Šta je novo?

Skladištenje i katalogizacija

zzarko

Čuven
Učlanjen(a)
13.10.2003
Poruke
1,748
Poena
695
Prvo, izvinjavam se za ne-slanje fotografija ZX+3, moraće da sačekaju dok se vratim iz Frajburga... Imao sam malo problema sa eksternim drajvom (imam ih još uvek), ali sam to morao da ostavim sa strane da bih se pripremio za predavanje.

No, ako ništa drugo, bar sam uspeo da kolekciju dovedem u kakav-takav red i svakoj mašini obezbedim zasebnu kutiju (osim za nekoliko neispravnih, koje čekaju na tretman). Unutar kutije, svaka je u zaštitnoj vreći (nabavio sam gomilu od raspakovanih novih monitora), pa se nadam da prašina više neće biti problem.
Police.JPG
Kako ostali čuvaju svoje mašine? Ima li kakvih saveta vezanih za ovo ili kako bi se možda nešto moglo drugačije odraditi (ovde moram da napomenem da na više prostora od ovoga teško da mogu da računam, bar dok se ne ispuni jedn od ciljeva Once Upon a Byte - stalan prostor za izlaganje)?

Nakon što je slaganje manje-više gotovo, sledi malo ozbiljnija katalogizacija svega (fotografisanje, opis stanja, labelisanje, unos svega toga u bazu). Napravio sam template za GCstar, izgleda zasad ovako:
Katalog1.pngKatalog2.pngKatalog3.png
Nameravam da na svaki komad stavim nalepnicu sa kataloškim brojem (tipa COMP-0001 za kompjutere, JOY-0001 za džojstike itd.), pa da po tome mogu lako da ih nađem u bazi, kad mi zatreba. Palo mi je na pamet da kao polje dodam i kada je računar/komponenta poslednji put uključivan(a), ali nisam siguran da bih bio revnosan u popunjavanju toga...
Template nije još finalizovan, pa me takođe interesuju predlozi i primedbe (stvarno ne bih voleo da pred kraj katalogizacije vidim da sam zaboravio da zabeležim nešto bitno). Template će, naravno, biti dostupan kada ga završim, ako nekog interesuje.
 
Uskoro ce tu da dodju i PC 286, 386, 486, Pentiom-oliki.
Midi tower: xxxxx, PSU: Seasonic 150w, HDD: Segate 40mb, Floppy 3.5": Sony 1.44mb,
Floppy 5.25": TEAC 720kb, VGA: Trident VLB 512kb + 512kb, MB: Chaintech xxx, CPU: 386 SX XXmhz ...
Pa jos ako su hakovani-modovani ...
Pa onda da slikas sve to ... pa razne Sege mege ...
Pa onda recimo kad gledas slike da mozes da gledas samo recimo graficke karte
ili samo procesore od svih PC ili od svih Amiga-Atarija-Sega ...
Donirao: Pera Peric iz .....
"COMP-0001 , JOY-0001" COMP-000001, JOY-000001
Uvek se setim onog lika koji je rekao da ce valjda bese 64kb kesa biti dovoljno.

Trebao bi da napravis tako da i njih mozes da ubacis u katalog a ne samo nama omiljene makine :)

Mozda neko ima neke bolje ideje ...
 
Poslednja izmena:
Uskoro ce tu da dodju i PC 286, 386, 486, Pentiom-oliki.
Midi tower: xxxxx, PSU: Seasonic 150w, HDD: Segate 40mb, Floppy 3.5": Sony 1.44mb,
Floppy 5.25": TEAC 720kb, VGA: Trident VLB 512kb + 512kb, MB: Chaintech xxx, CPU: 386 SX XXmhz ...
Pa jos ako su hakovani-modovani ...
Nisam se još bacio na PC stranu, time se bavi moj prijatelj sa kojim sam i osnovao OUaB. Doduše, s obzirom na veličinu tih mašina i našeg raspoloživog prostora, sumnjam da će ih biti više u iole skorije vreme. No, ovo svakako stoji ako bi takvih mašina bilo puno.
Pa onda da slikas sve to ... pa razne Sege mege ...
Pa onda recimo kad gledas slike da mozes da gledas samo recimo graficke karte
ili samo procesore od svih PC ili od svih Amiga-Atarija-Sega ...
OK, moja ideja je bila da se jedan unos odnosi na jednu mašinu, kao celina. Mada, možda ne bi bilo loše staviti stavke kao što su CPU i količina RAM-a, možda i polje za video i audio čip/mogućnosti/karticu.
Donirao: Pera Peric iz .....
Ovo sam definitivno zaboravio...
"COMP-0001 , JOY-0001" COMP-000001, JOY-000001
Uvek se setim onog lika koji je rekao da ce valjda bese 64kb kesa biti dovoljno.
Ovo neće biti problem, pošto je polje za ID proizvoljne dužine i sadržaja (može biti bukvalno bilo šta), tako da svi pomenuti primeri mogu da rade. GCstar nije "prava" baza u tom smislu, sve se čuva u xml fajlovima.
 
Kako ostali čuvaju svoje mašine? Ima li kakvih saveta vezanih za ovo ili kako bi se možda nešto moglo drugačije odraditi

Koliko mogu da vidim, cini mi se da sve dobro radis.
Ja sam sve svoje stavio u veci ormar (kome vec nedostaje mesta...) dalje od sunca, velike toplote ili prasine.

Palo mi je na pamet da kao polje dodam i kada je računar/komponenta poslednji put uključivan(a), ali nisam siguran da bih bio revnosan u popunjavanju toga...

Podatak o zadnjem ukljucivanju je dobar, koristan predlog.
Mozda da postoji i podatak o obavljenim popravkama, da li racunar ima originalne elektrolite (i na onim racunarima koji imaju baterije, da li su menjane, itd.)
Ja sam uz nekoliko spectruma ostavio podatak o neispravnim folijama koje trebaju da se zamene, da ih ne bi mesao sa onima koji su ispravni.
 
Poslednja izmena:
Konačno sam počeo... Jedva da je prošlo godinu dana... :)
Katalog.png
Malo sam modifikovao GCStar template i mislim da će ovo biti konačna verzija (bar za neko vreme). Ako nekog interesuje, template se nalazi u attachment-u.
 

Prilozi

  • Retro_Computing.zip
    2.1 KB · Pregleda: 58
Hmmm, finalna finalna verzija? :)
Katalog.png
Na osnovu par sugestija, dodata su polja "Made in", "Obtained" i "Condition". Još neko?

Razmišljao sam o stvarima kao što su CPU, memorija i slično, ali sam od toga odustao pošto je ogromna većuna računara (kod mene) iz grupe ne-PC gde jedna te ista konfiguracija važi za sve proizvedene računare (uz manje/veće razlike u revizijama matičnih ploča modela koji su se duže proizvodili). Eventualni izuzeci su kasnije 16 i 32-bitne mašine u koje su se mogle ubacivati CPU/RAM kartice, ali generalno, kod osnovnih modela raznolikosti nije bilo. S druge strane, hardverski podaci o pojedinim modelima su lako dostupni na net-u, a ja bih hteo da sakupim informacije o konkretnim primercima, koji ne spadaju u opšte. Mišljenja na temu?
 

Prilozi

  • Retro_Computing.zip
    1.8 KB · Pregleda: 45
Poslednja izmena:
redcoffe
Zuris da nabijes broj postova?
 
Ja jos uvek nemam potrebu za katalogizaciju. Eh sad... Skladistenje pocinje da postaje problem. Sve mi stoji u dnevnoj sobi, koja mi je i radna soba. Sta kucam slike govore hiljadu reci :)

l1o5uSH.jpg

mmbov8r.jpg

k8tVbjh.jpg

yz9k2hy.jpg


Pored toga imam i malu kolekciju originalnih GB igrica, dva GB-a, punjac, punjac za auto, duplu bateriju.
 
Vezano za tvoje slike, sviđa mi se što je i elek. gitara u kadru. ;D To celoj sceni daje rock-n-roll ili blues šmek ;D

Meni isto polako ponestaje prostora. Do pre 10-tak godina sam obično sakupljao novac i do razlike za novi prodao stari računar, to mi je nekako bilo normalno. Sada je ili poklonim ili je odložim negde za neko apstraktnije 'kasnije'. Možda i zbog toga što je sada dostupnije... ne znam. :|
 
Na gitari se svira sve sto nije mainstream. Zapravo nikad i nisam ucio pesme, samo tehnike i volim da snimam sam stvari ili da radim sa bendom. Imao sam dva benda, ali sam ja malo previse freak da bi se slagao sa njima :D.

Evo i najnovijeg setup-a battle stationa:



Amiga 500+ ce biti ovde do daljnjeg.
 
Ja tek sad skontao da si iz KS :)

Lepa kolekcija komso, pozdrav.
 
Nazad
Vrh Dno