Šta je novo?

AMD R9 290x Zvanicna Tema !

@ace2189, ne brini, sve ti je u redu s kartom, svi fabricki oc modeli imaju korigovan napon u odnosu na referentne modele, tvoja je na plus 0.32mV sto je sasvim ok za 30mHz koliko je fabricki oc-ovana.
Sve je u redu i sa varijacijama napona, obrati paznju jedino da ti slucajno karta ne udje u zonu 94c jer ce tada poceti s obaranjem klokova ali posto je u pitanju vapor tri-x to je 99% iskljuceno cak i pri zescem kloku.

Hvala svima na info, video sam upravo da cim otkljucam voltage control i monitoring pojavi se +31mv u AFB... Sa temperaturama sam prezadovoljan, karta jedva dotakne 65c posle sat-ipo u Havenu, u igrama je oko 55-60, npr GTX760 TF4 je iso i do 70-74 bez OC-a, tako da ovo mi se bas svidja... Ono sto mi se posebno svidelo je sto Saphire i MSI radeoni, verovatno i jos neki proizvodjaci na 290/290X imaju hynix memoriju koja je deklarisana na 1500mhz (6000), to je i slucaj sa ovom mojom, stavio sam je sa 1325 na 1500mhz, radi bez problema, zapravo cip ima istu oznaku kao i onaj koji sam imao na GTX760, koja mi je od prvog dana rada OC-ovana na 7000, i radila je bez problema. Videcu koliko GPU moze da ide na ovom hladjenju.
 
druze,imao sam i ja gaming 760 i ne secam se da je ikad dosla do 70c sama,a nisam ih mazio.cak i u sli-ju temperature mi nisu bile tolike da se secam,narocito ne u igrama.
 
druze,imao sam i ja gaming 760 i ne secam se da je ikad dosla do 70c sama,a nisam ih mazio.cak i u sli-ju temperature mi nisu bile tolike da se secam,narocito ne u igrama.
Pa pazi, ako bi fan profil podesio, onda svakako nije isla ni preko 65, ali na default fan profilu je isla i do 70-75 kad bi je izmrcvario u Cr3, WatchDogs, Arma3 itd, cisto proedjenja radi sa ovim triX hladjenjem sam stvarno prezadovoljan...
..
 
Pa pazi, ako bi fan profil podesio, onda svakako nije isla ni preko 65, ali na default fan profilu je isla i do 70-75 kad bi je izmrcvario u Cr3, WatchDogs, Arma3 itd, cisto proedjenja radi sa ovim triX hladjenjem sam stvarno prezadovoljan...
..

Ti u svom posedstvu imas jednu od najboljih izvedbi R9 290X karte. Hladjenje je brutalno, a opet dosta tiho i da ne spominjem da karta izgleda badass :D Naponska sekcija je odlicna, sada ti samo zavisi kakav si cip dobio, koliki mu je asic. Sto bolji asic imaces vise klokove. Moja je 290, ali ja nemam temp limit, ja imam napon limit, jer joj treba vise od +100mV da bi isla na vise od 1160MHz, a u Valey dostize max 80ak stepeni sa 50% venta, i ovo moje je Tri-X, a ne Vapor-X :D
 
Ti u svom posedstvu imas jednu od najboljih izvedbi R9 290X karte. Hladjenje je brutalno, a opet dosta tiho i da ne spominjem da karta izgleda badass :D Naponska sekcija je odlicna, sada ti samo zavisi kakav si cip dobio, koliki mu je asic. Sto bolji asic imaces vise klokove. Moja je 290, ali ja nemam temp limit, ja imam napon limit, jer joj treba vise od +100mV da bi isla na vise od 1160MHz, a u Valey dostize max 80ak stepeni sa 50% venta, i ovo moje je Tri-X, a ne Vapor-X :D

Kazem opet, prezadovoljan sam hladjenjem, na dodir je karta svuda ravnomerno vruca, verovatno i zbog dodatog backplate-a, lepo se rasporedjuje toplota, a vidim i da su memorijski cipovi bas dobro hladjeni za sad na +35mv i power limit na +50 ide glatko na +100za gpu i memorija na 1500mhz uz malo modifikovani fan ne prelazi 65c, Haven mi ne puca, a on je uvek najosetljiviji, ... Videcemo, postepeno cu da dizem takt, ASIC je 79.6, a i ovo je non-OC verzija karte (taktovi su 1030/1325) nije mi bitan OC uopste, ali svakako bi da isprobam mogucnosti...
 
Poslednja izmena:
Kazem opet, prezadovoljan sam hladjenjem, na dodir je karta svuda ravnomerno vruca, verovatno i zbog dodatog backplate-a, lepo se rasporedjuje toplota, a vidim i da su memorijski cipovi bas dobro hladjeni za sad na +35mv i power limit na +50 ide glatko na +100za gpu i memorija na 1500mhz uz malo modifikovani fan ne prelazi 65c, Haven mi ne puca, a on je uvek najosetljiviji, ... Videcemo, postepeno cu da dizem takt, ASIC je 79.6, a i ovo je non-OC verzija karte (taktovi su 1030/1325) nije mi bitan OC uopste, ali svakako bi da isprobam mogucnosti...
Ocekuje max clock oko 1170-1180 na max naponu i power limitu. Moja memorija nece preko 1400MHz da je hebes. :/ Moja je 290, ali ima iste cipove kao tvoja 290X.
 
Stigao 290X Lightning, da ne duzim o samoj karti o kojoj se manje vise sve zna (kilo i po zive vage, 3 slota, 8+8+6 pina, 20 faza, jedina 290X sa Samsung mem. chipovima, ln2 bios...). Dakle-vec na prvi pogled vidi se da se radi o mrcini namenjenoj za jednu stvar-oc, kao i svaki Lightning uostalom.

Neki cilj koji sam postavio je 1200 za core, 1600MHz za vram uz podnosljivu akustiku i temperature za svaki dan i taj cilj je ostvaren ;) Dakle, na 1200/1600 imam 100% stabilnost (50 krugova Warhead, po 3 sata Heaven i Valley, 3DM11 i 3DM13 i na kraju kao konacna potvrda-Crysis 3 visesatna MP sesija, sve proslo bez problema, vent fiskiran na 70%, najvisa temperatura 77c, ambijent. 25c, sto znaci da moze na auto bez problema, u najkracem-vise sam nego zadovoljan :)

Evo rezova za 3DM11, 3DM13, Vantage, Heaven, Valley, Wahead, i kao sto sam i ocekivao na ovakvim setovanjima karta je brza od max nasvirane GTX970 u svim sintetikama, Metro, Tomb Raideru, Warheadu (poredio sam sa skorovima od zajebanog i Gorana) u nekim benchmarkovima cak i osetno brza, npr u Valley nekih 16% sto je poprilicna prednost.

Karticu je besmisleno i porediti sa referentnom 290x koju sam koristio donedavno, jednostavno je razlika takva kao da su generacijski razlicite karte. 20% visi klok u odnosu na referentnu kartu je varljiv podatak buduci da referentna karta (osim ako se vent ne odvrne na nekih 80-90% kada je nepodnosljiv) zapravo obara klokove u zahtevnijim nalovima vec nakon nepunih minut-dva na ispod 900MHz, u C3 cak na nekih 860MHz pa je u stvari razlika mnogo veca od 20% i otuda i neuporedivi rezovi.

Evo par shotki:

Vantage:

Screenshot (39).jpg

3DM11:

Screenshot (36).jpg

3DM13 Firestrike:

Screenshot (37).jpg

Heaven:

hv1.jpg

Valley:

00001.jpg
 
I naravno, nezaobilazni Warhead:

Screenshot (38).jpg

Nisam uhvatio ss-ove za Metroe i Tomba, odradicu i to, a sad kad sam nasao stabilne klokove za 24/7 ostaje da vidim koliko jos soka se moze iscediti iz ovog bed boja, rekao bih da to moze jos, mozda jos nekih 10-20-30MHz.
E da, Asic je 75.9, dakle nista posebno ali ocigledno da su isli binovani chipovi za ove kartice jer po forumima vidjam da vecina lightninga dohvata 1200 a sto je je za "regularne" havajce skoro uvek nedostizno.
 
pa si nasao nvidijinu i ubijevu krs optimizaciju da poredis karte?pogledaj rezove unigine-a,metroa i TR-a pa donosi zakljucak.ono sto stoji kao fakat da amd nema takmaca za 970gtx.jedino amd resenje koje se danas isplati a da daje slicne tj bolje performanse je 280x CFX,dok cene 290(x) ne odu jos znacajno dole.

sto se tice fx83xx vs. i5,situacija postaje sve bolja sa razvojem mantle-a,mada i dalje ostaje problem mrtvog soketa,loseg mem. kontrolera,loseg sata kontrolera,skupih ploca,uzasnog box kulera,losih singl kor performansi itd.ono sto pod hitno amd mora da napravi je fx sa 8 integrera oko 5ghz,i jedan apdejtovani cipset(pci-e 3,m2,triple ili quad channel,itd) u sustini haswell e i x99 pandan za 60-70 posto cene.uz odgovor na maxwell i dalje razvijanje mantle-a,skaj iz d limit. :d
 
Cuveni poljaci, nekad bili solidan lab, s naglaskom na ovo "nekad". :)

Uglavnom-ti rezultati koje su oni prezentovali za 290x nisu realni, ajde da ne upotrebim tezu rec, cak i ako su radjeni sa onim prvim driverima i sa kartom dovedenom u trotl vec pre pocetka testa-opet je nerealno.
Upadljiv je nedostatak ijednog jedinog sintetickog benchmarka, a razlog nije tesko odgonetnuti-tu bi vec morali da izadju sa suvim brojkama pa bi odstupanje u odnosu na stvarne rezultate koji se lako mogu naci po krstenim sajtovima i kod clanova lokalnih foruma, bilo jasno vidljivo. ;)

Ne znam sto ce ti taj pclab, imas i ovde na benchu rezove sa 780ti, 970gtx od @zajebanog i gorana.m mislim, imas moje sa 290x referentnom i lightning, procesori su slicni, pa uporedi iz prve ruke sve.
 
pa si nasao nvidijinu i ubijevu krs optimizaciju da poredis karte?pogledaj rezove unigine-a,metroa i TR-a pa donosi zakljucak.

Dal je moguce da nisi pogledao ostale strane, glupo mi bilo da linkujem svaku stranu za sebe u postu(ocekivao sam da ces da kliknes na ostale linkove u testu) a evo sta je sve testirano od igara(ukljucujuci i famoznog Tomb Raidera koji by the way manje vise na svemu dobro radi :) a i ima i Metro, sinteticki programi me ne interesuju - samo real life gaming ). Stvarno vredi pogledati sto vise testova na internetu pre nego se neko odluci na kupovinu platforme ili komponente(u mom slucaju oba).


@magny_cours

Pratim sve zivo zadnjih dana jer radim kompletan upgrade, mislim da im se rezovi slazu sa ostalim sajtovima. Odlican mi je ovaj sajt - gamegpu.ru i hardocp.com sa tim sto ovaj drugi retko izbacuje testove ali kada izbaci test stvarno vredi procitati i nauciti nesto o grafickim setovanjima u igri(vredi li nesto ukljuciti ili iskljuciti). Ovde je 290x bio bolji od GTX980, 970 je umirao u nekom delu sa sumom i travom(ne znam gde je to, nisam igrao igru ali citam da se svi zivi zale na pad frejmova u tom delu, vrv je ista situacija i sa GTX980). Kasnije su izasli novi drajveri pa kao sada GTX970 radi flawless u Ryse-u mada je to neproverena informacija tipa rekla/kazala po komentarima i forumima. A opet su mozda ovi rusi apdejtovali stranicu i test sa novim nVidia drajverom posto vidim da je AMD-eov 14.9 poslednji(ne racunam bete). Sta god bilo 290X u ovoj igri je jaci od GTX980 ali to je tu, u Watchdogs-u je suprotna situacija.
 

Prilozi

  • http--www.gamegpu.ru-images-stories-Test_GPU-Action-Ryse_Son_of_Rome-test-Ryse_1920.jpg
    http--www.gamegpu.ru-images-stories-Test_GPU-Action-Ryse_Son_of_Rome-test-Ryse_1920.jpg
    142.9 KB · Pregleda: 89
Poslednja izmena:
zato da gledam kad koriste taj krs od neoptimizacije,vidim da koriste i watchdogs,jos veci fejl.ako te te konkretne igre zanimaju,kupi konzolu,najbolje resenje. :d

prosto je,ako imas love da dobacis do 970gtx,amd nema tu sta da trazi.290x bar nova se ne isplati,moraju cene da idu mnooogo dole.
 
to je alfa,neozbiljno i za razmatrati.ako te bas toliko lozi wachdogs,pametnije opet da ulozis u konzolu.
 
Update za 290X Lightning, konacni stabilni klokovi koji mogu za 24/7 su 1220 za GPU i 1600 za memoriju (memorija moze jos gore ali nema nikakve svrhe na 512 bita, i 1600 je overkill ali je lepo videti sta mogu Samsung chipovi na havajcu). Zaista impresivna kartica, a na ovim klokovima je neuhvatljiva za GTX970 u prakticno svim benchmarcima i dobrom delu igara, prezadovoljan sam.

Evo osvezenih rezultata, skaliranje je super pa se i 1220 naspram 1200 na koliko sam testirao u prvoj sesiji, oseti:

Vantage:

vantage1220.jpg

3DM11:

3DM111220.jpg

3DM13 Firestrike:

Firestrike1220.jpg

Heaven:

heaven1220.jpg

Valley:

Valley1220.jpg
 
Citajuci temu o GTX970 stekao sam utisak da je jaca karta od R9 290X, ali ipak jak je Hawajac svaka cast za testove extra dobri rezovi :)
 
Da samo sto tada taj 290x lighting tako naklokovan trosi kao dva 970 gtx-a.:D
 
^^^ hebo ga ti,ko god ima neko krsteno 600-700w napajanje zabole ga za potrosnju,ako cemo iskreno,bar sam ja tako razmisljao do sad.....a i gtx 970 neces trpati na kineza od 500w,nego takodje na 600-700w neko kvalitetno napajanje....
 
^^^ hebo ga ti,ko god ima neko krsteno 600-700w napajanje zabole ga za potrosnju,ako cemo iskreno,bar sam ja tako razmisljao do sad.....a i gtx 970 neces trpati na kineza od 500w,nego takodje na 600-700w neko kvalitetno napajanje....

+1

@magny_cours, sjajna karta. Dovoljno je reci samo Lightning i sve je jasno
 
plus to, plus hladjenje vrm-a i memorija jadno, debljina lima, vaaazi...i preko toga ravnog lima pirka buchna turbina...
mogli su makar neka rebarca da nabace po limu bilo bi malo bolje, i eto da moze na josh neku kartu...a ovako, bash bzvze.
 
ono sto mene zanima je .... koliko je bicna 290x referentna .... vidim ima ih po oglasima za lepe pare pa reko mozda da se ponovim u skorijoj buducnosti.

Ali pitanje za ljude koji su videli uzivo .... referentna 290 ili 290x ... koliko se dernja kuler kad je opterecena, jer ono sti vidim na netu je smesno ... a citam ljudi kukaju .... kao videces kad se turbina zavrti ....

Sto se tice potrosnje .... to me ne zanima ... realno ko to gleda bolje da kupi kartu od 50e ... i mirna backa ... kod nas je struja bolesno jeftina tako da me bas zabole mogu i 2 da nakacim i ponovo nista ... a i svaki put kad se generacije kartica menjaju neko vuce vise struje dal AMD ili Nvidia .... setimo se GTX480, GTX 580 ..... a tad je bila prica da su to najbolje karte na svetu ... i da je nebitno koliko struje vuce ;) vise me brine moj matori Chieftec 750W ..... posto je bas mator jedno 8 godina
 
Pa vidi,realno,nije tiha sa referentnom turbinom,ali poenta je da sa referentnim hladjenjem moras drzati fan preko 50% da bi mogla da se ohladi,a sve iznad 50% je po meni bucno....te referentne po meni imaju smisla samo sa nekim aftermarket kulerom ili jos bolje vodenim blokom,jer generalno sam chip kao chip se negreje nista specijalno u odnosu na druge karte,vec je problem u tom referentnom kuleru koji nemoze nista zivo da ohladi....
 
Poslednja izmena:
a znaci ipak je problem kad se ukljuci onaj Uber mod .... i onda krene da urlice .... ok, shvatio :)

hm .... videcu jel ima da se nadje neki kuler koj ne kosta 50e .... i da onda smutim nesto ... ili cekam da naleti neka nereferentna karta

hvala na infou
 
Nazad
Vrh Dno