Šta je novo?

Motorola Project Ara

Ovo izgleda jako interesantno, lepo sklopis svoj fon od komponenti kao pc. Mada, mislim da ovo nece ici dalje od nekog koncepta.

EDIT: Inace, projekat je ARA, tako da bi mogao da se ispravi naziv topic-a :)
 
Poslednja izmena:
Izgleda da nešto može i da bude na kraju od one Phoneblocks ideje :)
 
ovo je vrhunska stvar. samo nedostaje podrška za hardverski qwerty i mogućnost da se instalira šta ti padne napamet.
 
Mislim da je ova ideja svakako interesantna, ali mislim da se ovako nešto neće još godinama pojaviti na tržištu, a pitanje je koliko će biti teško/lako izvesti ovaj projekat. Ideja je odlična i ne bi bilo loše da nekada postane stvarnost, pa da korisnici sami odaberu kakav telefon će imati, tj. šta će od hardvera i softvera biti u telefonu.

Podržavam ideju u potpunosti.
 
Mi smo bar 10 godina daleko od nekog isplativog oblika ovakvih telefona.
 
Mi smo bar 10 godina daleko od nekog isplativog oblika ovakvih telefona.

Zar si toliko pesimističan ? Ne verujem da će baš toliko vremena proteći, no ko zna. Ajde nek bude 7-8 godina, neka moja prognoza. Tamo negde oko 2020. :)
 
Postojaće tehnologija i pre, ali mora mnogo toga da se promeni na tržištu. Posebno američki provajderi.
 
Desice se isto sto i sa gomilom drugih projekata, koji cuce u nekoj fioci i cekaju da dodju na red, kada se maksimalno izvuce profit iz prethodnika...
A do tada, proci ce mnogo vremena, na zalost. Sve stoji u senci korporacija i to je to.
Iskren da budem, zao mi je sto je Google poceo da razvija ovaj koncept. Tek ce pokazati svoje pravo lice za par godina.
 
Ako Motorola a.k.a Google stane iza ovoga, ne vidim zasto bi ostalo u zapecku..moze to i za 2-3 god. da se izbaci na trziste.. Ipak ne zaboravimo da je zivotni vek jednog high end uredjaja sada spao na mizernih 6 meseci...do sad su budzili SoC i ekran..ekran ne verujem da ce vise da budze, osim ukoliko svi ne budemo preko noci postali kosarkasi sa 2m visine, a Soc ne verujem jer ce imati problem sto sa zagrevanjem, sto sa kapacitetom baterija koje ce sve to morati da iznesu. Nesto ce morati da se promeni, nesto novo na trzistu, a ovo deluje kao tako nesto..
 
Lol, jel to onaj crnja koga svi pominjete :d
 
phoneblocks je bio probni balon za ovo...
 
Ako bi ovo zaživelo, ovo bi bio moj mobilni telefon u narednih 10 godina. Ali neće ovo uhvatiti maha, nikome ne odgovara sistem povoljan za korisnika. Mnogo je isplatljivije uvaliti korisnicima ceo telefon nego samo jedan modul.
 
Zavisi koliko im je neisplativo...gledajte to sa ove strane - kompletan uredjaj od 600$ npr, kao danasnji telefoni.
Telefon ima svoje komponente i to je to. Njih jedan CPU kosta ~30$ i prodaju ga 50-60$. Sta ih sprecava da prodaju modul CPUa za 100$?
Pod uslovom da ste zadovoljni ekranom, kamerom, i ostalim sitnicama. Oni bi u ovom slucaju mogli da prodaju komponente za 50% vecu cenu i uveren sam da bi ljudi to kupovali k'o blesavi.
Ja ovde vidim win-win kombinaciju....proizvodjaci bi zaradjivali vise po komponenti, dok bi potrosaci bili presrecni time sto ne moraju da daju 600$ na nov telefon nego "samo" 250$ npr.
 
jeste, ali kad moraš da menjaš ceo fon oni ti uvale i stvari koje ti ne trebaju, pa zarade više, jer sve ide u paketu...
 
Jao bre ljudi prestanite sa teorijom zavere.
@ seraph slažem se.
 
Po meni je problem što je svaki modul u svom kućištu i samim tim veličina telefona raste jer prostor nije najbolje iskorišćen.
Drugi problem je veličina modula, šta ako recimo imaš kamera modul veličine 2x2 i hoćeš da pojačaš taj deo ali ona koju bi uzeo je veličine 3x2?
Da, mogla bi veličina modula da bude definisana ali sa tim se gubi na slobodi i mogućnostima.

Sa SW strane može da bude još veći haos. Promeniš SoC i treba ti nov kernel sa drajverima za ostale komponente.

To što je android zavladao na principima na kojima je i Windows zavladao ne znači da i telefon treba da dobije apsolutno sve karakteristike PC-a.

Po meni može da bude zabavno sastaviti uređaj po svom izboru ali ne i praktično.
 
Svakako. Ili da jedan OS podržava samo jednog proizvođača čipova, pa konstantno dodaju binaries za njih OTA.
 
Ili kroz odreðeni meni nalik na recovery instaliraš drivere za novu komponentu. :)
 
To već gubi smisao. Da bi ovako nešto bilo uspešno mora da se prodaje mnogo, a nema mnogo ljudi koji će to da rade i pogotovo da kupe ovaj uređaj po visokoj početnoj ceni. A da se ne lažemo, kada god izađe, biće prevelika.
 
A zasto ne bi svaka komponenta imala u sebi mini flash na kome bi se nalazili driveri za tu komponentu ili kada se poveze nova komponenta, telefon udje u neki safe mode i skine sa neta drivere :)
 
Kako ce da skinu drivere ovi sto su na pripejdu i sto gase net?:)
 
Oni ce morati da se malo otvore :D ipak, ne menjaju se komponente svaki dan :p
 
A zasto ne bi svaka komponenta imala u sebi mini flash na kome bi se nalazili driveri za tu komponentu ili kada se poveze nova komponenta, telefon udje u neki safe mode i skine sa neta drivere :)

Ovo prvo nikako, valjda je cilj da te komponente budu što manje.
Drugo može, ali to je samo za geekove. Zamisli reakciju prosečnog korisnika, pa prva stvar koju bi uradio je da uhvati drugi telefon i zove support, a takvih je 95% ljudi.
 
Ahahaha...mada stvarno, mnogo ih ima ispod proseka :d

@tetsuo

Pa neki mini flasic, cipic...ne moze toliko da poveca komponentu :D
 
Poslednja izmena:
Ja ovde kao glavni problem vidim cenu, kao i realizaciju komunikacije između komponenti.
Za početak, sada je toliko toga integrisano u jedan SOC, da ne vidim kako se bilo kome isplati da to ponovo deli na osnovne komponente, jer bi drastično povećalo cenu proizvodnje, a samim tim i finalnog proizvoda.
Znači, CPU, GPU, kao i WiFi i GSM moduli su deo čipseta i nedeljiva su celina.
Ono što bi moglo biti poseban modul jeste kamera sa čipom za obradu slike, ekran, zvučni podsistem, baterija, eventualni dodatni senzori i neki interfejsi (HDMI i slično).
Opet, postavlja se pitanje cene proizvodnje tih modula i koliko bi zapravo takav telefon ekvivalentnih performansi koštao u odnosu na klasičan smartfon, tj. da li se to uopšte isplati ili je za krajnjeg korisnika jeftinije da kupi ceo novi telefon svake dve godine.

Kao primer tržišnog i cenovnog pritiska koji dovodi do integracije pogledajte samo PC scenu danas.
Za prosečnog PC korisnika sve više stvari je integrisano (kontroler i zvučna karta na ploči, GPU i CPU zajedno) i njima to ni malo ne smeta, jer dobijaju jeftiniji proizvod koji im zadovoljava sve potrebe.
 
Meni se cini ovo izvoljdivim, ali pod uslovom da se ne ide na potpuno rasclanijivanje...
Npr ovakve kombinacije
1.CPU, GPU, WIFI i GSM
2.GPS, ziroskop, kompas
3.Altmetar, barometar, termometar
4.NFC i modul za indukciono punjenje
...
Sve drugo bi vodilo prevelikom usitnjavanju modula i bespotrebnom komplikovanju. U ovakve module bi mogao da se spakuje i neki mini flash i eto resenja.
 
neka naprave samo da može da se menja cpu i gpu i da je totalno otvoren, da možeš da mu metneš koji god oćeš os i to je dovoljno. sve ostalo neka bude fixno.
 
Nazad
Vrh Dno