Šta je novo?

Huawei HG655b - Uputstvo - full bridge mode za Telekom vDSL

bbK1ng

Čuven
Učlanjen(a)
15.09.2002
Poruke
2,552
Poena
725
Pošto Telekom vDSL korisnicima više ne daje PPPoE username i password i time onemogućio korišćenje sopstvenog rutera podešenog u PPPoE režim.

Uz malu pomoć prijatelja i interneta uspešno sam završio prebacivanje Huawei HG655b vDLS rutera u bridge mode kako bi mogao da nastavim da koristim svoj ruter "iza" kao što sam radio i dok sam bio na aDSLu.

Prvo što treba da uradite da regularno priključite vDLS router na paricu (preko splitera koji dolazi zajedno sa njim u kutiji) i da na lan1 priključite jedan računar direktno kablom.

Ako je sve dobro povezano ruter je na IP adresi 192.168.1.1, a računar na 192.168.1.2 i internet treba normalno da bude dostupan na tom računaru. Ako nemate internet - nešto nije dobro povezano.

Ne idite na sledeće korake dok vam internet ne radi

Ako internet radi možete da nastavimo dalje. U principu cela operacija sadrži tri dela: čitanje PPPoE username i passworda iz konfiguracije rutera, prebacivanje rutera u bridge mod i podešavanje vašeg routera da radi u PPPoE modu.

Čitanje PPPoE username i passworda iz konfiguracije rutera

Za ovo nam treba neki telnet klijent. Linux distro to imaju u sebi, noviji Windowsi ne.

Ja koristim (i ne samo za ovo) PuTTY.

Kada ga preuzmete i startujete trebalo bi da dobijeta ekran sličan ovom na slici.

Znači u polje Host name unesete IP adresu rutera odnosno u našem slučaju 192.168.1.1, obeležite polje Connection type na Telnet i na kraju kliknete na Open.



Na sledećem ekranu treba da se logujete na router.
Login: admin
Password: tzlkisonpk (ne ispisuje se ništa tokom kucanja)

Kada dobijete prompt ATP> kucajte shell, pa onda

ls /var/wan/ - da proverite putanju vaše ppp konekcije (kod mene ppp264)

i na kraju

cat /var/wan/ppp264/config (naravno umesto 264, broj koji je kod vas)

To bi sve trebalo da izgleda slično sledećoj slici



sada još da pritisnete enter i izlistaće se PPPoE konfiguracija upisana u vaš router. Trebaju vam druga i treća linija (username i password). Prepišite, ili još bolje iskopirajte, ih u posebnu datoteku.



Možete da zatvorite PuTTY. Više vam ne treba.

Prebacivanje vDSL rutera u bridge mod

Iz omiljenog Web browsera ulogujte se na stranicu 192.168.1.1 sa istom username/password kombincijom koju smo koristili iz za telnet (admin/tzlkisonpk ).



Idite na stranu Basic/Wan i pronađite WAN konekciju koja ima javnu IP4 adresu i izaberite da tu konekciju prebacite u bridge mod. Evo i slike da pomogne šta se traži.



Kad kliknete na Submit dobićete uporozenje da će biti ugašen NAT pa kliknite na OK pošto to i želimo da bi izbegli dupli NAT dva rutera.



Gotovo!

Povežite sada LAN1 vDSL routera sa WAN portom vašeg routera i podesiete PPPoE konekciju prema njegovom upustvu.
Takođe u konfiguraciji rutera (kad smo čitali username i password) sam pronašao da su vrednosti za MTU i MRU 1492 pa i to možete da podesite, mada je kod mene radilo i dok je vrednosn za MRU bila 1400 (moralo za PTT aDSL).

Kod mene na Asus RT-N66U ta stranica izgleda ovako.

asus.png


Napomena:

Ovim krišite Ugovor o korišćenju potpisan sa Telekomom. Ako primenjujete ovo, radite to na sopstvenu odgovornost i sve eventualne posledice nastala iz toga snosite sami.

Ne preuzimam bilo kakvu odgovornost za ono što će se dešavati kod vas!
 
Poslednja izmena:
Bravo brate svaka cast, sigurno ce ovo tek biti korisno svima, samo da se omasovi VDSL, jos jednom BRAVO!!!!
 
Bravo, samo je pitanje da li svi dobijaju ovaj HG655b model... ;)
Ali dok ima telnet otvoren, moze na isti nacin da se izvuce fajl, samo ga treba naci.
 
Čitanje passworda kod HG630 je identično. Prebacivanje u bridge mod nisam probao.
 
Hvala na uputstvu, sve radi kako treba na HG630. :)
 
Ovaj način čitanja user/pass za pppoe ne radi na ADSL modemima...konkretno hg532 i hg520...
Evo screen sa hg532...
Untitled.png
 
Hvala, uspesno sam pustio u bridge mod hg630 vdsl ruter. Imam jedno pitanje za ostale korisnike, iz nekog razloga wifi brzina koju ostvarujem preko par wifi rutera koji su povezani na svich na koji ovaj modem daje internet vezu rade download mnogo sporije nego doskorasnja adsl internet veza, a kada se povezem na svich laptop daje potpunu brzinu downloada. Probacu da vratim adsl (jos uvek nije otkazan) na svich da jos jednom potvrdim da je brzina download preko wifi potpuna kao do juce. Ako neko ima neki savet zasto wifi ruteri ne koriste u potpunosti link koji dobijaju sa svich kao sto su koristili od starog adsl neka javi.
 
Nije mi jasno ko je na koga povezan.

Trebalo bi Huawei da ide na router i da eventualno ruter bude vezan na switch, ako već nema ugrađen. Ne razumem ni šta tu radi drugi ruter....
 
Ovakva je konfiguracija:

provobitno je bio adsl u bridge modu iza njega ruter mikrotik iza njega veliki svic iza njega manji svicevi i na njima nekoliko wifi rutera vise proizvodjaca pretezno tplink wr542. Dok je modem bio adsl mogucnost download preko tplink wifi je bila u granicama lan downloada, od zamene adsl sa vdsl download na tplink wifi ruterima je daleko ispod mogucnosti download na ostalim wifi uredjajima i na lan mrezi ( recimo sa tplinka skida se 3-5 mb, a sa lana ili drugog wifi 20-27 mb). Moguce da neko menjanje mtu vrednosti na tplink wifi opremi moze da pomogne?
 
Znači ti ruteri zapravo rade kao Access Points? OK, mislim da sad razumem tvoju konfiguraciju.

Što se wifi problema tiče, sve je moguće, ali ja bih prvo posumnjao na zauzetost kanala.

Ako imaš pristup nekom android telefonu, skini aplikaciju Wifi Analyzer i nađi slobodne kanale za svaki Access Point, pa ih podesi.
 
Da oni sluze kao Access Points. Provericu kanale sa Wifi Analyzer i javljam.



Znači ti ruteri zapravo rade kao Access Points? OK, mislim da sad razumem tvoju konfiguraciju.

Što se wifi problema tiče, sve je moguće, ali ja bih prvo posumnjao na zauzetost kanala.

Ako imaš pristup nekom android telefonu, skini aplikaciju Wifi Analyzer i nađi slobodne kanale za svaki Access Point, pa ih podesi.
 
Izvinjavam se što idem off ali me zanima a nigde nisam pronašao informaciju , kolika je snaga huwaei HG351. Mislim da je generalno za sve njih slična ali nigde nisam našao taj podatak o snazi antena, s obzirom da su intgrisane.
A ovo sa podešavanjima ću da probam kad se vratim sa svadbe negde oko 3 ujutru dobro narakijan :) .Ala ću da ga opravim.... :)
 
Čitanje username i passworda za PPPoE za Telekomov Huawei HG531V1 prolazi bez problema... Isprobano! Thx :)
 
Poslednja izmena:
Trebalo bi nekako promeniti naslov i ažurirati OP.

Modovi može pomoć?
 
Bilo bi lepo da dopuniš uputstvo sa fotkama o tome kako vratiti na staro, ako je to potrebno iz bilo kog razloga :)
 
Nema slika za nazad.

Držiš reset pin par sekundi i to je to. ;)
 
Pročitao sam user i password za Telekomov Huawei HG531V1 modem, ali ne mogu da promenim PPPoE na Bridge. Padajući meni ne funkcioniše, zatamnjen je.
Zna li neko rešenje?
 
To je aDSL ruter? Sa kojim user/pass si ušao u Web Conf?

Daj SS stranice kada hoćeš da menjaš.
 
Da to je aDSL router.
admin/tzlkisonpk

Podesavanje_rutera.png
 
Može li se umesto Telekomovog rutera koristiti neki drugi? Imam TP-link TD-8816.
 
Čim znaš PPPoE parametre, može.
 
Rešeno, evo uputstva:
1. Pročitati user name i password iz aDSL rutera.

2. Ulogoovati se u ruter sa admin/tzlkisonpk.

3. U Basic/WAN podešavanjima izabrati PPPoE konekciju i otkačiti LAN1 i LAN4. Potvrditi sa Submit.
podešavanje rutera HG531 V1 slika 01.png
podešavanje rutera HG531 V1 slika 02.png

4. U gornjem desnom uglu odabrati NEW i tako napraviti novu konekciju. Odabrati Bridge, potvrditi LAN1 i LAN4 (ne i SSID-ove), i u polja VPI/VCI uneti parametre iz tabele u PPPoE konekcije (kod mene 8/35).
Ponovo potvrditi sa Submit.
podešavanje rutera HG531 V1 slika 03.png
podešavanje rutera HG531 V1 slika 04.png
podešavanje rutera HG531 V1 slika 05.png

Ostaje konfigurisanje drugoga rutera sa dobijenim parametrima.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav drugari. Ja sam Boris iz Cacka. Uzeo sam pre 2 dana vdsl hg630 modem, i interesuje me prebacivanje u bridge mod, ubijam se i ne uspevam. Pokusao sam sa putty-em i udjem u terminal ali ne mogu da pristupim ruteru sa ovim passwordom koji ste napisali. Inace nisam nista jos cackao po njemu tako da je sve na default. Da li je neko raspolozen da mi pomogne. Kada udjem na modem sa 192.168.1.1 i idem na basic uopste nemam WAN opciju. Hvala!!!
 
@pestkiller to mi treba :)

Kako da sačuvam trenutna podešavanja na istom tom ruteru? Mogu li da eksportujem nekako config fajl, pa ako mi bude trebalo da vratim sve, ili će mi biti dovoljno reset dugme?

edit, snasao sam se


editedit
Pokušao sam da pročitam putijem pass ali ne mogu nikako. Ne dobijam sve linije. Dobijem samo
nasname = nas_8_35

putty.PNG
 
Poslednja izmena:
I niko ništa? :)

Našao sam neki drugi način.
Skinuo program koji se zove "BulletsPassView" koji čita "ispod" onih zvezdica.
Istestirao sam baš na par foruma prilikom logovanja i pročita mi pass bez problema.

Ulogovao sam se na router, otišao na PPPoE i pročitalo mi je pass. Tu je pass @1GV)Z<!

Zakačio se na mikrotik, podesio po ovom upustvu (Drugi način podešavanja ADSL modema/rutera i Mikrotik-a) samo dve stvari. Imenovao interfejse, i interfejsu WAN dodao PPPoE

Na žalost dobijam

Logovi.PNG

A koristio sam pass @1GV)Z<!
i username HWED06D8***@xdsl.isp.telekom.yu

Pomagajte :)
 
Hm. Meni je ovaj prvi deo veoma čudan kod tebe. Zašto iz konzole ne dobijaš ceo ispis config fajla.
Pogledaj kako ti je podešen Putty. Da nisi izabrao neku "levu" terminal emulaciju pa se cat zaustavlja posle prve linije.

Drugo, ovaj pass koji si izvukao po struktru ne liči na ono što ja imam. Kod mene je pass duži i ima samo velika slova. Tako da mislim da ne može pass da se pročita kroz WebAdmin.

U svakom slučaju probaj da zakačiš jedan računar kablom na Huawie (kad je već u bridge modu) i dan PPPoE konekciju napraviš na računaru. Ako to ne radi nema svrhe ni probati sa MikroTikom.

ubr, pass sa web strane možeš da pročitaš i bez pomoćnog programa. Dovoljno je da u broweru izabereš Inspect element za polje sa šifrom i u tip polja umesto password upišeš text.
 
Poslednja izmena:
ne vidim gde je tip polja i gde to da unesem text :)
Koristim IE11

Nego, evo ponovo iz dva koraka pokušao da pročitam
1.PNG
2.PNG

Ne vidim šta bih tu mogao da zahebem.


Još kolega koji radi sa mnom, po malo poznaje te komande i čudi se.
Uspemo da izlistamo sadrzaj foldera, vidimo da postoji taj config fajl i da ima nekih 19kb, znači nije prazan... ali ništa dobijam kao ovo na screenshot-u

taj tvoj tekst sa velikim slovima, da nije možda MAC adresa rutera? Pošto sam na nekom drugom upustvu video da se za username koristi kombinacija zadnjih 6 karaktera iz MAC adrese + zadnja 3 broja iz serijskog broja rutera. Meni se to poklapa i to mi je username. Ali sam pokušao i sa šifrom od MAC adrese i nisam uspeo
 
Ostao ti je port 22. Prebaci na 23.
 
Nazad
Vrh Dno