Šta je novo?

nVidia Maxwell

Marketing potez. Mogu vise da naplate jer kartu furaju u excluzivu kao titana nvidia.
Ima da kosta papreno HBM karta.

390x jeste hawaii rebrand.
 
Mogu vise da naplate, ali da li mogu vise da zarade je pitanje ;)
 
Veliko pitanje, mislim da sebi kopaju raku.
 
GeForce GTX 980 Ti Final Specifications Unveiled


269d3e7de99d414d060b43bf2a33cfd5_1432825775_384.png
 
lepo bome kolje se sa titanom,a manje para i lep oc...
 
Ne znam sta je tu lepo? Sto ce biti jedno 700-750 eur? Bas je lepo :smoke:
Kako vreme prolazi te karte sa njihovim hebenim premium cipom vise i ne gledam kao kupac.
Nekad sam mogao da razmatram takvu kupovinu dok su karte imale neku realniju cenu.
Ovo sad nema nikakvog smisla.

Takodje ako AMD izbaci kartu od 800 eur nisam siguran kako ce se provesti na trzistu.
Oni nisu envidija i nemaju tu klijentelu a ni nivo da prodaju takav hardver.
Pravi posao bi bio da kartu spuste u neki nizi cenovni rang i da stvarno naprave posao, jos ako
bude parirala TitanX bio bi pun pogodak.
 
Jedan od problema je što smo u tranzicionom periodu na još višu rezoluciju i nove tehnologije. Mnogo je toga skopčano, i DX12, i povećanje ka 4k (ne nužno na samih 4k, ali iznad Full HD svakako). Za mene je najveći problem kod kupovine nove karte što nemam jasnu predstavu kolika će biti njena trajnost.

Da pojasnim - uvek sam kupovao kartu koja je bila tik ispod najjače u datom trenutku (ove Titane i slične uopšte ne računam u takve, za mene su to sve Special Edition modeli, i bio bih veoma razočaran ako AMD svoju HBM kartu tako pozicionira), što bi u aktuelnom trenutku značilo da bih trebao da kupim GTX 970. Ili Radeon 290 bez X, da AMD u širem smislu može da parira Nvidijinim optimizacijama/performansama. Takva karta mi je trajala barem 2 i po godine sa sasvim pristojnim performansama.

Međutim, zaista nemam poverenja u trajnost takve investicije danas, da ne spominjem što je skopčana sa gomilom drugih u celom ekosistemu. Kroz dve-tri godine bismo svi masovno mogli/trebali da imamo drugačiji hardver. Hoćemo li imati 1440p ili jače monitore? U kojoj ćemo se rezoluciji igrati? Kakve će biti igre i kako/za koga optimizovane? Ukoliko menjamo monitore, da li ćemo kupovati G-Sync ili FreeSync? Kakve će biti performanse današnjih kartica u tom prelaznom periodu? Da li GTX 970 zbilja u potpunosti podržava DX12, ili će biti osakaćen u nekom smislu? (dobro, ovo me realno zanima kao lanjski sneg, ali dobra je dilema, a vidim i da mnogi brinu za DX12). Da li će Windows 10 doneti neki zez? Kakve će biti situacije sa optimizacijama i hoće li se nastaviti dešavati da performanse AMD high-end kartica budu u rangu sa Nvidia mid-range-om iz nekog razloga, kao u Project Cars ili nekim drugim igrama? Hoće li se takve situacije smanjivati, ili nasuprot tome, eskalirati? Hoće li i kako kompanije sređivati drajvere i koja će biti bolja u tome? Ko će biti ažurniji u saradnji sa realnim developerima?

Da sve bude još grđe, aktuelne su toliko dobre igre, koje jednostavno želim da igram u ultra-visokim rezolucijama sa apsolutno najnapucanijim mogućim detaljima, stutter-free i sa uživanjem. Opet, sve je to mnogo para...Sve ovo su neke moje dileme i razmišljanja, ali kapiram da su zajedničke za sve nas. U velikom smo procepu i pitanje je šta činiti. Osim ukoliko nema brige oko keša, tada se može činiti šta god :) Pride, kao da smo nekada imali jasnije orijentire koliko će šta vredeti. Ma koliko pljuvali Crysis, ili pre njega Quake/Unreal, opet su to bili jasni benchmarci šta nas čeka u narednom periodu i optimizovali svoje mašine prema tome, čak i kada nas te same igre nisu ni zanimale. Po čemu danas da se merimo? Neoptimizovanom Witcheru? Dobudživanom Star Citizenu? Po GTA koji radi dobro na svemu, pa i na hardveru starom nekoliko godina?

Zbilja, mnogo je nepoznanica danas...i mnoge nepoznanice vuku jedna drugu.
 
Poslednja izmena:
bas zato ko ikako moze da saceka nove radeone,dosta toga ce biti jasnije kad oni izadju.mislim da g sync sa svojom premijom od 100 dolarjev nema buducnost,i da definitivno freesync (samo ne pod tim imenom naravno,to ce biti ustupak koji ce amd da uradi) ce uci u DP standard (tj vec je usao,samo trebaju zeleni da ga podrze) i to ce biti kraj te price.i tu je nvidia zagrizla previse i zavukla ruku u dzep vecim kompanijama od sebe (kao na trzistu mobilnih cipova) i popice zid.dx12 postaje standard u sledecoj generaciji,sad ce amd imati neku inicijativu sa tim,ali nista sto bi trebalo da optereti ikoga,jer jedino je novi deus ex najavljen od vecih naslova (uz par glasina da bi par sadasnjih naslova moglo biti portovano) sa skorasnjijim datumom izlaska.

ja i dalje nisam siguran da ce fiji biti rezervisan samo za premium,na launchu mogu da popijem,ali stvarno nisam ubedjen da bi skolsku godinu mogli da propuste bez fiji karte u sub 600 dolarjev segmentu.kako i koliko kriplovanu videcemo,ali da ce da cekaju sa hawaii rebrandima mi se dojmi apsurdom sa svakog ugla gledano.ono sto je jos gore je da nece imati odgovor na 970gtx tj meat 'n' potatoes kartu,ali sa druge strane mozda ih krah u q3 i 4 ove godine konacno pogura da se azurnije i ostrije bave novim tehnologijama i kartama.
 
Pokusacu da odgovorim na neka pitanja.

Svakako da ce se u buducnosti sve vise forsirati veca rezulocija ne toliko zbog boljeg i naprednijeg standarda koliko zbog uzajamne prodaje i profitiranja.
Vece rezolucije ce potrazivati jaci hardver i samim tim ce se forsirati ultra-mega-giga graficke karte sa ogromnim fizickim potencijalom ali i visokom cenom.

Trenutni proces proizvodnje je usporio razvoj performansi i AMD i Envidije.
Sada bi vec imali znacajno brze kartice koje bi se mnogo bolje snalazile u 4k koji se iz dana u dan sve vise promovise.

Sto se tice optimizacije, to je bar po meni relativna stvar a i pitanje samog brenda i inzinjerskog tima da isprati korak u saradnji sa devaloperima i da svoje drajvere optimizuje sto je bolje moguce prema svom hardveru.
Sada je situacija takva da Envidija ima tim koji je posveceniji tako da su i rezultati mnogo bolji a cini mi se da ce i u buducnosti situacija biti veoma slicna.

Kad je rec o monitorima, tu su stvari jasne. Dugo godina smo na staroj tehnologiji. Nista se racionalno nije promenilo. IPS, PLS, PVA i slicno. Ako to vec znamo jasno je da je sledeci korak veca rezolucija + bolje osvezenje + tehnologija koja omogucava sto bolji dozivljaj bez statera i slicnih stvari koje su nas svih ovih godina "mucile". Recimo da je to danas taj G-Sync.

Razvoj i napredak hardvera ce svakako ici korak po korak, mozda nekad necemo dobiti u odredjeno vreme ono sto bi po pravilu trebalo ali za sigurno je da cemo videti ono obecano.
Kako stvari stoje AMD ce i u buducnosti da se bori sa Envidijinom srednjom klasom nazalost a takvo stanje je doprinelo da imamo monopol od strane envidije i cene koje progresivno rastu iz godine u godinu.

Windows 10 ce svakako biti neka prekretnica ali da li ce doneti bas sva ta poboljsanja sigurno da nece odmah. Bice tu peglanja i pekova koji ce da uoblice tu zamisljenu formu.
Da cemo imati benefita to je jasno. Kada cemo osetiti pun potencijal to je pitanje vremena.

Nazalost lose ekonomsko stanje nas tera na sva ta pitanja koje si postavio.
Da toga nema niko ne bi razmisljao koliko dugo ce odredjeni hardver da nam traje i da li je to ulog za buducnost. Ovako ostaje gomila neresenih pitanja koja stvaraju konfuziju i opterecenje.

Nekad je bilo drugacije, bar malo.
 
Poslednja izmena:
Po mom mišljenju, 970 SLI ostaje kao neko najbolje future proof rešenje za ozbiljan gaming - DX12, 1440p (pa i 4K), VR i ostalo. Jedna 970 je sada sasvim dovoljna za ovo što trenutno imamo u ponudi i FullHD. Pošto bi DX12 trebalo da donese bukvalno duplo bolje perofrmanse (tj. i memorija se sabira) u CF/SLI konfiguracijama, sa ove dve karte će se za 700-750€ dobiti bolje performanse nego što nudi 980 Ti/Titan X. Drugi izbor je možda 295X2, za one koji isključivo igraju igre noću, kad je jeftinija struja :)
 
Ha, to je to, i 390X ce biti po svemu sudeci oko 800E, dok se mi ovde prepucavamo ko je lepsi, i AMD I Nvidia ce uskoro da nam daju karte i za 1.000E.:smash:
Ma, ista banda.:vomit:

EDIT: To znaci i da cene 970|980 kartica ostaju iste, 550E za 980, lepo je ovo iskombinovala Nvidia.
 
Poslednja izmena:
Po mom mišljenju, 970 SLI ostaje kao neko najbolje future proof rešenje za ozbiljan gaming - DX12, 1440p (pa i 4K), VR i ostalo. Jedna 970 je sada sasvim dovoljna za ovo što trenutno imamo u ponudi i FullHD. Pošto bi DX12 trebalo da donese bukvalno duplo bolje perofrmanse (tj. i memorija se sabira) u CF/SLI konfiguracijama, sa ove dve karte će se za 700-750€ dobiti bolje performanse nego što nudi 980 Ti/Titan X. Drugi izbor je možda 295X2, za one koji isključivo igraju igre noću, kad je jeftinija struja :)

290x CF bolje resenje zbog cene i vise RAMa, a ta usteda u struji je smesan argument, gasi bojler danju... kupi stedljive sijalice i ustedeces 100 puta vise.
Ljudi koji nemaju para da plate tu razliku u struji... Ni u ludilu ne kupuju 290x ili 970.... Oni leba nemaju da jedu...
 
390X nece biti 800e, ne lupaj.
 
Mogo si i bolje da slozis recenicu.:trust:
Nego, premium AMD karta, sa vodenim hladjenjem, nova brza i skuplja memorija, jacina verovatno kao TitanX i 980Ti, i kolika ce da bidne cena?
 
Fiji, je potpuno druga karta. To je kao da kazes 980, a mislis na Titana. Znam da svoju zoves Titan, ali nije isto ovde ;)
 
Ako GTX980Ti oskacen Gm200 chip sa ovim hladjenjem kosta 800$, onda Full Fiji XT ima osnova da bude 1500$, kazem ima osnova sigurno nece kostati toliko, ali Zbog HBm zbog cinjenice da ce doci sa daleko boljim i kvalitetnijim hladjenjem, zbog cinjenice da se ocekuju bolje performanse za 4K za sta i jesu namjenjene ove karte onda je potpuno ocekivano da vidimo 4 cifre za Fiji XT.
 
Po mom mišljenju, 970 SLI ostaje kao neko najbolje future proof rešenje za ozbiljan gaming - DX12, 1440p (pa i 4K), VR i ostalo. Jedna 970 je sada sasvim dovoljna za ovo što trenutno imamo u ponudi i FullHD. Pošto bi DX12 trebalo da donese bukvalno duplo bolje perofrmanse (tj. i memorija se sabira) u CF/SLI konfiguracijama, sa ove dve karte će se za 700-750€ dobiti bolje performanse nego što nudi 980 Ti/Titan X. Drugi izbor je možda 295X2, za one koji isključivo igraju igre noću, kad je jeftinija struja :)

Auu...znaci ako se memorija sabira to automatski znaci duplo bolje performanse ?
 
Auu...znaci ako se memorija sabira to automatski znaci duplo bolje performanse ?

Ostatak citata? Napisao je lepo u CF/SLI kombinacijama. CF/SLI ce se bolje skalirati + sabirati memorija = poenta price.
 
Pa govori se o dve karte i adresiranju memorije, naravno da se misli na SLI/Crossfire.
Poenta price je da nema sanse da se dobiju ni blizu duplo bolje performanse kad se na memoriju gleda kao na zajednicki pool. Da, bice bolje, pogotovo u visokim rezolucijama i u igrama gde fali memorije. Ali je moguce da u igrama koje ne traze puno video memorije (Witcher 3) dobici budu minimalni.
 
Poslednja izmena:
To bi trebalo da donekle resi neke druge problemcice, ali da ce uduplati performanse, nece ;) Nece biti ni blizu toga.
 
Ah izvini, ja sam pogresno razumeo - mislio sam da kazes dva puta boost u odnosu na sadasnji DX11 SLI/Crossfire :)
Moguce da ce sa DX12 u nekim naslovima da se priblizi 2x performansama u odnosu na jednu kartu zbog deljene memorije, to da...
Mada, najvaznije je da se smanje latencije, frejmova dosta renderuje i DX11 u SLI/Crossfire.
 
Po mom mišljenju, 970 SLI ostaje kao neko najbolje future proof rešenje za ozbiljan gaming - DX12, 1440p (pa i 4K), VR i ostalo. Jedna 970 je sada sasvim dovoljna za ovo što trenutno imamo u ponudi i FullHD. Pošto bi DX12 trebalo da donese bukvalno duplo bolje perofrmanse (tj. i memorija se sabira) u CF/SLI konfiguracijama, sa ove dve karte će se za 700-750€ dobiti bolje performanse nego što nudi 980 Ti/Titan X. Drugi izbor je možda 295X2, za one koji isključivo igraju igre noću, kad je jeftinija struja :)

Da na to se svodi. To ce biti ubedljivo najbolja kombinacija za gejming.
Odnos ulozeno dobijeno + kasnije taj DX12. Definitivno najbolje resenje.
Nekako sam i predosecao da ce tako biti.
 
ne kapirate bas do kraja sve mogucnosti sli/cf-a na dx12,sve ce zavisti od samih developera i ocekuje se da ne bude samo prost AFR vec i mnogo drugih kombinacija.cak krupnija stvar od cistog skaliranja je da ce sinhronizacija celog puta (dakle od inputa do slike na monitoru) biti mnogo bolja samim tim mnogo fluidnije iskustvo od postojeceg.
 
kao sto neko rece, u ovom trenutku je za vecinu ljudi i 1080p monitor sasvim dovoljna 290/290X/GTX970 grafika koja moze da se nadje na oglasima za 300tinjak evra. ja sam licno u dobroj poziciji jer nisam odigrao 20ak AAA naslova u zadnjih 2-3god pa sam miran. U2412M mi je za sada dovoljan i ne osecam da je zastareo. a sto se tice buducnosti...DX12 tek treba da izadje, da se slegne prasina, a do tada ce biti na trzistu nova greneracija GPU-ova pa ce se onda gledati ko sta pruza. 1440p monitori za sada deluju kao logican sledeci korak i 27ice IPS su oko 600e. taman da i njima padne cena malo, pojave se DX12 igre i ostalo pa cemo videti. verujem da ce moci lepo da se igra pod DX12 sa najjeftinijim i5 skylake-om ili njegom Zen pandanom, sa nekom GTX10970 i 1440p 27icom. meni barem nece trebati nista bolje od toga, verujem. no, o tom potom. sada treba uzivati u sadasnoj generaciji na kojoj covek moze lepo da se naigra za ne previse para a upgrade moze da se odradi na novu platfomu kada zatreba za recimo doplatu od 300e u nekom trenutku.
 
ja na 24" furam dsr 1440p,zadovoljan i necu menjati nista u skorije vreme.
 
Pa ima onaj Acer IPS sa 1440p rezolucijom za malko više od 400€. Baš se razmišljam o njemu ovih dana.
 
Nazad
Vrh Dno