslosti.

Ovo sa jednom godinom je klasicna APP (ako prodje prodje) prica, ne treba nasedati kao da je to slovo u kamenu. Slicno kao EULA ugovor koji, ukoliko nije u skladu sa zakonom, svaki sud koji drzi do sebe obara.

E sad, sto mi zivimo u Srbiji i sto ce ovakva svinjarija ovde proci iz straha domacih Apple fanova da im se ajfon opet ne izmigoljili iz ruku je prica za sebe. Ali ti ne zivis u Srbiji, pa to ne bi trebalo da te pogadja.
 
Takvo je drustvo u celini, nisu konkretno apple fanovi krivi sto ovde sve prolazi.
 
^ako je tacno ovo sto se pise, ispada da oni (Apple) to rade i u EU. Meni i dalje nije jasno da to prolazi nekaznjeno u zemljama kao sto su Nemacka, gde se prava potrosaca i zakoni generalno, postuju i te kako.
 
Prolazi jer su kupci neobavesteni.Namerno skrivaju informacije da bi prodali Apple Care.
A Evropljani nemaju obicaj da se udruze pa tuze kompaniju (kao class action u US).
Prve godine vam Epl menja telefon bez slanja u servis da se utvrdi ko je krivac za kvar. Druge godine prvo servis utvrdjuje uzrok kvara, tj. trazi vasu eventualnu odgovornost i ako je nema, uvazava vam pravo na saobraznost i popravlja/menja uredjaj. Ako date jos 99€ za produzenje Epl kera na drugu godinu, Epl vam menja uredjaj 'na keca' i te druge godine.
Makar sam ja tako shvatio Epl ker.

Uz svaku poslovnu aktivnost dolazi rizik. Preuzimanje tog rizika proizvodi pravo na profit.
U proizvodjacku cenu je uracunata i garancija i tu nema nikakvih rizika osim ako se pokaze da je broj reklamacija veci od proseka za datu kategoriju proizvoda.
Sta znaci ako je garancija proizvodjaca 2 godine umesto godinu? To znaci da je obezbedjen dovoljan kvalitet uredjaj da broj otkaza ne bude veci od proseka za datu kategoriju proizvoda. Taj 'kvalitet' se obezbedjuje jos tokom projektovanja uz odgovorajuci kvalitet ugradjenih delova. Dakle, taj trosak ulazi u cenu.

Epl ima kvalitet da obezbedi i klasicnu dvogodisnju garanciju.
Meni marketinski bolje zvuci bezuslovna garancija godinu dana i 99€ za produzetak takve garancije. Premijum proizvod uz premijum garantne uslove.
Apple nema slanje u servis radi utvrdjivanja kvara,sve se resava u Apple Store-u,jedino sto moze da traje pola sata a moze i par dana,zavisi od toga kakvi su ti koji tamo rade i kako se postavite.

To moras prvo da mi dokazes u praksi.
Prvu godinu garancije ,Apple odradjuje bez problema,nepitaju te nista i popravljaju ili ti zamene telefon odma.E u toj drugoj godini imas dobro da se namucis da bi ti zamenili telefon ili ga popravili.Prvo sto te pitaju je dali imas Apple Care i ako nemas skrenu ti odma paznju na to da ces verovatno morati sam da snosis troskove jer Apple daje samo godinu dana garancije.Onda ti pocnes o zakaonu bla bla i od 100 slucaja prodju mozda 3 do 4 i to sa velikom srecom.Nihovi argumenti su uvek jaci i ti na kraju skoro pa uvek gubis.

Procitaj komentare iz prvog linka , njihovo misljenje i iskustvo sa Apple-om.
Svi koje znam da su trazili zamenu su i dobili! Ako meni ne verujes imas google.com pa trazi i citaj.Ima i na srskom i na nemackom i na engleskom i na italijanskom.
Ako hoces mogu da ti dokazem i u praksi,cim se nekom pokvari telefon,tablet ili laptop,kontaktiracu te da ides sa mnom i vlasnikom.A pre toga cemo naci nekog posrednika kod kojeg cemo poloziti predmet ili iznos opklade,posto mi ne delujes kao covek od reci.
Nije isto za iPhone i sve ostale Apple proizvode, već sam napisao, za iPhone važe posebna pravila garancije. Ali to sa cenom rade i operatori, uključe rizik druge godine i povećaju cenu pa se bore sa garancijom samostalno.

@iP6
Ja radim sa tom statistikom, imam podatke na dlanu i govorim iz iskustva a ne rekla-kazala priče. I nemoj da porediš ekonomiju SAD sa bilo kojom drugom jer je neporedivo. Nemoj na porediš ni ekonomiju zapadne Evrope sa Centralnom a kamo li Centrale Evrope i Balkana. Lepo ti kažem, pitaj ekonomiste. Trgovci nisu prevaranti, oni uvoze i prodaju, svaka roba ima svog kupca a kupci su neinformisani i kupuju jeftino, ne rukuju adekvatno i očekuju previše za uloženi novac.
Sad su ti kupci krivi sto kupuju jeftino pa posle traze zamenu koja im pripada po garanciji !?
Druze pa nemoj prodavati nesto ako znas da nece izdrzati do kraja garantnog perioda.Ili prodaj na buvljaku,tamo ti garancija ne treba.
 
Poslednja izmena:
narod nema para,a iphone u telenoru rasprodat?!?!!?nikad mi ovde ništa neće biti jasno.Pokušavam da shvatim već godinama,al mi ne ide,pogotovo što sam u međuvremenu počeo i da radim.Mnogi ljudi oko mene mi zavide što radim,jer oni ne mogu da nađu posao,a i ja sam duuuugooo nisam uspeo,tako da ne znam odakle onda narodu ovi novci ako ne rade ili rade za 25.000?!?!?!?

...ili je jednostavno lelenor uvezao svega 100 komada,od toga 70 podelio poslovnim partnerima?

U gradu od 2 miliona stanovnika i vise barem oko 1 posto do 2 posto moze da dnevno potrosi vise od 100000 eura a da netrepnu,minimum 5 posto do 10 % njih dnevno porosi barem minimum 1000 eura sto je za nas ko ja i ti kada kupimo zvake na trafici i ne osvrnemo se,a do 40 % populacije je sposobno da uzima telefone koji su skupi na rate ili da jednokratno plati 600 eura i da se strpi 2 meseca da zivi na lebu i vodi. Neka je od te statistike oko 1% njih zeli da kupi legalne telefone 1% od dva miliona je 20000 ljudi i vise...
 
Poslednja izmena:
narod nema para,a iphone u telenoru rasprodat?!?!!?nikad mi ovde ništa neće biti jasno.Pokušavam da shvatim već godinama,al mi ne ide,pogotovo što sam u međuvremenu počeo i da radim.Mnogi ljudi oko mene mi zavide što radim,jer oni ne mogu da nađu posao,a i ja sam duuuugooo nisam uspeo,tako da ne znam odakle onda narodu ovi novci ako ne rade ili rade za 25.000?!?!?!?

...ili je jednostavno lelenor uvezao svega 100 komada,od toga 70 podelio poslovnim partnerima?

Пази овако, ако се сложимо да 10% људи у Београду имају добре приходе или плате(има барем 20-25% али није то битно тренутно), то је бројка од 200.000људи и зашто би било чудно да се онда распрода 50.000 комада?

Довољно је да погледаш аутомобиле који се возе по граду... а и колико је нових и новијих возила.
 
Довољно је да погледаш аутомобиле који се возе по граду... а и колико је нових и новијих возила.

ovo uglavnom znam po kom principu ide i šta se sve radi,a verujem da je ista priča i sa telefonima...neću jesti,neću piti,neću jeb...al ću imati za kafu i iphone na stolu sledećih 3 meseca.Jeb... more :)
 
 
Možda ne bi bila loša fora da se stane u red večeras samo radi muvanja. Tipa "Ej djevojko ja čekam ajfon, oćeš da čekamo zajedno? Daću ti ga da ga pipneš posle. Možeš i mejl da pošalješ da drugarice vide da je stigo sa
57117-1332328306-1.png
"
 
Poslednja izmena:
Ipak on jeste delom u pravu jer nas zakon taj sa sertifikatima je tako napravljen da postice korupciju na taj nacin,to je sustina ovog zakona..
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno