Šta je novo?

Kupujem prodajem

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Да се зна ко шта ради. Полиција прима пријаву и извештава тужилаштво. Дежурни тужилац одлучује о квалификацији дела. Ако су претрпани послом (читај - мрзе их да раде), он ће се обратити оштећеном и речи ће му да приватно тужи то лице.
Ако тужилац каже полицији (читај - инспектор за преваре) да је извршено кривино дело из члана 208 КЗРС, онда полиција води случај и испитује доказе.
Када дође до доказа који терете преваранта, одмах извештава тужиоца и овај покреће поступак на суду.
Не треба ником веза у полицији, већ да има неког у тужилаштву. Полиција ради сав посао. Полиција не сме да ради без одобрења тужиоца! Тужиоц добија све на тацни.
Још једна битна ставка. У Србији има много превара!
 
Да се зна ко шта ради. Полиција прима пријаву и извештава тужилаштво. Дежурни тужилац одлучује о квалификацији дела. Ако су претрпани послом (читај - мрзе их да раде), он ће се обратити оштећеном и речи ће му да приватно тужи то лице.
Ако тужилац каже полицији (читај - инспектор за преваре) да је извршено кривино дело из члана 208 КЗРС, онда полиција води случај и испитује доказе.
Када дође до доказа који терете преваранта, одмах извештава тужиоца и овај покреће поступак на суду.
Не треба ником веза у полицији, већ да има неког у тужилаштву. Полиција ради сав посао. Полиција не сме да ради без одобрења тужиоца! Тужиоц добија све на тацни.
Још једна битна ставка. У Србији има много превара!

Ali krivično delo nije izvršeno jer se suma do 5000dinara pravno toleriše.
 
Превара је превара, без обзира на износ!
У зависности од износа је дефинисање казне.
Цитирани текст:
Prevara

Član 208.

(1) Ko u nameri da sebi ili drugom pribavi protivpravnu imovinsku korist dovede koga lažnim prikazivanjem ili prikrivanjem činjenica u zabludu ili ga održava u zabludi i time ga navede da ovaj na štetu svoje ili tuđe imovine nešto učini ili ne učini,

kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godina i novčanom kaznom.

(2) Ko delo iz stava 1. ovog člana učini samo u nameri da drugog ošteti,

kazniće se zatvorom do šest meseci i novčanom kaznom.

(3) Ako je delom iz st. 1. i 2. ovog člana pribavljena imovinska korist ili je naneta šteta u iznosu koji prelazi četristopedeset hiljada dinara,

učinilac će se kazniti zatvorom od jedne do osam godinai novčanom kaznom.

(4) Ako je delom iz st. 1. i 2. ovog člana pribavljena imovinska korist ili je naneta šteta u iznosu koji prelazi milion i petsto hiljada dinara,

učinilac će se kazniti zatvorom od dve do deset godina i novčanom kaznom.
 
Kako oštećeni može da dokaže da u paketu nije bio Samsung S4, već šrafciger?
Preprodavac će tvrditi da je uredno poslao Samsung S4.
Kupac nije mogao da otvori paket i pred kurirom ustanovi da se u paketu nalazi dogovorena roba, jer kurirska pošta nema sa tim ništa.
Ako je cena od 8400din nerealna za S4, to moze da bude jedini clue, mada i ne mora da znači.
Mozda je pre/prodavac odlučio da ga proda po toj ceni jer mu je hitno bio potreban novac..scenarija ima zilion.

Evo i mene na forumu, verovatno cu od vas nesto nauciti. Mene je prevario ovaj doticni Dragan. Policija za sad ne reaguje, tuzilac odbio, kaze 8500 nije velika suma. Traze od mene da sam pokrenem postupak. Videcemo sutra sta ce reci kad odnesem izvestaj od k.p-a sa i.p adresama, posto su to trazili.
Dok sam prelistavao stranice na kp-u, nalateo sam na jednog Dragana iz Beograda.
Imao je samo jednu pozitivnu ocenu i u opisu robe koju je prodavao je napisao da šalje brzom poštom tek nakon uplate novca na račin.
 
Poslednja izmena:
gomila ljudi salje tek posle uplate na racun i apsolutno ih ne podrzavam

razumem ja da oni zele da se zastite, ali samo trazenje novca u napred je potencijalni alarm

stvarno nema pravednijeg nacina od slanja pouzecem, gde je najgore sto moze da se desi prodavcu da plati duplu postarinu, dok kupac ima iste rizike platio pre ili platio pouzecem
 
To je njihovo pravo da traže pare unapred, ili to možda i nije pravo? :)
Sve u svemu ja nemam ništa protiv takvih "prodavaca", dok se ne pojave ovde na forumu. :p
Ne podržavam one koji plaćaju unapred a prevarenih na taj način mi uopšte nije žao!!
 
Naravno da imaju pravo da traze novac unapred.
Takodje i vi imate pravo da ne date novac u napred.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Nikad nisam tražio novac unapred, ali nisam ga ni davao.
Takođe, gledam kome prodajem nešto, ali još više od koga kupujem.

I nikad do sada mi se nije desio neki peh sa KP... pu, pu, da ne čuje zlo :)

KP je kao i svaki buvljak, stecište raznoraznih likova, od ultra poštenih i korektnih, pa sve do najgoreg šljama i ološa. Ko se čuva i Bog ga čuva, zato otvorite četvore oči i slušajte instinkt.
 
Evo jedan savet kako povratiti svoj novac i smanjiti mogucnost prevare. Pakete uvek porucujte u petak tako da bi kurir kod vas bio u subotu. U slucaju da dobijete srafove i sl imate ceo vikend da se organizujete i cekate svoj novac da u ponedeljak kurir donese njemu na ruke. I nikad ne placajte pakete bez punih podataka adrese. Takodje koristite postexpres. Kolko tolko su profesionalniji od ostalih. I ne daju pare bez licne karte tako da je i to neka sigurnost.
 
Nikad nisam tražio novac unapred, ali nisam ga ni davao.
Takođe, gledam kome prodajem nešto, ali još više od koga kupujem.

I nikad do sada mi se nije desio neki peh sa KP... pu, pu, da ne čuje zlo :)

KP je kao i svaki buvljak, stecište raznoraznih likova, od ultra poštenih i korektnih, pa sve do najgoreg šljama i ološa. Ko se čuva i Bog ga čuva, zato otvorite četvore oči i slušajte instinkt.

Imas lose misljenje o buvljaku i gresis...
Na buvljaku vidis bar robu i mozes uzivo da se cenkas, pokazes crvenu pa cak i ako je trazio 1500 dace ti,tu odma obaras cenu, znas sta si uzeo bar si uzivo rizikovao.
Na KP postoji sansu cak i onaj sa 100 pozitivnih ocena da te odere i posalje nesto levo ako je to procenio na par stotina evra, u tom momentu izgleda je odlucio da unisti svoju reputaciju kako bi dosao do love, extremi zivi, da ne pominjem druge situacije - znate odlicno.
 
Poslednja izmena:
Imas lose misljenje o buvljaku i gresis...
Na buvljaku vidis bar robu i mozes uzivo da se cenkas, pokazes crvenu pa cak i ako je trazio 1500 dace ti,tu odma obaras cenu, znas sta si uzeo bar si uzivo rizikovao.
Na KP postoji sansu cak i onaj sa 100 pozitivnih ocena da te odere i posalje nesto levo ako je to procenio na par stotina evra, u tom momentu izgleda je odlucio da unisti svoju reputaciju kako bi dosao do love, extremi zivi, da ne pominjem druge situacije - znate odlicno.

pre bih da prodam nekom nesto na nevidjeno, nego da mi se dzekira sa seljackim fazonima i vadi 1000 dinara za nesto sto kosta 1500
a i kao kupac postujem cene koje prodavac trazi, pa ako mi se ne svidja samo nastavim dalje
 
Poenta je da treba uništiti sivu ekomoniju, ili je oporezovati da se ne isplati, a besposličarima dati uredno upakovane motike ..ili neki drugi alat, po želji.
Ako ne umeju da se bave poljoprivredom, naučiće.
 
Nista se tu ne moze dokazati, dzaba kreciti...sto rece neko pridrzavajte se nekih pravila.
Prevare je nemoguce izbeci...bar se mogu svesti na minimum.
Covek voli da se kocka...na to prevaranti i idu.
 
@probotzor

Da ne idemo u off - suludo je porediti buvljak upravo iz tog razloga.
Ja sam pisao iz svog ugla posto ne prodajem na buvljaku a povremeno kupujem ako se nadje nesto vredno mojih para.
Da ne pominjem bisere koji cene svoju polovnu robu kao novu, ali bukvalno, buvljak i jeste mesto gde mozes da se cenkas, gotovo svako lupi vecu cenu od realne zato i pristaje za tih 1000 a trazio je 1500.

BTW PAncevo - stari buvljak , nedelja od 6 - 12 h svi ste pozvani :D ja odem i da se malo sprdam, ne samo obavezno da kupim nesto. :banana:
 
Poslednja izmena:
gomila ljudi salje tek posle uplate na racun i apsolutno ih ne podrzavam

razumem ja da oni zele da se zastite, ali samo trazenje novca u napred je potencijalni alarm

stvarno nema pravednijeg nacina od slanja pouzecem, gde je najgore sto moze da se desi prodavcu da plati duplu postarinu, dok kupac ima iste rizike platio pre ili platio pouzecem

Ja na primer uvek trazim novac unapred. Imam oglas na KP gde prodajem pandora narukvice i javio mi se decko ne znam ni ja iz kog grada. Uplatio mi je sumu u petak posle 5, ja sam njemu u subotu poslao narukvicu preko vozaca i meni je u ponedeljak legla uplata. Znam da necu nikoga da zaebem i ne zelim da niko mene zaebe i zbog toga trazim uplatu pre slanja, a pre toga uvek naglasim da je najbolje licno preuzimanje.

Jedanput je jedan lik iz Bosne hteo da naruci narukvicu sa pricom, nema to tamo kod njega, ovde je video oglas i super mu je cena. Ja reko, druze, pouzecem ne saljem nikako jer pojma nemam koja je postarina do tamo i ne daj boze nazad ako ne primi robu. Ubedjivao me on tu u nekoliko poruka al sam mu uvek isto rekao: prvo uplata pa onda slanje. Razumem i ja njega sto nece da uplati, isto kao sto ja necu da uplatim prvi jer otkud on zna ko sam ja i dal cu ga zaebati ili ne.

Ne prodajem cesto tamo, imam malo pozitivnih ocena iz tog razloga ali znam kakav sam ja i da mi cilj nije nikoga da prevarim i naravno da necu da dozvolim nekom idiJotu da me zaebe zato sto sam mu ja poslao nesto, a on ce da plati tek kad vidi. Prezivecu ja i bez njega i ostacu mirne glave.
 
Poslednja izmena:
Ja na primer uvek trazim novac unapred. Imam oglas na KP gde prodajem pandora narukvice i javio mi se decko ne znam ni ja iz kog grada. Uplatio mi je sumu u petak posle 5, ja sam njemu u subotu poslao narukvicu preko vozaca i meni je u ponedeljak legla uplata. Znam da necu nikoga da zaebem i ne zelim da niko mene zaebe i zbog toga trazim uplatu pre slanja, a pre toga uvek naglasim da je najbolje licno preuzimanje.

Jedanput je jedan lik iz Bosne hteo da naruci narukvicu sa pricom, nema to tamo kod njega, ovde je video oglas i super mu je cena. Ja reko, druze, pouzecem ne saljem nikako jer pojma nemam koja je postarina do tamo i ne daj boze nazad ako ne primi robu. Ubedjivao me on tu u nekoliko poruka al sam mu uvek isto rekao: prvo uplata pa onda slanje. Razumem i ja njega sto nece da uplati, isto kao sto ja necu da uplatim prvi jer otkud on zna ko sam ja i dal cu ga zaebati ili ne.

Ne prodajem cesto tamo, imam malo pozitivnih ocena iz tog razloga ali znam kakav sam ja i da mi cilj nije nikoga da prevarim i naravno da necu da dozvolim nekom idiJotu da me zaebe zato sto sam mu ja poslao nesto, a on ce da plati tek kad vidi. Prezivecu ja i bez njega i ostacu mirne glave.

Bas to, nego ****** odustane i onda ti se vrati predmet sa duplom postarinom posle 7 dana.
 
Bas to, nego ****** odustane i onda ti se vrati predmet sa duplom postarinom posle 7 dana.

i sta ako ti se vrati predmet sa duplom postarinom?

to je najgore sto moze da se desi, a steta je prilicno minimalna

ako trazis pare u napred, kupcima odmah palis lampicu za prevaru, jer prevaranti moraju da traze novac u napred ako zele da prevare, a ne posalju
samim tim imas manje potencijalnih kupaca

ima cak i onih sto prvo posalju kupcu, pa kupac kad sve isproverava, uplati novac
to je tek teska ******stina

najbezbolnije i najpravednije je slanje pouzecem, gde je najgore sto moze da se desi da prodavac plati duplu postarinu i to samo ako kupac ne preuzme, posto ako preuzme, kupac snosi troskove postarine
 
i sta ako ti se vrati predmet sa duplom postarinom?

to je najgore sto moze da se desi, a steta je prilicno minimalna

ako trazis pare u napred, kupcima odmah palis lampicu za prevaru, jer prevaranti moraju da traze novac u napred ako zele da prevare, a ne posalju
samim tim imas manje potencijalnih kupaca

ima cak i onih sto prvo posalju kupcu, pa kupac kad sve isproverava, uplati novac
to je tek teska ******stina

najbezbolnije i najpravednije je slanje pouzecem, gde je najgore sto moze da se desi da prodavac plati duplu postarinu i to samo ako kupac ne preuzme, posto ako preuzme, kupac snosi troskove postarine

Ja uvek kazem: dodji kod mene i proveri sve, sedni i igraj se na tome ceo dan, nema frke i da rucas i veceras sa nama.

Po meni prevara od 5e do 500.000e je glupost.

Aj zakines drzavu ili nekog za 1m+ e pa ajde.
 
Mora biti prilicno bezbolno kad pouzecem platis cepanicu ili sraf.
 
Upravo je to poenta, da nema pouzdanog nacina da se covek ne ispali kupovinom preko oglasa - osim licnog preuzimanja.
 
Ima pouzdan način, bar što se mene tiče.
Naravno da preprodavac koji ima jednu pozivitnu ocenu i u opisu robe, koju preprodaje, traži unapred uplatu novca na račun, pali crveni alarm kod potencijalne žrtve.

Na kp-u sam natrčao i na prodavnicu telefona (mislim da je neka Sladjana u pitanju),kojoj u opisu robe piše da kupac plaća kuriru tek nakon otvaranja paketa i provere sadržaja istog.
To je jedino logično i smisleno rešenje na koje bih čak i ja pristao.
Ne kapiram zbog čega je problem preprodavcima da im se otvori paket?
Ako je roba tu, dakle kupljeno.
Ako nešto fali, vraća se nazad - kraj priče.

Kurirska pošta ne mora da igra ulogu posrednika,svedoka, ali čisto da se omogući i ta opcija.

Zbog toga je lično preuzimanje najsigurnija opcija.
Dakle u vremenu kada imamo sve mogućnosti komforne trgovine/komunikacije, talog muti vodu.
Zbog čega bih ja sada seo u auto ,potrošio vreme /novac da bih u Novom Sadu lično pregledao robu ?
 
Poslednja izmena:
Sta mislis koliko je bilo tu prevara dok nisu ukinuli tu opciju. Nece niko to da radi. Meni je logicno da ako se prijavi prevara policija blokira novac kod kurira dok se ne resi problem.
 
Kuriri nisu krivi za sadrzaj paketa i zato nije dozvoljeno placanje nakon otvaranja, osim ako bas ne poznajes kurira, pa na svoj rizik hoce da ti izadje u susret.
 
Drzava ce stati iza vase trgovine od koje nema nista?
Potpuno je besmisleno ocekivati da policija resave ovakve slucajeve.
Zakon ne moze da te zastiti ako trgujes mimo svih propisa i pravila.
 
Poslednja izmena:
To jedino da se uvede internet policija koja bi rešavala takve slučajeve, umesto komunalne policije,recimo:D

Najrentabilnije uništiti sivu ekonomiju,rešen problem.
 
To jedino da se uvede internet policija koja bi rešavala takve slučajeve, umesto komunalne policije,recimo:D

Najrentabilnije uništiti sivu ekonomiju,rešen problem.
Da, samo što si trebao da počneš od sebe sa uništavanjem sive ekonomije tako što bi kupio telefon kod operatera/tehnomanije/gigatrona (a ne od švercera).

[emoji6]
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno