Šta je novo?

Fotografije - 2014

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

weasel

E4
Super Moderator
Učlanjen(a)
18.08.2004
Poruke
12,246
Poena
985
Pravila:

1. Ova tema će prvenstveno služiti za pokazivanje tehničkih mogućnosti Vaših digitalnih fotoaparata. Fotografsko umeće je poželjno, ali je u drugom planu.
Opet, sigurno ima i onih koji bi da poprave svoju veštinu, a ovde ima iskusnih članova koji svojim savetima mogu da pomognu onima koji te savete žele da čuju/usvoje.

2. Ako ste postavili fotogafiju, podrazumeva se da su svi dobrodošli da je komentarišu. Nemate mandat da pravite selekciju korisnika koji mogu da komentarišu Vaše delo. Ako Vas neki korisnik posebno iritira iz bilo kog razloga, imate IGNORE opciju na forumu. Za pojedinačne problematične postove imate Report Post dugme. Ta opcija će sigurno prrivući pažnju moderatora.

3. Ako komentarišete tuđe fotografije obavezni ste da to učinite kulturno, razložno, argumentovano. Komentari “krš ti je fotka/aparat/svastika/soba/ker” i slični nisu dobrodošli i mogu Vam doneti samo warn poene. Komentari tipa “ovde je promašen white balance, podeksponirano je, trebao si pomeriti kadar udesno imao bi bolju kompoziciju” jesu dobrodošli. Sve što će pomoći nekom da postane bolji fotograf je dobrodošlo. Reagovati detinjasto kad Vam neko uputi argumentovanu dobronamernu kritiku nije poželjno, ako Vam smeta dobronamerna kritika na račun Vašeg dela, nemojte ni da kačite fotografiju. Ako Vaš aparat pravi “savršene” fotografije, nema potrebe da ih kačite. Zadržite te primere savršenstva za sebe.

4. Postavite fotografije na neki od besplatnih servisa za upload. Primer: Photobucket, Imageshack i slično. Poželjno je da koristite thumbnail preview linkove. Tutorial cemo kasnije dodati za one koji se ne snalaze. Gledajte da fotografije ne prelaze 1024 piksela po dužoj strani i 150KB veličine fajla. Za ovo koristite Resize i Image Quality opcije u Photoshopu, ACDSee i sličnim programima koje koristite za obradu i pripremu fotografija za kačenje. Takodje, budite umereni sa količinom fotografija koje kačite na dnevnom nivou. Zatrpavanje foruma sličnim fotografijama ne izgleda lepo. Izdvojte one koje smatrate svojim najboljima i njih pokažite. Poželjno je da ostavite EXIF informacije prikačene uz fotografiju, umnogome olakšavate nekom ko bi hteo da Vam da savet. A i oni koji bi da nauče kako je nešto fotkano mogu odmah da vide podešavanja.

5. Flame NIKAKO nije dozvoljen, komentari tipa "to može samo Canon/Nikon/Olympus" bez argumenata mogu samo da provociraju, a Vama, naravno, poeni. Imate flame temu o prednostima i manama foto brendova pa se tamo raspravljajte, ova tema služi prvenstveno za fotografije. Dobra fotografija se može napraviti bilo čime od mobilnog telefona do najskupljeg DSLR ili MF aparata. Da li je konkretna napravljena sa 40D ili D90 nije preteratno bitno, bitnije je znanje onoga ko koristi opremu, od opreme same. Suzdržite se od "loženja" na omiljeni brend i još pre od pljuvanja po ostalima. Za to, opet, imate flame temu.

Pravila će se vremenom nadopunjavati, sve će biti u ovom prvom postu. Kada se pravila promene ili se nešto doda u naslov teme će biti ubačeno obaveštenje da treba da pogledate nova pravila.

Bitno: nepoštovanje ovih i opštih pravila foruma povlači automatsko dodeljivanje warn poena. Neće biti upozorenja, brisanja postova, molbi i slično. Svako kršenje pravila će dodavati poene na vaš konto. Ako se posle desi da ste zbog jedne „brate, nemaš pojma, krš ti aparat“ izjave popili ban jer su to bili poeni sa kojima ste ispunili bonus, sami ste krivi, upozoreni ste. Ovo je dosta rigoroznije nego na ostalim delovima foruma, ali smo zbog iskustva sa prethodnom temom ove vrste prinuđeni da se ovako postavimo.

Hvala na razumevanju i happy shooting.

Benchmark mod team
 
Poslednja izmena od urednika:
Srecna nova svima i u novoj nam temi!

Pa da pocnemo :)

Par sa novom Tokinom 11-16 f2.8





 
Nemam tehnicki nikakvih zamerki, ali bih predlozio da malo bolje planiras kadar - pogotovo kada radis na 11mm (i okolo). Mislim da treba biti jako dobar majstor da se sa sirokim uglom napravi dobra fotka velikih i ravnih struktura, kao sto su te cevi i dizalice.

Prva fotka deluje kao da ce da se prevali na levo, a tome doprinosi radnik skroz desno koji je vislje. Da je simetricno postavljen u odnosu na krajnjeg radnika levo imao bi malo "staticniju sliku".
 
Joj znam, al to je show sa njima, varioci nece pored skelara a skelari u svadji jedni sa drugima pa nece da stanu kao sto sam im rekao itd... Na gradilistu nikad dosadno :p

A Tokinu sam uzeo pre tri dana a fotkao pre dva dana. tj to mi je prvo hvatanje uwa objektiva u ruke :p I da, primetio sam da treba biti majstor izvesti to kako treba, bice tu potrebno mnogo prakse :)
 
1.
bench1.jpg

2.
bench2.jpg

3.
bench3.jpg
 
Posle godina snapshotovanja - resih i ja prvi put da se "ogolim" u ovoj temi, jer dok neko ne krene da pljuje/konstruktivno komentarise ono sto pucas, tesko da ima mesta za neki napredak.
Tek sad imam malo vise vremena da citam o fotografiji, najzad imam korektan aparat, a glavni motivi su mi uglavnom dete i pas.
Slikanje psa je inace poprilicno nezgodan posao i za profi fotografe, jer se tesko love dobre poze i ekspresije na licu psa, naravno postoji i kinoloski ugao, pa bi bas voleo da cujem savete nekog iskusnijeg.

Ovo je recimo jedna fotka od danas, sunce vec zaslo iza sume, pa je ISO preko hiljadu, d3200 + 18-105VR (iako izgleda da je slikano sa kompaktom ;) )

Svaki savet tipa kropni ovako, obradi onako, idi citaj dalje, pa se vrati ... je dobrodosao.
Ali meni se cini da nekako najbolje ucim na svojim greskama - pa slobodno udrite ;)
 
Portreti nisu moj fah, al' da predložim. :)

Šteta bi bila kropovati fotku na način na koji se gubi prikaz položaja psa.
 

Prilozi

  • DSC_1108_resize_zps5021ce6a.jpg
    DSC_1108_resize_zps5021ce6a.jpg
    457 KB · Pregleda: 197
  • DSC_1108_resize_zps5021ce6a2.jpg
    DSC_1108_resize_zps5021ce6a2.jpg
    157.1 KB · Pregleda: 222
Stvarno steta, jer onda od psa na kropu dobijes flamingosa :)
 
Moje amatersko misljenje je, kreni da fotkas sa rucnim podesavanjima(M-Mode) i kad vec imas dovoljno svetlosti, nema smisla da pucas sa visokim ISO. Osim ako neces B&W sa nekim sumom da napravis fotku. Imas na netu sve; blenda, ekspozicija, iso, brzina zatvaraca... neke osnovne stvari da bi mogao da pocnes sa M mode-om.
A u vezi ove fotke, preeksponirana je.
 
Što se tiče ovog posta iznad, poslednje što treba da uradiš je da slikaš u Manual modu jer nema šanse da kao neko ko praktično tek kreće ozbiljnije da fotka pogodiš vrednosti otvora blende i brzine zatvarača da bi dobio i pristojnu ekspoziciju. Kreni od P, a podešavaj ISO, WB, Metering i sl pa onda kreni na M.

Što se tiče fotke, preeksonirana je mada je vreme za fotkanje očigledno ******, a nisi imao bog zna kakvog prostora oko kadra, osim da objekat možda malo zumiraš, a sigurno da ga staviš u sredinu, jer nema levo ništa vredno za šta vredi ono glavno pomeriti u drugu polovinu fotke.
 
Ne svidja mi se kako savetujete coveka, naravno ne znaci da sam ja u pravu, ali pocevsi od kropa gore, i ako Dzonijeve panorame volim da gledam, krop je uzasan, sto rece Srga kao flamingos...

Sto se tice M moda, ja slikam u M modu, ne vidim nista lose u tome, namestis na pocetku parametre za dobru ekspoziciju i uglavnom ces to drzati do kraja, e sad ja fotkam u raw, pa je lako izvrsiti korekciju ekspozicije a da se ne gubi na kvalitetu ...

Uglavnom, ja licno ne vidim zasto bi iko koristio P mod, aparat ti sam podesava i blendu i shutter ?! u odnosu na tvoj iso, pogotovo mi nije logicno, covek slika pse, a oni se krecu, treba ti brz shutter, da si mu preporucio S mode pa da ima smisla ...

Dalje, sa WB nema puno razmisljanja, ne fotkas u studiju, stavi na auto, metering, i tu nema specijalno price ako vec koristis Nikon, njihov matrix metering je odlican, a ako si pocetnik jos bolji, inace i ja koji nisam pocetnik najvise i koristim matrix, tako da udri na matrix, sto se tice iso, to je isto tako lako, momak rece sunce zaslo, morao je da digne iso, nema mnogo price oko iso, sto veci iso losiji kvalitet ...

Preeksponirana fotka jeste, ali lako moze to da se popravi u nekom programu, mozda ti monitor nije kalibrisan, samo sto bih ja, zarad interesantnije fotke, sto vise otvorio blendu, ne bi li zamutio tu dosadnu pozadinu i sto se tice kadra, to je vec do tebe, gledaj malo fotke po netu nekih dobrih fotografa koji bas fotkaju to sto ti zelis i postaces vremenom bolji ;)

Mozda ima malo previse pozadine, mozda bih kropnuo ovako,
Untitled-1.jpg

I ne mozes da ocekujes da ce sad neko da kaze nesto ili kropne tvoju fotku i to ispadne ludilo, gledaj po netu, uci, ima sigurno tekstova po netu bas o tome kako fotkati zivotinje i saznaces nesto, pa probaj da primenis, pa bas okaci neku fotku da vidimo ;)
 
Poslednja izmena:
Mikelle, u isto vreme smo napravili identican krop, ja kuci - ti na forumu i ovako jeste bolje. Fotka je slikana u uslovima krsh svetla u kojima se inace ni ne vadi aparat, preeksponirana je namerno kasnije u obradi (doduse lose - preterao sam pa je i pregorela malo). Originalan Auto WB iz aparata mi se cini kao promasaj, ovo je prepravljena verzija. Monitor mi nije kalibrisan ali i ja sam malo nekalibrisan kad su boje u pitanju;) Blenda na ovoj ziznoj daljini ne moze vise da se otvori na kitu, tako da zamucenja skoro i da nema.

Mixerov savet za manuelni mod prilikom slikanja pasa u pokretu , cu da se slozim da se ne slazemo ;)

Kao sto rekoh, pas je napravio interesantnu pozu - i to je snapshotom ovekoveceno, ali eto svi ostali elementi koji cine neku fotografiju dobrom - su kod mene promaseni ;)
Nastavljam da pucam i citam, mozda malo uznapredujemo sledeci put ;)
 
Nemoj da si strog prema sebi, jako je lep pas i treba da ga fotkas, i fotka ti je sasvim ok ;)

Sto se tice WB, zato ti ljudi i govore, promenio si ga, po mojoj proceni na tipa Daylight ili slicno ? posto malo vuce na crveno previse, bar koliko sam ja video, sto se tice slikanja u M, zasto da ne ali kao sto sam napisao gore posto ti treba brzina jer se tvoji subjekti krecu, da ne bi imao blur od kretanja, ti zakucaj shutter na minimum 1/125 i blendu otvori najvise, a ISO stavi na AUTO i tu podesi da ide od 100 do 1600 ili 2000, ne znam kako si do sada radio pretpostavljam da drzis na A ? i zakucas blendu na minimum i cao ? :)

Sto se tice fotke, mozes malo da izvinjetiras, malo pojacas boje i kontrast i ispadne ovako nesto, ili mozda da konvertujes u BW
Izvini sad, nisam mogao nesto vise vremena da posvetim obradi!

Untitled-1.jpg
Untitled-2.jpg
 
Za slikanje zivotinja je i 1/125 premalo. Za ovu situaciju je ok, jer se pas koliko vidim smirio, ali generalno ispod 1/500 se trudim da ne idem. Povremeno slikam svog u dvoristu i treba mnogo fotki da bi neka ispala ok.

Bezi od M moda za slikanje zivotinja, previse ces imati omasenih, a nema vremena za popravni. Moze da prodje po oblacnom danu kada se svetlo ne menja, ovako kad pas trci po dvoristu/parku, malo u hlad, malo na sunce i slicno, AV mode, maksimalno otvorena blenda, ISO dovoljan da imas 1/500 i pokusavaj dok ne ubodes nesto da valja...
 
Za slikanje zivotinja je i 1/125 premalo. Za ovu situaciju je ok, jer se pas koliko vidim smirio, ali generalno ispod 1/500 se trudim da ne idem. Povremeno slikam svog u dvoristu i treba mnogo fotki da bi neka ispala ok.

Bezi od M moda za slikanje zivotinja, previse ces imati omasenih, a nema vremena za popravni. Moze da prodje po oblacnom danu kada se svetlo ne menja, ovako kad pas trci po dvoristu/parku, malo u hlad, malo na sunce i slicno, AV mode, maksimalno otvorena blenda, ISO dovoljan da imas 1/500 i pokusavaj dok ne ubodes nesto da valja...

Zar mu u tom slucaju nije bolji TV mode, gde sam fiksira na 1/500, a blenda ce mu verovatno biti otvorena po ovakvom vremenu. Umesto da menja ISO non stop da bi dobio 1/500 ?
 
TV mod ne koristim skoro nikad. Uvek kontrolisem blendu, ne shutter speed, i trudim se da mi iso bude najnizi moguc da dobijem ono sto zelim. Ako ces ti da prepustis aparatu da on bira blendu i ISO, samo napred, ja necu ;)
A ako pri tome dobije shutter speed veci od 1/500, tim bolje
 
Super je sto kontrolises blendu, ali na taj nacin aparat moze sam da ti prebaci na nizi shutter i samim tim ti subjekat bude blurovan, a ako ti treba veci iso, aparat ce svakako otvoriti bre blendu neko povecati iso :)
blenda
i da, kontrolisanje blende ima smisla ako koristi svetlije objektive, inace njegov zum od 3.5 do 5.6 skoropa je sve jedno kakvu blendu stavio, svakako ce u uslovima losijeg osvetljenja biti maksimalno otvorena !
 
Ne vidim zasto ne bi mogao da slika covek u Manual mode-u pse i slicno? To je potpuna kontrola, mozda je moja greska sto sam ja krenuo tim putem...
Imas skalu, tacno vidis da li ces izbaciti preeksponiranu ili podeksponiranu fotku, a ja licno uvek idem bolje na malo podeksponiranu nego obrnuto.

Evo od mene malog doprinosa novoj temi.

Untitled by mixXxer, on Flickr
 
Manual mod je super, ali ne za pse, jer jednostavno nemas vremena da podesavas parametre, osim ako ne slikas nekog mnogo tromog psa koji se ne mrda :)

Sto se slike tice, gde ces nocnu fotku bez stativa, ne ide... Sum na sve strane a detalja nigde...


Super je sto kontrolises blendu, ali na taj nacin aparat moze sam da ti prebaci na nizi shutter i samim tim ti subjekat bude blurovan, a ako ti treba veci iso, aparat ce svakako otvoriti bre blendu neko povecati iso :)
blenda
i da, kontrolisanje blende ima smisla ako koristi svetlije objektive, inace njegov zum od 3.5 do 5.6 skoropa je sve jedno kakvu blendu stavio, svakako ce u uslovima losijeg osvetljenja biti maksimalno otvorena !

Sorry, ne koristim 3.5-5.6 objektive :D
 
Ne nosim stativ sa sobom kad idem sa drustvom... Zato je prisutan sum, namerno sam povecao ISO1600 i dobio sam mnogo bolju sliku u odnosu na ISO400npr. Imao sam par lepih ideja 31.og uvece, ali razboleo sam se nazalost... Sad cu cekati dogodine! :D
Hvala @DeusM
 
Добра Мраве :thumbup:
 
Ja bih rekao da je plava malo prepanjena, čak je i sneg poplaveo. :)
 
Poslednja izmena:
@srdjan011 svidja mi se jako, bokeh mi je vrh! Pretpostavaljam da nije postproces?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno