Šta je novo?

[Hackintosh] Mac OS X 10.9.x (Mavericks) – kompatibilan PC (hw, tips & tricks)

ne bih kukao ovde za pomoc,ali su mi i tonymac i hackintosh forumi jako teski za tumacenje,tamo se ocigledno podrazumeva neko bar elementarno poznavanje materije,koju ja nemam.tako da cu sacekati ako ima neko raspolozen da pomogne,na srpskom,od nule,pa ako ne bude odaziva zapucacu na tonymac forum,mozda bude pomoci. :)

A da probaš forum iz mojeg potpisa za promenu?! Na Хакинтош forumu ćeš naći sve što te zanima i preko toga. Pročitaj pažljivo pravilnik, popuni info panel (gledaj da uneseš tačne podatke) i baci se na čitanje dela koji je predviđen za početnike.
 
Poslednja izmena:
danke,nisam znao za njegovo postojanje,odmah se bacam na to.
 
Ja ocas posla odradio na svoj 2600k i Mpower Z77 ploci iz potpisa . Podigao Mavericks preko VMware , skinuo Yosemite i napravio usb preko clovera sa Tonymacx86. Instalacija prosla bez problema , cak je cpu bio kloknut na 4.6Ghz i nista nije gaseno u biosu . Nakon instalacije je bilo potrebno sa Multibeast instalirati mreznu i usb 3.0 i prica zavrsena :) . Za dan dva prelazim na novi socket Z87 Mpower i 4790k pa javljam utiske ;)
 
somewhat,s' tim da i dalje nemerem da butujem sem sa Unibeast USB-a,kad pokusam sa harda izbaci mi boot0: i sest lajni nepovezanih karaktera error.u zadnjoj instalaciji nisam ni dizao multibeast jer i za zvuk i za wifi imam posebne sprave,sa posebnim drajverima.u fazi sam flerovanja sa cloverom,ali jos nisam isprobavao,samo citam.
 
Ja sam pokusavao nesto da shvatim na forumu hackintosh.rs medjutim previse je to komplikovano napisano za moj mali mozak, pa sam se okrenuo stranim sajtovima. Juce sam turio na Asus laptop Niresh Yosemite, prednost je jer ne moras da imas virtuelni OS X nego sve radis iz wina. Moram jos da osposobim tacped, wifi i neko cudno krcanje iz mikrofona. Dual boot radi fino.
 
Ja sam pokusavao nesto da shvatim na forumu hackintosh.rs medjutim previse je to komplikovano napisano za moj mali mozak, pa sam se okrenuo stranim sajtovima. Juce sam turio na Asus laptop Niresh Yosemite, prednost je jer ne moras da imas virtuelni OS X nego sve radis iz wina. Moram jos da osposobim tacped, wifi i neko cudno krcanje iz mikrofona. Dual boot radi fino.

A šta ti je to toliko komplikovano? Da podigneš OS X pod virtualnom mašinom ili nešto treće? Sve je sažvakano tamo. Bile su neke teme malo razbacane ali opet propisno numerisane, međutim i to smo rešili tako da je sada sve na jednom mestu. Za pravljenje instalcionog USB stick-a ostavljene su skripte kojima rešavaš ovaj deo u dva klika mišem, a postavljanjem Clovera eliminišeš potrebu i za DSDT-om. Prema tome ne da je prosto nego ne može prostije od ovoga. Najkomplikovaniji deo koji početnik ima je da sedne i to pregleda propisno i kako treba: lagano stavku po stavku kojih ima koliko...?! 5-6 u vrh glave!

Problem početnika je oduvek bio to što bi sve da reše u dva klika mišem i da to odmah sve proradi iz prve, a pri tom nemaju pojma ni šta je OS X a ni kako radi, a neretko ne poznaju ni svoj računar ili ne znaju šta im se sve nalazi od komponenti na matičnoj ploči?! Za one koji nemaju strapljenja postoji Niresh distro pa koga mrzi da čita i da se edukuje, nek izvoli i to isproba. Možda mu se i posreći, ko zna...?
 
Poslednja izmena:
Meni ce biti potrebna pomoc samo oko pravljenja dual boot :)
 
Dual boot nije nikakav problem... Problem je jedino ako pokušavaš da napraviš dual boot na MBR particionisanom disku, za šta će ti trebati poseban patch. Ako je GPT nemaš frke! Instaliraš oba os-a, postaviš Clover ili Kamelona i to je to...
 
Poslednja izmena:
kameleon ne radi,bar ne kod mene.citav disk dodeljen instalaciji,svi ostali pocupani,i nema sansi da butuje ikako drugacije sem preko USB-a.clover jos nisam pokusavao,jer ne nalazim nub frendli pojasnjenje ni na naskim jezicima,ni na engleskom.sto se tice foruma,slazem se sa patricijem,previse ste vi tamo pametni za nas,pa da ne smetam.
 
Heh, noob friendly čuš...?! To što si dobio tamo je maksimalno frendly koliko nešto može da bude u toj oblasti. Ne traži da neko izmisli toplu vodu jer toga nema i naravno da to nećeš ni naći!

Kako se meni čini, uloga bootloadera ja da radi upravo to, tj da butuje. Dakle dovoljno je samo da ga propisno instaliraš i mora da radi sa default podešavanjima. Što se ostalih stvari tiče unutar Clovera, postoji pojašnjenje kod nas na forumu šta je šta, ali pitanje je dal si sve pogledao tamo detaljno...

http://hackintosh.rs/t/1294-clover-efi-bootloader-pode-avanja?postID=6048#post6048

http://hackintosh.rs/t/936-hackintosh-kako-da?postID=8877#post8877

Ako ti Chameleon nije hteo da butuje onda je verovatno nešto do tvojih diskova. Za OS X treba da imaš GPT formatizovan disk sa propisno aktiviranom sistemskom particijom. Ako si instalirao OS X pa zatim i Chameleon-a na sistemsku particiju i dalje imaš ovaj problem, pogledaj da izgooglaš kako se izvodi instalacija Chameleona preko terminala, jer ona podrazumeva i deo koji se odnosi na aktiviranje sistemske particije koju installer verovatno nije odradio prilikom instalacije bootloadera. Ali i tome smo tamo pisali već toliko puta...

Još jednom ponavljam, nije stvar u pametovanju kako si napisao, već je poenta da temeljno pogledate i pročučite uputsva koja smo ostavili tamo, pa ili ćeš biti u stanju da to napraviš ili ne, na tebi je da odlučiš...
 
Poslednja izmena:
vidis,stvar je u tome da ti napises "pravilno instaliras" a kad vas neko pita sta to znaci i sta treba da se uradi,dobijes odgovor "lenji ste,necete da citate".svaki tutorijal za Unibeast i Multibeast ne spominje drugi korak sem da se u Multibeast-u proveri dal' je chameleon cekiran (po difoltu jeste i nikad nisam ni pipao),kliknem na build i corak,kad probam da butujem direkt sa harda dobijem famozni boot0: i sest lajni nepovezanih karaktera heng skrin,koji takodje niko ne zeli da pojasni ili nedajboze resi.

sto se tice GPT-a,Unibeast tj vanilla installer ni ne dozvoljava da se drugacije instalira Yosemite.sto se tice mojih diskova,pocupani su svi prilikom instalacije i prikopcan je samo jedan seagate sata II od 500gb,ne zezam se sa njim,ne preparticioniram,samo ga formatiram po uputstvima sa tonymac tutorijala za Unibeast i citav ga dam installer-u.sto se tice tog guglanja opet dolazimo do dela gde smo mi lenji i glupi.

ponovo ponavljam,Clover nisam ni pokusavao,jer nema krsten tutorial nigde.sve sto ima jeste ako se naknadno ubaca da se pusti da navodno sve sam odradi,ili da se od nule krene sa instalacijom preko njega,pa necu da komentarisem.

suma sumarum,koliko ja vidim i rezonujem,stvarno niti mi vama trebamo,niti vi nama.u se' i u svoje kljuse,sto bi rekli.
 
Dual boot nije nikakav problem... Problem je jedino ako pokušavaš da napraviš dual boot na MBR particionisanom disku, za šta će ti trebati poseban patch. Ako je GPT nemaš frke! Instaliraš oba os-a, postaviš Clover ili Kamelona i to je to...
Na Sdd mi je Win 8.1 dok sam Yosemite sinoc instalirao na novu masinu iz potpisa preko Clovera bez problema . Kako da odradim dual boot prosvetli me :).
Btw nisam jos probao da bocnem oba harda jer se bojim da mi se nesto ne obrise tj Windows ...
 
Poslednja izmena:
Koliko je MSI Z87 G55 ploča kompatibilna sa hackintosh-om? Imam jedan hdd "viška" pa sam mislio da se igram malo, pa reko aj unapred da pitam da li je neko imao sličnih iskustava sa njom? Pustio sam da se skida ovaj yosemite, samo me buni koji vmware skidam? Workstation?
 
Imas sve na YT
 
Moze li pomoc oko bootloadera? Instalirao sa Yosemite, sve radi kako treba. Nasao sam i za lan i za zvuk kext, sve radi kako treba. Jedino me zeza bootloader. Sa instalacionog usb-a hoce da pokrene sistem, a kada sam instalirao Clover na Yosemite nece. Znaci bez usb instalacionog sticka ne mogu da butujem u sistem. Da nije zbog toga sto sam prvo greskom instalirao Chimeru, pa posle toga Clover? Ili sam nesto u podesavanjima zeznuo za Clover?
 
Sve sto si uradio za clover usb uradis isto i na sistemu samo cekiraj jos potrebne stvari iz tutorijala preko kojeg si pravio usb ;)
 
Radio sam po onom uputstvu sa tonymac86 sto si ti postavio. Malo je drugacije kada se iz sistema radi koliko sam ja skapirao i video. Moguce da sam pogresio sto sam stavljao Chimeru. Probacu opet sve iznova.
 
Zelim da se zahvalim Apple-u na velikoj pomoci oko pravljenja bootloadera! Ziv bio! :wave:
 
poe, imam par pitanja u vezi vanilla yosemite koji sam instalirao pa bih bio zahvalan ako bi mi neko pomogao :)

na konfiguraciju iz opisa sam instalirao Yosemite tacno prema TonyMac uputstvu.

Na prvi pogled deluje da sve radi sad.

Prvi put kad sam pokrenuo Multibeast sam namestio tamo VoodooHD zvuk, kad sam video da nece stavio sam ALC887 kext(ili sta je vec), proradilo je ali moram da cekiram Internal Speakers u System Preferences > Sound, da li je to normalno?
Drugi problemcic sto mi je u System Preferences ostalo na dnu VoodooHDA koji kad kliknem kaze no devices detected. zelim da se resim toga sad kad koristim ALC887
I u sustini glavna dilema mi je da li sam u MultiBeastu cekirao sve sto treba:
Isao sam na DSDT Free
Audio > ALC 887 Current
Disk > cekirao sam Intel Generic AHCI Sata i Trim Patch
Network > Realtek RTL81XX 0.0.90 (radi tako da kontam da je to ok :D)
Bootloaders > Chimera 4.0.1 jedina opcija

imam isti problem kao umart sa boot errorom i 6 linija random gluposti, i secam se da sam resio to na Nireshu, al sam zaboravio kako...
uglavnom me najvise zanima da mi kazete dal sam dobro podesio multibeast i instalirao prave stvari, posto zelim da mi sistem bude stabilan :)

hvala

EDIT1: ok ovaj ovo sa voodoohda sam resio

"Try t locate it and move it to trash.
It should be in one of the following places:
Your disc/System/Library/PreferencePanes
or
Your disc/Library/PreferencePanes
or
Home user folder/Library/PreferencePanes"
 
Poslednja izmena:
uspeo manje vise u svemu,sem dva problema:

1.nemerem da butujem bez usb-a,samo dakle preko usb-a pa izaberem disk gde je josemit instaliran.onda se butuje sve po redu kako treba.ako podesim u biosu da butuje sa drajva gde je josemit,izbaci mi neki gibberish po ekranu i zakuca.

Ne znam jesi resio problem, al evo kako sam ja.

Isto sam instalirao Yosemite prateci tonymac uputsvo, i isto mi je bez USB-a izbacio taj gibberish pri boot-u.

svasta sam probao, ali je resenje bilo sledece

skinuo sam Chameleon wizard, pokrenuo ga, i instalirao na disk boot0md

onda sam otisao u Multibeast i podesio sve kao i pre osim sto sam odcekirao Chimeru.

i evo butuje... kako i zasto ne znam, ali radi
 
cu probam kasnije,pa javljam sta sam uradio.tenks for d tip.
 
e stani, postoji jedan drawback ove metode, posle ovoga ne zeli da mi butuje win koji je na drugom disku:)))
 
uvek ja fizicki izbacim disk 'de mi je win (doduse samo iskopcam sata kabl iz porta) kad petljam sa bootloader-ima,koga zmija jednom ujede...
 
Ajde ja cu ti pomoci da napravis bootabilni usb i da pokrenes instalaciju

1. Skini sa neta program VMWare, i onda skini OS X za njega.
https://www.youtube.com/watch?v=Yy3hiwNIgg4
U sustni trebas da uradis ovo sa pocetka ovog klipa (do 6tog minuta)

2. Posle toga u OS X otidji na njihov stor i skini Yosemite koji je besplatan

3. Kada ti se to skine, prati upustva sa ovog linka http://www.tonymacx86.com/yosemite-...-x-yosemite-any-supported-intel-based-pc.html

Nadam se da sam ti pomogao, javi sta si uradio. Verovatno postoji neka kraca metoda, medjutim ne znam za nju

Ja uradih ovako ali ni da mrdnem od VMware-a...samo okreće loading i ne pušta mi virtuelnu nikako...
 
Pozdrav svima.

Mala pomoc.

Da li neko zna kako da sredi rezolucija za 1366x768 kod OS Mavericks-a od integrisana grafika GMA X4500?Instalirao sam Mavericks 10.9 i sve ostalo radi super bez Multibeast-a,glatko osim mala rezolucija 1024x768...Moja m.ploca je MSI G41M-P23.Samo da znate nisam vican na OSX.Samo znam da treba da sredim preko kext ili boot.plist ali neznam kako tacno da uradim :trust:...Ili mozda na drugi nacin.Dok sam imao grafika ati HD5450 bez problema u punom rezolucijom.

P.S. Ja sam ostecenih sluha osoba,hvala na razumevanje :)
 
Za GMA x4500 koji je praktično sada oldtajmer Apple nije izradio drajver nikada, što znači da to ne možeš napraviti nikako. Ili toj mašini dodaj neku grafičku kartu ili je menjaj komplet. Ukoliko se odlučiš da menjaš konfiguraciju, imaš na Tonymac sajtu spisak kompatibilnih komponenti pa ti savetujem da to pažljivo pogledaš tamo. To važi i za GPU.
 
Ok,hvala najlepse za saveti i objasnjenje.Sve najbolje i prijatan dan.

Veliki pozdrav!
 
Davno sam imao programcic koji kad se pokrene, skenira komp, i pokaze koji su delovi laptopa kompatibilni za macos
Jel ima neko taj programcic?
Zelim da vidim dal je ovaj laptop kompatibilan za mac operativni sistem.
 
Nazad
Vrh Dno