Šta je novo?

Fotografije - 2014 - Pitanja, odgovori i razno

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Naravno da sam podrobno uradio podesavanje za svaki objektiv. Izgleda da je verovatnoca da se fokus promasi veci ako se izabere fokusna tacka van centra. Nezavisno od izabrane tacke, aparat kao da sam bira pobrucije sa vecim kontrastom. Ne verujem da bas toliko pomerim aparat napred nazad posle fokusiranja.

Cesto se ljudi zale na tu boljku kod D7000, ja sam imao bas taj aparat, ali nisam imao tih problema sa njim, a poseduje ga i moja drugarica, koja opet nema problema sa njim, ali eto, desava se ! ...
Nije nista strasno, ja bih na tvom mestu otisao ili u Nikon servis, gde ce ti oni podesiti fokus kako treba i sve ce raditi super, ili znam da zoom foto kod Hrama ima isto masinu za kalibraciju fokusa !

Koliko god da kosta plati da se ne bi nervirao, jer je taj D7000 fantastican aparat !
 
Mikelle, sta mislis o Canonu 50mm 1.4?
Citao sam po raznim izvorima te kako nije ostar, te kako ima razne mane... Ispade pa da nema smisla kupovati ga preko 50mm 1.8...
Hvala, pozdrav...
 
Ja sad koristim Nikon, nekada sam koristio Canon, a nikada nisam imao 50mm 1.4 na digitalnom telu, zapravo vise puta sam ga imao na analognom aparatu !

Meni je to omiljena zizna daljina, sto se tice 1.4 vs 1.8, naravno da je dovoljan 1.8 i zavrsice ti vecinu posla, ali je bolji 1.4 :) Nije za dzabe skuplji, jedino sto nije duplo bolji koliko je skuplji !

A to da ima mane batali, uglavnom to pisu ljudi koji ne znaju da ga koriste, ili imaju prevelika ocekivanja ! Jer ne mozes da poredis nesto sto kosta par stotina evra sa par hiljada, ne stoji za dzabe ona izreka "koliko para, toliko muzike" :D
 
1.4 je bolji taman koliko je skuplji... Malo ostriji, mnogo bolja izrada, lepsi bokeh, tisi autofokus... Nije najostriji, ali je ostriji od 1.8 i za to koliko kosta je sasvim dobar
 
Mikelle, sta mislis o Canonu 50mm 1.4?
Citao sam po raznim izvorima te kako nije ostar, te kako ima razne mane... Ispade pa da nema smisla kupovati ga preko 50mm 1.8...
Hvala, pozdrav...

50/1.8 je neupotrebljiv objektiv, sto zbog ostrine na 1.8, sto zbog nekonzistentnog fokusa, na bilo kom telu. 1.4 je mnogo bolji objektiv u svakom smislu i vredi svaki dinar...
 
Driver, evo da budem jos precizniji. Meni sama izrada nije prioritet (ono metal plastika mi ne igra ulogu).
Interesuje me taj objektiv da bi slikao decu u zatvorenom prostoru, znaci da ima tacan i brz fokus i da hvata puno svetla. Kontrast, boje i bokeh su sledeci.
Cenim da je u cenovno pribliznoj kategoriji tesko dobiti bilo sta slicno...
Gresim li?

Pozdrav...
 
Pa upravo je to problem, nema ni tacan ni brz fokus, probao sam ga bukvalo od najjeftinijih do najskupljih tela i svuda se ponasa isto, sto znachi da je mehanizam los i neprecizan a zbog velike blende to je problem. To je i meni davno bio prvi prajm i veruj mi da sam ga koristio 5 puta a onda je u torbi stajao dok ga nisam prodao, iako nisam imao drugi prajm da ga zameni. Jedino resenje je da sacekas u oglasima mkI verziju koja je mnogo bolja, i kosta oko 100e, ako ti je 50/1.4 skup...
 
Ako pričate o canon objektivima, imam isto iskustvo. 1.8 mi je bio prvi prajm i dosta je kilavo radio fokus, dok je 1.4 druga priča. Probao sam i 50 1.2, tu mi već nije jasno čemu toliko doplatiti, nisam video nikakvu razliku u odnosu na 1.4, čak mi je na 1.4 ovaj jeftiniji delovao oštriji, na 5DIII. Možda neki defektan primerak, ne znam.

Ogradjujem se ipak, moja upotreba se svodi na turističke foto i slikanje psa i tako to :)
 
Driver izvini druze ako sam bio neprecizan. Ja vec imam 50mm 1.8 i potpuno se slazem sa tobom da je veoma nedosledan AF...
Lutrija je kada ce da pogodi fokus, plus sto moj definitivno ima i front focus konstantno...
Dakle ono sto sam hteo (nespretno) da pitam je da li cu biti zadovoljniji sa 50mm 1.4?
Voleo bi da mi AF bude tacan i brz i da je koliko toliko ostar otvoren do kraja...
Ne ocekujem cuda, znam da cu morati da ga zatvaram za maksimalnu ostrinu ali da kazemo da bude upotrebljiv na 1.4.
I da li mogu da ocekujem da ce na primer ovaj 50mm 1.4 zavrnut na 1.8 biti ostriji nego 50mm 1.8 na 1.8?
Takodje ocekujem da ce boje, kontrast i bokeh biti bolji...
Eto, pa gresim li?

Hvala na pomoci...
 
Upravo tako. AF na 50/1.4 je mnogo precizniji, ali i brzi i tisi. Na 1.4 on nije nesto ostar na cropu, ali to stvarno nije toliko bitno, ja imam daleko skuplji 50/1.2 koji na 1.2 nije preterano ostar, ali on pravi magiju :)

Na 1.8 on ce ti biti primetno ostriji od 50/1.8, i imaces mnogo bolji bokeh i kontrast...
 
Ako to je do ostrine na 1.4, uzmi sigmu art, ali ~800e je... i sigma je... :D
 
Hvala Driver i hvala Mladen.
Za moje amaterske potrebe i 50mm 1.4 je skup objektiv, tako da za sigmu nula poena...
Jos da pitam ima li razlike uzimao polovno ili novo u smislu kvaliteta slike?
Pretpostavljam da ne...
 
Ne... Ako je objektiv ocuvan, slobodno uzmi polovan...
 
A i obzirom da razmatram 85mm kao drugu opciju u tom cenovnom rangu mogu taj polovan da prodam skoro bez gubitka u slucaju da hocu da probam drugu opciju...
Inace imam crop pa bi radije uzeo 50mm jer cenim da ce mi 85-ica biti pretesna za unutra...
 
Fotografije 2014 - Pitanja, odgovori i razno

Za unutra je cesto i 50mm preusko na cropu.
 
A i obzirom da razmatram 85mm kao drugu opciju u tom cenovnom rangu mogu taj polovan da prodam skoro bez gubitka u slucaju da hocu da probam drugu opciju...
Inace imam crop pa bi radije uzeo 50mm jer cenim da ce mi 85-ica biti pretesna za unutra...

Za unutra je pretesno i 50. 35mm je prvo sto je upotrebljivo ako ces da fotkas bilo sta osim detalja, ne mozes da smestis coveka u kadar ni sa 35...
 
Vec sam dosadan, ali za crop razmisli i o EF 40mm 2.8.
Jeste sporiji, sto vrlo lako moze biti problem sa fotkanje unutra, ali ima odlican i brz af. Ostar vec na tih 2.8, mali je, i cenom tacno izmedju 1.8 i 1.4 50ice, a na kropu primetno upotrebljiviji od njih, pogotovo unutra.

Ja sam uz aparat dobio 50mm 1.8, a odmah kupio i pomenuti 40mm. 50ica mi je jako jako retko bila na aparatu, najvise iz razloga koji su maltene svi spomenuli ovde, blago neupotrebljivi af, koji kad se ukombinuje sa malom decom koja nemaju strpljenja niti zelje da cekaju 50tu da se "namesti", sledi samo nerviranje rezultatima.
 
Izvinite ako gresim ali sem sto je 50mm usko na kropu kao sto vec pomenuste, ali sem toga vecina DSRL-ova (pogotovo entry level) ima primetan shutter lag, tako da dok opalis fotku na 1.8 ili ne daj boze 1.4 dete koje je nemirno ce biti vec van fokusa (tipa ako je shutter lag 200ms)?
Moje pitanje je zasto ne dosvetliti fotku blicem u losijim uslovima u zatvorenom? Tipa od plafona i slicno?
 
jox
razmisljao sam o tom 40 ali sad ga vise ni ne gledam pored ovog novog EFS 24mm 2.8STM... ako budem isao na sire sigurno cu njega gadjati...
nitro
.Shutter lag mi uglavnom nije uzrokovao komplikacije. Nije mi bas toliko plitka dubina polja da bi to bio toliki problem. A i uvek slikam u continuous modu, statisticki dobijam mnogo vise upotrebljivih slika...
A nabavio sam i blic i kad gadjam u plafon to je stvarno daleko lepse od integrisanog blica. Ali opet nije isto... Nekako mi blic "rashladi" sliku...
Mislim, verovatno bi u naknadnoj obradi to mogao da resim ali opet... Valjda je uvek bolje dobiti sto priblizniju sliku u aparatu...
 
Izvinite ako gresim ali sem sto je 50mm usko na kropu kao sto vec pomenuste, ali sem toga vecina DSRL-ova (pogotovo entry level) ima primetan shutter lag, tako da dok opalis fotku na 1.8 ili ne daj boze 1.4 dete koje je nemirno ce biti vec van fokusa (tipa ako je shutter lag 200ms)?
Moje pitanje je zasto ne dosvetliti fotku blicem u losijim uslovima u zatvorenom? Tipa od plafona i slicno?

Za te slučajeve se koristi AI Servo AF.
 
Pa zar nije isto? On fokusira sliku do momenta podizanja ogledala. Kad ogledalo krene da se podize fokus ostaje gde jeste i blenda pocinje da se otvara. Zar nije to vreme shutter lag? Kod dosta aparata je preko 0.2 sec sto u plitkom dof kod objekata koji se pomeraju moze biti problem.
Btw. Kako rashladi? Jel podesis wb lepo pre fotkanja ili u post process?
 
Ma to je moj subjektivni utisak da je slika hladnija, valjda sam se nakupio toga jos od integrisanog blica...
Bude to ok, nego mi prosto lepsa slika kad slikam sa velikom blendom pa se vidi pravo osvetljenje u prostoriji umesto sto ga blic pregazi potpuno...
 
Pretpostavljam da je jedina bolja osobina 50 f1.8 mkII vs 50 f1.4 kad dodirnu beton sa pola metra - metar :D Plastikfantastik se samo razdvoji na dve polutke (koje kad se sklope, bude sve kao i ranije) dok f1.4 kako je sav nabijen, utegnut... ne znam kako bi prosao (nikad mi nije ispadao).

Al dobro, ne kupujemo objektive da bi nam ispadali :)

Pozdrav!
MrBigJump.gif


EDIT: Jedna slika = hiljadu reci

img38924forum.jpg
 
Poslednja izmena:
Pa zar nije isto? On fokusira sliku do momenta podizanja ogledala. Kad ogledalo krene da se podize fokus ostaje gde jeste i blenda pocinje da se otvara. Zar nije to vreme shutter lag? Kod dosta aparata je preko 0.2 sec sto u plitkom dof kod objekata koji se pomeraju moze biti problem.
Btw. Kako rashladi? Jel podesis wb lepo pre fotkanja ili u post process?

Pa samo si konstatovao da tehnologija ogranicava i da nema gde :) Sta bi onda rekao za shutter lag kod ne-DSLRa, sa tim ne mozes ni da fotkas decu onda :d U principu to je tacno, da bi dobio bolje fotke, treba da imas bolji/brzi aparat i bolji objektiv, a fotkanje dece je jedno od najtezih stvari koje mozes da das aparatu na zadatak, bez obzira sto je u potpuno amaterske svrhe :)
 
Za decu je najbolje uzeti GH4 i snimati 4k video, pa onda naknadno vaditi 8 Mpx frejmove iz klipa i odatle poceti obradu, mada ne vidim sta bi se obradjivalo jer GH4 pere kako snima u 4k (sve je ostro kao zilet)
 
Pa Panasonic ima losiji AF od videa na Canon DSLrovima, kako je to bolje od faznog AFa ?

O neupotrebljivosti frejmova iz videa zbog motion blura necu ni da pricam, odavno su ljudi to probali i odustali od te price...

I nisam znao da je najbitnija osobina sliike "ostrina" :)

Ako se nema oprema, za decu je jednostavno resenje mala blenda, sve u fokusu i nema sta da se fokusira...
 
Poslednja izmena:
Pa da ali onda i duga ekspozicija posto kaze lose svetlo. A onda opet deca zamucena. Ja cu opet da se drzim istog - zavrni blendu, blic o plafon. Done deal.
Mozes i tipa neki difuser kao gary fong kopije i eto.
 
Pa blic se podrazumeva u bilo kom slucaju.
 
Pa Panasonic ima losiji AF od videa na Canon DSLrovima, kako je to bolje od faznog AFa ?

O neupotrebljivosti frejmova iz videa zbog motion blura necu ni da pricam, odavno su ljudi to probali i odustali od te price...

I nisam znao da je najbitnija osobina sliike "ostrina" :)

Ako se nema oprema, za decu je jednostavno resenje mala blenda, sve u fokusu i nema sta da se fokusira...

Samo za starog.

 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno