Šta je novo?

AMD ili INTEL u economy klasi..poređenje

saddamnsliman

Slavan
Učlanjen(a)
20.02.2006
Poruke
142
Poena
320
Moja oprema  
CPU & Cooler
Zilog Z80
GPU
Ferranti ULA 9000
Pristup internetu
  1. Modemska 56k veza
Drugovi zanima me vaše mišljenje
u Ekonomi klasi . Koji procesori daju bolji odnos cena /kvalitet
a da pritom može da se uradi sa tim računarom pored poslovnih aplikacija i po koja igra i naravno HD filmovi.
 
AMD naravno.
 
Celeron G1610 kod intela je jaci od AMD parnjaka(FM2 X2 na 3GHz), AMD cetvorojezgrane varijante su bolje od Celerona, ali slabije od i3(a mozda i od Haswell Pentium procesora), Phenom II X4 overklokovan je bolji od svega navedenog.
 
pa pod economy classom nisam mislio
neku tačno određenu svotu novca
već da je to niži cenovni rang
recimo pocesori od 0-15 k
otprilike
ali ono najbitnije je za sličnu cenu koji je bolji
 
pa amdov skoro najjaci proc kosta 15k xaxa :D nizi rang je po meni tu do 6-7k, sredji do 11-12k gde su fx6300 i i3, visi rang do 16-17k, taman tolko da se bira izmedju fx 8320 i najslabijeg i5, i visoki rang gde su klokabilne i5-ce, i7 itd...msm da je to realna slika prosecnog korisnika/gejmera...
 
recimo onda da suzimo dilemi FX 6300 i I3
čitao sam neke recenzije ali em interuju vaša iskustva po pitanju performansia li i hladjenja
 
Ja bi uzeo najjeftiniji i5 i najjeftiniju 1155 ili 1150 plocu, da ima makar 1 sata3 zbog ssd i nista mi vise ne treba...intel mi je uvek bio hirurski precizan tj jednostavan, kupis i koristis. Dok amd u startu jeftiniji, al posto je klokabilan, greota da stoji na stock pa kupis malo skuplju plocu da bi klokovao, pa to povlaci i jace napajanje i aftermarket hladjenje pa u mom slucaju i skuplje kuciste zbog mesta za to hladnjenje i onda me zaboli glava...kad sam ja kupovao pre 2-3 god poslusao sam forumase i uzeo amd ali niko nije ovako gledao na stvari kao ja...godinu dana posle sam sklopio burazeru intel po ovoj logici koji je ispao prilicno jeftinije i iste igre igramo...svaki korisnik je drugaciji sa drugacijim zahtevima, ali ja ne volim da klokujem i zato je moje razmisljanje u korist intela, plug n play, stabilno i hladno...ni fx6300 nije los izbor, ali odma planiraj i cpu kuler...
 
Poslednja izmena:
u jednu ruku se slazem sa bora bora-om,a to proizilazi iz sam jedne cinjenice da amd stvarno daje uzasan stock kuler,narocito ako imas uvo osetljivo na menjanje frekvencije visokih (iliti verglanje),s' druge strane,danas i kod nas za male pare ima odlicnih kulera sa kojim iskoriscavas cinjenicu da si uopste i uzeo klokabilni procesor (u amd-ovom slucaju tojest),a nisu neke pretrane pare u pitanju,sad sem cm hyper 212 imas i rajintek kulere za nevelike pare,pa se cak ima i izbor itd.
 
to mu dodje tu negde, manje vise isto, samo treba da se gledaju ostale opcije, da li ce se raditi upgrade, ili traje dok traje, pa to povlaci ostale komponente... kao kad kupujes nov auto pa biras izmedju dizela [intel] i benzinca [amd], benzinac u startu jeftiniji, pa posle da bi na benzincu dosao do isplativosti voznje kao na dizelu imas dodatne troskove, ugradjujes plin [aftermarket cpu kuler], pa veca potrosnja istog [jace napajanje], pa servisiranje, itd itd...neko voli plin, neko dizel, na kraju mu dodje na isto, samo dok covek preracuna ima li zivce za egzibicije ili ne :) ja sam konkretno umesto phenoma 955 i plojke od 100eur [koja mi je trebala za klokovanje i podrsku bulldozera koji izgleda necu ni kupiti, phenom traje dok traje, dotle ce zaziveti ddr4 i menjaj sve komplet] i hyper212 mogao da uzmem h61 plojku i i5 2500 [koji bi lagano izdrzao dok zazivi ddr4 a ne bi stucao kao sto ce pII 955 poceti uskoro kad krenu nove igre], da ostane stock kuler, a kintu od hyper, da preusmerim na 2x4giga exceleram za 3300din koliko sam tad platio ovaj set koji koristim...nego sta je tu je, svaka skola se placa ;)
 
Poslednja izmena:
Slazem se sa gore svim navedenim ali AMD i dalje daje vise po pitanju ulozenog/dobijenog. Bar je to moje licno misljenje
 
to mu dodje tu negde, manje vise isto, samo treba da se gledaju ostale opcije, da li ce se raditi upgrade, ili traje dok traje, pa to povlaci ostale komponente... kao kad kupujes nov auto pa biras izmedju dizela [intel] i benzinca [amd], benzinac u startu jeftiniji, pa posle da bi na benzincu dosao do isplativosti voznje kao na dizelu imas dodatne troskove, ugradjujes plin [aftermarket cpu kuler], pa veca potrosnja istog [jace napajanje], pa servisiranje, itd itd...neko voli plin, neko dizel, na kraju mu dodje na isto, samo dok covek preracuna ima li zivce za egzibicije ili ne :) ja sam konkretno umesto phenoma 955 i plojke od 100eur [koja mi je trebala za klokovanje i podrsku bulldozera koji izgleda necu ni kupiti, phenom traje dok traje, dotle ce zaziveti ddr4 i menjaj sve komplet] i hyper212 mogao da uzmem h61 plojku i i5 2500 [koji bi lagano izdrzao dok zazivi ddr4 a ne bi stucao kao sto ce pII 955 poceti uskoro kad krenu nove igre], da ostane stock kuler, a kintu od hyper, da preusmerim na 2x4giga exceleram za 3300din koliko sam tad platio ovaj set koji koristim...nego sta je tu je, svaka skola se placa ;)

Phenom i ta ploca su kostali koliko sam 2500k bez ploce, osim ako ne mislis da poredis cene na samom lansiranju, ali je 2500 izasao vise od godinu dana kasnije ... naravno, nema spora i5 2500 je fantastican procesor i daleko bolji ali mislim da je on ischezao sa cenom od oko 200evra.
Phenom x4 je ipak cenovno niza klasa i u vreme buldozera je bio sasvim ok izbor kada mu je cena pala na ispod 100evra (kada je 2500 i dalje bio 200e)
 
Poslednja izmena:
955be je bio 100eur i ploca je bila 100eur, da je uzet i5 2500k koji je bio 160eur i ploca od 40eur, ja bi bio zadovoljniji jer ne koristim jos uvek ssd, mada koristio sam ga i na sata2 i na sata3 i u realnom radu nisam primetio nikakvu razliku...usb3 takodje jos ne koristim...kao ni multi gpu setup, znaci veci deo potencijala ove plojke sto imam bleji neiskorisceno...ali sta je tu je, tad se ocekivalo da bulldozer bude gamechanger pa sam zato izabrao ovaj put sa ovom plocom, a ono mosa, prvi bulldozer > tresla se gora, rodio se mis, ovaj drugi malo popravio stvari, i sta je tu je, pasce za god-dve fx8320 i neka nova grafa u rangu r9 270 pa ce da sluzi kolko sluzi ;) svako ima drugacije potrebe, a i svaka skola se placa ;)
 
Ta najbolja varijanta košta kao najjači Kaveri.
 
955be je bio 100eur i ploca je bila 100eur, da je uzet i5 2500k koji je bio 160eur i ploca od 40eur, ja bi bio zadovoljniji jer ne koristim jos uvek ssd, mada koristio sam ga i na sata2 i na sata3 i u realnom radu nisam primetio nikakvu razliku...usb3 takodje jos ne koristim...kao ni multi gpu setup, znaci veci deo potencijala ove plojke sto imam bleji neiskorisceno...ali sta je tu je, tad se ocekivalo da bulldozer bude gamechanger pa sam zato izabrao ovaj put sa ovom plocom, a ono mosa, prvi bulldozer > tresla se gora, rodio se mis, ovaj drugi malo popravio stvari, i sta je tu je, pasce za god-dve fx8320 i neka nova grafa u rangu r9 270 pa ce da sluzi kolko sluzi ;) svako ima drugacije potrebe, a i svaka skola se placa ;)

Pa jel ti stvarno mislis da bi imao nesto primetno visi fps i da bi odvrnuo visa podesavanja sa i5/plocom od 40e i tom 6790? Uglavnom ne bi, ako imas kesa kupi r9 270x i videces da ces igre raditi neuporedivo bolje i da matori phenom ipak jos moze da gura vecinu naslova bez problema (naravno ne cf/sli i slicne skupe kombinacije). A i5 2500k nece imati problem jos nekoliko godina, ako next gen igre budu kao ove do sada, u prevodu sviranje k.... sto se tice nekog primetnog napretka.

Hocu da kazem da se vec odavno zalis na fps u igrama koji je posledica slabog gpu a ne procesora, jedino neki tamo starcrafti gde se amd procesori vuku, za to je phenom bas kilav pa i novi fx. Da imas bar 7850 polovnu veliku vecinu naslova bi igrao sa 60 fps (1080p) na veoma visokim podesavanjima.
 
Poslednja izmena:
ne razumes poentu price, radi se o isplativosti kad dodje vreme upgrade-a...

niti sam se zalio na fps, niti nesto mnogo igram igrice, tj upalim cs:go 2 mape u mesec dana, a da je gpu slab za full hd koji tek od skora furam zbog promene monitora, to stoji...

ali je poenta u tome sto i5 moze da gura mnogo duze nego phenomII i ne bi morao da kupujem fx8320 da bi imao ono sto bi imao vec sada da sam isao u startu na intel i5 varijantu, a grafika je namerno uzeta tako da se pred garanciju promeni jer sam imao 1600x900 monitor...

poenta cele price je da bi sa intelom pri upgrade-u promenio samo grafu, i stavio neku r9 270 od recimo 17-18k a cpu ne bi dirao, a sa ovom amd varijantom, pored tih 17-18k za gpu, moram da pljunem jos 16k za fx8320 koji ce raditi isto kako bi radio i5 2500k, to je sustina cele price o kojoj ne bi vise da razglabam jer je stvar veoma prosta, ljudi na ovom forumu vole veoma jaku plocu i klokovanje, a mnogim prosecnim nazovi gejmerima su to spanska sela i zasto bi oni ulagali u potencijal koji nikada nece iskoristiti...znaci prosta stvar kao za rudarenje, ploca cisto da ima osnovno, cpu kakav takav, za gejming nek bude i5 da bi trajao do kompletne promene masine, i rokaj svu preostalu kintu u sto jacu grafiku!

zar to nije logicnije nego da pljunes 100-150eur u plocu da bi imao jaku napojnu, 7.1, sata3 i usb3 i clock mogucnosti i umesto i5 uzmes i3 koji ne mozes da klokujes i umesto r9 270 uzmes 7770...to ti je kombinacija za masinu od 500eur...gejmer nece primetiti razliku izmedju sata2 i 3 ako nakaci ssd, ima neku bednu usb 2.0 flesku od 2giga tako da mu ni usb3 nista ne znaci, ima genius ili a4tech slusalice od 1000din pa mu ni besna integrisana nista ne znaci...dok stigne da polako iskoriscava potencijal nakon nekih 5 godina, izaci ce nov ram, nov pci, i milion drugih stvari, i sta je uradio, nista. niti je iskoristio plocu, niti se naigrao visokog fps, sve zbog glupog i bespotrebnog ulaganja u maticnu.

stoned, slicni smo karakteri [citaj tvrdoglavi] pa msm da sam sve rekao i ne bih da nastavljam diskusiju, zato sto je ovo MOJE LICNO MISLJENJE i stil sastavljanja masine, postujem druge stilove koji moraju da uloze u maticnu jer pored gejmerisanja, rade i druge stvari tako da nema potrebe da ubedjujemo jedan drugog zasto ovako ili onako ;)
 
Ne znam, ja ne bih kupovao i5/i7 bez dobre ploce. To je kao kada ljudi sastave jak komp sa napajanjem od 20e :d

Intel je odavno bolji od amd kako god da okrenes ali sto se cena tice.. zato sam i presao na amd, za malo manje para dobijem dovoljno brz komp za sve sto mi treba. A da imam 500e za plocu i cpu, zna se, i7 i neka krstena asus ploca :)
 
500eur se misli na celokupnu masinu, bez monitora...

upravo o tome se radi, nazivo ga princip, ponos ili kako oces, ali niko ovde ne kupuje non K i5 i plocu jeftiniju od procesora... ali jedno je kad stavis napajanje od 20eur koje moze da ugrozi i spali celu masinu, a drugo je kad stavis najobicniju plocu koja podrzava tdp procesora tj i5ice ali nema pregrst funkcija koje su mnogima suvisne...

cak sta vise, mnogima je nelogicno da neko kupi non K intel i5... ali meni je sasvim logicno, jer ne vole svi da klokuju, a klokabilna ploca za intel je 2011. god bila 120-130eur pa na gore, a da vredi dok je ova bila 100ku i podrzavala bulldozer...a ja sam poprimio razmisljanje forumasa i non K i5 i neka h61 ploca mi nije bila ni na kraj pameti, a sad bi takvu kombinaciju uzeo i jos bi pevao :p

vec sam pisao ranije da za amd pandan intelu ustedis na primer 50eur, a onda tih 50eur ako ne i vise ulozis nazad u aftermarket hladjenje i jace napajanje zbog vece potrosnje amd-a...naravno ako poredimo sa nonK intelom kome i fabricko hladjenje zavrsava posao i nije ni blizu bucno kao amd...
 
Poslednja izmena:
Ja imam 955BE koji hladi TX2 bez problema na 3.6GHz, verovatno bi mogao i vise (jer nije temperatura kocnica kod mene). Kuleri tog ranga kostaju 15evra npr. ThermalTake Contact 21.

Ostaje ti 35evra (od onih 50evra). Sigurno neces kupiti 35evra skuplje napajanje. Dovoljno je neko 10evra skuplje da pokrije razliku izmedju ta dva procesora. 25evra koji ti ostaju mozes potrositi na nesto jacu graficku na primer. A to se oseti u vecini igara pre nego nesto brzi procesor.

Inace ne mora da se potrosi dosta novca na plocu za AMD. Ako kupac nece da se bavi overklokom ili mu je dovoljan overklok preko softvera moze da ide na neku jeftiniju plocu i neki kuler do 10evra (hlade dosta bolje od stock a mogu i da posluze za blagi overklok) i da tu ima solidnu ustedu koju moze da prebaci na gpu.
 
Poslednja izmena:
ja sam uzeo -k verziju bas zato sto mogu da produzim resurs racunaru overklokujuci procesor,
1.a kuler ne mora odma da se kupuje moze sasvim super da se igra sa fabrickim pa kupiti posle godinu-dve kad bude para,
2. pasovace i na sledecim kompjuterima tj. nesto kao trajna komponenta.
Inace kod kupovine tajming je kljucan ,razlika u ceni je bila 4e pre par meseci izmedju -k i obicne varijante ,sad je veca 15e-- 176e vs 192e sa madjarskim pdv-om od 27%.

c.gif
 

Prilozi

  • c.bmp
    778.5 KB · Pregleda: 151
Poslednja izmena:
127e za 8320 je stvarno super cena a i dugo je bio na oko 135evra kod nas. Sasvim ok kupovina za one kojima treba takav procesor...
A i naravno FX-6300 je bio oko 90e pre povecanja PDVa
 
samo sto ti vracaju pdv u prodavnici gde si kupio, nakon sto overis racune na njihovoj carini da si izneo robu ,pod uslovom da si pazario preko 50.000ft tj 175e, i vratio se u roku od 6 meseci.
oduzmi jos 25% od cene. :)
 
Chovek pita za economy klasu , lik se ubacuje sa i5, pa iza njega ovaj i7 pa ga overi lik ja imam R290.. pa druze ok je to shto ti mas r9 al pitanje nije bilo sta ti imas,
Samo pogledajte sta su Sony i Microsoft uboli u njihove budzet PC-je ako vam nije jasna poslovna politika intela i amd-a to je najjednostavniji odgovor
malo komplikovaniji odgovor bi bio da je amd orjenitisan na SOC tehnologiju tj system on chip budzetska resenja, vec skoro deceniju nije se potrudio da izda Flagship proizvod koji bi bio bar konkurencija intelu akamoli da ima brzi Flagship zato shto razvoj takve azdaje od procesora kosta i oni su izgubili brdo para boreci se sa intelom za tron da bi pre 6-7 godina odustali potpuno , jer su uvideli da buducnost nije u povecanju brzine procesora za josh koji gigaherz vec optimizacija sistema i rezanje troshkova, sto se svodi na SOC resenja sa malom potroshnjom. Pa amd kupuje ATI da bi poboljshao out of the box grafichke performance , podruchje gde mu intel nije ni do kolena i razlog zasto su zajedno sa ostalim inovacijama uspeli da preuzmu budzet segment zajedno sa Xbox1 i Ps4 tako da u tom taboru treba traziti bang for the buck ali kvalitet i brzina po nesto visoj ceni ostaju na strani intela, a pod kvalitetom ne mislim da intelovi procesori duze traju nego da su odzivniji chak i ako imaju manje konjski snaga.
 
...pored intela G1610 za cca 3450 din i neke diskretne grafike AMD nema sta da trazi...ni u jednoj klasi....ni APU im nije povoljnije rešenje jer uz skuplju ploču i brži(skuplji) RAM opet ode više para za manje performansi.....
 
Koliko para toliko muzike, ja bih licno smatrao taj intel g1610 samo zakrpom, na putu ka nesto sposobnije procesoru. Ako hoce ozbiljnije da se igra ni Phenom II 955 nije dovolja na cak i kad bi bio na 4.0GHz. Intel jeste bolji po pitanju da mu nije potrebna neka besna ploca da ga solidno gura, dok da bi se max izvukao iz AMD treba kvalitetna ploca sa jakim hladjenjem VRM modula i naravno jaci hladnjak. Ako je pitanje samo kupovina procesora, ja bih se strpeo i kupio neki jaci i5 ili FX procesor, ali pitanje koliko bi bio voljan da das za plocu ako vec kupujes novu platformu, a i da bi OC bilo FX ili i5( posebno Haswell) treba ti besno hladjenje od minimum 3-4K dinara, ali to nije nuzno sad, sem za AMD jer je stock hladnjak bozija kazna :d
 
cpu boss kao sajt treba ukinuti po hitnom postupku .
 
Nazad
Vrh Dno