Šta je novo?

Nvidia G-sync

Da li je neko citao nesto vise o ovome? Da li je ovo neki standard koji podrzava veliki broj proizvodjaca monitora ili je samo standard koji je izmislila i gura nVidia?
 
Glup post...

Edit: Piše Philips, BenQ, Asus i Viewsonic.

Ne znam šta mi bi da napišem post koji sam izmenio kada sam isti tekst pročitao još juče... mozak mora na opravku nema mi druge :)
 
Poslednja izmena:
Valjda cu moci i ja da se nadogradim sa "uradi sam" opremom kako kazu...

edit: Izgleda tesko, imam 3D monitor i mora modifikacija...

Nvidia has partnered with Asus, BenQ, Philips and ViewSonic to make the first G-Sync enabled monitors, the first one to hit the market will be a variation of the popular Asus 144Hz monitor. 3D vision monitors will require extra hardware and some tweaking to get working.
G-Sync is exclusive to Kepler based GPU’s so anything GTX 660 and up is good to go.
 
Poslednja izmena:
ovo je nesto mnogo dobro :D ako moze neko u kratkim crtama da napise, kako ovo radi?
 
Pa prosto rečeno, GPU preuzima kontrolu nad monitor tajmingom i uskljađuje ga sa dobijenim FPS-om u igrama. Kada je odziv monitora identičan FPS-u u igrama stvari se poklapaju i tearing permanentno nestaje. Loša strana ove tehnologije se ogleda u činjenici da su za ovo neophodni monitori koji imaju podršku za ovako nešto što znači da će se (ako se ovo primi) novi monitori praviti sa podrškom za G-Sync.

Premda ako svi izbiflaju FPS na 60Hz u igrama, vrlo verovatno da će značaj ovoga biti drastično umanjen ili barem meni tako izgleda.
 
Poslednja izmena:
Premda ako svi izbiflaju FPS na 60Hz u igrama, vrlo verovatno da će značaj ovoga biti drastično umanjen ili barem meni tako izgleda.

Game developeri vole da imaju fleksibilnost, mrsko im je kad moraju da guraju konstantinih 60fps jer time zakidaju na vizuelnim efektima i kreativnoscu/kompleksnosti scena/nivoa.
 
Ukratko rečeno ovo je kao dinamički v-sync. Loše je što kupiš monitor i onda si ograničen na nvidia grafičke.
 
Game developeri vole da imaju fleksibilnost, mrsko im je kad moraju da guraju konstantinih 60fps jer time zakidaju na vizuelnim efektima i kreativnoscu/kompleksnosti scena/nivoa.

Ma da, naravno... Ali stoji i da može da se izbifla 60Hz ako je to nekome cilj. Ovo svakako olakšava developerima i daje značajnu prednost nVidiji, jer ćemo moći sutra u načelu gledano makar za nijansu (a možda i dve) više detalja da izvučemo sa nVidia kartama.
 
Mislim da je glavni cilj dozivljaj/ugodjaj fluidnosti pre nego li pumpanje detalja u game engine koje bi G-sync omogucio bez da se narusi fluidnost, ali u svakom slucaju krajni korisnik a i developeri su na dobiti.

Nekoliko stvari koje treba naznaciti:

-Adaptive V-sync koji smo do sad imali ispravlja 2 od 3 problema- tearing i stutter (tearing: kada je FPS veci od refesh rate-a monitora, stutter: kada v-sync spusti FPS da bude faktor refresh rate-a), ali ne i lag, jer se FPS <60 (45FPS na pr.) i dalje razlikuje od staticnog refresh rate-a monitora i tu dolazi do povecane latencije/kasnjenja.

-Ne spominju se IPS/PLS paneli, pa se spekulise da ce da radi samo na TN, jer su samo spominjali Gaming monitore na prezentaciji (barem u prvim revizijama).

-Cena G-synca je ~100$, s time da nV planira da spusti cene. DIY kit je 170$.

-G-sync ne radi u 2D/Desktop modu, samo u 3D. Iskljucuje se kada FPS pada ispod 30FPS u 3D modu da ne bi dolazilo do zamora ocuju zbog niskog refresh rate-a, a i <30FPS nije fluidno samo po sebi. Koliko sam ja upucen, refresh rate od 30Hz je veoma problematican u 2D modu ali ne toliko u 3D, mada nisam puno istrazivao pa ce me neko ispraviti. :)
 
Poslednja izmena:
Halo Bing, kako brat?

Imam za tebe odlican deal. Kupi novi monitor sa TN panelom, samo 100-150USD skuplji nego dosadasnji modeli i neces vise videti cepanje frame-ova. Tvoj stari IPS monitor koji si kupio pre par meseci? Ma sta ce ti to djubre. Slusaj ovo, moras da imas i karticu od minimum 200USD da bi to sve sljakalo kako treba. Zar nije to najbolji deal ikad? Hoces da koristis taj monitor na nekom racunaru koji nema nVidia karticu? Imaces opet cepanje frame-ova onda, ali ko jos koristi bilo sta sem nVidia-e...
 
Rekli su da će biti i IPS monitora u drugom talasu, već postoje priče o 27" 1440p 120Hz G-Sync IPS monitorima, tako da nema muke :)
 
Poslednja izmena:
Da su se proizvodjaci monitora organizovali i ponudili novi konektor preko kojeg bi se moglo kontrolisati osvezavanje ili da su pored hdmi/dvi/dp ulaza dodali jos jedan kontrolni konektor i da sve to ne podize drasticno cenu monitora to bi moglo da prodje na trzistu. Prvo sto takav monitor ne bi kostao previse, drugo sto bi na taj konektor mogli da se spoje svi (amd, nV, intel...), trece sto bi takav konektor mogao da se doda i na televizor jer mnogi koriste tv i za igre.
Ovako kako je nV sve zamislila nije dobro po kupce i na kraju ce biti jedno veliko nista.
 
[YOUTUBE]BZS8Bbyf1to[/YOUTUBE]
 
Ovo i steamos su stvari koje se nestrpljenjem iščekujem. Daleko više od recimo maxwell-a i toga da li će on doneti 20 ili 30% performansi :)
 
Maxwell će doneti neke druge stvari, performanse su u drugom planu.
 
[YOUTUBE]BZS8Bbyf1to[/YOUTUBE]

Ova trojica nisu neki koji ce da se 'prodaju za stotku', taka da valjda to sto pricaju ima neku tezinu :)

Sto se tice SteamOS-a i Steam Machines, nisam nesto mnogo pratio, ali tamo se mnogo spominje neka dnevna soba u koju ja slabo zalazim, tako da to izgleda nije za mene :D
 
Kapiram koncept, zvuči super i pretpostavljam da se uživo vidi razlika.
Međutim, na YT klipu se apsolutno ništa ne vidi...

Koliko sam razumeo DIY kit je samo za ASUS VG248QE monitor - " Do-it-yourself kits for the ASUS VG248QE monitor will be available for purchase later this year."... šteta
 
Poslednja izmena:
Ok,ali to je samo za Asus ili isti ovaj princip važi i za druge monitore, nezavisno o kojem proizvođaču se radi ???

Šta je sa monitorima starim 3 do 5 godina, da li se i u njih može ovo ugraditi ? Npr. LG 22 inča star 5 godina ?
 
Ma gde to, skuplji je kit nego taj monitor od ~ 4 godine, a i pre je cilj prodati vise novih monitora, nego omoguciti podmladjivanje starih ;)...
 
Ja vidim G-SYNC samo kao korak napred, jer ovo jos uvek nije kako treba da izgleda i kako su ga zamislili...
dobrano redukuje tearing, ali ne i statering... ja ga bar primecujem, cak i u ovom gore vide-u... sad ne znam, verovatno treba da se vidi uzivo, da bi se videla prava razlika, ali meni v-sync i g-sync deluju prilicno isto na svim klipovima koje sam video do sad, tj skoro potpuno elimisu tearing, ali uvode prilicno stuttera...
jedino u ovim slow mo klipovima koje sam linkovao gore, se vidi da g-sync radi gladje od v-sync-a, ali i dalje nije to to... zato i kazem, ovo mi deluje samo kao prvi korak napred, ali daleko od zeljenog rezultata, statter koji uocavam je prilicno izrazajan i iritantan...
 
Iiyama napravila svoju verziju G-Sync tehnologije koja liči na AMD rešenje?


Iiyama Releases 24-Inch Gaming Monitor with Response Time of 1ms and 144 Hz Refresh Rate
http://news.softpedia.com/news/Iiya...e-of-1ms-and-144-Hz-Refresh-Rate-429794.shtml
Direct Drive sounds like a technology somewhat similar to the NVIDIA G-Sync really, since it reduces lag and boost frame rate by directly giving the graphics card control over it. Not sure how the two compare though. Presumably, NVIDIA's solution is better (albeit restricted to its own video cards) because it has a hardware module to do it all (installed inside partners' monitors themselves).
 
Nazad
Vrh Dno