Šta je novo?

Pristup mikrotiku sa udaljene lokacije

Zoran037

Slavan
Učlanjen(a)
11.10.2006
Poruke
589
Poena
320
Kao sto naslov kaze, koje uslove treba ispuniti da bi pristupali podesavanju mikrotika sa udaljene lokacije prvenstveno mislim na pristup preko interneta.
 
Ako ima fixnu IP adresu, to nije problem
Ako ne, mora da se aktivira neki DDNS servis, ja lično koristim no-ip
 
ako ti je mikrotik na dinamičkoj internet adresi samo se registruj na no-ip.ogr i rešen problem, ako imaš statičku adresu ništa ti netreba MikroTik ima web interfejs.
 
ako ti je mikrotik na dinamičkoj internet adresi samo se registruj na no-ip.ogr i rešen problem, ako imaš statičku adresu ništa ti netreba MikroTik ima web interfejs.
Imam dinamicku na kojoj je nakacen mikrotik, takodje i dinamicku odakle zelim da pristupim.
Ako moze malo detaljnije objasnjenje oko podesavanja mikrotika i dali treba podesavati nesto na mestu odakle treba da pristupim mikrotiku mislim na adsl modem
 
Na mestu odakle treba da pristupis netreba nista ozim da znas adresu gde pristupas.
Na MikroTik ti treba skripta da updetuje DNS adresu i vec podesavanje firewall, NAT sve zavisi kako ti je MikroTik povezan mozda i nista od ovog ne treba osim skripte sve zavisi od podesavanja na MikroTik.
 
To što ti imaš dinamičku je nebitno, ako ti je mikrotik na dinamičkoj uradi sledeće: sedni fizički uz mikrotik (na komp koji dobija net preko tog MikroTika, odi na www.no-ip.org registruj se, idi na ManageHost-s (sa desne strane u sredini), klik na add host, izaberi neki dostunap besplatni domen, u IP odeljku već imaš dinamičku IP adresu preko koje radi tvoj MikroTik, idi na add host i to je to imaš novi domen koji kada uneseš u browser otvara MikroTik, naravno sve ovo važi dok MTik nepromeni dinamičku adresu, možeš da koristiš i WinBox... Nadam se da sam bio dovoljno detaljan.
 
Moze MikroTik da updetuje dinamicku adresu, kada se i promeni automatski moze da se updetuje.
Na par MT meni to radi vec poprilicno dugo, cak imam i povezane tri lokacije koje koriste dinamcike adrese preko VPN sa MT.
 
To što ti imaš dinamičku je nebitno, ako ti je mikrotik na dinamičkoj uradi sledeće: sedni fizički uz mikrotik (na komp koji dobija net preko tog MikroTika, odi na www.no-ip.org registruj se, idi na ManageHost-s (sa desne strane u sredini), klik na add host, izaberi neki dostunap besplatni domen, u IP odeljku već imaš dinamičku IP adresu preko koje radi tvoj MikroTik, idi na add host i to je to imaš novi domen koji kada uneseš u browser otvara MikroTik, naravno sve ovo važi dok MTik nepromeni dinamičku adresu, možeš da koristiš i WinBox... Nadam se da sam bio dovoljno detaljan.
Sve sam odradio ali ne radi, ne mogu da pristupim spolja.
 
Sta je to tacno sve ? Kako je MT podesen ? Kako je povezan prema spolja preko cega ?
 
moras otvoriti port na adslu za mikrotik da pristupis 80 za web i 8291 ako ces pristupati winbox-om, i ubacis
/ip firewall filter add action=accept chain=input disabled=no dst-port=8291 protocol=tcp
e sad ako bi jos neko bio voljan da postuje skriptu za updatovanje DNSa za no-ip to bi i meni trebalo i ja se patim sa dinamickom...
 
Na net je povezan preko jetSpeed ADSL rutera nije podignut PPPoE server na mikrotiku. Na www.no-ip.org je otvoren nalog i sve je odradjeno kako je sasami objasnio i nisam mogao na taj nacin da pristuoim mikrotiku.
 
moras otvoriti port na adslu za mikrotik da pristupis 80 za web i 8291 ako ces pristupati winbox-om, i ubacis
/ip firewall filter add action=accept chain=input disabled=no dst-port=8291 protocol=tcp
e sad ako bi jos neko bio voljan da postuje skriptu za updatovanje DNSa za no-ip to bi i meni trebalo i ja se patim sa dinamickom...

http://wiki.mikrotik.com/wiki/...Update_Script_for_ChangeIP.com
Portovi su otvoreni na adsl ruteru, jedino /ip firewall filter add action=accept chain=input disabled=no dst-port=8291 protocol=tcp nisam dodao
 
Mislis nije podignut PPPOE klijent na Mikrotiku ?

Ako je tako onda ti ni ne treba skripta update DNS ce ti vrsiti modem trebalo bi tmoa u njemu da ima opcija.
Treba da na ADSL ruteru napravis DMZ prema Mikrotiku ili da preusmeris samo portove koji ti trebaju.
 
matora tema, ali da ne otvaram novu.

Možete li mi objasniti šta je osnovno, pa ću dalje da guglam.

Imam SBB modem, ali bih voleo da znam i slučaj sa SBB ruterom.

Mikrotik (192.168.88.1) mi je iza rutera (192.168.0.1) za koji ne znam user i pass pa ne mogu da ga prebacim u bridge mod. DHCP mi je uključen na oba rutera.

Proverim svoju javnu adresu preko nekog od sajtova.
Ako na mirkotiku otvorim portove 80 i 1291 da li ću moći spolja da se zakačim na njega?
Dovoljno da u browseru ili winboxu ukucam tu javnu adresu?

Zar nije potrebno odraditi port forwarding ili nešto slično na tom SBB ruteru da bi me preusmerio na mikrotika prilikom kucanja te javne IP adrese?

Kod veze SBB modem - Mikrotik ne bi trebao da imam problem? Čim kucam javnu IP adresu, ako su otvoreni portovi na mikrotiku, trebalo bi da se zakačim?

Voleo bih prvo to da uspem, pa dalje onda da se snalazim oko dinamičke IP adrese.
 
Portove ne otvaras na mikrotiku vec na tom SBB ruteru/modemu. Takodje ako je CISCO modem user ti je admin a pass ti je prazan, nema nista za password. Da bi mogao da pristupis mirkotiku spolja moras na tom SBB-ovom ruteru propustiti port 8291 na lokalnu adresu mikrotika ili prosto dodaj adresu mikrotika u DMZ pa ce ti time biti svi portovi pusteni.
 
Dada... uspeo sam sinoć
Mislio sam da je veća komplikacija.

hvala :)

Ostaje mi sad samo da vidim kako na mikrotik da dodam neku skriptu za no-ip
Vidim da ima dosta tutorijala na netu
 
Ne treba ti NO-IP ni za K. Azuriraj verziju ROS_a na mikrotiku na verziju 6.15+ i imas njihov ddns besplatno.

/ip cloud set enabled=yes
/ip cloud print

pa vidi koji ti je ddns. Ako se ne zeli azurirati odmah onda
/ip cloud force-update

pa mozes i skriptu namestiti da preko schedulera okida svakih 20min taj force-update
 
Pa sad mi je 6.15 Router OS verzija.
Ajd baš da iščitam malo o tome.
To bi bilo sjajno
 
Pa sad mi je 6.15 Router OS verzija.
Ajd baš da iščitam malo o tome.
To bi bilo sjajno

edit, sljaka :)
hvala :)
Šta onda komplikuju sa no-ip, tutorijali po netu vezani samo za to :)


Sad da vidim kako se skripta namešta :)
 
Vidim da ne treba nikakva skripta. Dovoljno je samo ovo?

Capture.PNG


Mada malopre i pre nego što sam namestio schaduler resetovao sam ruter, sacuvao mi je i setovanja za vreme, i ažurirao IP adresu.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno