Šta je novo?

AMD Demonstrates "FreeSync"

mislim da ovo radi samo na panelima za laptop i notebook inace je verovatno samo drajver u osnovi
 
Poslednja izmena:
Glupost, ne znam sto je taj sync toliko znacajan. Ako monitor radi na 60Hz, to je <1/60s u najgorem slucaju, jer jedna slika moze da bude prepolovljena.
 
msm da od ovoga nece biti nista :D
 
When asked about a potential VESA standard to enable dynamic refresh rates, Petersen had something very interesting to say: he doesn't think it's necessary, because DisplayPort already supports "everything required" for dynamic refresh rates via the extension of the vblank interval. That's why, he noted, G-Sync works with existing cables without the need for any new standards. Nvidia sees no need and has no plans to approach VESA about a new standard for G-Sync-style functionality—because it already exists.

That said, Nvidia won't enable G-Sync for competing graphics chips because it has invested real time and effort in building a good solution and doesn't intend to "do the work for everyone."
If the competition wants to have a similar feature in its products, Petersen said, "They have to do the work. They have to hire the guys to figure it out."
:-devil-::d

http://www.guru3d.com/news_story/nvidia_responds_to_amd_freesync.html
 
AMD ima bolju varijantu, s obzirom da moze i na nekim postojecim monitorima da radi. Plus AMD-ov FS radi od 24 FPS, a nV GS radi tek od 30 sa cime i gubi pomalo poentu.
 
Amd-ova varijanta ne moze da radi na monitorima, vec samo na laptop mon. Takodje kao I sve od Amd-a se vrti oko najava , dok od konkretne realizacije nema nista ili je par godina daleko
 
To da ne moze raditi na monitorima nego samo na laptopima to su rjeci od NV jos nije poznato, niko nije potvrdio ni demantovao tako da se fatate za nesto sto je jos nepoznato, i jedno i drugo je u fazi razvoja dok se ne vidi kako to funkcionise u praksu samo su prepucavanja fanova ;)
Cim je Nv ovako ostro krenula na AMD sa nekim izjavama tipa ove na guru3d sigurno je prpa krenula inace ne bi se oni uznervozili da nije ovo sa AMD-om ozbiljna konkurencija.
 
Nemoj pogrešno da me shvatiš, najbolje bi bilo da sve najavljene novotarije od strane bilo koga uspeju, ali sa Amd-om je već simptomatično da imaju deset najava od kojih se jedva jedna realizuje i to sa debelim zakasnjenjem. To malo vredja auditorijum (bar iz mog ugla poimanja). G sync monitori već imaju da se kupe (asus) dok su drugi u prodaji za par nedelja (benq ), ajde prati kako ce se zavrsiti ova Amd-ova najava i da li ce ikad uci u regularnu upotrebu. Inace u samoj prezentaciji je receno da nisu podrzani hdmi i display port, vec se predlaze novi standard - znaci upotrebna vrednost na monitorima nula
 
Taj "novi standard" je budući standard povezivanja, kao što je to sad HDMI.
 
Znate kako , Gsync ce da bude popularan kod ljudi koji kupuju titan i slicnih (zanemarljiv broj korisnika) ali sam gotovo siguran da nema shanse da zazivi medju sirokim narodnim masama ... iz vise razloga:
Ne samo sto moras da imas nv grafiku nego mora da bude keplar bazirana
Ne samo sto moras da imas specijalan monitor, nego on mora da bude TN panel, plus mora da specijalno podrzava gsync i to na hardverskom nivou (osetno povecanje cene).
Ne samo sto moras da imas specijalan monitor nego i specijalnog proizvodjaca monitora.

Viseslojne prepreke na svakom koraku.

Tako da mislim da je gsync totalno nebitan u celoj ovoj prici.

AMD free sync sa druge strane moze da radi samo sa tehnologijom koja se trenutno nalazi uglavnom na lap top uredjajima (ali npr rade i IPS paneli). Samim tim mislim da ce nvidija da napravi njihovu verziju free synca za laptop uredjaje koje je ocigledno cisto software bazirana implementacija.

U svakom slucaju ocekujem neko buduce resenje koje ce biti otvorenog tipa za desktop monitore ... gsync i free sync se trenutno bore na razlicitim frontovima (prenosni uredjaji vs desktop).

Ocekujem da vidim AMD resenje koje ce da bude znatno jeftinije i za desktop da radi i sa IPS panelima i da bude prihvaceno resenje od SVIH proizvodjaca. Onda mozemo pricati o nekim realnim upotrebama ove tehnologije.
 
Ne samo sto moras da imas nv grafiku nego mora da bude keplar bazirana
Nikakav problem, Kepler je tu vec jako dugo i ima ga u svim slojevima. Svako ko je uzimao novu nVidia grafiku u prethodne 2 godine, sigurno je uzimao Kepler.
Ne samo sto moras da imas specijalan monitor, nego on mora da bude TN panel, plus mora da specijalno podrzava gsync i to na hardverskom nivou (osetno povecanje cene).
Receno je da ce prvi G-Sync monitori biti sa TN panelom ali ce kasnije podrzavati i IPS. Ne mora da specijalno podrzava G-Sync nego nVidia ugradjuje svoj G-Sync modul u monitor.
Ne samo sto moras da imas specijalan monitor nego i specijalnog proizvodjaca monitora.
Otkud ovo? Za sad znam da su G-Sync monitore najavili Asus i Benq, ne vidim zasto ne bi krenuli i drugi ukoliko smatraju da ce da im se isplati.

Po meni da bi G-Sync (ili Free-Sync) uspeo, treba da se rese drugi problemi:

- pad FPS-a ispod 30 ne bi smeo da kvari dozivljaj
- blagi pad FPS-a (3-5%) kad se G-Sync ukljuci
- i najvaznije: dozivljaj G-Sync-a na monitorima od 60Hz bi trebao da bude isti kao na 120/144Hz monitorima.
 
Only Specific Radeon GPUs Will Work With AMD FreeSync Monitors

http://wccftech.com/specific-radeon-gpus-work-amd-freesync-monitors/

The folks over at TheTechReport seem to have spotted something interesting regarding AMD’s FreeSync technology. It would appear that not all AMD GPUs are supported and the only confirmed entrants are Hawaii and Tonga, namely R9 285, R9 290 and R9 290X. Needless to say Nvidia GPUs won’t be supported either.
 
Znaci potreban je Tonga ili Hawaii GPU i odgovarajuci freesync monitor (a oni ce tek da se pojave sledece godine navodno).
Sta je tu free?
I sta je tu open u odnosu na G-sync ?
 
Ako nV, intel i td. žele i njihova grafička može da radi sa tim monitorom za razliku od G-sync tehnologije koje je vezana za nV grafičke.
 
Pa i bilo bi bas seljacki da Nividija tvrdoglavo odbija da podrzi nesto sto je sad deo oficijelnog VESA standarda.
 
Lepe vesti :)

Nvidia Promises Support For AMD FreeSync – Adaptive Sync Gets Green Light

http://wccftech.com/nvidia-promises-support-freesync/

[Update]
Update: So Nvidia’s Senior PR, Bryan Del Rizzo contacted me and stated the following: “Untrue. Solely focused on delivering the best gaming experience with G-SYNC—which is shipping today from leading monitor OEMs.”. Looks like Nvidia doesn’t support the optional Adaptive Sync after all.

Meni ovo vise lici na marketinsku izjavu, kako bi trenutno gurali G-SYNC, ali mislim da ce NVIDIA na kraju ipak podrzavati FreeSync. U protivnom bi samo sebi pravili stetu.
 
Znaci potreban je Tonga ili Hawaii GPU i odgovarajuci freesync monitor (a oni ce tek da se pojave sledece godine navodno).
Sta je tu free?
I sta je tu open u odnosu na G-sync ?

Free je jer ne plaćaš royalty tvorcu standarda kao kod konkurencije.
Open je jer je VESA globalno prihvaćen standard što znači da će tranzicija na ove monitore biti izvesna i ne zahteva poseban hardware kao kod konkurencije.

Vesti i FAQ:
http://www.techpowerup.com/205656/n...ve-sync-tech-to-rake-in-g-sync-royalties.html
http://videocardz.com/50500/vesa-announces-displayport-1-2a-adaptive-sync-technology
 
[Update]

Meni ovo vise lici na marketinsku izjavu, kako bi trenutno gurali G-SYNC, ali mislim da ce NVIDIA na kraju ipak podrzavati FreeSync. U protivnom bi samo sebi pravili stetu.

Izgleda da su ih proizvođači monitora naguzili pa sad pokušavaju da im pomognu da prodaju ono već proizvedeno.

Mislim da će i Oculus Rift podržavati Adaptive Sync, zna li neko tačno?
 
Opa. Samsung FreeSync 28" 4K monitor za 699$ i manje.
 
Zivo me interesuje koliko ce biti Asus Rog Swift u FreeSync varijanti za AMD posto ce Asus vrlo verovatno izaci s Rog modelom prilagodjenim i za FS jer ce su tacno videti koliko iznosi nVidia-in harač, cifra koja se najcesce pominje kao taksa za G-Sync je 100$ ali za Swift se pominje po forumima da je i 200$.

U svakom slucaju fine vesti.
 
Oce li ovo Nvidia podrzati, ovo uopste nije lose od atija?
 
Nazad
Vrh Dno