Šta je novo?

Nova Dell P serija P2x14H

Ja moj P2414H platio 17.8k dinara krajem 2013-te a sada je isti uredjaj 28,5k dinara?!...
Shvatam ja da je dignut pdv za 12% i da je dinar opao,ali ovo nema smisla,čist lopovluk i ništa drugo...

Prodaja je uzasno opala, trziste jako lose stoji. Pokusavaju na sve nacine da nadoknade. Zato cene divljaju. P2714H je bio oko 270e sada je 300+
 
Prodaja je uzasno opala, trziste jako lose stoji. Pokusavaju na sve nacine da nadoknade. Zato cene divljaju. P2714H je bio oko 270e sada je 300+

To bas nema nikakve ekonomske logike. Ako je prodaja uzasna po nizoj ceni, po visoj ce prakticno uvek biti i vise nego uzasna. Postoji doduse i nesto sto se zove neelasticna traznja, ali to za racunarske komponente ne moze biti slucaj, bar ne u dovoljnoj meri da bi prodavci mogli da se bahate. U svakom slucaju, prilicno je nerealno da su oni srecni zbog tako znacajnog podizanja sopstvenih cena, a njihovi radnici pogotovo, ako razmisljaju.

Vrednost dolara je mnogo porasla u odnosu na dinar u proteklih 7-8 meseci, i sve stvari koje se uvoze, a placaju u USD su sada problem. 30ak% je u pitanju, sto je suludo visoko, i niko to ne moze da apsorbuje.

Ipak, ovaj monitor jeste poskupeo i preko toga u odnosu na kraj 2013. godine kada sam ga ja kupio, cak i kada se uracuna porast PDVa. Ne znam koji je razlog za to, ali vecina stvari nije bas toliko poskupela. Pretpostavljam da postoji neko logicno objasnjenje i za to, a mozda i imaju neke vragolaste rezone, ko ce znati. Ali nekako ne verujem da bi ovakav trenutak izabrali za to.

U svakom slucaju, dolar je glavni uzrok poskupljenja na trzistu, generalno.


Edit: moguce doduse da se uvoznik stiti od buducih kretanja kursa dodatnim podizanjem cena, ali nisam bas ni siguran koliko bi i to bilo pametno za njih same. Moze nekome da padne na pamet i da se stiti od toga katancem na radnji, ako je mnogo oprezan :d
 
Poslednja izmena:
Ljidi ovo podizanje cena za ovoliko je pravi BEZOBRAZLUK!!!!!
 
Poslednja izmena:
To bas nema nikakve ekonomske logike. Ako je prodaja uzasna po nizoj ceni, po visoj ce prakticno uvek biti i vise nego uzasna. Postoji doduse i nesto sto se zove neelasticna traznja, ali to za racunarske komponente ne moze biti slucaj, bar ne u dovoljnoj meri da bi prodavci mogli da se bahate. U svakom slucaju, prilicno je nerealno da su oni srecni zbog tako znacajnog podizanja sopstvenih cena, a njihovi radnici pogotovo, ako razmisljaju.

Vrednost dolara je mnogo porasla u odnosu na dinar u proteklih 7-8 meseci, i sve stvari koje se uvoze, a placaju u USD su sada problem. 30ak% je u pitanju, sto je suludo visoko, i niko to ne moze da apsorbuje.

Ipak, ovaj monitor jeste poskupeo i preko toga u odnosu na kraj 2013. godine kada sam ga ja kupio, cak i kada se uracuna porast PDVa. Ne znam koji je razlog za to, ali vecina stvari nije bas toliko poskupela. Pretpostavljam da postoji neko logicno objasnjenje i za to, a mozda i imaju neke vragolaste rezone, ko ce znati. Ali nekako ne verujem da bi ovakav trenutak izabrali za to.

U svakom slucaju, dolar je glavni uzrok poskupljenja na trzistu, generalno.


Edit: moguce doduse da se uvoznik stiti od buducih kretanja kursa dodatnim podizanjem cena, ali nisam bas ni siguran koliko bi i to bilo pametno za njih same. Moze nekome da padne na pamet i da se stiti od toga katancem na radnji, ako je mnogo oprezan :d

A kada su ovdasnji uvoznoci, ekonomisti i trgovci a i drzava sama, imali logiku?
Pa nikada. Poskupelo je sve zivo a kupovna moc je opala.
Nakarikali su PDV i dodatno dizu zene.
Trziste je puklo kao balon.
 
Poslednja izmena:
Ja sam P2214H platio sredinom 2014 godine 12000 ... a sada je 20 000... pa nije dolar skocio duplo...
 
Ja sam za svoj P2214H dao 17000 i to bas kad se pojavio...
 
dolar je skocio sa 0.7 na 0.92 za euro. to je 30% ljudi i dinar je pao jedno 5% u odnosu na euro. Nisu samo monitori poskupeli...pogledajte grafike recimo
 
evo probao kod drugara na p2414h radi mu stabilno monitor na 80hz ,igrali smo crysis 3 ,ali dzaba kad framerate mu sa fx-8350 ne prelazi 30 fps.
Crysis3 2015-02-04 00-21-48-31.jpg

ipak intel :D
 

Prilozi

  • Crysis3 2015-02-04 00-22-01-88.jpg
    Crysis3 2015-02-04 00-22-01-88.jpg
    304.4 KB · Pregleda: 137
Poslednja izmena:
radi sasvim dobro sa GTX 580 SLI i i5 masina iz potpisa . Nema sanse da GTX 780 ne moze da je izgura.

pa dobro ovo je sve na ultra high/high ,na medium ide 50-65fps / ista scena . mada opet kazu crysis 3 je optimizovan za amd 8jezgra.

inace dobar monitor bas lepe boje i gotivan za igranje nema tu nekog seckanja ni laga ni blur cak i na ultra high...
Crysis3 2015-02-04 13-15-55-05.jpg
Crysis3 2015-02-04 13-29-58-73.jpg
 
Poslednja izmena:
E sad mi se ponovo igraju c2 i c3
 
Pa na Ultra High detalje sam i mislio. Kada radi na dve GTX 580 SLI trebalo bi da radi i na GTX 780 mislim da su dve GTX 580 kao ta jedna 780.
 
pa dobro ovo je sve na ultra high/high ,na medium ide 50-65fps / ista scena . mada opet kazu crysis 3 je optimizovan za amd 8jezgra.

inace dobar monitor bas lepe boje i gotivan za igranje nema tu nekog seckanja ni laga ni blur cak i na ultra high...
Pogledajte prilog 161839
Pogledajte prilog 161840

Monitor je daleko do dobrog, ne vredi 300e. Mnogo defektnih primeraka ja sam odustao od njega, tj. vratio sam ga. Kvalitet izrade je nula.
Za 300e bi trablo da ga kvalitenije odrade. Dobar je ako ubodes dobar primerak ja nisam bio te srece.
 
Poslednja izmena:
Monitor je daleko do dobrog, ne vredi 300e. Mnogo defektnih primeraka ja sam odustao od njega, tj. vratio sam ga. Kvalitet izrade je nula.
Za 300e bi trablo da ga kvalitenije odrade. Dobar je ako ubodes dobar primerak ja nisam bio te srece.

Ako govoris to za Dell P2414H, onda si se prevario. Em sto kosta 200e i jos je kvalitet izrade odlican. Moj radi savrseno od prvog dana, a i da ima neki defekt, moze da se reklamira.
 
Sad je 300e ali je to nekad bio monitor od 150e (ja ga platio 18000din novog pre skoro godinu dana) i za 150e je odlican.
 
Mora da ga prave u Švajcarskoj kad je cena toliko otišla gore
 
Ako govoris to za Dell P2414H, onda si se prevario. Em sto kosta 200e i jos je kvalitet izrade odlican. Moj radi savrseno od prvog dana, a i da ima neki defekt, moze da se reklamira.

Ne mislio sam na P2714H, za P2414H ne znam kakav je kvalitet izrade.
Kada sam nabvljao 24 16/10 prvo sam uzeo dell U2412m cini mi se da je to oznaka bila kvalitet izrade tog modela je katastrofalan bio. Vratio sam ga, i uzeo posle njega HP zr2440w koji je za njega svemisrski brod u svakom smislu u odnosu na pomenuti Dell. Dell je dosta popustio na kvalitetu. Svaki treci monitor im ima defekt, mrtve ili zaglavljene pixele. Stroga kontorla panela pre placanja ako za to imate mogucnosti.
 
Poslednja izmena:
Da li iko zna koji je pravi razlog skoka cena dell monitora?

Sada sam pogledao cenu za u2414 skocila je za 30-40e
 
Poslednja izmena:
Dolar otisao na 107, ja kada sam kupovao moj, bio je oko 98 :/ Po trenutnom kursu evra, Dell P2414H ima da se nadje sad za 207 evra.
 
Poslednja izmena:
A da li taj kurs utice izgleda samo na nasu banana drzavu ili i na neku drugu? Posto su u nemackoj cene istog monitora idalje iste
Druga stvar, nek je skocio za 10 dinara x 210 dolara koliko je do sada kostao to je idalje 2100 dinara razlike a ne 30-40e...

Posle se ljudi pitaju zasto se stvari svercuju...
 
A da li taj kurs utice izgleda samo na nasu banana drzavu ili i na neku drugu? Posto su u nemackoj cene istog monitora idalje iste
Druga stvar, nek je skocio za 10 dinara x 210 dolara koliko je do sada kostao to je idalje 2100 dinara razlike a ne 30-40e...

Posle se ljudi pitaju zasto se stvari svercuju...
Zato sto ovde vlada anarhija i samovolja pojedionaca, i verovatno ce tako ostati jos 1000god. Sam si sebi dao odgovor.
I svercovanje je privilegija pojedinaca ne moze svako ni da svercuje, ja sigurno ne mogu jer bi me ojadili na granici. Ukoliko im ne platim, tj potkupim carinika i policajca na granici.
Licnio sam svojiom ocima video kako prolazi kombi pun neke robe bez bilo kakve kontorle nakon sto vozac daje policajcu pare.
Nego da ne odemo u off drzimo se teme o monitoru:d
 
Poslednja izmena:
znas kako meni je monitor samsung syncmaster serija imao kad sam uzo 2010 full hd i tv tjuner i 5ms odziv , Samsung 2333HD, bas solidan za ono vreme i cena ok al mi sad dodje sivkast , kad se kupuje vec desktop prvo pare odvojiti za monitor ,mislim nije to laptop il neki tablet treba oplesti ips od 24 pa navise incha... meni je sad mnogo lepse igrati crysis3 kod ortaka nego kod mene i pored bolje masine i veceg fps-a, pogotovu misije welcome to the jungle koja je to razlika ihh , istrosio sam se prosle al za godinu /dve uzecu sigurno ovakav neki monitor il sta bude tad vec aktuelno
 
Poslednja izmena:
Pa dobro, dp nije nikakav problem danas. Sve iole novije grafe ga imaju.
 
Nazad
Vrh Dno