Šta je novo?

AMD MANTLE

goldi

Slavan
Učlanjen(a)
21.12.2010
Poruke
8,350
Poena
455
Prvi put o MANTLE API se govorilo na AMD GPU 14 dogadjaju
http://www.techpowerup.com/191453/amd-gpu14-event-detailed-announces-radeon-r9-290x.html


AMD Mantle could get you 20% more performance
http://www.guru3d.com/news_story/amd_mantle_could_get_you_20_more_performance.html

Mantle API pored toga sto bi trebao dati bolje performanse donosi i nize latencije.
http://www.tomshardware.com/news/amd-apu-developer-conference-mantle,25079.html

U konacnici krajem decembra dolazi podrska za BF4 kad ce se definitivno znati kako MANTLE API radi i kolika je prednost u odnosu na DX11.
Takodje ostavljena je mogucnost da i svi ostali igraci konkurenti mogu podrzati ovaj API.
Ubrzo ce se znati da li je MANTLE API najveca revolucija na polju PC gaminga. :wave:
 

Prilozi

  • file-3c2e5ba2237492b40e.jpg
    file-3c2e5ba2237492b40e.jpg
    29.7 KB · Pregleda: 357
Jedino MANTLE moze da bude magicna stvarcica iza

 
Takodje ostavljena je mogucnost da i svi ostali igraci konkurenti mogu podrzati ovaj API. :type:
Svaka im cast na ovome, lepo od strane amd-a :D
 
voleo bi da vidim koliki je gain performansama kad su podesavanja na high ili ultra :)
 
Ima li negde neki primer MANTLE API-ja? Nesto jednostavno, crtanje trouga.. bilo sta. Guglao sam prethodnih dana ali nisam nasao ni na jedan primer upotrebe MANTLE-a.
 
Za sada nema ništa osim najave i par članaka. Ni meni se ne dopada što je sve obavijeno velom tajne a kao daće priliku svima da podrže Mantle.
 
To me zanima... Da vidim kako se programira. Ako treba da pišem sa desna na levo ili da koristim neki levi programski jezik onda niko neće koristiti Mantle.
Mantle je nastao kao odgovor na d3d driver model koji zbog čestog prebacivanja is user u kernel space i nazad ima lošeije performanse nego kada bi ceo bio u user space.
Uz geometry instancing i geometry shadere moguće je iscrtati veliki broj objekata sa malim brojem draw poziva.
Ako se pojavi neki code molim vas da mi neko dobaci link.
 
Početna konferencija o mentlu na APU13 samitu:

http://www.youtube.com/watch?v=r7Q_nAnnrnI#t=1145

Glavno izlaganje idejnog tvorca, Johana Andersona:

http://www.youtube.com/watch?v=N_6CAneoW-0#t=1335

"Swarm" demo:

(Valjda će neko okačiti i snimak te prezentacije uskoro)
http://www.hardware.fr/news/13450/apu13-oxide-fait-exploser-limite-cpu-avec-mantle.html

Novinarska pitanja i odgovori:

http://www.youtube.com/watch?v=sSY2KXBoro0

***

Ja moram reći da dosta toga nisam razumeo iz gornjih prezentacija, ali sudeći po naknadnim komentarima onih kojima su te prezentacije i bile namenjene, rekao bih da je bilo zadovoljavajuće opširno. Moj utisak je da su svi (poput Die@Harda ovde), koji su se iole objektivno udubili u celu priču sa Havaja, manje više već onda provalili o čemu se radi u načelu. Dakle, API niskog nivoa, skrojen za PC preko GCN arhitekture, čiji je cilj da olakša pristup hardveru i što je više moguće optimizacija -- koje se podrazumevano rade za konzolne verzije igara -- prenese na PC. Fenomenalna i veoma lukava ideja AMD-a, nema šta, jer je kvalitet optimizacija nešto najvrednije što konzole poseduju. I samo delić tog kvaliteta, bi mogao da vredi mnogo u pogledu performansi. Posebno danas kad je publika izdresirana da diže prašinu i za jednocifrene procente. Demo koji su konkretno puštali je pokazao da su dobici na strani CPU-a drastični. Rekoše da ide i do tri puta brže s Mentlom, u ovom specifičnom slučaju sa gomilom serija u svetu, kad je procesor usko grlo (2 gigaherca de-klokovan FX8350 uparen sa 290X grafičkom, i još uvek CPU nije kočio performanse). Što se GPU strane tiče, iz Andersonovog izlaganja vidi se da se tu takođe daje dosta slobode razvojnim timovima, ali još uvek nema nekih konkretnih brojki. Pretpostavljam da se za to čeka Battlefield 4 peč. Koliko mogu da vidim, šuška se o 20% i više dodatnih perfromansi za sve GCN Radeone, u zavisnosti od slučaja.

E sad, ono što jesam razumeo i što mi je privuklo pažnju:

- Mentl omogućava potpunu kontrolu nad više GPU jedinica. Da svaki dodatni GPU dobije svoje zaduženje. Ovo je krupna stvar. Ajd' na stranu dva ili više diskretna GPU-a u mašini (nikad nisam bio ljubitelje toga), ali isticanje asimetričnost! Kanda sam očekivao da AMD neće pustiti da se integrisani GPU u APU-u, suši u prisustvu diskretnog GPU-a (s obzirom na celu HSA incijativu i sl.) i to su sad potvrdili crno na belo. 38 minut na početnoj konferenciji. Preko Mentla, integrisani GPU može da postane ko-procesor ili GPU namenjen za vrlo specifičan zadatak u prisustvu diskretnog GPU-a. Npr. Tomb Raider gde je izvršavanje "TressFX" efekat prebačeno na integrisani GPU, dok se diskretni bavi svom ostalom grafikom. Oni su konkretno pomenuli kao primer kompletan opus post-procesnih efekata, za koji bi bio zadužen integrisani GPU. Ovo znači da Kaveri, postaje odmah kandidat za moju narednu glavnu mašinu posebno ako ova nova Steamroller jezgra dostignu Sandy-Bridge jezgra. Još kad bi i izdali šestojezgarnu verziju... :)

- Ako sam dobro razumeo iz Andersonove prezentacije, Mentl i PS4 API su bliski, i mogu međusobno da razmenjuju optimizacije (bar kad je FB motor u pitanju). Što neko reče, Anand se nalupao, a Eurogejmer izgleda pogodio u centar, još u septembru. Ako je ovo zaista onako kako se čini, onda argument o prenosu konzolnog kvaliteta optimizacije još više dobija na snazi.

- Mentl će biti i za Linuks. Na Andersonovom slajdu takođe piše "Mantle + SteamOS = powerful combination". Znam da su mnogi kojih se ovo tiče zadovoljni ovom vešću, ja pak nemam neko mišljenje za sada. OpenGL je pravi API standard višeg nivoa, koji svakako treba da dominira na sistemima baziranim na Linuksu (i uopšte svuda gde može da se zaobiđe Mikrosoft). Kako će Mentl na sve to da se uklopi... šta ga znam. Ono što ne bi valjalo jeste da postanu konkurencija jedna drugome na bilo koji način.

- Mentl je otvoren za sve koji žele da ga usvoje. Ovde doduše ima još nedoumica, ali pretpostavljam da recimo većina članova HSA fonadcije gleda blagonaklono na Mentl (Kvalkom, Samsung, ARM i drugi) i imaće priliku da rade blisko sa Mentlom ako im treba. Potez za pohvalu od strane AMD-a.

- Na više slajdova provlači se u kratikim crtama nekakav specijalni MSAA algoritam, zaključan u GCN arhitekturi, a koji Mentl može da otključa. Pitam se koji je to đavo? Ako sam razumeo dobro u Andersonovom izlaganju, BF4 će ga upotrebiti kad Mentl stigne kroz peč.

Meni se čini da je AMD uradio domaći zadatak, po pitanju podrške. Fino je bilo videti one (poznate) likove postrojene tokom novinarskih pitanja. Nekako uliva poverenje :) Frostbyte 3.0 motor im garantuje vrlo solidan broj igara ako je suditi po slajd u Andersonovom izlaganju (Dragon Age 3, Mirror's Edge Reboot, Star Wars Battlefront, itd). Napravili su veliku stvar što su privoleli i Skver eniks :) Frostbajt i plejada 3d motora koje koristi Skver eniks su "narodski 3d motori", koji se koriste za štancovanje solidnog broja igara tokom godine, i Skver eniks drži sijaset studija koji realno prave odlične igre. Tačno Mentlu to i treba, da bi dobio na popularnosti. Još i Krajtekov 3d motor, kao jedan iz elitne, ređe zastupljene, branše i puna kapa za početak. S obzirom koliko je AMD blizak s Krajtekom i s obzirom da će ga Star Citizen podržavati, mislim da je to skoro gotova stvar. Kad već pomenuh elitnu branšu... mala digresija: na forumu 3d motora koji ja trenutno koristim, neki likovi se raspitivali o mogućnostima dotičnog motora za neki svoj projekat i pritom su ispričali jednu zanimljivu anegdotu. Kažu da su isprva kontaktirali Krajteka u vezi licence za CryEngine, i saznali, ne samo da licenca košta skoro milion dolara, nego da ovi iz Krajteka nisu hteli ni da ih saslušaju niti pričaju o bilo kakvom licenciranju dok im ne pokažu bar jednu igru koje su već napravili (valjda kao neki dokaz profesionalizma). Skupa neka ulaznica... :)

Sve u svemu, meni se cela ova priča o Mentlu dosta sviđa. Kako sada izgleda -- ako se probije -- izazvaće krupna pomeranja u industriji PC igara. Anderson je pomenuo na svom Tviter-nalogu da će u decembru biti ubačen u BF4 kao opcija za korisnike GCN Radeona. Znači, bukvalno opcija gde igrač sa GCN Radeonom bira hoće li igru da renderuje DX11 ili Mentl. Pošto trenutno igram BF4, meni taj momenat ima da dođe kao "blast-from-da-past"! :)

Uzgred, ova tema bi trebalo da se prebaci u podforum za AMD grafičke karte.
 
- Mentl omogućava potpunu kontrolu nad više GPU jedinica. Da svaki dodatni GPU dobije svoje zaduženje. Ovo je krupna stvar. Ajd' na stranu dva ili više diskretna GPU-a u mašini (nikad nisam bio ljubitelje toga), ali isticanje asimetričnost! Kanda sam očekivao da AMD neće pustiti da se integrisani GPU u APU-u, suši u prisustvu diskretnog GPU-a (s obzirom na celu HSA incijativu i sl.) i to su sad potvrdili crno na belo. 38 minut na početnoj konferenciji. Preko Mentla, integrisani GPU može da postane ko-procesor ili GPU namenjen za vrlo specifičan zadatak u prisustvu diskretnog GPU-a.

Meni se čini da je AMD uradio domaći zadatak.

Taj deo je i meni jako zanimljiv i zbog toga bih išao na Kaveri za sledeću igračku platformu.
Zašto imati poseban gpu za fiziku kad to može jednako dobro da odradi gpu deo apu-a.
E sad ostaje da se vidi da li će se nastaviti recikliranje i po starom ili će i u kojoj meri neki iskoristiti sve ovo što je AMD ponudio.
 
Taj deo je i meni jako zanimljiv i zbog toga bih išao na Kaveri za sledeću igračku platformu.
Zašto imati poseban gpu za fiziku kad to može jednako dobro da odradi gpu deo apu-a.
E sad ostaje da se vidi da li će se nastaviti recikliranje i po starom ili će i u kojoj meri neki iskoristiti sve ovo što je AMD ponudio.

AMD je u više navrata insistirao na tome da nije partner DICA-a samo po pitanju GPU-ova, već i po pitanju CPU-ova i APU-ova. To bi moglo da znači da ako neka igra ima šanse da iskoristi ovu prednost Mentl, to je BF4. Doduše, što više talambasaju o BF4 to ta igra manje vredi kao realan primer. Prava stvar bi bila kada bi se pojavila neka relativno neočekivana igra i iz nebuha omogućila ovu prednost. Već neko vreme -- od kad je počela uveliko priča o HSA tehnologijama -- mi se čini da AMD korisnici koji otpisuju Kaverija unapred kao podrazumevano slabu mašinu, i traže Stimroler FX, možda ne vide zapravo šta je tačno Kaveri i zašto možda Stimroler FX i nema više smsila (bar ne na duže staze).

***

Evo još jedan link:

http://www.techpowerup.com/forums/showthread.php?p=3016256#post3016256

Rekao bih da se lik "malo" zaneo u svom entuzijazmu, ali je lepo sakupio dosta infromacija :)
 
Nista mi nije jasno.
Citam i kao sve vrhunski, hajp itd i onda kada stavim cifre na papir o cemu mi pricamo?

Na postojecih recimo 40FPS dodatnih 20% (ako i toliko bude) to je samo 8 frejmova vise?

Molim vas da mi neko objasni cemu toliki hajp za ovako mali napredak, ili da mi neko objasni koji deo nisam razumeo? :)
 
Nisi razumio taj dio da to dobijas za dz. Ne moras da kupujes kartu sledece generacije da bi dobio tih 20%. Plus, dobijas umanjene latence, sto znaci da ce i manji broj FPS-a biti fluidniji od ovog do sada.
 
Nista mi nije jasno.
Citam i kao sve vrhunski, hajp itd i onda kada stavim cifre na papir o cemu mi pricamo?

Na postojecih recimo 40FPS dodatnih 20% (ako i toliko bude) to je samo 8 frejmova vise?

Molim vas da mi neko objasni cemu toliki hajp za ovako mali napredak, ili da mi neko objasni koji deo nisam razumeo? :)

Mozda ce u buducnosti biti i vise od 20%, to tek treba da vidimo. Nije samo bitan dobitak u fps, itekako je bitno da procesor nece vise biti usko grlo.
 
Btw ovo ce da radi i sa nvidija GPU
To je veoma bitan detalj koji celom mantle API daje mnogo vece sanse da uspe.
 
Možda je čovek pod uticajem konjzolaških priča kako se na PC koristi samo 30% mogućnosti HW pa je sad očekivao dupliranje fps-a.
~20% je sve samo ne malo ako cena tog boljitka po razvojni tim nije prevelika. Plus rešavanje problema sa AMD drajverima, latencijama i to sve na karticama od 7850 na dalje.
 
Radi se o 20% na enginu koji je portovan na Mantle. Zapravo još ne postoji engine koji je rađen izravno za Mantle i koji bi u punom opsegu koristio sve što Mantle nudi.
Sa Mantleom nema više optimizacija drivera i hotfikseva za pojedine naslove, sve je u rukama developera, što je idealna situacija za AMD.

Btw ovo ce da radi i sa nvidija GPU
To je veoma bitan detalj koji celom mantle API daje mnogo vece sanse da uspe.
Jednom kad se NV uključi ... ako se to ikad dogodi. Razvojni timovi (DICE) žele i NV u toj priči.
 
Poslednja izmena:
Btw ovo ce da radi i sa nvidija GPU
To je veoma bitan detalj koji celom mantle API daje mnogo vece sanse da uspe.

Zanimljivo je da sam po netu vidjao dva tipa vesti. Jedan je da je Mantle rezervisan samo za AMD "ali se ne zna za ubuduce", dok drugi tip vesti kaze da ce odmah biti otvoren i da i konkurencija moze prihvatiti API.

Druga stvar, i nVidia je davala ATI-ju da implementira podrsku za PhysX, ali ATI nije zeleo, jer bi onda nVidia imala prednost u tom pogledu (licence, itd). Mozda ce se prica ponoviti, samo obrnuto, kada je u pitanju Mantle.
 
AMD nije hteo da plaća licencu za phisyx A to je velika razlika od davati :)
 
To jeste tacno. Razlika u ceni je ocigledna. :D
 
Sve to je jedan veliki hype dok god je izdavacima i developerima PC na zadnjem mjestu. Mantle treba vec da postoji odavno, no nikome to nije bilo u interesu, pa su lijepo svi prihvatili DX.

Onome ko hoce da optimizira svoju igru Mantle ne treba. Malo je takvih.
 
Potpis na starčev kratak i jasan iskaz :)
 
Potpis na starčev kratak i jasan iskaz :)

Zasto komplicirati :)

Ali ajde da navedem Skyrim kao primjer nezainteresiranosti u bilo kom pogledu. Igra je 100% optimizirana i prilagodjena za konzole, i u ovakvim slucajevima Mantle ne pomaze. Odmah se moglo primjetiti koliko ova igra graficki zaostaje i koliko lose radi. Srecom nisam jedini koji je to primjetio, pa su ljudi deseti dan nakon izlaska otkrili u cemu je problem i izbacili fix. Taj isti fix je Bethesda kasnije ubacila u svoj patch.

Original Mod Author: Arisu
Compiled by: ianpatt (SKSE)

I doubt ianpatt want to post this here and I know a lot of people here have a lot of performance issues. People are already reporting serious performance increases, up to and beyond +20 FPS on High / Ultra in cities (people going from low 20s to high 40s, etc.), and can improve performance on both high end and low-end machines This optimization is for your CPU as the now-famous Arisu explains:

This patch will improve your framerate by up to 40% in all CPU-dependent situations, ie, especially in cities.
It works mostly by rewriting some x87 FPU code inlining and a whole ton of useless getter functions along the critical paths because the developers at Bethesda, for some reason, compiled the game without using any of the optimization flags for release builds.

For those wary of downloading this plugin because it was made ***8203;***8203;by an unknown author, do not worry, it was actually ianpatt (one of the main developers of SKSE) who actually compiled the plugin from source provided by the original author of the optimization code .

Ovaj fix je meni ubrzao igru za cak 15 do 20 frejmova!?

U eri dominacije konzola AMD je dosao na ideju da pokusa progurati low level API za PC!? Ja iskreno mislim da je to jos jedan buzzword, ali nadam se da grijesim!
 
Poslednja izmena:
Колико сам ја разумео мантле је компатибилан са апијем који се већ користи на конзолама. А АМД држи све три.
Ако је то тако, онда може и другачије да се гледа. Ако већ имам готову игру за конзоле, да ли је лакше мало дорадити исту за сличан мантле или за потпуно другачији ДХ?
 
Zaboravljas dve stvari, da M$ drzi DX na Win-u i Xbox-u i da nece dopustiti Mantle na Xbox One vec ce ostati pri svom DX koji koristi za konzolu. Tako da onda imas samo 2 konzole sa kojih moze fakticki direktan port, a direktan port sa te dve konzole opet nece moci na Win, jel nece popustiti ni tu M$ i cak i ako se pojavi otezace im to maximalno. Sto znaci da ako ne zazivi Linux kao gaming OS za PC, kroz Steam OS ili sam po sebi, Mantle nece biti efikasan tj nece nista olaksati. Tako da upada u zatvoren krug. Mantle ne moze da zazivi bez uspeha Linuxa, a Linux kao gaming OS ne moze bez uspeha Manlte. Sto znaci da neko mora dobre pare tu da potrosi ne bi li dobrano oslabio polozaj Win-a kao jedinog "potpunog" PC gaming OS-a. Sam linux po sebi pa pruza preko open gl ili cega vec bolje performanse od wina, ali bez dobrih para ne moze da zazivi tj da se omasovi.
 
Poslednja izmena:
.. a direktan port sa te dve konzole opet nece moci na Win, jel nece popustiti ni tu M$ i cak i ako se pojavi otezace im to maximalno...

Na koji način? Baš ništa ne ovisi o Microsoftu.
Drugo, Mantle nije API za konzole, nego "console-like" API za PC.


U eri dominacije konzola AMD je dosao na ideju da pokusa progurati low level API za PC!? Ja iskreno mislim da je to jos jedan buzzword, ali nadam se da grijesim!
Mislim da će efekat baš biti suprotan. Zašto bi iko petljao sa low level API-jem, ako konačni rezultat nisu veće performanse, ili dosad neviđeni doživljaj igre (tipa HL2, FarCry, Crysis ...). "Lako ćemo" developeri imaju i dalje neoptimalni kod prebačen na DX. Zašto bi gubili dodatnih 60-90 dana na Mantle engine.
 
Poslednja izmena:
Pa i ne zavisi i zavisi. Suvis je jak igrac na oba polja da bi mogo neko tako lako da ga zaobidje, pride su i pod ugovorima medjusobno. Tesko da ce ih tek tako izgurati sa jednog polja. Mada ako prodaju/odvoje Xbox odeljak, kao sto planiraju, bice dosta povoljniji uslovi za uspeh Mantle.
 
Na koji način? Baš ništa ne ovisi o Microsoftu.
Drugo, Mantle nije API za konzole, nego "console-like" API za PC.



Mislim da će efekat baš biti suprotan. Zašto bi iko petljao sa low level API-jem, ako konačni rezultat nisu veće performanse, ili dosad neviđeni doživljaj igre (tipa HL2, FarCry, Crysis ...). "Lako ćemo" developeri imaju i dalje neoptimalni kod prebačen na DX. Zašto bi gubili dodatnih 60-90 dana na Mantle engine.

To pitanje postavi nekome iz AMD-a ili Dice-a. Low level API nije problem, vec nezainteresiranost developera da optimiziraju PC igre.

Jos jedan primjer, tj. sta Assassin's Creed 4 developer kaze o optimizaciji te igre.

http://www.videogamer.com/pc/assass...ucer_says_pc_optimisation_isnt_important.html

"It's always a question of compromise about the effect, how it looks, and the performance it takes from the system. On PC, usually you don't really care about the performance, because the idea is that if it's not [running] fast enough, you buy a bigger GPU. Once you get on console, you can't have this approach."
 
Nazad
Vrh Dno