Šta je novo?

AMD R9 280X zvanicna tema!

Aha, hvala na info-u xD Ionako planiram da predjem TR pa ce se skinuti, fantasticna je igra, dosao skoro pred kraj i slucajno obrisao save, pa nikako da se nakanim da je krenem iz pocetka, sada sa novom grafom je definitivno pravo vreme :)
 
Pre nego što krenem po privatnim porukama, da probam ovde da pitam. Da li iko igra sa 280x crossfire battlefield3 i da li su mu fps viši sa ili bez crossfire? Ja imam čudnu situaciju da postižem bolje rezultate bez crossfire. Pošto to u glavnom igram, izvadio sam jednu karticu da mi ne greje komp. Kakva su iskustva sa 280x sa dve u ostalim igrama generalno, jel ste zadovoljni ili je gimmick taj cf u praksi?
 
ne igram betlfild,kod mene stoji stvar ovako: CF radi kako treba u wicher2,tomb raider,zadnjem betmenu,sniper elite3,thief-u,deus ex HR.ne radi kako treba u ryse,evil within.za alana wake-a,condemned i jos brdo starijih igara koje probah nemambpojma,ionako su to gazilioni frejmova pa nisam obracao paznju i testirao.i deus ex izbaca gazilione frejmova,ali mi je afterburner bio upaljen pa znam da su obe radile. :) za metro redux ti javljam,treba nocas da se skine.
 
Pozdrav svima. Kukam upomoć. Sastavio sam bukvalno sinoć konfu iz potpisa i prvo pa muško - razbija me grafa. Kupio sam je polovnu, doduše, pa me sve zebnja vata oko krsta... Ima neku garanciju, kaže lik može se promeni, al voleo bih da proradi iz principa. Dakle, pošto je Gigabyte OC u pitanju, radni taktovi su 1100/1500. Na tim podešavanjima, sve što pokrenem (Furmark, Witcher 2) puca u roku od 10ak sekundi. Prijavljuje mi da je drajver prso i da se oporavio, i to je to. Prčkao sam, probao da flešujem bios prema uputsvu sa neta i smorio se - vratio hardverski switch na prvu poziciju i digao sa starim (tj onim koji je bio na njoj) Biosom. Onda sam skinuo OC Guru i preko njega spustio takt na 1050, što je dovelo do toga da sve potera bez lomljenja. Srećan, poterao par testova i pola sata Vešca i otišao napolje.

Nikada nećete pogoditi šta je dalje bilo. Heh.

Evo sedim sad, prčkam, reko da probam 1060, 1070, pa dokle stignem. Tough luck, sve puca pre ili kasnije. Ništa, reko, daj da vratim na 1050 i da teram, šta me briga. Kad ono puče Veštac ko dinja! Šta ću sad bokte. Napominjem da nisam dirao ploču nikako, sve je fabričko. Drajvere sam stavljao prvo najnovije, zatim vratio na neke starije koje sam našao kod Gigabyte-a i gde mi je sve radilo. Zatim sam stavio opet najnovije i probao testove, sve radilo itd. Skidam i stavljam drajvere like a pro (čišćenje iz safe moda i to sve).

Molim za ideje za dalje testove i preporuke. Hvala.1.gif

EDIT: evo sad stavih Aftzerburner, profurao mi ceo Furmark na 1050 clocku, tako da je to bar dobro. Više mi se sviđa Afterburner od ovog OC Gurua. Bar neka vajda. Idem da probam Vešca...
 
Spamujem malo temu, nadam se da mi nećete zameriti. Ipak i dalje puca. Ne mogu da dobijem performase koje sam dobio prvi put kada sam spustio clock i bez problema igrao witchera pola sata.

Interesantna stvar: teram zvuk preko HDMI-ja u monitor. Upalim witchera, i desi mi se da već na glavnom ekranu malo štucne i zvuk se potpuno distorzira. Zatim pukne drajver, black screen, ali se oporavi (iz dvaput - prebaci na integrušu na sekund, pa opet digne GPU, koliko vidim po teksturama), ali ostanem bez zvuka u potpunosti. I onda je na mjut tako peglao jedno 3-4 minuta bez ikakvog problema a onda opet pukla skroz igra. Afterburner pokazivao 2 pada svih clockova u trenutcima "smrti" i instant oporavak... ima li mi pomoći ili treba da se osvrnem na prodavca i rešavanje situacije IRL?

Baš nisam ovako nešto očekivao. Veliki smor. Ako neko ima ideju i iscima se da pomogne, hvala puno.
 
rece da cistis drajvere kao pro,ali ja nesto nisam bas siguran u to.pokusaj sa DDU-om,i zadnjom betom.proveri temperature.koje je napajanje (mada tesko da je do njega)?takodje,otvori stranicu od kucista tj uveri se da grafa dobija dovoljno vazduha.javi kad isprobas sve ovo da vidimo sta dalje.
 
ehe, like a pro, braćala... ali mi ništa ne pomaže. Koristim DDU sve vreme. evo sad probao i 14.4, pre toga neke 13.x i najnovije 14.9 (sa njima sam i počeo). Nisam betu stavljao, čini mi se. tempereature do 60, možda malo jače prijavljuje Furmark, Afterburner i svi ostali. Ventovi rade ko doksa, gledao sam. Napajanje je TT 650W iz potpisa, novo ganc. Probao i kabriolet mod, probaću opet. U jednom trenutku je sve radilo dojajno, a sad crkava i na 1050/1500.

Imam i distorziju zvuka, koja se javlja kao najava smrti drajvera: vezujem se preko HDMI-ja na monitor sa zvučnicima. Krene da zvrji, dreči i onda pukne drajver (to samo kad pokrenem witchera). Kad se vrati u đivot, posle par sekundi blackout-a, nemam više zvuk. I onda sve savršeno pegla par minuta, i opet restartuje drajver. Afterburner prikazuje drop na svim frekvencijama, ali sad vidim da sam već o tome pisao... hvala umarte.

EDIT: u control panel->sound imam GOMILU neaktivnih "digital display audio" unosa, tipa 6 komada. to mi sigurno ne pomaže...
 
da ne bi dalje gubio vreme,sto pre probaj kartu na drugom racunaru.ako nemas bas nigde,moze i kod mene,ili direkt nosi kod momka od kojeg si kupio.
 
A krastavac, nemam nigde. Davno je prošlo vreme kad su svi ortaci imali desktop. Razmišljam, možda i nije do karte. Može da bude i PSU faličan, ili da me zeza memorija. Uzeo sam Kingston HyperX koji je deklarisan na 1.65V a ploća podržava 1.5v... možda je i to problem. Još danas ću da probam da prčkam ovako, pa ću ako ne uspem da probam da nađem raspoloženog servisera da istestiram komponente... koji smor.
 
Evo ga radi, bem ga usta! Jutros sam iskljucio XMP profil u BIOSU (nisam siguran da ima veze) i skinuo registry hack sa MS-ovog sajta. Proterah i Furmark i Unigine Heaven na ektremnim presetima. Rezultati nisu impresivni, buduci da sam na 1000/1500 clockovima i 14.4 drajveru, ali hej - sve je potpuno stabilno! Sad cemo polako da apdejtujemo drajver, pa da vratimo memoriju na profil, i da vidimo gde stizemo. Uf, kakva voznja. Hvala Umarte na vremenu. Nedo bog nikome ove muke i strepnje.
 
Ako se ponove problemi, instaliraj MSI Afterburner i dodaj malo voltaze kartici, i digni power limit 20%. Ako bude nastavilo da se desava i kad to odradis,onda je do drajvera 99%.
 
e,nisi rek'o da si klokovao nista,ovde se podrazumeva da prva stvar koju uradis kad klokuje bilo sta i desi se neki problem,je da sve momentalno vracas na stock vrednosti (optimized defaults a ako i oni nece reset cmos-a) pa ides dalje.mi na forumu jesmo pametni,ali retki imaju vidovnjacke sposobnosti. :)
 
Pa i nisam klokovao ništa, kartica ima fabrički OC 1100/1500. Ja sam spuštao samo vrednosti GPU clocka zarad istraživanja stabilnosti. Nisam dizao ništa preko defaulta. Mislim da je jasno bilo da koristim Afterburner, napisao sam gore. Power limit i voltažu nisam pipao nikad. Opet mi se vratio problem bio, posle ulaska kompa u sleep mode. Sad sam promenio power profil, isključio sleep. Takođe, bio mi je onaj "balanced" profil u power settings, možda mu je to nešto odmagalo. sad je sve na maksimum podešeno i pikao sam witchera jedno sat vremena bez ikakvih problema. Odradio unengine heaven na ultra max mega giga bez štucanja (mada mi je skor cca 950 sada iz nekog razloga - valja li to?), kao i Furmark takođe. Spustio sam gpu clock na 1030 u afterburneru, po savetu prodavca koji ju je tako držao, kaže. Mada je sve odradila i na 1100/1500. Bemliga. Bitno da radi i da ne smara više.
 
jesi memoriju,xmp je fakticki OC memorije.meni licno sve ukazuje na nestabilnu plocu iskreno,ne samo zato sto je gigabajt.pokusaj jos jednom sa bios podesavanjima stavljenim na stock tj defaulte.
 
jes, vala si u pravu, brate umarte. Sad si i mene naterao da razmišljam o ploči. Nisam je dovoljno istražio i hteo sam da uštedim, moguće da nije potpuno kompatibilna sa RAMom. već sam pominjao da mi je RAM deklarisan na 1.65V Kingston HzperX Grey 1600 CL9. To sam skapirao tek kad sam ga kupio. Ako ja shvatam pravilno CPU-z, meni memara trenutno radi na 1330 i 1.5V, budući da sam isključio xmp. Mogu li nekako da doprinesem stabilnosti sistema pre nego što opet pokušam da dignem memoriju na 1.65v-1600MHz? Voleo bih da radi onako kako sam zamislio, pa me zanima da li je jedino rešenje da menjam MoBo ili uzmem memoriju sa 1.5 voltažom na 1600 ili ipak mogu nešto da izmislim... Hvala
 
Promeniti ram je lakse.
A razliku izmedju 1333 i 1600Mhz ne mozes osetiti u radu.
 
Okej, slažem se. Nisam znao da se Gigabyte smatra trubom? Doduše, u tom cenovnom rangu teško da može da se očekuje bogznakakva ploča... Dakle, da ponovim, sve radilo savršeno i verujem da nije ni bio problem do GPU-a. Grafa radi kao doksa, ventovi predu, testovi veoma zadovoljavajući, tako da se ja vadim iz ove teme, a diskusiju o MoBo i memari ću da premestim na prikladno mesto, pa se vidimo tamo. Hvala na pomoći, ekipo!
 
nije truba,ali nisu bas sampioni po pitanju QC-a,narocito u tom jeftinijem segmentu.imas svasta da isprobas jos pre nego sto se okrivi plojka za nestabilan sistem,a moze biti da je prosto memara nestabilna.probaj je i sa memtest-om ili gold memory-jem takodje.ako radi kako treba na 1333mhz 1.5v budi zadovoljan,neces osetiti razliku izmedju 1333 i 1600.grafu takodje sto pre probaj kod nekog drugog da bi mogao da je reklamiras ako je do nje.i treci put ponavljam,pre svega prvo resetuj BIOS,ili ucitaj defaulte.
 
Ne bih ja lako grafiku otpisivao, iako se i memorija uklapa u pricu. Gigabyte ima dugu tradiciju nestabilnosti OC verzija svojih grafika.
 
ipak,1100mhz cak i na stock naponu je dohvatljivo za svaku 280micu za koju sam ja cuo.
 
ipak,1100mhz cak i na stock naponu je dohvatljivo za svaku 280micu za koju sam ja cuo.

Jeste djavola, moja Sapphire R9 280X nije htela da bude stabilna na 1100MHz bez dizanja napona bar 10mV i to jos sa power limit +20%.
 
ozbiljno?kakve sam sve ja onda zveri od tahitija imao. :d
 
Ne znam za tebe, ali ja sam imao dve R9 280X od sapphire i jednu od asusa, i ni jedna nije imala 1100MHz stabilno bez dizanja napona. Sve bacalo artefakate i naravno pucao driver i bsod.
 
meni i asus referentna 7970 (flesovana na ghz bios) i sad ova dva powercolora bez muke,referentni asus je cak hteo i da prebaca 1200mhz sa voltazom,ali hladjenje nisam hteo da trpim. :) pisao sam pre na forumu i kacio testove.nista onda,ili malo voltaze,ili downclock,nije neka razlika.jel' moguce da se hakuje bios,da covek ne dize AB svaki put da ovori klokove?
 
Naravno, samo editujes bios sa vrednostima koje su stabilne. Imao si srece sa tim 280X, nije to cesta pojava. Ne idu one daleko ni sa voltazom, rekao bih oko 1150, bar one koje sam testirao. Ali nije vazno, 280X je najjeftinija jaka karta koja fullHD lako gura u maltene svakoj igri i podesavanjima, pa joj i ne treba OC.
 
Poslednja izmena:
@umart, onda si imao odlicne primerke. Moja Asus 280x ide na 1190mhz za igranje na 1.18v, veci napon od toga joj ne odgovara.
 
nece ni ovi poweclr-i da idu preko 1181/1739 u unigine-u,nisam ispobavao jaci klok u igrama,unigine je reper,ali zato je taj klok apsolutno stabilan,nisam pokusavao zasebno da ih klokujem,verujem da bi jedna i htela preko da ide.
 
Nazad
Vrh Dno