Šta je novo?

Mađarsko državljanstvo (ko,šta,gde i kako) i prednosti za naše IT-jevce

DukeLander

Administrator
Administrator
Učlanjen(a)
03.11.2008
Poruke
12,138
Poena
1,205
Sigurno ste već čuli za ovo i zbog mnoštva pitanja koja su mi postavljana,dezinformacija koje kruže i zloupotreba (koje eksponencijalno rastu i sam sam bio svedok posledica istih) a i nekih najava političke opozicije u Mađarskoj,možda je vreme da se dokumentuju informacije sa kojima možete da utvrdite vaš "status",da ne budete prevareni/navučeni i da eventualno krenete "na vreme" i iskoristite velike prednosti EU pasoša…
Ovde je reč samo o slučaju kada ste državljanin Srbije i tražite "povraćaj" mađarskog državljanstva na osnovu vaših predaka.
(P.S: koristiću puno navodnika što znači da se neke stvari ne mogu direktno prevesti i skraćujem pojmove na jednostavan i razumljiv nivo)

Pa da krenemo:

Mađarska je stari zakon o "vraćanju" državljanstva pojednostavila pre par godina u smislu da vam trebaju samo nekoliko osnovnih dokumenata odnosno dokazi da imate pravo na "povraćaj" državljanstva.
Pravo na mađarsko državljanstvo imaju svi kojima su preci rođeni na teritoriji nekadašnje mađarske,bilo pod Austro-ugarskom monarhjiom ili za vreme okupacije u WW2 (današnji status tih teritorija nebitan) i po prošlogodišnjem usvojenom pravilu obavezno znanje mađarskog jezika na nivou osnovne komunikacije.
Odlična stvar je što mađarska dozvoljava dvojna državljanstva tj ne morate se odreći srpskog u slučaju da aplicirate ili dobijete mađarsko.

Problem se javlja kod definisanja granica kod Austro-ugarske i za vreme okupacije i po informacijama koje sam dobio u mađarskom predstavništvu (iz nekog nepoznatog razloga nisam uspeo da dobijem neku kartu ili datum/godinu na koju se pozivaju) najmerodavnija karta za vreme monarhije je:

http://upload.wikimedia.org/wikiped...c_groups.jpg/1280px-Hungary-ethnic_groups.jpg

na kojoj se vidi da su uglavnom pokriveni Banat i Bačka i teritorija “važi” do 26. jula 1921. godine

Za vreme okupacije je pokrivena uglavnom Bačka (nisam siguran šta još) i teritorija “važi” od 11. aprila 1941. do 20. januara 1945. godine.

Znači,ako su vam preci rođeni unutar navedenih teritorija u okvirima navedenih datuma vi imate puno pravo da predate zahtev i dobijete mađarsko državljanstvo,bez obzira na vašu trenutnu nacionalnost jer je vaš predak rođen na tadašnjoj mađarskoj teritoriji,odnosno bio je državljanin tadašnje Mađarske.
Problem koji sam spominjao su granični pojasi koje možete utvrditi odlaskom u mađarski konzulat,koji su u Srbiji ako dobro znam u Beogradu i Subotici,npr Srem je dosta problematičan po tom pitanju...

Da bi ste dokazali vaše mađarsko poreklo potrebno je da pratite vaše porodično stablo do vašeg pretka na osnovu kojeg tražite povraćaj.
Npr u mom slučaju je moj pradeda sa majčine strane rođen u Kanjiži 1911. godine i na osnovu njega imam pravo na povraćaj.
Izvadio sam izvode iz matične knjige rođenih za sebe,majku,njenog oca (dedu) i (njenog dedu) pradedu.
Dobra stvar je što sve opštine šalju izvode brzom poštom te nisam morao da mrdnem iz svog grada,sve mi je stiglo poštom,jer ni jedan izvod se nije nalazio u mom gradu.
Preporučujem da tražite jednojezične latinične izvode,postoji dvojezična (srpsko-mađarska) opcija ali se pokazala (u većini slučajeva) katastrofalnom,tj prevod je loš te se ne prihvata.Npr u Subotici daju dobre dvojezične,Bečej,Senta,Zrenjanin već ne itd,ali u daljem tekstu je obrazloženje.
Ako ste razvedeni,potreban je sudski overen primerak rešenja (ako imate decu šta kako itd),treba i izvod od matičara;isto važi ako ste u braku odnosno sve bitne dokumentovane stavke u vašem životu i ako imate decu uzmite izvod i za njih te automatski rešavate i njih tj i oni dobijaju (ali će i njih proveravati-obrazloženje u daljem tekstu)
Sve jednojezične latinične primerke odnesete ovlašćenom prevodiocu za mađarski jezik,uglavnom je prevod po primerku oko 500 din.

OBAVEZNO DOBRO PREGLEDAJTE izvode,na mojima je falilo pola podataka (tipa izvod od matičara: piše da sam tad i tad razveden a nigde kad je sklopljen brak,falilo mesto rođenja na izvodu rođenih itd..) tj ima mnogo propusta na kojima možete da “padnete” odnosno smatraće se nepotpunim/nevažećim dokumentom.
Potrebna vam je i vaša fotgrafija (2 kom) koja ne sme biti starija od 6 meseci,tražite od fotografa da udari pečat sa datumom na obe fotografije,dimenzije fotografije su u formatu za pasoš.

Ako ste katolik,izvodi iz crkve su punopravni kao i državni izvodi.

Kada ste skupili i preveli sva dokumenta,odete do najbliže (narodno rečeno)”mađarske kuće” iliti “Magyar ház” kojih ima u svakom većem mestu gde ima mađarskog življa i kojima je posao da vam pomognu.Oni će pregledati vaša dokumenta,ukazati na eventualne greške i sa vama zajedno popuniti nekoliko formulara.
Posle toga ste spremni da aplicirate,u nekim mestima možete odmah predati gde su vam pregledali dokumenta i popunili formulare,u većini mesta ne,raspitaćete se već,npr u Novom Bečeju je nekad svraćala jednom mesečno „ekipa“ kojima ste predavali dokumenta,sada već ne (ako se ne varam...)
Ono što je sigurno da uvek možete da aplicirate u konzulatu u Beogradu,Subotici i Segedinu,za ostale gradove nisam siguran.
Da bi aplicirali u Subotici morate prvo telefonski ili lično zakazati predaju papira,čeka se oko mesec dana da dođete na red,predaja traje oko 15 minuta;u Segedin samo odete i predate,prethodno proveriti kojim danom primaju stranke,menja im se često raspored,predaja ume da potraje i po 2 sata;za Beograd i eventualne ostale gradove ne znam kako ide,ako neko zna napisaće...

Pri predaji dokumentacije vrši se i provera znanja mađarskog jezika.Kao što rekoh,traži se nivo komunikacije.
Ako nemate pojma mađarski,naučite osnovu i predajte papire u Srbiji,u Mađarskoj su strožiji i verovatno padate plus je naš vojvođanski mađarski drugačiji od „pravog“ mađarskog te je to recimo otežavajuća okolnost ako ste navikli na naš.

E sada,nude se tu i neke zaobilazne varijante,ali nikako ne nasedajte na priče...
Da,može se aplicirati bez znanja i provere mađarskog jezika „preko veze“,cifre za „vezu“ se kreću od 200 do 1000 evra,negde čak i garantuju da će te dobiti državljanstvo...bilo nekad,više ne...
Kada sam polagao zakletvu pre par meseci u Segedinu,bilo nas je oko 150 pozvanih.Naravno,morate se prijaviti da ste prisutni uz prilaganje srpskog pasoša,par reči sa službenicima i potpisivanje dokumenata.Službenici su i na najmanju sumnju izvodili ljude iz redova i proveravali znanje mađarskog jezika ali sa vrlo jednostavnim osnovnim pitanjima tipa kada ili gde vam je rodjen otac i sl.
Od nas 150 oko 40 ljudi je kulturno udaljeno.Ako vas udalje,imate zabranu apliciranja od minimum 6 meseci i ako opet aplicirate prvo će da razmotre vaš slučaj,tj nikako ne valja... Većina udaljenih je uzaludno komentarisala da im je papir zagarantovan,da su samo došli da potpišu kako im je rečeno itd...
Posle mesec dana sam bio opet na polaganju sa prijateljem jer ne poznaje Segedin i ušao u prijemnu salu sa njim,ista se priča ponovila. i to je samo deo onoga što sam video i čuo i uglavnom se loše završava...

Kada ste položili zakletvu,posle nekih mesec dana (toliko treba da se uvedete u sistem) imate pravo da tražite izdavanje pasoša,možete i u Srbiji u Beogradu ili Subotici ili u Mađarskoj,kako vam lakse.Za najkasnije mesec dana dobijate mađarski pasoš.
Ja sam početkom aprila 2013. aplicirao u Segedinu i 2. januara 2014. sam dobio pasoš.Kako čujem,sada ide brže...

Prednosti za IT-jevce (i obične smrtnike)? ...Velike...
Idete bilo gde u EU i svetu (npr mađarskoj ne treba viza za USA,Kanadu ili Australiju),radite gde i koliko hoćete u EU,ostajete bez ograničenja u EU,možete živeti tj prijaviti boravak bilo gde u EU a gde ste prijavljeni (mada i ne mora) možete i račune u bankama da otvarate...
Drugar radi u Budimpešti za MS kao scripter,kaže laknulo mu od kada je dobio pasoš jer više ne strepi za posao (nisu voleli što nije „njihov“,što je i normalno drugačije se gleda naš i neki EU pasoš),ne strepi od Srbije zbog devizne plate,taksi,provizija,provera za PDV ili šta već,ne razumem se itd...
Sada ima račun u Mađarskoj,plaća,kupuje i prodaje sa lakoćom u EU,naravno eBay,PayPal i sl da ne spominjemo,mnogo manje cimanja a plata veća tj banke naravno mnogo manje uzimaju bla bla...
Buraz (UI programer) vec godinu dana šeta London-Dublin-Kopenhagen,ide gde više plaćaju po projektu...
Prijatelj se "igra" u Cirihu sa PLC itd itd....

Zašto sada pišem o ovome,što nisam ranije i sl?
Zato što će ove godine biti izbora u Mađarskoj i opozicija se protivi ovom zakonu tačnije pokušavaju da ukinu mogućnost glasanja ljudima koji su „povratili“ državljanstvo,naravno,koriste kao političko oružje a znajući njih (gori su sa politikom od nas...) tu stvari mogu da se zakomplikuju...
Naravno,Srbija tu nije jedini „problem“ jer povraćaj mogu tražiti sve okolne "ex" zemlje Mađarske.
Statistike radi,od 2011. godine do sada je odobreno oko 450.000 povraćaja,od toga su prvi Rumuni sa oko 300.000,druga je Srbija sa oko 80.000,treći Ukrajinci sa 50.000 a ostale države je sitno...
Pola miliona ljudi nije malo i jasno vam je „na šta se ide“ tako da ako imate osnova za povraćaj,grebite kako znate i umete jer ako predate papire onda ste „na konju“ bez obzira šta će biti kasnije...

To je to u najkraćim crtama,ako se setim još nečeg dodaću,ako imate neki info dodajte...
 
Poslednja izmena:
I ja se neko vreme raspitujem oko toga. Generalno, najveći problem je to znanje jezika. Pojedinci su prolazili uz znanje najosnovnijih pozdrava, a druge su vraćali iako se lako sporazumevaju na mađarskom. Nisu uopšte dosledni oko nivoa potrebnog znanja. Ako ste totalni duduk za mađarski, morate odraditi bar jedan do dva ozbiljnija kursa.
 
Heh, baš sam pre mesec dana čitao detaljnije o ovome, baba mi je bila Mađarica. Oko mađarskog jezika nemam dve blage veze, a još sam čuo i da je poprilično težak za učenje. Vredi se iscimati za pasoš, ali taj jezik, uh...
 
Naravno da vredi iscimati se, ja na zalost nemam madjarsko ni bugarsko poreklo, da imam vrlo rado bih se iscimao oko toga, jer pasos EU je danas suvo zlato. :)
 
Ja bi mogao da tražim, ali džaba mi kada ne znam jezik, krastavac. deda me nije naučio. Ne znam kakvi su ti kursevi, znam da je rođak išao i da su ga vratili jer je loše razumeo šta ga pitaju.
 
mali off: Pa sacekajte jos 10-15 godina pa ce i Srbija biti u EU tako da vam madjarski pasos a ni jezik nece biti potreban. :) [Izvinjavam se ali sam morao da napisem malo crnog humora da razbijem monotoniju u temi]
 
Moja rodjena sestra je uzela pasos pre mesec dana bas. Ona je predala pre tog proslogodisnjeg zakona, sad kazu da malo vise traze jezik. Kad je ona predavala, paa, moze se reci da bas i ne mora da se zna ;) U sustini ako predajete u Budimpesti papire moze da se predaje u bilo kojoj opstini (tako je tad bilo bar) i ako vas bas neko smara za jezik ili bilo sta i nece da uzme papire, idete do sledece opstine dok ne naletite na nekog normalnog.
Svakako je najbolje da znate sto vise jezik, tada ako imate ove papire o predacima, bi trebalo da bez ikakvog problema dobijete drzavljanstvo i vrlo brzo sva dokumenta.
Jezik jeste katastrofa tezak (ne lici ni na jedan na svetu otprilike) ali sta je tu je, makar iz postovanja treba nauciti bar osnove ako vec ne znate kad se vec uzima drzavljanstvo te zemlje. Ako nista drugo ici cete posle i otvarati bankovne racune i ko zna sta sve ne, a madjari bas i nisu poznati po znanju engleskog tako da nece biti na odmet.
Za neko samostalno pocetno ucenje predlazem Pimsleur kurs madjarskog.
 
Ta jaca provera je uvedena 1.01.2013. godine i kada sam predavao papire u Segedinu,mene su izresetali sa proverom,ali na moju srecu,perfektno znam madjarski (10 god sa zenom madjaricom cini svoje :)) ali kao sto rekoh nije problem predaja jer ako ne tu,tamo ces uspeti da predas itd,problem je kada dodjes na zakletvu... ali da budemo fer,bio je nas lik na zakletvi koji je natucao madjarski i naziralo se da nesto zna i iako su to sluzbenici uvideli bez problema su ga propustili,znaci nije sad ne znam kakav bauk niti moras perfektno da znas...
Trebalo je da razumes u koji red da stanes (bilo je vise redova rapodeljeni po abecednom redu),da kazes dobar dan ("Jo napot" na madjarskom),daju ti dva dokumenta i kazu ti gde da potpises.I kada to malo nisi razumeo onda su izvodili iz redova i bolje ispitivali...stvarno se minimalno trazi...

A to sta je bilo nekad... pa imam prijatelja koji je pre 2 god izvadio,ni m od madjarskog ne zna... ali citajuci obavestenja dok sam cekao prijatelja u Segedinu vidim da su uveli da ako imas "povraceni" Hu pasos i npr pandur te zaustavi i ne znas base level imaju pravo da ti oduzmu pasos...

Telep: ako nisi ozenjen,nadji madjaricu devojku i ima da pevas madjarski za 3 meseca... :)
 
Poslednja izmena:
Hm,mislim da bi sa madjaricom najmanje ucio jezik ;)
I svaka cast za temu,i ja sam se raspitivao svojevremeno oko mogucnosti za dobijanje pasosa ali nazalost mogucnosti nema :( ...a toliko bi mi sad mnogo lakse bilo sa istim u ova teska vremena!!
 
...
ali citajuci obavestenja dok sam cekao prijatelja u Segedinu vidim da su uveli da ako imas "povraceni" Hu pasos i npr pandur te zaustavi i ne znas base level imaju pravo da ti oduzmu pasos...

Nosis srpski pasos sa sobom u madjarskoj pa ako te smara pandur pravis se mutavi tosa :)
 
znanje madjarskog je obavezno. mozete proci neopazeno jedino ako ovim nasim muljatorima platite da vas odvedu na predaju papira i razgovor. ali od nedavno je uvedena provera jezika. dobijete dopis (nakon sto ste predali dokumentaciju) da sebi zakazete termin u ambasadi za proveru jezika.
da je tezak da se nauci jeste ali nije nemoguce. imate i android app :d vidim da je drug +1 :d
 
Ako možete to da uhvatite, hvatajte dok još daju. EU pasoš je pravo blago, moje manje sposobne bivše kolege sada rade dobre poslove po Nemačkoj i Holandiji, dok sam ja još uvek zakopan u Grčkoj. U oktobru mogu da tražim državljanstvo, ali bog sveti zna koliko godina će proći dok mi ga i odobre, a moram da polažem i jezik i istoriju i geografiju. Zato se potrudite, ovo vam je velika prilika, čak i ako ne nameravate da idete nigde, osigurajte se za budućnost.
 
moja sestra je krenula u ovu kombinaciju, počela da uči jezik i kao rekli joj da se čeka dugo za zakazivanje
ona okrene broj da zakaže, konta u međuvremenu će naučiti jezik, javi se neka teta i krene na mađarskom da drnda
sestra krene na srpskom kao "znate ja razumem kad se priča sporije, ako možete na srpskom da mi ponovite ovo ono"
i pita za kad može da zakaže
žena (sa izrazirim mađarskim akcentom, tj oteže) joj odgovori "sa vašim znanjem jezika za dve godine dana"

:D

u međuvremenu seša lepo naučila jezik (baba mađarica pa i keva malo zna) i završila proceduru, predala papire, sad čeka da je zovu na zakletvu
 
Mene je na granici mađarski carinik napao jer ne znam mađarski a živim u NS-u. Iz tog razloga, ne treba mi ni pasoš.
 
To je verovatno najgluplji razlog da ne uzmeš pasoš, ako imaš pravne osnove da izvadiš taj dokument.
 
Imam već UE pasoš, rešio u drugoj zemlji. ;)
 
Moram da se zahvalim članu ssijak na predlogu za Pimsleur kurs mađarskog. Ukratko, mogu da kažem da je fenomenalan! Evo me na drugoj lekciji i ide mi odlično. Kurs ima interesantan način ponavljanja i periodičnog vraćanja na reči i rečenice, da ih ne zaboraviš kako učiš nešto novo, na takav način da nije nimalo zamorno, baš obrnuto, jako je interesantno. Lepo su zamislili ovu interakciju sa slušaocem da ga puste da sam priča pomoću "How do you say...", pa onda vas pita od jedne reče do bukvalno cele rečenice, sve to uz postepeno dodavanje novih reči.

Sav sam nekako hepi kad ubodem sve tačno :) . Hteo bih da ohrabrim druge da krenu da uče, ja sam mislio da je jezik katastrofa težak, ali baš i nije toliko, što mi je drago. Za sad me zeza redosled nekih reči u rečenici, u fazonu "Ja govorim malo mađarski" bi trebalo da ide "Ja malo govorim mađarski", stavljaju napred te reči što ume da zbuni, ali polako se ispravljam i počinjem da kapiram :) . Lekcije traju nešto manje od pola sata, a jako su zanimljive i dok trepneš prođeš kroz njih. Preporučuju da se radi jedna lekcija po danu, a ako ne savladaš barem 80% gradiva iz lekcije ili ako hoćeš da je lepo utvrdiš, možeš da prođeš ponovo kroz nju.

Eto, iskreno savetujem da probate Pimsleur, po mom mišljenju baš dobar i lepo osmišljen kurs. Ukoliko sam nekog naterao da proba, neka javi kako mu se čini :) . Greota da ne uzmemo taj pasoš kad već možemo, a usput da naučimo i nešto novo.
 
Ne znam gde da postavim ovu temu,ako moze ovde,ako ne moze li da se premesti samo?

Zanima me iskustvi vezano za one koji su dobili Madjarsko drzavljanstvo(Vojvodjane),ono sto me za pocetak zanima je da li slobodno mogu u HUN da idu po bilo sta u bilo kojoj vrednosti i da donesu ili opet treba podmiti carinike i jos nesto,da li ima onih koji su dobili posao u nekoj od zemalja EU sa njihovim drzavljanstvom i na koji nacin,preko nekog ili...?
:d
 
Pa naravno da te pasoš ne oslobađa carine, kako si to zamislio?
 
Cak ti je i gore sa EU pasosem da donosis stvari jer onda nemas prafo na povracaj AFA/PDV...
 
Zanima me iskustvi vezano za one koji su dobili Madjarsko drzavljanstvo(Vojvodjane),ono sto me za pocetak zanima je da li slobodno mogu u HUN da idu po bilo sta u bilo kojoj vrednosti i da donesu ili opet treba podmiti carinike i jos nesto,da li ima onih koji su dobili posao u nekoj od zemalja EU sa njihovim drzavljanstvom i na koji nacin,preko nekog ili...?
:d

Da te pitam to ovako, dal sa srpskim pasosem mozes bilo sta da kupis i da nosis u madjarsku? ako ne mozes, zasto bi mogao obrnuto.. kakve ideje :))
 
Da dodam neke stvari u slucaju da ste dobili ili imate EU pasos i hocete da "zapalite" u Austriju ili Nemacku da radite,jer vidim da su i kod nas krenule "navlakuse"...

Prvo i osnovno pravilo,ne verujte nikom,pogotovo ne "agencijama" koje ce vam naci posao,jos gore ako traze pare unapred (100% prevara),malo bolja varijanta je na procenat od plate,mali broj redovnih agencija rade uglavnom tako da ako vam nadju posao u zavisnosti od dogovora uzmu procenat od 1 do 3 plate,tesko ih je naci u moru laznih agencija,ne znam koje su,ne pitajte... Ovo vazi za domace a pogotovu za strane agencije.
Mnogo bolja varijanta su poznanstva ali i tu budite jako oprezni,previse je primera gde su ljudi ostavljeni na cedilu ili prevareni za sitne novce...

Extremna prednost je "domaci" jezik,ako znate nemacki i to dobro i imate neku tehnicku struku (mada uopste nije neophodno),sva su vam vrata otvorena i niko vam ne treba osim para da prezivite do prve plate.Naravno,uglavnom su prva tri meseca probni rad,posle je lakse...
Cisto informacije radi,zakljucno sa 2013. god., u Nemackoj je bilo 414.000 slobodnih radnih mesta a u Austriji 401.000 (po zvanicnim podacima).Tehnika i medicina su najtrazenije.
Ako vam se nude poslovi tipa 100-150 evra dnevno,skoro je 100% da ste ga obrali... jer "mi" smo auslanderi (niza vrsta po nekima),radimo prljave poslove koji svabe nece i odrace vas od rada (navodim uopsten primer,cast izuzecima),naravno dok se ne "utemeljite",posle je vec bolje.Satnice idu uglavnom od 7 evra pa navise,ako ne znate jezik vise od 7 ne racunajte u pocetku... I takve cifre su ponekad istinite,ali se misli na bruto zaradu,pa kada se odbiju porez,prijave,takse eventualno klopa + stan,malo tu ostane...
Ne morate raditi "prljave" poslove,mozete naci i bolje ali malo duze traje tj teze je naci...
Naravno,nemacki nije bas neophodan ali je pozeljan.Znam dosta ljudi koji su otisli bez ikakvog znanja nemackog pa su se opet snasli,ali to samo lokalno mozete pronaci takve poslove,preko oglasa tesko...

Vecina slucaja koje znam su ovakvi ako ne znate jezik: nadjete neki posao i vi ste presrecni.Ali,ni svaba nije zlato i gleda da sto bolje prodje te cete raditi i do 14 sati dnevno za neku sicu ali dovoljnu da prezivite,posle posla necete imati volju ni za sta pogotovo ne za ucenje.Odnosno,namerno vas stiskaju da sto duze ostanete na tom poslu jer ste jeftina radna snaga,jasno vam je,da ne detaljisem...
Bitna stvar: ako ste radili kao prijavljeni,gledajte da ne dajete otkaz tipa "a u q,ne radim vise!",ispostujte otkazni rok jer se "tipovi" raskida ugovora o radu evidentiraju,tako da zna biti vrlo bitno kasnije,pogotovo kada steknete uslove za pomoc drzave...

Ako odete,naravno morate se smestiti negde i to je najskuplja stavka..Ako idete u stan ili kucu,racunajte na kaucije/zakupe,uglavnom se trazi 3 meseca unapred tj nisu male cifre u pitanju + se "zakopavate".Bolja varijanta su pansioni koji su u ceni stana a nema rokova u slucaju da nadjete posao dalje te se morate seliti.Cifre variraju od vasih prohteva i snalazljivosti.
Popularni su poslovi u hotelima/motelima jer se uglavnom dobija krevet + klopa mada je i plata takva ali za start odlicno.
Cim se smestite odradite prijavu prebivalista jer vam je to kasnije osnova za sve ostale stvari (posao,banka,auto itd...).

Sto se hrane tice situacija je dobra,nije skupa,ako ste sami,200 evra mesecno je sasvim dovoljno...
 
Poslednja izmena:
...i naravno, sve se razlikuje u zavisnosti da li ste inženjer ili programer sa iskustvom, ili ćete biti magacioner, monter, moler....

...da li ste dobili posao u Siemens-u ili u lokalnom hotelu... ...koji opet može da drži Turčin, ili Nemac, ili Bosanac...
 
Krenula "industrija" u full-u:



Ovo je sazet video iz jedne emisije,u full izdanju se na momenat pokazuju postovi iz ove teme :)
 
Poslednja izmena:
Poceli su izuzetno da poostravaju kontrole kad je u pitanju dobijanje drzavljanstva. Neki prijatelji su isli pre par nedelja u Segedin i u jos neki gradic u blizini Segedina da predaju papire, i radnici u opstini nisu hteli ni da pogledaju u papire dok nisu malo porazgovarali s njima da se vidi kakvo im je znanje madjarskog jezika. To je bilo oko dana drzavnosti Srbije, pa su pitali koji se praznik slavio sad u Srbiji, koje boje sadrzi madjarska zastava, koji su istaknuti madjarski praznici i sl. A cak i ako se dobije drzavljanstvo, npr na granicnom prelazu ako carinik utvrdi da ne znate madjarski, imaju pravo da vam oduzmu drzavljanstvo i zabrane ulazak u Madjarsku na cini mi se 6 meseci.

Tako da je ono vreme kada su maltene delili drzavljanstva proslo, i nije vise dovoljno ici na 2-3 meseca kursa madjarskog....
 
A cak i ako se dobije drzavljanstvo, npr na granicnom prelazu ako carinik utvrdi da ne znate madjarski, imaju pravo da vam oduzmu drzavljanstvo i zabrane ulazak u Madjarsku na cini mi se 6 meseci.
Malo mi je neozbiljno ovo. Jedno je državljanstvo, drugo nacionalnost, a treće poznavanje jezika. Što uopšte traže poznavanje jezika? Ako traže zašto ne postoji standardizovan test, nego razni radnici u upravi, policajci, carinici i sl. ad hoc određuju ko zna jezik, a ko ne zna? I kad već dobiješ državljanstvo potpuno je bizarno da mogu da ti ga uzmu na jednako ad hoc način. Šta ako si se rodio u Mađarskoj, odselio, zaboravio jezik, pa vratio? Ili si uzeo državljanstvo i odrekao se prethodnog, pa naleteo na lingvističkog eksperta na granici? Postaješ apatrid u oba slučaja?

A kad smo jezika, ne zamerite na klasično srpskom cinizmu, šta je sa gluvonemima? Čini mi se da bi lakše bilo naučiti jezik znakova, završiti neki papirić kao potvrdu, a njima teže da provere, nego mađarski?
 
Testovi jesu značajno pooštreni. Mađari sami među sobom nisu složni oko toga treba li da dodele toliko državljanstava ili ne, i to je kod njihovih političara i u javnosti veoma kontraverzna tema. Ostatak EU im prigovara na tome, jer niko ne želi toliku navalu nove jeftine radne snage sa Balkana. Dalje, ta državljanstva su potencijalno nova i neizvesna glasačka mašina, i bla. bla. bla.

Teško je sada razdvojiti glasine od stvarnih činjenica. Ali da oduzimaju pasoš kako se pričini pojedinom službeniku je teško poverovati. Oštećeni pojedinac bi takav gest veoma lako oborio na nekom sudu, ili bar u Strazburu.
 
Ako cemo vec po carinicima,iako sam presao granicu vec XY puta osim "Dobar da,kuda ste krenuli,sta imate da prijavite,otvorite gepek i haubu" nisam cuo nista drugo a "nas sa srprkim pasosem" su malo vise kontrolisali nego ove sa EU,cesto sam video da samo pokazu EU pasos,carinik mahne i covek prodje...
Naravno,supruga i ja smo "isprobali" EU pasose i dosta smo brze prosli na granici,samo su pogledali pasose,vratili i rekose "sretan put"...

Kada sam razgovarao sa sluzbenicima u "Honositasi iroda" u Hun (tako se zovu ustanove za pasos,ponekad su u sklopu opstine,ponekad su posebne ustanove) vise sluzbenika je reklo da ako te policija zbog necega zaustavi u Hun i oni utvrde da pojma nemas madjarski imaju pravo da privremeno oduzmu pasos,ali nikada nisam ni nacuo ni za jedan slucaj...

Mada nema potrebe da se plasite,znam bas dosta ljudi sa Hu pasosem a pojma nemaju madjarski,rade napolju i redovno dolaze kuci i nikada problema nisu imali...

Ali ako se bas plasite,idite na manje prelaze tipa Djala,Kelebija ili novi prelaz kod Backih Vinograda,mnogo su prijatniji i nasi i madjarski carinici,Horgos je katastrofa ali razumljivo (koliko moze biti jel) jer je ogroman protok ljudi...
 
Poslednja izmena:
Malo mi je neozbiljno ovo. Jedno je državljanstvo, drugo nacionalnost, a treće poznavanje jezika. Što uopšte traže poznavanje jezika? Ako traže zašto ne postoji standardizovan test, nego razni radnici u upravi, policajci, carinici i sl. ad hoc određuju ko zna jezik, a ko ne zna? I kad već dobiješ državljanstvo potpuno je bizarno da mogu da ti ga uzmu na jednako ad hoc način. Šta ako si se rodio u Mađarskoj, odselio, zaboravio jezik, pa vratio? Ili si uzeo državljanstvo i odrekao se prethodnog, pa naleteo na lingvističkog eksperta na granici? Postaješ apatrid u oba slučaja?

A kad smo jezika, ne zamerite na klasično srpskom cinizmu, šta je sa gluvonemima? Čini mi se da bi lakše bilo naučiti jezik znakova, završiti neki papirić kao potvrdu, a njima teže da provere, nego mađarski?

Slazem se, ali bih rekao da je to zbog toga sto nisu bas toliki odziv ocekivali na pocetku, pa moraju nekako da "profiltriraju"... Sto se carinika itd tice, nisam se dobro izrazio... Koliko znam oni ne mogu licno da ti oduzmu drzavljanstvo itd, vec moraju da zovu nekoga ko to pravo ima. Ja licno ne znam ni za koga kome se to desilo, ali eto.
A mozda se i vrsi pritisak nad Madjarima zbog tog nenormalnog odziva sto se tice drzavljanstava jer ako cemo realno, 99% srba drzavljanstvo ce uzeti da bi mogli legalno da pobegnu na evropsko trziste rada. A Madjarska vlada je proces dobijanja drzavljanstva pojednostavila najvise u nadi da ce njihov predsednik Orban vestacki da dobije jos glasaca, fazon "on nam je omogucio da doijemo drzavljanstvo, sad cemo mu se mi zahvaliti tako sto cemo glasati za njega"
 
A mozda se i vrsi pritisak nad Madjarima zbog tog nenormalnog odziva sto se tice drzavljanstava jer ako cemo realno, 99% srba drzavljanstvo ce uzeti da bi mogli legalno da pobegnu na evropsko trziste rada. A Madjarska vlada je proces dobijanja drzavljanstva pojednostavila najvise u nadi da ce njihov predsednik Orban vestacki da dobije jos glasaca, fazon "on nam je omogucio da doijemo drzavljanstvo, sad cemo mu se mi zahvaliti tako sto cemo glasati za njega"

Pa ne bas bas puno puno ljudi znam koji imaju pasoseali im ne pada na pamet da odu...

A sto se tice glasanja naravno da cu glasati za njega,zasluzio je :)
 
Nazad
Vrh Dno