Šta je novo?

Vasa iskustva sa HDD-ovima - pouzdanost, brzina...

DoX

Cenjen
Učlanjen(a)
13.10.2011
Poruke
1,933
Poena
199
Dakle pred kupovinom sam nekog HDD-a od 2 ili 3TB (nece biti bas za 24/7) pa me interesuje kako su se pokazali odredjeni modeli tipa WD RED 2TB, Seagate Barracuda 2 ili 3 TB i koliko ih dugo imate i kako vas sluze do sad ?
Ja sam vec duze vreme na WD Blue modelima i nista mi ne smeta na njima sto se tice skladistenja, pa me zanima da li bi napravio gresku ako bi presao u suprotan tabor i pazario recimo Barracudu... ?

Primetio sam da se dosta ljudi zale da ima crkavaju Hardovi od 3TB a ja stvatno ne bi smeo da dozvolim da bilo sta izgubim iz racunara tako da mi je pouzdanost na prvom mestu. Dzabe garancija na HDD kad mi ode sve sto bilo na njemu jer je on pukao.

Preporuke ?
 
WD Red 3/4 tb ili WD Green 4 tb. Msm sto ne uzeti jos 1tb vise, jedino ukoliko maticna ploca ne dozvoljava. Ja uglavnom pre kupovine prelistam Newegg pa sam se tako i odlucio za Green od 4tb, na njemu drzim sve i svasta a WD Red 1 tb sam ubacio u fiokicu i na njemu su mi bas one jako bitne stvari. Kod mene je garancija presudila da uzmem red za jako bitne stvari a za ovaj od 4 tb sam se dvoumio izmedju Seagate i WD i zbog boljih komentara na Neweggu uzeo WD
 
Sad, koliko para, toliko i muzike.
Ja ono što je bitno držim u RAID-u, a ono što mi nije presudno na različitim diskovima, gde mi je primarna bila buka i zagrevanje.
Danas diskovi nisu tako kvalittni kao ranije, što se vidi i po garanciji koja je 2 godine. Ako hoćeš kvalitetniji moraćeš da dodatno platiš one koji imaju 3 ili 5 godina garancije, ali ni tu nisi toliko siguran.
Ako su podaci važni i ne smeju da odu moj savet je hardverski RAID (enclosure ili RAID kartica) sa dva Red diska.
Ako nije životno važno gledaj cenu/garanciju.

Pozz
 
Hvala na savetima, samo jedna stvar. Kako je sigurnije drzati vazne stvari u Raid-u kad ako tu nesto pukne odlazi sve ?
 
Nista tu ne puca. Poenta RAID-a je upravo da spreci gubitak podataka osim u slucaju RAID 0. Ako su recimo dva harda u RAID 1, ako jedan padne, imas kopiju na drugom itd...
 
A sto se tice brzine ? Koja je razlika ?
 
Da li je tebi bitna brzina ili sigurnost?
Jer ako hoćeš i jedno i drugo to košta.

Za ono što želiš da sačuvaš koristiš RAID1 (mirroring) i u principu te boli uvo za brzinu, zato što je u pitanju storage podataka od vitalne važnosti.
Ako hoćeš da se qrchish sa brzinom tu je RAID0 (stripe), pa uzmi dva SSD-a. spregni ih u ovaj RAID i imaćeš brzinu.
 
Poslednja izmena:
Ok, jasnije mi je malo. Razmotricu RAID opcije pa cu da odlucim. Verovatno ce to biti RED ali po testovima koliko sam ih nasao Seagate od 2TB je brzi (iako po Newegg-u ljudi imaju gomilu primedba)...
 
Red je NAS hard drive, vrti se na 5400 RPM, brzina mu nije primarna, vec pouzdanost. A i kad se koristi u NASu tesko da bi se osetile razlike izmedju tog Seagate i WD Red diskova.
 
Red je NAS hard drive,

Može se koristi i kao jedini u računaru, ne samo NAS. Ne znam šta si hteo da kažeš.

vrti se na 5400 RPM,

Odakle ova informacija, kad sam WD ne daje nikakve u vezi toga?

vec pouzdanost.

http://forum.benchmark.rs/showthread.php?313625-WD10EFRX-reklamacija-ili-ne

Izgleda da imam loš ili lošiji primerak, s obzirom da sam već dva puta popravljao weak sektore (nisu u pitanju bad sektori). Ako se treći put jave, ide na reklamaciju. Što se tiče svega ostalog, sjajan je.
 
Poslednja izmena:
Može se koristi i kao jedini u računaru, ne samo NAS. Ne znam šta si hteo da kažeš.
Pa idi na sajt WDa i vidi sta sam hteo da kazem. ;)
Pobogu, naravno da moze da se koristi kao jedini u racunaru.

Odakle ova informacija, kad sam WD ne daje nikakve u vezi toga?
Da li je WD rekao da se ne vrti na 5400? Informaciju je tesko potvrditi ali ima dosta review-ova na netu u kojima se pominje da se najverovatnije vrte na 5400RPM.

http://forum.benchmark.rs/showthread.php?313625-WD10EFRX-reklamacija-ili-ne
Izgleda da imam loš ili lošiji primerak, s obzirom da sam već dva puta popravljao weak sektore (nisu u pitanju bad sektori). Ako se treći put jave, ide na reklamaciju. Što se tiče svega ostalog, sjajan je.
Pa sve moze da se pokvari niti postoji nesto sto je savrseno pouzdano.
 
Jos neko sa 2TB+ HDD-om ? Iskustva ?
 
Ja imam 3 x 3TD WD Red u NAS-u, lepo rade, tihi, ne greju se. Brzina je ograničena LAN-om, pa nisam nešto testirao, uglavnom sa NAS-a ostvarujem do 80MB/s sa velikim fajlovima, tako da je sve preko toga za tu primenu nepotrebno.

U firmi imam 3 x Seagate 2TB ST2000DM001, dva sa dve ploče i jedan sa tri ploče. Svi su u jednom računaru koji služi samo za backup nekih manje bitnih stvari, matori C2D sa Asus P5K pločom. Tu mi se dešava da onaj jedan ST2000DM001 sa tri ploče, ponekad, sam od sebe nestane - nema ga ni u BIOS-u. Posle isključivanja računara sa struje on se pojavi, ali mislim da je pre do loše matične ploče ili SATA porta. To mi se desilo dva puta za nekih 6 meseci, promenio sam port i kabl, videću da li će se ponoviti.
temperatura
Jedina stvar koja mi se ne sviđa kod Barakuda je grejanje, jeste da kućište nije neko i da su sva tri zajedno jedan ispod drugog, ali temperatura zna često da im ode preko 40C u server sali sa 3 x 24000BTU klime prilagođene samo za hlađenje gde je konstantnih 17C - jedna od tih klima duva direktno u kućište, kućište hladno, a diskovi unutra topli, tako da ako stavljaš više njih u računar, pazi da imaju neki ventilator da ih hladi.
 
Poslednja izmena:
A externi HDDovi?
Ako treba i 2?
...
Nisu kvalitetni kao ranije, ali nisu ni skupi kao ranije.
2000god, kada mi je pukao Quantum Fireball 10.4GB, na pola diplomskog, pukao sam i ja.
/sva sreca jedno 90-95% je bilo cuvano na 2-3 iste kopije na Flopijima, ziveo verbatim!/.
Iznervirao se i otisao i kupio najveci i najbrzi i najskuplji HDD koji sam mogao tada naci u KGu, Maxtor 30GB 7200rpm
...
Taj HDD je do skoro radio kod jednog mog prijatelja, a msm da mozda jos uvek, moracu da ga pitam.
...
Isto vazi i za opticke medije, no-name iz 90ih, verovali ili ne, jos uvek je citljiv, mp3/audio, a novi DVD se nekad ne cita posle godinu dana.
 
Zavisno od namene, eksterni mogu da budu odlična alternativa, pogotovo 2,5". Mali, lagani, sve na USB, instant mobilni podaci. Ali, trenutno je max kapacitet 2 TB, a uz to su sporiji od internih. Za veliki kapacitet i pouzdanost, ja bih išao na RAID5, a za brzinu (i pouzdanost) na SAS diskove, ali to sve košta. Opet, od namene i potreba zavisi i koliko je brzina zaista bitna. Možda bi USB disk savršeno odgovarao. Ne znam da li je DoX probao.
 
Nemam mesta za previse externih stvari, ipak bi to sve (ako bi uzimao vise spakovao unutar kucista) Dakle ili RED 1TB u neku od RAID varijanti (proucicu detaljnije) ili 2TB nesto... Jos uvek se razmislja...
 
Ćao,
Da podelim moje utiske. Poslednjih 6-7 koristim isključivo WD-ove diskove. Green su okej za kućno ili biznis pasivno skladište. Možda nisu baš za primarni hdd sa OS-om jer stalno idu u režim uštede. Kao najbolja kupovina mi se čini Black jer dolazi sa 5 godina garancije, što uz ostale klase, osim Raptora, ne nude. O Red-u ne znam mnogo, a poslednji put kada sam gledao na WD sajtu nudili su ga kao resenje za skladištenje video materijala u sistemima Video monitoringa sa objašnjenjem da ima visok kapacitet, ali da je brljiv/manje pouzdan jer za takav video materijal nije potrebna tačnost pri upisu. Sada ga deklarišu kao NAS rešenje, možda je u pitanju rebranding..

Za sigurnost upisa, bilo koji RAID, samo da nije stripe mode kao što je neko već objasnio (mirror-dupliran upis podataka).
Za to bih preporučio softverski RAID. Ako ga napraviš preko kontrolera u slučaju da ti crkne kontroler, bilo na ploči ili odvojen, moći ćeš da pristupiš disku jedino preko istog kontrolera. Meni se dešavalo da istog kontrolera nema više u prodaji, pa sam morao da jurim polovnjake da bi prebacio podatke pre setup-ovanja na novom kontroleru...
Ako hoćeš brzinu, ali ne sigurnost onda upariš dva diska u stripe (po pola podatka se piše na svaki disk istovrmeno). Postoje i kombinovane stripe+mirror varijante sa 3 diska... Ima na wikiju lepo pojašnjeno..

Srećno
 
Pomesao si Red i AV-GP seriju. Red spada u NAS seriju kod WD, a AV-GP za ono sto si naveo.
 
Da obnovim temu malo :d

WD Red PRO(FFSX) 3TB, obican Crystal Disk Mark test:
Image 007.jpg

Nisam mogao da nadjem gde se kace brzine HDD-a pa reko moze i ovde. Videcemo kako ce se pokazati na dalje. :)
 
Iha, dobro je ovo. Videcemo uskoro kako se ponasa u RAIDu
 
Eh, kad bi Samsung još proizvodio diskove...
Danas... WD... Kupiti Sigejt je velika lutrija...

Mada, svaki disk koji ima backup je dobar :D
 
Poslednja izmena:
Evo jedna zanimljiva studija. Izgleda da su se Hitaci-jevi diskovi najbolje pokazali (i pored toga sto su pod vlasnistvom WD-a).
 
Hitachi je godinama bio IBM-ov "weapon of choice". nimalo slučajno.

Pa HGST je osnovan tako sto je Hitachi otkupio HDD biznis od IBM-a. A prije neku godinu WD je otkupio HGST od Hitachi-ja, ali jos posluju pod posebnim HGST brendom.

Cudi me jedino sto kod nas nema HGST diskova ...
 
Mene kod nas vise nista ne cudi. Mada ako cemo posteno kod nas je kupovna moc ne tako jaka kao u zemljama gde je dostupno apsolutno sve... Ali to je druga tema. HGST vaze za jedne od najpouzdanijih hardova, imao sam do skoro Ultrastar 7k4000, radio je izuzetno.
 
Evo jedna zanimljiva studija. Izgleda da su se Hitaci-jevi diskovi najbolje pokazali (i pored toga sto su pod vlasnistvom WD-a).

Opet naravno besmislena studija. Kupi sta hoces kod kineza za sto dinara i onda ga rokaj 24/7 . Ako ti crkne posle 6 dana jel tvoja krivica ili proizvodjaca?

Oni su sami izjavili da ih ne zanima sto crkava bilo sta , ako su jeftiniji diskovi od pouzdanosti. Stoga, namerno koriste diskove koji nisu za to pravljeni. Tako da bekblejz zaobicite slobodno.
 
Nazad
Vrh Dno