Šta je novo?

Posta Net Digitalna TV

Imam analognu kablovsku ptt kds, treba da uzmem novi tv uskoro a vidim da ima neka akcija za digitalnu televiziju po istoj ceni. Da li je bolja slika sa digitalnim signalom umesto analognog i koliko? Mislio sam da uzmem onaj ci modul, šta vi kažete? Hvala unapred.
 
Jeste uglavnom bolja sa digitalnim signalom. U svakom slučaju imaćeš istovremeno analogni i digitalni signal (bez modula). Modul je za dodatne pay kanale (i za nekoliko pink kanala iz osnovne ponude).
 
Da li će skremblovati kompletnu digitalnu ponudu, kada ukinu analognu?
 
Ljudi mnogi grese kao ti, nema veze digitalizacija sa kablovskim distributerima oni ne odasilju analogni signal u etar svako ko ima kablovsku nastavice najnormalnije da je koristi, jedino oni koji su na krovnim ili sobnim antenama koji nemaju kablovsku oni ce morati da nabave box i to je to.
Dakle nista se nece skremblovati kad se ukine analogni signal.
 
^ Mislim da nisi razumeo šta je Devix89 pitao.

Kablovski operateri takođe napuštaju analogni signal, ali ne zato što moraju, već zato što u propusni opseg koji zauzima jedan analogni kanal mogu da spakuju 8 digitalnih SD kanala. Dakle, rasčišćavaju se frekvencije i u kablu, s tim što to svako radi prema nekom svom planu i nahođenju.

Kako sam ja razumeo, Devix89 se pita da li će jednog dana, kada se i PTT kabl skroz digitalizuje, moći da koristi standardni DVB-C prijemnik za programe iz osnovne ponude ili će morati da koristi neki njihov STB ili CAM modul.
 
Jeste uglavnom bolja sa digitalnim signalom. U svakom slučaju imaćeš istovremeno analogni i digitalni signal (bez modula). Modul je za dodatne pay kanale (i za nekoliko pink kanala iz osnovne ponude).

Da sumiram, treba da uzmem digi tv a ne treba mi modul?
 
^ Mislim da nisi razumeo šta je Devix89 pitao.

Kablovski operateri takođe napuštaju analogni signal, ali ne zato što moraju, već zato što u propusni opseg koji zauzima jedan analogni kanal mogu da spakuju 8 digitalnih SD kanala. Dakle, rasčišćavaju se frekvencije i u kablu, s tim što to svako radi prema nekom svom planu i nahođenju.

Kako sam ja razumeo, Devix89 se pita da li će jednog dana, kada se i PTT kabl skroz digitalizuje, moći da koristi standardni DVB-C prijemnik za programe iz osnovne ponude ili će morati da koristi neki njihov STB ili CAM modul.
Ne lici da je to pitao, vec ono sta sam ja razumei, na taj nacin je postavio pitanje.
Bilo kako bilo osnovna ponuda digitalne tv ce ostati nekodirana uvek.
 
Da, ali osnovnu ponudu mogu da kreiraju kako hoće, pa u njoj može da bude i 5 programa.
 
a mogu i da budu svi kanali u osnovnoj.
nego, mislim da se obicno tezi poboljsanju usluge. a navlakuse tipa 'HD kanali mesec dana besplatno' ili tih 5 programa lose prolaze zbog onog "imao pa nemao".
 
Realno je za očekivati da će se osnovna digitalna ponuda postepeno smanjivati ,odnosno prebaciće se u CAM modul ponudu.Oni su to hteli davno da urade pa su nabavili one krš kung fu risivere i poslali su nam uz račune obaveštenje da će osnovna digitalna ponuda biti kodirana.Kada im to nije uspelo zbog tih krš risivera onda su nabavili module.Pošto im je pay ponuda konstantno mizerna dolazi se do zaključka da su dve nabavke opreme za kodiranje isključivo namenjene za kodiranje osnovne ponude a ne pay ponude ,osim u slučaju da nas sad obore sa nogu i naprave neke nove super poboljšanje pay pakete ali to je malo verovatno.
 
Poslednja izmena:
Magick me razume :) ja koliko sam načuo da se planira kompletno ukidanje analofnog signala u narednom periodu, zato me zanima da li da ulažem u svoj risiver...
 
a mogu i da budu svi kanali u osnovnoj.
nego, mislim da se obicno tezi poboljsanju usluge. a navlakuse tipa 'HD kanali mesec dana besplatno' ili tih 5 programa lose prolaze zbog onog "imao pa nemao".

Mogu, ali neće. Krenuli su sa oko 115 kanala, sada ima oko 70 u osnovnoj ponudi.
 
Ne lici da je to pitao, vec ono sta sam ja razumei, na taj nacin je postavio pitanje.
Znači, onako je kako ti shvataš i nikako drugačije? :) Ne vidoh da je igde spomenuo DVB-Tx a ovde pričamo o kablovskoj, pa da ne mešamo babe i žabe.

Bilo kako bilo osnovna ponuda digitalne tv ce ostati nekodirana uvek.
Pa sad, zaključavanje kanala je super zaštita od krađe signala, tako da... SBB je tek od skoro počeo da daje slobodno neke digitalne programe. Ikom i PTT počeli da zaključavaju, SBB da otključava. :) Valjda će doći na isto. Npr:

- Osnovna ponuda 30 analognih i 40 digitalnih kanala
- DTV ponuda sa 90 digitalnih kanala
- DTV+ ponuda sa 120 digitalnih kanala
- Pay...

Kada (jednog dalekog dana) ukinu analognu, opet će moći da biraju, da li da štite svoj sadržaj uz trošak CAM modula po korisniku ili da cepaju sve otvoreno.
 
@Devix89
risiver ti treba samo ako nemas DVB-C i CI na TV-u. u tom slucaju uzmes neki sa CI slotom, pa mozes posle modul na njemu ako ti zatreba.

@Joker
ja bi batalio ta nagadjanja sta ce biti. tih 115 kanala je bilo valjda promotivno. uostalom postoji i DVB-T2 koji je FTA.
 
Magick me razume :) ja koliko sam načuo da se planira kompletno ukidanje analofnog signala u narednom periodu, zato me zanima da li da ulažem u svoj risiver...
Kompletno ukidanje analognog signala je predviđeno za etar, kablovskim operaterima niko ne diktira šta će i kako će da rade. Jedino što je i kablovskim operaterima u interesu da što pre pređu na DVB-C jer em mogu više toga da ponude em mogu bolje da kontrolišu sadržaje. Ipak, ne očekujem da će analogni signal nestati sa kabla u narednih 5-6 godina, a možda ni tada.
 
Jedno od pitanja iz ankete je da li zelimo neki "Lite" osnovni paket i koliko smo spremni da ga platimo.To samo znaci debelo kodiranje osnovne ponude.
Postari imaju neki minimalac od profita u osnovnoj ponudi u kojoj se nalazi gomila kanala koji nisu bas jeftini.
 
Poslednja izmena:
@Joker
ja bi batalio ta nagadjanja sta ce biti. tih 115 kanala je bilo valjda promotivno. uostalom postoji i DVB-T2 koji je FTA.
Kakva nagađanja? Ja gledam zvaničnu ponudu gde piše da ima preko 100 kanala u osnovnoj ponudi i spisak kanala gde ih ima 115. A trenutno ih ima nešto više od 70
 
Magick me razume :) ja koliko sam načuo da se planira kompletno ukidanje analofnog signala u narednom periodu, zato me zanima da li da ulažem u svoj risiver...
Izvlacis se nisi to pitao.
Ja ti opet kazem tebe ne treba da interesuje digitalizacija jer imas kablovsku, a to sto pricas ili magic nece se desiti nikad ili ne jos 10 godina.

@Devix89
risiver ti treba samo ako nemas DVB-C i CI na TV-u. u tom slucaju uzmes neki sa CI slotom, pa mozes posle modul na njemu ako ti zatreba.
Pa ja mu to sve vreme pricam da mu risiver treba ako nema kablovsku, ali neki ne citaju sta pisem vec im je bitniji broj postova nemam nista protiv, ali...
 
Poslednja izmena od urednika:
Jel jos nekome ne radi kablovska u Beogradu? Upravo nestala, valjda ce brzo doci.
 
Ma radi sad kod mene, jel vidis kad sam pisao u 10 sati ali je dosla oko 11.
Inace nije upste radila ni digi ni analogni kanali pa majstori bili na terenu sredili za sat vremena i od 11 sve radi.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima. Ja sam u februaru ove godine prešao sa analogne na digitalnu televiziju preko PoštaNET, dobio sam onaj njihov STB uređaj i u početku je bilo dosta problema, pogotovo sa slikom stalno je nešto seckala, nije moglo ljudski da se gleda. Inače solidno radi uređaj, slika digitalnih kanala je po meni odlična, imam i PAY TV paket. Međutim ono što mi najviše smeta jeste to kada uključim STB uređaj na daljincu, na početku postoji opcija BOOT koja po meni ne bi trebalo da traje 1-2 minuta, ali u mom slučaju je nekad i 10-15 minuta dok se ne pojavi slika na TV-u. Isto se dešava ponekad dok prelećem kanale malo brže da se bukvalno zablokira uređaj i onda šta kod pritisnem na daljinac ne reaguje, već moram da čupam napajanje pa ga opet vraćam i onda opet BOOT-uje 100 godina. Da li je u pitanju loš STB uređaj i da li treba da ga zamenim, šta preporučujete?
 
Pošto moj televizor podržava DVB-C i hvata digitalne kanale (sad sam prvi put skenirao kanale preko TV-a), da li je možda bolje da STB uređaj zamenim za CA Modul?
 
Naravno da je bolje.
 
Nazad
Vrh Dno