Šta je novo?

Moj 771 na 775 mod (FAQ u prvom postu)

Hvala. Ee sad jos jedna dilema x5460 ili e5450?

Ja sam skoro instalirao E5450 (prešao sa E8400), i uz HD6870, prilično (čitaj: vrlo) sam zadovoljan. (što se igara tiče, trenutno pikam Dragon Age: Inquisition, medium settings, a kada dodam ram, probaću i Vešca 3, naravno) :) U principu, to je (uz recimo 8 GB rama) plafon za nadogradnju 775 platforme, možda i neki SSD, i to mu je to.
 
^ Nije da nisam, drugar, ali i ovu 6870 sam uzeo kao zamenu za 9800GT, koja je počela da pravi probleme - u tom momentu nisam imao u planu ovaj Xeon mod/upgrade, pa sam gledao da nađem neku grafiku koja neće biti overkill za procesor koji ne bi pravio bottleneck. Nemam sada ~ 150 jura za 270(X), iskreno. Da me ovaj setup posluži još godinu ili slično, pa se nadam da ću napabirčiti lovu da uzmem neku novu/polovnu konfiguraciju kada AMD Zen (hopefully) napravi malo promaje na tržištu, a da ova časna starina koja se i dalje super drži ide sestri koja ne koristi PC za posao i gaming (njen Barthon onda ide u davno zasluženu penziju :) ).

Anyhow, kad si u Niš(u), imaš za mod, dobru volju i drugarsku pomoć pivo (ili šta piješ) x X od mene, samо se javi ;)

VELIKI pozdrav.
 
Poslednja izmena:
^Uz minimalnu doplatu bi mogao da pređeš sa 6870 na R9 270(X) i još bolje uposliš proc. Samo tema za razmišljanje. Već sam pominjao da sam natrčavao na dotičnu i za 8 banki u full pack-u i garanciji :) Ali da ne off-topičimo.

Pijemo pivce u Nišu! :) Pozz
 
Poz ljudi.

Evo danas sam uradio pencil mod i zamenio zvake na bridzevima sa pastom.

Utisak je odlican. Ja ne mogu da poverujem da se kod mene ovoliko vdrop smanjio. Ne znam sta su ljudi iz Asusa radili kada su pravili ovu plocu, ali da ovakva stvar ovoliko poboljsa vdrop, a da su oni pritom ovakav propust napravili. Stvarno mi nisu jasni.
Nego, ne samo da se poboljsao vdrop, vec sam napokon uspeo da nadjem onih 3.6mhz koje sam toliko jurio.
Kao sto znate, 3.6mhz nisam mogao da ostvarim ni sa voltazama preko 1.4v jer mi je tada voltaza padala i mnogo ispod 1.3v.
Sada sam to uspeo sa voltazom od 1.35v. Prezadovoljan sam!

3.6mhz u ide rezimu
3.6 1.3500v ide.jpg

3.6mhz full load, sve ovo sa voltazom od 1.35v. Stim sto ovog puta vidite da pod opterecenjem voltaza nije pala ispod 1.312v.
3.6 1.3500v ide.jpg

Prosao sam testove, ovde sam slikao ovako cisto zbog temperatura kao i zbog voltaze.
E sad imam jedno pianje, da li su ovo ok temperature?
Da li da gledam samo jezgra pojedinacno, ili da gledam i ukupnu temperaturu? Tjs ovu CPU temp?
Danas je preko 30 stepeni, i u sustini je kod mene toplo, ali meni ovo deluje ok. Kada malo zahladni potrudicu se da okacim jos neki test, a mozda pojurim i malo preko 3.6mhz. :)
U sustini prezadovoljan sam!
Savetovao bih svakom ko ima isti problem, da ga resi pencil modom.
 
Citajuci sa telefona vidim da treba stiker I da treba soket da se rezbari malo... ajde to da se odradi ali zanima me npr sta se dobija u gejmingu konkretno jer mi nije jasno poredim na game debateu gotovo da nema razlike sto je nelogicno prvo procesor ima dva jezgra vise plus brdo kesa vise, ajde jeste mu namena za servere ali nemoguce da je isti u gejmingu kao neki core 2 duo... konkretno poredio sam e5430 I core 2 duo e 8500, pa mi vi sada recite da li je neko probao I kakvi su rezultati, jer po ovome sto vidim sa game debatea razlike u gejmingu nema, a nelogicno mi...
 
@HolySmoke

78 је малко преко границе за сваки дан, а 94 ће ти уништити плочу или процесор. Гледај да не прелази 75 степени. Мени је волтажа под оптерћењем 1.24 а без 1.294. Процесор оде до око 65 степени са онеко повећим ОЦЗ кулером и вентилатором на нортбриџу.

Брз фикс за температуру ти је узми једну тиху деветку вентилатор, и монтирај га да дува директно у блок на процесору. У већини случајева може да се набуџи.


@Анимал

Већина процесора о којима се прича овде су 4 језгра не два. Што се тиче игара ја сам презадовољан. Све што ми је зезало секло штуцало на х4 атлону 750к на 4.3, сад лети на 3.6, звер процесор за мале паре.
 
@HolySmoke previsoke su ti te temperature pogotovo za rad u "leru" kod mene su od 33-43°C sa Vendeta kulerom, a E5450 radi na 3,66GHz.
 
@HolySmoke

Lapuj procesor i culer i stavi neku kvalitetniju pastu,inace to je mnogo za svaki dan...
 
Ja se izvinjavam, gore sam pogresnu sliku uploadovao za ide rezim. Evo ispravke, danas sam to tek primetio.

Znaci 3.6mhz u ide rezimu
3.6 1.3500v ide.jpg

@Animal, sobzirom da skoro sve nove igre koje izlaze zahtevaju quad, sa core2duo tesko mozes vise to da ispratis. Ja sam imao E8400 na 3.6mhz, ali dzabe i na 4Mhz da ga bacam kad igra zahteva quad. Sto se tice razlike, u igrama koje zahtevaju single core koliko sam ja video, u nekim slucajevima je cak npr e8400 i bolji, ali ako gledas cpu zahtevnije naslove, pogotovu kad pod obaveznim smatraju quad, tu xeon prednjaci daleko.
Imas negde na predhodnim stranama, postavljao sam YT linkove gde ljudi igraju sve nove, poznate i zahtevne naslove sa npr q9650 cinimi se. Mozes baciti pogled cisto da bi stvorio sliku o tome.
Savet ako imas neku 775 plocu, ne razmisljaj puno i uzimaj xeona.

@Dule13, pa vidis zato bas i pitah kako se vama cine temperature. Ovih 78 po jezgru i da razumem, ali mi nije jasna ova ukupna tjs CPU temp, odakle on nadje 94 stepeni kada ni jedno jezgro nije otislo preko 78?
Ne znam, ja sam ovih stabilnih dobio tek na voltazi 1.35v, mada po intelu imam ja tu jos lufte. :)
Nije mi jasno, antec 9000, imam 4 kulera, od toga 1 od 200mm. Svi kuleri na maks obrtajima. Na procu mi je nova pasta i GeminII, na njemu naravno stavljena 2 venta. Pa gde cu jos ventilatora? :D

@Milirad, ispravio sam sliku. Mojom greskom stavljena je pogresna za ide rezim. Izvinjavam se.

@nenad970, morao bih da potrazim kako se lapovanje radi, nisam siguran u proceduru. :)
Ne znam koliko bi se time izvuklo?
A sto se paste tice, stavio sam ovu link
 
^Holy, hajde, molim te, uslikaj task manager ekran dok si u idle režimu. Kod tebe nešte debelo ne valja što se tiče temperatura. Možda ti u pozadini radi neki proces, koji još nabija cifre, ali opet, preko 90 je jako mnogo. Takođe, proveri kako si smontirao GeminII, možda ti je promakla koja strana ili koji krug zatezanja. A pasta ti je kanta neopevana - gde si to našao? :d Mada ne utiče tooliko na krajnje temps. Pozz
 
Pega evo uslikao sam:
ide.jpg

Da nije zbog C0 verzije? Negde sam procitao da je moguce da su nesto stariji od E0 i da se nesto vise greju?
Sto se montiranja GeminII tice, montirao sam ga kao i uvek. Cak mislim da sam ga poprilicno zatego.
Pastu sam uzeo pre neke dve godine u Gigatronu i platio je oko 1000 dindzi. Mislio sam da je ok.
Koju mi pastu preporucujes?
 
Nažalost C0 su (generalno) manje raspoložene za oc. Znam po mom x5460. Do 3.8 je ok sa malim naponima - sve preko zahteva preveliki napor za stabilnost i ulaganje u bolje hladjenje.
 
Izgleda da me niste bas najbolje razumeli jer se nisam sinoc lepo izrazio preko telefona to jest jesam ali niste vi shvatili...

Kaze poredio sam na gamedebateu e8500 i xeon e5430 i po njima nema nikakve razlike izmedju ta dva procesora za igrice...

http://www.game-debate.com/cpu/inde...n-processor-e5430-vs-core-2-duo-e8500-3-16ghz

Sad meni je jasno da igrice koje su optimizovane za procesore sa 4 jezgra naravno da ce da bolje rade na istima nego na onima sa dva jezgra, jasno mi je i da ovaj xeon moze mnogo vise da benchmarkuje i da je bolji za multitasking i da ima vise kesa itd itd itd....

Ali mi nije jasno zasto su ga na game debateu okarakterisali kao da je isti za igrice kao i mnogo slabiji e8500... ja sam ubedjen da bi recimo gta 4 mnogo bolje radio na ovom xeonu nego na e8500 ili bilo koja igrica koja je optimizovana za 4 jezgra, ne znam sada dali je tacno gta 4 optimizovan za 4 jezgra ali nije ni bitno opet sam ubedjen da bi bolje radilo...

Ispravite me ako gresim ?
 
Taj sajt prakticno nicemu ne sluzi jer pruza samo podatke i informacije o modelima procesora.


E8500 moze biti bolji samo u starijim igrama, zato sto ima visi clock i one ne koriste vise od 2 threada.
 
Poslednja izmena:
Pega evo uslikao sam:
Pogledajte prilog 178068

Da nije zbog C0 verzije? Negde sam procitao da je moguce da su nesto stariji od E0 i da se nesto vise greju?
Sto se montiranja GeminII tice, montirao sam ga kao i uvek. Cak mislim da sam ga poprilicno zatego.
Pastu sam uzeo pre neke dve godine u Gigatronu i platio je oko 1000 dindzi. Mislio sam da je ok.
Koju mi pastu preporucujes?

Slabo nešto ima pasti na domaćici tržištu, na brzaka sam pogledao, nema Noctue, ima par modela Arctic - možda probaš MX-4. Nije loša Prolimatech, ima je da se pazari u jednoj od maloprodaja u BG-u, al` da ne reklamiram. Taj CM je stvarno loš. C0 vs E0 - provrti malo temu unazad gde sam čerečio E5430 C0 na preko 3.9 - nije liznuo tvoje temperature, sve bilo po PS-u..
 
Pronasao sam u jednoj radnji Noctua NT-H1, sta mislis o njoj? Takodje sam nasao i Arctic MX-4, kao i Arctic Silver Céramique 2. Sto se tice Prolimatech, nasao sam Prolimatech PK-2 Nano Aluminium.
Koju od ovih varijanti da uzmem?
U principu taman kada budem menjao sad pastu provericu i cooler, mada mislim da sam ga dobro postavio.
Inace nisam obratio paznju na E5430, mada zavisi i od toga koji si ti cooler imao? Ako se dobro secam video sam da imas vodeno? Nadam se da cu uspeti nekako da stabilizujem temperature.
Bacicu malo pogled i kako se radi lapovanje coolera i procesora, mada bih radije izbego tu varijantu. :)
 
@Animal

Оно је неки генерички алгоритам па може и бабе и жабе да упореди, није стваран однос снаге.

Погледај Cinebench. У њему ми је насвиран атлон х4 750к на 4.3 има око 310, Ксеон сад даје око 410 на 3.6, а видим да су ликови на 4 гхз добијали и по 510, то је прави однос снага.

@Свети дим

Мислим да ти тих 95 степени прави негде поред сензора који даје ту вредност у сваком случају не ваља. То може да значи да ти није равно село хлађење. Ништа те не спречава да нпр само да ошмирглаш само хладњак. Узми само 1000 водену шмирглу нађи стаклену плочу полиј водом и удри док не буде равно ко стакло :). Јел има бекплејт та плоча? Ако нема и то може да буде разлог зашто све неће да легне савршено.

Ја сам себи наручио од кинеза бекплејт лимове и купио код нас шрафове, видећемо како ради.

Ех да ја користим Арктик мх-4 а пре тога сам користио најобичнију силиконску белу пасту од 100 дин, разлике су мале.
 
Poslednja izmena:
Kaze poredio sam na gamedebateu e8500 i xeon e5430 i po njima nema nikakve razlike izmedju ta dva procesora za igrice...
e8500 je cak i brzi u single thread operacijama i kod igara koje koriste 2 jezgra nema nikakve razlike.
e8500 moze biti cak i nesto brzi, dok je kod igara koje koriste vise jezgara xeon u velikoj prednosti:
 

Prilozi

  • Untitled.png
    Untitled.png
    14.9 KB · Pregleda: 89
Da, jasno, najbolje isprobati u praksi kako ce da se ponasa. U svakom slucaju vredno prelaska na xeone, buduci da neki polovan najbedniji i3 2100 nema ispod 5000 din, koliko vidim bolje se isplati ostati na 775 socketu sa nekim xeonom nego pucati na 1155 jer su procesori papreni.
 
Treba kupovati e5440 umesto e5450 jer je 7% slabiji ali je 30% jeftiniji kod Kineza.
 
Jos nisam otisao po pastu. Ne stizem a i ove vrucincine me ubijaju. :mad:

Btw. Videh nesto interesantno, pa reko ae vas pitam sta mislite o ovome? I naravno da li je ovo moguce isto uraditi i sa xeonom? LINK
Imam trip da mi on pokazuje malo vecu temperaturu samo zbog onog jednog jezgra koje je uvek toplije od preostala 3. Utripovao sam da mozda treba i na ovaj nacin promeniti pastu, ipak su ovo stari procesori.
Palo mi na pamet da kad uzmem pastu, uradim i ovo i lapovanje. Ne znam sta vi mislite o ovome?
Poz.
 
Poslednja izmena:
Ok. Ali ovo nije 775 procesor, ovo je 771. Mada nisam bas shvatio kako ce otpasti jezgro od grejanja? :sceptic::smoke:
 
Ok. Ali ovo nije 775 procesor, ovo je 771. Mada nisam bas shvatio kako ce otpasti jezgro od grejanja? :sceptic::smoke:
775/771. Nije šija nego vrat. Ti probaj da skineš nemam ništa protiv. Treba ti skalpel da skineš silikon kao kod hasvela, onda greješ IHS na 350ºC da lem popusti i sam će otpasti. Sa srećom.
 
Nazad
Vrh Dno