Šta je novo?

Moj 771 na 775 mod (FAQ u prvom postu)

isprobao vec, nista ne pomaze. Koristicu linux 2-3 dana, ako se ne javi znaci da su mi bar sve komponente ispravne, sto i mislim.
 
Ja sam jednom tako greškom u BIOS-u uključio PEG port force x1 i to mi je kočilo sve a pogotovo YT i kada GPU treba nešto da više obrađuje. Vidi da nije to, znači treba da je disabled.
 
Meni se desavalo da pocne da baguje, a procesor se ne preoptereti, bio je u pitanju Rundll proces. :D
 
Zezao sam se sinoć malo sa ovim mojim čudom na drugoj ploči, bilo malo viška vremena (napokon) a nije mi se spavalo :)
Uspeo sam da ga nateram da radi duže od 5 min :banana::banana::banana::banana:

Skinuo sam brdo biosa i išao redom, jedan po jedan, zadnji koji sam skinuo sa nekog Ruskog sajta izgleda radi najbolje od svih.

U početku mi je par puta iskočio BSOD, restartovao se (ovo može biti i zbog update-a, sveža instalacija), dobijao crnu sliku, ali evo od jutros radi bez prekida. Jeste da je idle pošto nemam hlađenje za test ali nekako sam uspeo da dobijem da IBT prođe (zamalo da mi ispadne ploča sa prozora, krastavac najbolje vukla promaja tu :) ) ali temperature su prilično visoke, Prime95 krene i za par sekundi worker 4 i 3 izbace error-e i ostanu samo prva dva jezgra da rade, tako da verovatno nešto još ne štima. Ventilatore sam stavio na memoriju i na 'mostove' pošto se prilično greju (ne znam da li to tako treba)

hgws.png
aswq1.jpg


E sad, još da sve ovo hoće da radi u mojoj mašini bili bi super.
 
Ipak je kratko trajalo, 4 BSOD-a (IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL) u različitim intervalima, ugasim setup da ga prebacim na sto i više nisam mogao da ga upalim.

Tako da sam smireno dezintegrisao ovaj Xeon u milion i 433 hiljade komadića, jeste mi žao para koje sam bacio i možda će mi biti žao i ovog *ovneta ali kad nešto neće onda neće.
 
Javi mi ako budes hteo da se, po normalnoj ceni, rastanes od tog Xeona. :D
Merkam E5450 za P5Q Pro...
 
Poslednja izmena:
Kasno sam saznao za 771 na 775 mod. Danas mi je stigao Xeon E5440. Kloknuo sam FBS na 400 i dobio 3,4GHz, za pocetak. Pa da podelim utiske. Za veceras samo ovi SS. Da li neko ima ili zna gde da skinem preradjen BIOS za moju plocu, Asus P5K Premium/WiFi-AP sa ubacenim mikrokodovima za moj novi CPU. Nasao sam neke medjutim nije uspeo flash. Srecom Asus radi dobro recovery biosa sa fleshke.
 

Prilozi

  • AIDA Cache and latency Xeon E5440@3,4GHz.jpg
    AIDA Cache and latency Xeon E5440@3,4GHz.jpg
    452.8 KB · Pregleda: 178
  • Super Pi E5440@3,4GHz.jpg
    Super Pi E5440@3,4GHz.jpg
    425.2 KB · Pregleda: 173
  • cpuid.jpg
    cpuid.jpg
    249.8 KB · Pregleda: 159
@ DeRadicci
Hvala na odgovoru. Skinuo sam BIOS sa ovog sajta sto si mi poslao. Sa slika se poze videti da me je sa originalnim BIOS-om prijavljivao da novi Xeon E5440 nije prepoznat od strane ploce, posle update je sve pravilno prepoznao.
Izbacuje mi gresku samo da nesto nije u redu sa mojim ventilatorom ali u windows-u je sve u redu tj. radi odlicno PWM funkcija. Juce sam ga na zivo prilkjucio pa nesto mozda interna elektronika se zaglupela u samom ventilatoru. Posle mi ni u CPUID Harware monitoru Pro ne registruje ventilator (Noiseblocker NB-eLoop B12-P je u pitanju) ali radi sve kako treba tj. ubrazava normalno kad se optereti CPU.
Veceras cu da dizem FSB iznad 400MHz pa da vidim kolko moze da istera. Samo ne znam da li u biosu da odmah stavim veci napon za CPU na 1,3-1,32 ili da stavim na auto?
 

Prilozi

  • DSC04440_resize.JPG
    DSC04440_resize.JPG
    395.9 KB · Pregleda: 141
  • DSC04442_resize.JPG
    DSC04442_resize.JPG
    355.1 KB · Pregleda: 131
  • DSC04443_resize.JPG
    DSC04443_resize.JPG
    305.1 KB · Pregleda: 134
Poslednja izmena:
Ne znam, proveri da li si na pravo mesto prikacio cpu fan. :)
Za napon idi polako.
 
@ DeRadicci
Prvo da odgovorim u vezi ventilatora. Naravno da sam proverio sve je u redu nego ja sam prekjuce nakon zamene CPU pogresno utaknuo konektor od ventilatora u prikljucak za CPU fan na maticnoj ploci tako sto sam ga nehotice pomerio za jedan pin u levo i prikopcao na zivo sa tri pina. Posle jednog restarta sa mvratio u pravilan polozaj tako da sva cetiri pina lepo nalegnu. Mozda je to malo zaglupelo unutrasnju elektroniku pa ne javlja vise br. obrtaja ploci tj. programima u Windowsu.
Ali sve ostalo je u redu, tj. kao sto sam i rekao PWM radi odlicno samo ne znam na tacnom broju obrtaja se vrsi vec radim na sluh.

@Pega
Prema specifikaciji min. br. obrtaja nije 400 vec 800 rpm. Procitaj NB-eLoop® Series 120mm Data sheet. Toliko su mi i programi (HWMonitro ili AIDA64) prijavljivali da kad je u idle vrsti se 800 a kad je na full-u ide nesto preko 1900 ali nikad nisam ocitao 2000 ili nesto malo manje kako stoji u specifikacijama.

Danas sam pustio FSB na 413MHz i dobio finih 3,51GHz za CPU. Program Core damage i Furmark mi maksimalno opterete masinu od svih programa zajedno, tj. da budem precizniji najvise na wattmetru izmerim ukupnu potrosnju za moj sistem kao i najvece temperature.
Na SS se vidi da je max temp. jesgra isla i do 92C sto bi bio neki maksimum na kratke staze. Interesantno da kad se pokrene LinX i 0.6.5 i 0.6.4 verzija CPU je uglavnom u idle i nista mi ne izbaci da je odradio program. Da li ja nesto ne znam ili imam pogresnu verziju.
Wattmetar mi je prvi put prikazao max potrosnju sistema 500~505W (sa sve monitorom, zvucnicima, modemom, dalj. tel.) sto mi je rekord. Graficka mi je ubedljivo najveci potrosac u full loadi povuce skoro 190w mereno izolovano samo nju.
Inace vidi se da CPU nije ni jednom trotlovao tj. sistem je bio veoma stabilan doduse tih 10-tak minuta.
 

Prilozi

  • Furmark 1.15.2.2. max + core damage info.jpg
    Furmark 1.15.2.2. max + core damage info.jpg
    515 KB · Pregleda: 200
Poslednja izmena:
kaka bombona, cpu gori :D
spusti mu napon malo, cenim da mu za 3.5ghz ne treba vishe od 1.18v
 
ma kakav crni ofset, to su realne temperature. nemo to vishe savetujesh ljudima s-hebace procesore lozeci ih na realnih 100+c
 
ma jok , daj mu samo sto vise napona, moze to (taman za kafu da provri :) )
 
nije mi jasno zashto se to radi?

znachi, iste su temperature kao shto su bile na q9550 i q9650, chemu spushtati offset i rizikovati oshtecenje procesora koje je radio 5-6 godina, lozenjem na pravih 100c samo da bi pisalo 85?

na 4200MHz sa TRUE-om na dobroj plojki xeonche mi je ishao do 80c u linxu, a na leru je bio oko 35, shto je i normalno i sad kao treba da radim ofset da mi pokazuje 15c manje?
 
^Ili ovde http://www.tomshardware.co.uk/intel-dts-specs,news-29460.html - izvučeno iz konteksta pomenute dokumentacije.

Pa o tome smo pričali na samom startu teme, otkuda sad odjednom ovaki komentari? :)

Hvala Misko! ;)

Mislim je je Intel ovo obelodanio 2008.. Najpribližnije vrednosti/razlike prema software-ima koji prate temperature po jezgrima. Kod ove serije Xeon-a, o kojoj je reč, je taj tzv. slope error u programima 15 C.
 
Poslednja izmena:
ih, previshe texta za lenjog bosanca :D

ajde ako ste vi lepo skontali, u par rechenica lepo objasnite, ako nije problem.

"You can expect most software developers to update their programs in the near future to reflect the information provided by Intel."

ako se koriste najnoviji programi za merenje temp, zashto onda ovo raditi.

ponavljam, cpu se ponashao gotovo identichno kao i desktop brat na slichnom setapu...shta fali 35c idle i 80c load u linxu na 4200? treba da bude 20c idle? :D

ja kontam da je taj Tj max temp kada cpu krece da trotluje i ako su ga oni setovali da trotluje na 85c, onda ce tako i biti. ili sam ja to neshto pobrkao?

i da su na xeone stavili nize iz razloga shto se pretpostavlja da ce biti mnogo vishe (duzi period) opterecivani nego desktop braca

mozda je neko onaj marjanov cpu prsli maltretirao sa ovim pomeranjem tj max-a, cherechio jadnichka na niskih 85c :D i on otishao u vechna lovishta
 
Poslednja izmena:
^Evo slike koja govori više od svih mršenja:

temps.jpg

Dakle, ako se temperature procesora prate putem hwmonitor-a, RT-a, Core Temp-a - MORA da se podesi offset prema Intel-ovim tabelama i karakteristikama, kako bi se dobile najbribližnije vrednosti realnim temperaturama.

Aida64 NE MORA ništa da se čačka, jer prikazuje u startu temperature koje bi se u ostalim programima morale setovati prema vrednostima.

Na slici je moj proc u idle-u na 4.2, Aida dload-ovana u dve sekunde i startovana, a hwmonitor offset-ovan na 85 za tj max; rezultat ISTE temperature za package i po jezgrima

A sad da se vratimo na ono što "ložim ljude od početka posta" :p Živ bio!

P. S. Nedavno sam imao Xeon E5530, koji je strava šljakao na 4GHz; njemu je, npr. tj max bio 97.. Po nekoj navici koristim hwmonitor, pa ga UVEK doteram kako treba..

edit#evo malo LinX-a E5450 na 4.2 i 1.325V u BIOS-u, P5QC sa 8GB DDR3 i vrljavim GeminII CM-om, ali sa boljim ventom :)

E5450 E0@4.2.jpg
 
Poslednja izmena:
ako covek nije lenj uvek se moze dodatna temperaturna sonda monitirati pa proveriti i "mirna backa" ;)
 
Potpisujem za ovo sto su Pega i Misko 78 rekli u prethodnim postovima, ja sam citao o tim temperaturama, tj max, tj case itd. 15ak dana jer me interesovalo. Koje temperature javi AIDA64 to je to, i prema tome se podesava tj max u core temp, hw monitor i ostalim programima. Znaci za ovaj xeon e5440 je tj max 85C po intelovoj specifikaciji kako se vidi u dokumentaciji koju je Misko okacio a ne 100C. Poz
 
Poslednja izmena:
Juce i danas sam malo pustao 3DMark testove na novom Xeonu.
Dva SS za veceras. Prvi je radjen juna 2012. kad sam imao Intel E6500 i GPU na default. Imao sam tada u 3DMarku 11 P2934.
Na novom Xeonu kad sam ga digao na 3,53GHz i GPU na 958MHz i mem. 1100MHz dobio sam P4418 markova tj. 50% vecu ocenu.
Interesantno je da mozete videte u HWMonitoru da max. temperatura na CPU tokom 3DMarka 11 nije presla 66 C na mom hladjenju iz poptisa. E sad napominjem da jeste danas malo hladnije nego juce ali bi istako da ipak 3Dmarkovi ne opterecuju i ne zagrejevaju CPU koliko mi to npr. cini CoreDamage.
 

Prilozi

  • 3DMark11 djalex P2934 120620.jpg
    3DMark11 djalex P2934 120620.jpg
    387.2 KB · Pregleda: 113
  • 3DMark11 OC P4418.jpg
    3DMark11 OC P4418.jpg
    445.7 KB · Pregleda: 102
Nazad
Vrh Dno