Šta je novo?

Fotografije - 2014 - Pitanja, odgovori i razno

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

Thierry Henry

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
02.11.2007
Poruke
3,506
Poena
259
Питање: Мало сам шкљоцао за празнике са 35-цом 1.8g у кућној варијанти где има пар лампи али свеједно смешно светло, нема великих лустера. Питање се односи на групне портрете. Није ми се свидело шта ради P мод иако сам га користио само у ситуацијама где ме смарају па опалим на брзака. Углавном, сложићемо се ако кажемо да испод 2.0 не треба ићи за више људи? Али на 2.0 мени и даље треба брзина рецимо 40 или 50 за мирну руку а то не могу да постигнем без 3200 iso или више што ми се не допада толико. Да не причам о већој бленди.
Решење ако га има?
 
Знао сам да ћеш ме укопати са тим :). Ја рек'о има неки тајни фроноузфото савет:-D. Јеб.. онда ове low light објективе. Једино што је оштар ки кама:).
 
Знао сам да ћеш ме укопати са тим :). Ја рек'о има неки тајни фроноузфото савет:-D. Јеб.. онда ове low light објективе. Једино што је оштар ки кама:).

Iskreno nisam bio siguran da li me zezas ... Znas kako, tu nema mnogo pomoci, jedino FF tela imaju bolji kvalitet prikaza visokih iso vrednosti, ne mozes bez dodatnog svetla ... e sad sta mozes, ja bih stavio blic sa strane negde gde mogu da ga uperim u neki zid da se svetlo odbije od zida tako da odbijeno pada pod nekim uglom sa strane ljudi koje slikas. Nadam se da razumes sta pokusavam da kazem :) nisam siguran da bih sam razumeo...

Tim blicem dopunis svetlo koje nedostaje, a opet ono bude omeksano odbijanjem od zid, a zid odglumi jedan veliki softbox ;) malo se igraj ako imas opremu, e da pod blicem mislim na spoljasnju jedinicu, ne ugradni, ako imas samo ugradni onda bi mogao da napravis nesto sto ce mu odbiti svetlos na plafon najbolje pa ce tako, koliko toliko, posluziti :)

Nadam se da sam bio od neke pomoci !
 
Капирам и знам да си мислио на екстерни блиц али немам и не планирам да се цимам са тим. Овако је како је што се тиче тих ситуација у кућној радиности. Иначе је добар објектив за остало. Хвала Микеле.
 
Na kraju ces da uzmes blic, i pitaces se zasto ga nisi uzeo ranije :) ...
 
Uzmi, ako zelis naravno, kupi neki stari ali funkcionalan i ocuvan blic, i neke trigere jeftinije, pomocu kojih ces da ga okidas bez obzira za koji je aparat blic namenjen, to je poenta svega, ove neke matore bliceve mozes da nabavis za bas male novce, a radice ti sjajno, naravno zavisi od tvoje zelje da naucis kako da ga koristis ..

A takodje, ja sam jednom prilikom morao da slikam sa ugradjenim blicem, pa sam uzeo neki poklopac od starih onih metalnih kutija za kolace, i stavio sam taj poklopac ispred blica pod uglom od oko 40ak stepeni, tako da blic baca svetlost, poklopac je odbija kore na plavon, a ona se sa plafona sjuri dole na ljude koje slikas, isto tako mozes da stavis maramicu ispred blica, obicnu belu papirnu, ona ce umeksati svetlost, i lepse ce izgledati to sto fotkas :)
 
Dabome, sto je Micko (s16) jednom demonstrirao, uzeo je toalet papir i njega stavio ispred blica, i to je radilo, ne kako bi bilo sa pravim blicom, ali u svakom slucaju bolje nego bez. Inace odaljiti, maramicu, papir ili sta god bar 10cm od blica :)

Inace ja imam YN 560, i da ga ne ureknem, ali za njega imam samo reci hvale, izuzetan blic !
 
Poslednja izmena:
Jedno pitanje. Lightroom mi prepoznaje sve slike u lens correction odeljku, kao da su napravljene sa SIGMA 17-50 objektivom, a ja koristim TAMRON 17-50 2.8 VC. Posto mogu rucno da izaberem taj tamron, da li da izaberem njega ili da ostavim lightroom da prepoznaje SIGMU? I jos nesto. Imam da izaberem, kada biram rucno, dva tamrona 17-50 2.8 VC. Jedan je B005E, a drugi B005N. Gledao sam ovaj moj objektiv i pise samo B005. Koji onda da izaberem od ta dva?
 
Zar nije B005N oznaka za Nikon mount?
 
Ma gde znam sta je. Ovo mi nudi lightroom.

2.jpg


, a ovo su ponudjeni tamroni

1.jpg
 
Ako koristiš Canon izaberi sa oznakom B005E, za Nikon B005N
Ja u Lr te opcije i ne koristim, nekako mi fotografije izgledaju čudno nakon toga. Pričam baš za taj Tamron objektiv
 
Ајде овде да питам пошто су брисали на теми за фотке у вези блицева. Деус или неко други, Има ли разлике између Yongnuo 560, 560ii, 560iii?
И који би екстерни био компатибилан best buy budget за d3100?
 
Ja sam licno kupio YN560II koji za razliku od keca ima LCD displej pozadi gde digitalno podesavas sirinu, jacinu i modove, dok III ima za razliku od II ugradjen triger, koji mozes bukvalno odmah da kupis sa blicem, i to samo jedan, pise ti u opisu koji model, da bi mogao bezicno da ga okidas sa tvog tela...

Po meni je YN560III odlicna kupovina i apsolutni best buy. A sto se trigera tice, vrlo brzo ces shvatiti sta dobijas kada svetlo odvojis od aparata, samim tim mozes da ga stavis na stativ i dodas kisobran ili neki drugi difuzor, gledaj neke workshopove na tubi i skapiraces, ali dok ne probas sam dzaba da gledas ;)

E da, samo da dodam, posto se nonstop ovde polemise oko TTL, TTL ti sam daje kolicinu svetla za sve parametre koje procita sa tvog aparata, i NE mora da bude uvek u pravu, a zaista nije tesko nauciti i podesiti blic po tvojim merama. Svadbarima ili ljudima sto rade u klubovima svakako ttl znaci, ali nema potreba za nekog normalnog korisnika, takodje, cim blic odvojis od aparata, ne racunaj na ttl ili naravno ako si spreman da ulozis u ozbiljnu opremu koja ce ti omoguciti koriscenje istog.

Svakako, nema potrebe bacati pare na preskupe bliceve ako ti oni ne zaradjuju pare, pogotovo sto ti oni nece napraviti bolju fotku, TI sam moras da ih savladas i primenis svoje znanje za njihovo pravilno koriscenje !
 
Poslednja izmena:
Znaci ni jedan od ta tri blica ne moze da se kontrolise bezicno bez trigera, sa recimo 600d?
 
Хвала Микеле, ма ишао бих на нешто половно наравно ако бих узимао. Хвала на објашњењу.
 
Sve sto ti je Deus rekao, stoji! Nadji neki YN460/560 polovan, kod tebe ih verovatno ima za smesne pare. Uzmi rf603n, stavi blic negde da bije u zid i fotke ce biti full. Inace, iskreno, malo ti je f2.0 za grupnjake. I na f2.8 cesto neko pobegne iz fokusa...

Blic treba da ti sluzi samo da dopuni svetlo, tj svetlo na subjektu. Znaci i dalje pravis ekspoziciju prema ambijentu i samo dosvetlis malo ili malo vise sa blicem u zavisnosti od ukusa :p I ja sam bezao od blica za sve pare i onda kad skontao sta se radi sa njim, ne skidam ga u tim situacijama...

To ti je ovaj fazon... D5100/Sigma 30mm f1.4 i YN460 (o zid)











 
hahahaah :d
 
Poslednja izmena:
Хвала Дејане. За YN560III ми чини ми се не треба окидач јер га има себи? Мало ми превише ту светла на те две девојке или се варам? И како су обе у фокусу на 1.4?
Ок ако сам скапирао брзина затварача ће остати иста(у истим условима) само што блиц улеће у игру?
 
Imas exif, jesu malo preeksponirane, ali fotka ne ide na ocenjivanje, lepo izgleda ... ince na gornjoj je f2 a na donjoj f1.8 i obe su u savrsenom fokusu, trepavice se vide skroz.. one stoje u istoj ravni, a ne jedna ispred druge, tj jedna blize a druga dalje kameri, tada bi jedna bila u fokusu a druga ne... kod vecih grupa ljudi jednostavno ne mogu svi da budu u fokusu ako koristis isti otvor blenda, a i lepse izgleda :D Medjutim ako ih zelis u fokusu, moras da zatvars blendu samim tim povecavas DOF !
 
Hahahah "Dejane" :d

Za YN560III ti treba jedan okidac za na aparat a on drugi ima u sebi, stavis ih na isti kanal i rokas.

Jeste malo jace svetlo ali moras uzeti u obzir da pucam sve manuelno pa je nekad zid blize a nekad dalje, iskreno meni je to ok :) Pogotovo sto sam nesto primetio, a to je kad zensko lice malo preeksponiras, ali dovoljno da ne sprzis tekturu skroz, mnogo je prijatnije za gledati ga :p

Ovako, zatvaracem i isom kontrolises ambijetalno svetlo, blendom kontrolises blic. U realnosti, ja ustelujem sve prema ambijentu, krecem sa f1.4 i kako dodajem blic (u zavisnosti koliko treba) zatvaram blendu. To je vrlo kratka verzija toga :d

Kad fotkam jednu osobu gledam da uvek idem na f1.4, a kad fotkam dve osobe, blenda ide na f1.8-2 da povecam dof, za 3+ osobe f2.8+ u zavisnosti od rasporeda ali generalno moras imati bar pola metra fokusa... Mozes ti fotkati 5 osoba na f1.4 ako svi stoje savrseno u istoj liniji, jer dof ti je na f1.4 svega par santima...
 
Poslednja izmena:
Дејан ти је име не? Колико сам видео на фликеру. Аха па да овај 3100 нема ни инфраред ни ништа у пм:). Да мануелно мораш за сваку ситуацију то сам скапирао. Не нисам рекао да иде на оцењивање него помислих да је прејако светло у том моменту.
Не бих рекао да су сви у фокусу (или ми дрхти рука у шта сумњам) код мене на 1.8 иако су сви у истој равни. Глава једна до друге очи од супруге у фокусу а од шурака не. Такође 4 особе, 2 напред и 2 назад одмах до њих и опет нису сви у фокусу ни на 5.з чини ми се да сам користио. Нисте ми рекли за брзину затварача јер не видим exif. Хвала;-)
 
2x fokalna... Bar ja tako gledam da uvek bude, znaci 1/60 ako sam fotkao sa 30mm :)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno