Šta je novo?

Sony Xperia Z2

Imam kombinaciju duzmem Z2 godinu dana bajat sa jos toliko karancije za 250e. Kapiram da necu pogresiti, mada sam ciljao neki S4, S5 ali nikako da prodaje neko poznat ili barem stariji clan ovog foruma tako da krastavac. Drugar je uzeo uz mts paket pre par dana bas Z2. Sta znam, kapiram da je dobar telefon ali daleko od toga da su mi pale gace. Ekran izgleda mnogo skromnije od amoleda koji mi izaziva erekciju. Uz to i ne lezi lepo u ruci, nekako je kockast. Ostalo verujem da je super, mada meni te njegove prednosti i ne znace puno jer slabo koristim telefon a sto se tice fluidnosti i samsung mi je sasvim prihvatljiv, nisam tolika picajzla za time. Kapiram da ako ne uzmem ovaj Z2 da nikada necu kupiti telefon a trenutno koristim samsung wave pa vi vidite :p
 
^ pa to je bar laka odluka - ako volis stari amoled sa wave-a gotivices jos vise ove nove amolede (od S5 i novije).

Znaci, uzmi S5 ili Note 4 (da se osiguras na svim poljima) mada nije los ni Galaxy Alpha al ima kilavu bateriju. S5 imas polovnih u solidnom stanju za 250-300e, mozda cak za 300e naletis i na S5+ verziju (sa S805 snadragonom), za taj S5 kazu da radi fluidnije od obicne S petice. Ali nemoj da uzimas S4.. bez zezanja. Nije toliko los fon ali se ne isplati uzimati u ovom trenutku, sestra ima S4 i potpisujem da su Z2/M8/S5 daleko bolji telefoni..

Slusao sam preko 2h muziku ali uz Power Amp-a. Mislim da je zvuk preko ovog plejera malo glasniji od walkman-a, stvarno uz in ear moze da osteti sluh posle duzeg slusanja. Ali ni to nije maksimum jer moze jos malo da se pojaca uz preamp opciju i onda stvarno bole usi.. tako da ne vidim nikakav problem sa Z2 jacinom izlaza za in ear/bubice, uz vece otvorene over ear sluske zvuci dovoljno glasno i ubedljivo ali one losije izoluju pa nije to-to (moze da prodje samo u stanu/kuci).

Sto se kvaliteta zvuka tice stvarno sam na ivici da budem prezadovoljan :) I preko P.AMP-a a i preko walkman-a.. verovatno su za to zasluzne i sjajne AT slusalice ali kapiram da sam otpisao kupovinu muzickog plejera u skorije vreme.. planirao sam da uzmem neki fiio do 200e jer su ipak ti plejeri klasa za sve telefone ali stvarno ne vidim potrebu, i aktuelni flaghip smartfoni mogu da budu odlicna opcija za in ear slusalice. U ovom trenutku ne vidim razlog pucanja 200e na poseban plejer.. ne bih ga koristio toliko cesto pa da mi se isplati.

Znaci, Z2 kvalitet zvuka - sto se mene tice 9/10 (za standarde smartfona).
 
Poslednja izmena:
Pritom možeš još da zbudzis sa viperom :D
 
^ pa to je bar laka odluka - ako volis stari amoled sa wave-a gotivices jos vise ove nove amolede (od S5 i novije).

Znaci, uzmi S5 ili Note 4 (da se osiguras na svim poljima) mada nije los ni Galaxy Alpha al ima kilavu bateriju. S5 imas polovnih u solidnom stanju za 250-300e, mozda cak za 300e naletis i na S5+ verziju (sa S805 snadragonom), za taj S5 kazu da radi fluidnije od obicne S petice. Ali nemoj da uzimas S4.. bez zezanja. Nije toliko los fon ali se ne isplati uzimati u ovom trenutku, sestra ima S4 i potpisujem da su Z2/M8/S5 daleko bolji telefoni..

bas ti hvala, ocekivao sam da ces me nagovarati da kupim Z2 a ti ono suprotno :D
Note otpada jer mi je glomazan, 5" bi mi bilo taman, ajde neka se provuce i Z2 sa 5.2". vrlo rado bih uzeo S4/5, naravno moze i Alpha i A5, ni na S3 Neo ne bih bio gadljiv, ali kao sto rekoh, nikako da nadjem pouzdanu kombinaciju tj. kupim od nekoga poznatog, pre svega zbog garancije ako bude morao da se ne daj boze preuzima novi telefon u ekspozituri provajdera itd.

inace, primecujem kako na forumu ide hajpovanje pojedinih modela u odrdjenim trenucima. sada Z2 ispade ultimativni best buy, ostale telefone ko hebe. kapiram da ce ljudi sledece godine skapirati koliko je zapravo S5 bio do jaja :D :p
 
Pazi, za mene je Z2 bolji fon od S5 i to stoji :) Ali to ne znaci da ti ne treba da kupis S5.. posebno jer kazes da ne mozes bez ampleda i da bi cak i sa S3 neo bio zadovoljan.

Tako da je moja preporuka upravo S5 ili S5+, nikako S4 ili S3 neo. Ako vec retko menjas telefone onda gledaj da uzmes sto bolji fon do 300e koji ce biti podrzan jos neko vreme a i S5 koji radi losije od Z2/M8 opet predstavlja daleko bolji izbor od S3/4.. to ce ti reci svako ko je iole realan.

S5/M8/Z2 su 3 najbolja telefona iz 2014. godine (namerno kazem telefona, na phableta) i to je to, cene su pale na oko 300e ili malo ispod za polovne, mislim da toliko i vrede (licno nikada ne bih dao pocetnu cifru cene Z2/S5/M8 itd, svaki novi model je debelo precenjen ;))

A ne znam zasto je problem da postavis oglas, siguran sam da neki stariji/provereniji clan prodaje S5.. ako ne sada onda u narednih mesec-dva max.

inace, primecujem kako na forumu ide hajpovanje pojedinih modela u odrdjenim trenucima.

To se desava kada popadaju cene a i kada se ljudi uvere u kvalitete nekog telefona. Z2 je cesto bio pljuvan u pocetku, onako napamet a cesto i iz cistog zilotizma a na kraju su se mnogi uverili da je odlican fon (da se razumemo nije to sad neki fon bez mane i nekakvo cudo ali verovatno najkompletniji-najbolji android u ovom trenutku za te pare).
 
Poslednja izmena:
Imam kombinaciju duzmem Z2 godinu dana bajat sa jos toliko karancije za 250e. Kapiram da necu pogresiti, mada sam ciljao neki S4, S5 ali nikako da prodaje neko poznat ili barem stariji clan ovog foruma tako da krastavac. Drugar je uzeo uz mts paket pre par dana bas Z2. Sta znam, kapiram da je dobar telefon ali daleko od toga da su mi pale gace. Ekran izgleda mnogo skromnije od amoleda koji mi izaziva erekciju. Uz to i ne lezi lepo u ruci, nekako je kockast. Ostalo verujem da je super, mada meni te njegove prednosti i ne znace puno jer slabo koristim telefon a sto se tice fluidnosti i samsung mi je sasvim prihvatljiv, nisam tolika picajzla za time. Kapiram da ako ne uzmem ovaj Z2 da nikada necu kupiti telefon a trenutno koristim samsung wave pa vi vidite :p

Ono sto hsv mozda propusta u poredjenju je build quality. Ja sa iskustvom otvaranja podjednako Z2 kao i svih ostalih samsunga tvrdim da je jedino A5 makar blizu Sony modelima po kvalitetu izrade. Ostali Samsung modeli su daleko slabiji. Govorim o raznoraznim hinge-ovima, sklopovima, vrsti materijala (umesto PC+ABS, slojeviti polikarbonat koji se i nije pokazao nesto specijalno) dok Z2 ima inzenjering Transformers-level. Ja u svojoj amater-majstor karijeri jos nisam video tako dobro sastavljen uredjaj, kao sto je Z2.

Na konto toga ide i cinjenica da sam pre neki dan ispustio telefon na sam cosak, i ispostavilo se da ono sto je Sony reklamnirao za Z2 i nije prazna prica - kuciste pravljeno da radi prenos sila tako da sto manje pritiska pri bilo kojem scenariju pada ide na LCD/staklo.
 
To sam pomenuo vec dosta puta - meni je Z2 vs S5 = bmw (honda) vs dacia logan (u smislu kvaliteta i izgleda kucista). A i iFixit je potvrdio da je odicno skopljen i da se lako servisira.
Jedino je ovaj sistem za sim karticu prilicno glup.

Ali nisam to pominjao jer vidim da coveku ocigledno odgovara Samsung/amoled i sto manji-zaobljeniji telefon a S5 svakako nije djubre (za samsung fanove koji su navikli na TW/amoled je vrh, to je cinjenica) tako da ne vidim razlog zasto ne bi kupio S5 :) Da je naveo da nece amoled, da hoce sto bolju izradu/dizajn, sto fluidniji interfejs.. onda Z2/M8.
 
Poslednja izmena:
hvala na odgovorima.
cinjenica je da je Z2 vise premium od S5, medjutim, meni S5 mnogo bolje lezi u ruci zbog zaobljenosti i lazne koze na ledjima. takodje je cinjenica da je svaki od ova dva telefona bolji od drugog na nekim poljima, pa se izbor svodi na to kome je sta bitno ili ko preko cega moze/zeli da predje.
opet, pominjete popravke, nadogradnju, podrsku. ljudi, ja niti sam imao do sada android, niti imam neostvarenih serviserskih ambicija. menjanje romova, flesovanje, nadogradnja na novi OS - sve me to zanima koliko i Kostunicu Hag :)
dakle, potreban mi je telefon koji mi odgovara takav kakav je out of the box, bez popravki, editovanja i patchovanja. na xda nisam u zivotu bio i planiram da ne narusim tu divnu tradiciju cak i kada kupim android. zato mi te prednosti S5 u vidu duze podrske ne znace puno, kapiram da bi mi i S4 ili cak S3 Neo (za koga vlasnici koliko citam u temi kazu da radi odlicno) bili sasvim ok. tu je jos jedna varijabila a to je da kada se :bottle: da je bolje da mi ispada, klizi, treskam i izgubim telefon od 150 umesto od 300e :)
kapiram da bi mi i Z2 bio dobar ali opet zasto didem na IPS kada mi je amoled bolji x klasa, ah, nikada necu kupiti nista :wall:
 
Uzmi neki samsung ali nemoj S3 neo/S4. To ti ozbiljno kazem.. S5 i to je to. Mozes i galaxy alphu ako ti odgovara baterija - http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_alpha-6573.php

dakle, potreban mi je telefon koji mi odgovara takav kakav je out of the box, bez popravki, editovanja i patchovanja. na xda nisam u zivotu bio i planiram da ne narusim tu divnu tradiciju cak i kada kupim android

Upravo na ovim poljima su sony/htc u prednosti ali nema veze, neces ti primetiti nijednu manu na S5, to je ocigledno :)
 
Poslednja izmena:
baterija mi nije bitna dokle god nije katastrofalna, jako slabo koristim telefon, bezbroj aplikacija i heavy upotreba nije nesto sto me zanima.

neces ti primetiti nijednu manu na S5, to je ocigledno :)

ovo mi nekako cudno zvuci :D salim se, hvala na savetima.
 
Ako ti treba fon za obično korišćenje onda uzmi S3 neo(ima dve verzije), baterija mu je slabija(2100mah).Z2 i S5 ako hoćeš malo da se hvalis :) i tako bi verujem bio miran neko vreme.
Imao sam S3 neo oko 6 meseci i bio sam zadovoljan mada kažem baterija malo slabija jer se greje fon.
Z2 imam 3nedelje i topla preporuka ako biraš neki bolji fon.
 
Bice mu S3 Neo dovoljan to je sigurno. Ali ce sa S5 biti miran duugooo.
 
mozda da kupim S3 Neo i koristim godinu dana a onda za godinu dana da kupim S6 za 300e i zavrsim posao na par godina. ali opet moram da nadjem nekog pouzdanog da uzmem od njega telefon tako da sam trenutno najblizi Z2. nista, javicu kada uradim nesto konkretno.
 
bas ti hvala, ocekivao sam da ces me nagovarati da kupim Z2 a ti ono suprotno :D
Note otpada jer mi je glomazan, 5" bi mi bilo taman, ajde neka se provuce i Z2 sa 5.2". vrlo rado bih uzeo S4/5, naravno moze i Alpha i A5, ni na S3 Neo ne bih bio gadljiv, ali kao sto rekoh, nikako da nadjem pouzdanu kombinaciju tj. kupim od nekoga poznatog, pre svega zbog garancije ako bude morao da se ne daj boze preuzima novi telefon u ekspozituri provajdera itd.

inace, primecujem kako na forumu ide hajpovanje pojedinih modela u odrdjenim trenucima. sada Z2 ispade ultimativni best buy, ostale telefone ko hebe. kapiram da ce ljudi sledece godine skapirati koliko je zapravo S5 bio do jaja :D [emoji14]
S5 će da se oguli lajsna od plastike koja imitira metal i izgledaće jadno.
Takođe kad uzmeš S5 u ruke pored Z2, S5 ima osećaj jeftinog plastikanera.
 
Chinaski
^ postavi oglas za S5 i cekaj 2 nedelje, prosto je nemoguce da bas niko sa malo duzim stazom na forumu ne prodaje taj fon.. S5 je skuplji u startu od S3 neo ali i dosta bolji + ce se uvek lakse prodati.

Nego, koje su prokletstvo ovi phabletoiliki displeji.. do juce sam bio ubedjen da sam ipak trebao da uzmem Z3c (zbog gabarita uopste) ali posle 24h aktivnog koriscenja Z2.. nema sanse da se vratim na primetno manji displej! :d :d

Telefon bez vecih problema koristim jednom rukom, za potencijalno opasne situacije (vikend, svadbe, voznje bajsa) imam teracell silikon i tada fon stoji bukvalno zalepljen za saku. Jedini problem je nosenje u nekim (malo ''plicim'') dzepovima.. i to smara ali uglavnom nosim (casual) pantalone/bermude sa mnogo dzepova tako da cu se snaci.

Dobro je ovo svetlo za notifikaciju u zvucniku.. mozda da je za nijansu ''manje'' tj diskretnije ali dobro. Ovako u mraku ume lepo da zasljasti sto je i prednost i mana.

Probao jutros neke igre do 200Mb, sve klizi naravno a baterija se greje do 42c, u cpu-z oni senzori pokazuju 42-51c (za sta tacno nemam pojma). Displej strava, pravo uzivanje za koriscenje svega, jedan od boljih IPS sto se mene tice ali je prikaz crne samo prosecan za tu tehnologiju (2014). Ipak surf, pregled slika/videa i igranje su vrhunski trip na ovom IPS-u :smoke:

Baterija.. nisam jos detaljno testirao, samo znam da je juce za oko 3h 15min upotrebe uz relativno kilav H+ net i konstantno skidanje/instalacije iz google play, max. osvetljenje (namerno podeseno za taj kraci test), muziku preko slusalica na 8/10 jacini i sot od ravno 3h baterija spala sa 99% na 55%, posle XP ovo je rezultat za euforiju :d

Jos uvek cekam telefon da uspori ili da zalaguje :) Vrh, cini mi se da radi fluidno kao ios bukvalno..

Ali evo od jutros opet vip net radi ocajno.. juce je radio iole dobro samo kada podesim na WCDMA only, jutros ponovo radi lose na oba telefona.. moram ici do vipa, ne vredi.

I da, pitao sam vec kako to da se niko do sada nije zalio na ''genijalno'' resenje vadjenja sim kartice? :) Mislio sam da su to na Z2 konacno promenili, posle tog tupavog resenja na XZ/Z1 itd.

Npr XP takodje ima alu cep sa silikonom na tom portu, kartica se jednostavno ubaci, gurne prstom, cujes klik i to je to. I vadjenje je ultra-lako a port zasticen od prasine/vode iako sam telefon nema tu IP5x zastitu.

Na Z xperiama pa i Z2.. to je horor (bar meni). A plastika koja ''nosi'' sim karticu.. pa kao da je sa telefona od 100e. Jedina ozbiljna mana Z2 kucista/konstrukcije (za sada).

Evo kako to izgleda, deluje lako ali jbga, ja nisam uzgajao nokte ocigledno kako su zamislili :d
 
Poslednja izmena:
Stavis sim karticu i ne diras.
Da li ovaj telefon ima gorila glass ili nesto slicno? Ili je ekran odmah sam bez zastite?
 
Ovo me zanima - da li se desilo nekome na bilo kom telefonu da temp. glass sacuva pravo staklo ispod od pucanja? Npr to dodatno staklo prsne posle para a ovo ispod ostane kao novo.
Znam da mu je to jedna od namena ali me zanima kako se sve to pokazalo u praksi..

Imam neko temp. staklo preko displeja pa ne znam da li da skidam ili da ostane (nije lepo naleglo u gornjem desnom uglu, ne smeta previse ali se vidi vazduh ispod na maloj povrsini).

@ batak

Probaj oba pa proceni mada i mene smara to oko teskog servisiranja i mogucih problema sa htc servisom.. A Z2 servisirao dzekson pa ti vidi :) Nema idealnog telefona, posebno ne do 300/350e, Z2 svakako nije savrsen ali nudi dosta za te pare uz mane koje mi ne smetaju previse.

I da, zasto ne razmislis o OPO? Mozda i idealan fon za tebe s obzirom da si vec imao phablete..
Na z2 mi je pukao ekran dva puta i od tada uvijek stavljam tempered glas. Prije 15tak dana kupio sam z3c i sin mi je odmah ispustio na beton. Tempered glass je pukao. Ekran je neostecen.
 
Već generacijama svaki flagship ima gorila glass, to se više podrazumeva.

Z2 zapravo uopste nema Gorilla, vec Dragontrail. Moze da bude bilo koje staklo pravljeno uz pomoc silikon dioksida, jedno vreme je HTC furao svoju verziju i nije nuzno proizveden od strane Cornig-a koji stoji iza Gorilla-e.

Cornig firma proizvodi Gorilla-u
Asashi proizvodi Dragontrail (isti hemijski proces pritiskanja stakla na visokim temperaturama sa koriscenjem slicne hemije)
uskoro i Schott (najveci svetski proizvodjac stakla iz Nemacke) izbacuje svoju verziju ojacanog stakla isto za mobilne telefone.
 
Bilo je prica da je na displeju Gorilla Glass 3 a na zadnjoj strani Dragontrail staklo. A u poslednje vreme se pominje da su sva stakla na Z2 Gorilla.. a opet neki pominju da je dragontrail, kao da je bitno, slicno je sve to. Evo vidim i dzekson ima takve informacije..

Uglavnom, staklo pozadi svakako ne uliva previse poverenja kada su padovi u pitanju mada je to i stvar (ne)srece i zavisi od samog pada/podloge. Ovde je Z2 prilicno dobro prosao sto ne znaci da nekome od nas (ne daj boze :d) nece puci posle pada sa pola metra na beton :)

Zato ja i stavljam telefon u silikon cim procenim da postoji rizik za neki pad..mislim nisam vidovit ali sigurno necu otici negde da cirkam sa klot telefonom. Inace nosim bez icega ili u style coveru (nije bas prakticno resenje ali izgleda vrhunski a i stiti telefon).
 
Poslednja izmena:
Meni je puklo. zadnje staklo jbno. osetljivo je i sobzirom da je ono "vrata" u telefon i da je ono jedini pokretan deo tu, logicno je da je najosetljivije.

meni je ispao telefon na cosak, i to blize ekranu kad gledas cosak, i bio sam odusevljen sto nije pukao ekran. tek dva dana posle sam izvalio da je puklo jbno zadnje staklo (povecan exposure da bi ste videli)

p3260001.jpg


inace, ja imam fabricku foliju i preko zadnjeg stakla (posto sam od drugih vlasnika video i cuo da oni to nemaju, what gives ??) da ne pomislite da mi je izgrebano ovoliko, to je folija. Pukotina je ovaj luk sa strane.

planiram inace da ga promenim, original je 20 dolara.
 
Poslednja izmena:
Da li neko koristi PureX v3? Malopre ga instalirao, vidim da ce uskoro i v4 da izadje... Ono sto mene interesuje je zasto nemam "purex menu" u podesavanjima? Nemam nikakva dodatna podesavanja, samo ona stock, da li nesto dodatno uopste postoji na ovom rom-u?
 
Ja vec nedelju dana... Sad ce v4 za koji dan, on ce doneti purex meni itd...
Ovo je čist (bloat free) rom sa aromom(gde mozes da izaberes stock ili black temu) i to je to...
 
Može li neko da postavi SS benchmark-a interne memorije daje na L, treba mi baseline?
 
Proday me pitao da testiram malo zvuk u toku razgovora u bucnom okruzenju.. pa evo nekih utisaka - zvuk je jasan i glasan cak i u bucnom okruzenju (prometna ulica sa kamionima itd). Cak sam morao da smanjim na 80-ak % jer sam se tripovao da je upaljen spikerfon :) E sad, nije to neki super HQ zvuk ali je jedan od najboljih koje sam cuo.. nemam nikakve zamerke.

Spikerfon - dovoljno jasan i pa aj da kazem i dovoljno glasan mada nisam probao u toku voznje, samo na ulici. Tu ''genijalnost'' nekog sony developera posebno dolazi do izrazaja - radi samo 1 zvucnik (mislim donji), postoji mod za oba ali nisam probao. Sto se mene tice spikerfon ima dobru ocenu ali ce nekima mozda biti i tih bez dual moda.

Snimao danas malo 4k.. stvarno odlican kamkorder, respect za stabilizaciju i kvalitet videa uopste, zvuk je prosecan (steta sto nema haac mikrofone kao neke lumie). Tek planiram da snimam neke 4k po prirodi pa cu postaviti negde.. kamkorder je prilagodjen cak i najneupucenijim korisnicima, ima par osnovnih podesavanja, SteadyShot on/off i to je to, snimas i ne razmisljas previse.. a kvalitet stvarno odlican iako se vidi da S6/G4 snimaju malo detaljniji 4k.

Kamera UI.. koji li je mozak ovo pravio sunce ti. Aj sto izgleda nekako nedovrseno i sto je ergonomija losa.. nego se neka podesavanja ponistavaju, npr podesis sve za LL kako ti odgovara, aktiviras posle na pola minuta neki od predefinisanih modova (scenes), vratis se u manual mod kad ono pola podesavanja (ili sva) resetovana na stock manual. Da su bar ostavili par profila za presete pa ajde. Mada je moguce neke opcije poredjati po zelji.. to je bar dobro odradjeno.

Ili ovo npr - digitalna foto stabilizacija je dostupna samo ako je ISO u auto modu. Cim krenes sam da menjas ISO ta stabilizacija ide na off.

Probao malopre po mraku, mogu da se snime dobre fotografije, u pocetku je potrebno par minuta vezbe-testa razlicitih podesavanja i onda kad to zapamtis nema vecih problema (osim sto se vidi da kameri fali OIS, to je cinjenica). Superior Auto mod mi ne pada na pamet da koristim, preko dana i moze da posluzi, za LL je veoma los izbor (osim mozda uz blic ''na blizinu'').

Ali ima tu i par dobrih opcija u manual modu.. moze da se iskoristi nesto od toga na pravi nacin (vezano za fokus, iso, blic.. a night scene mod omogucava SS do 1.1s). Blic je definitivno jaci u foto modu nego kao baterijska lampa (planiram taj mod za jaci flash jer mi taj led blic 90% vremena treba kao rasveta nocu po dvoristu) ali je opet slabiji od Note 4.

Postavicu par semplova ovde kasnije.. ali nema tu nista zanimljivo, po dvoristu probao kameru na 10 min.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno