Šta je novo?

Da li neko ima Blu-Ray rezač?

NAS

Slavan
Učlanjen(a)
01.06.2009
Poruke
4,955
Poena
355
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 5 3600
Matična ploča
ASRock B450M Pro4 R2.0
RAM
Kingston FURY KF432C16BBK2/16
GPU
ASUS DUAL-RX580-O4G
Storage
LEGEND 710 PCIe Gen3 x4 M.2 2280 Solid State Drive
PSU
RM650x 80 PLUS Gold Fully Modular ATX Power Supply
Kućište
ASUS Prime AP201 MicroATX Case
Monitor
27UL550P-W 27" 4K UHD IPS
Miš & tastatura
Logitech MK235
Mobilni telefon
Menjam ih ko čarape :)
Pristup internetu
  1. Optički internet
Zanimaju me iskustva iz prve ruke, tj. neko ko ima Blu-Ray rezač da mi kaže koje su mu mane pošto nameravam da ga kupim.

Da li pročita sve narezane filmove ili se događa da i ne čita, gde kupuje i po kojoj ceni medije kao i kog proizvođača i sve još čega se seti...

Šta znači BDXL, ima li XXL itd?

Molim da se tema ne proširi na "hard drive vs Blu-Ray".
 
Ja sam svojevremeno, kada je Blu-Ray dobio "rat" sa HDDVD formatom i oduvao ga u istoriju, nosio mišlju da kupim rezač, ali sam posle malo razmišljanja odustao i nikada više nisam ni pomislio na kupovinu.
Zašto?

1. Cena medija - još uvek je neopravdano visoka, a jeftini mediji uopšte nisu sigurni od propadanja (a nisam siguran da i ovi skuplji jesu)
2. Cena hard diskova - definitivno je odnos cost/benefit u korist HDD-a, ne isplati se ovako praviti backup
3. Danas svaki iole kršteni Blu-Ray player ima USB ulaz u koji možeš da bocneš stick ili hard disk i gledaš na ovaj način, ne moraš da režeš na disk. Takođe, svaki noviji TV ima USB ulaz i MKV player, pa mogu i tako da se gledaju filmovi
4. Razlika između "original", nekompresovanog Blu-Ray-a i 1080p/i MKV rip-a je mala, tako da nije vredno razlike u GB koja je pozamašna

Ovo su za mene razlozi da uopšte ni ne pomislim na kupovinu Blu-Ray rezača.
 
Ja imam lg bh10 ls30 rezač preko 3 godine i možda mi je samo par diskova puklo pri rezanju. Jednom samo nije hteo da radi, pa sam izvukao i vratio molex u njega i odmah je proradio ponovo. Veoma sam zadovoljan s njim.

Što se tiče isplativosti hdd vs bd za backup, hdd je još uvek jeftiniji, ali je bd pouzdaniji (za čuvanje na 2-3 godine minimum). S obzirom sa koliko terabajta podataka baratam, svakako sve što držim bitno na hardovima moram da imam backup na bd-u ili drugom hardu, a s obzirom da sve što se danas kupuje traje 2-3 godine, isplativije je držati jedan backup na bd-ovima nego na dva hdd-a.

Na primer, ako ti crkne neki bd, ostao si bez 25gb podataka, a ako ti crkne neki hdd, ostao si bez 1tb, 2tb, 3tb podataka...

25gb diskovi se kreću sada oko 100 din, tako da to nije skupo ako uporediš sa dvd-ovima, koji su oko 20 din, toliko više podataka stane na jedan bd disk. Ja lično uzimam preko firme u virtikomu i do sada imam više stotina media range -r 25gb diskova, koji su negde oko 88 din, čini mi se, a sada sam prešao na verbatim koji su za možda 5-10 din skuplji. Media range je nemačka firma i na svakih sto dvd-ova pukne mi možda par komada, ali moji rezači režu na stotine diskova svake nedelje, tako da i oni mogu da doprinesu pucanju.

Filmove režem u imgburnu i nemam nikakvih problema, dok podatke režem s nerom ili xpfree burnerom.

Sve u svemu, mislim da je cena bd diskova od 100 din sada skroz ok i mala je razlika u isplativosti u odnosu na hdd, a svakako veća pouzdanost za backup, pogotovo kad počnete da kuburite sa prostorom na diskovima.

Dakle, hdd jeste sada isplativiji (odmah posle poplava nije bio, ali sada već jeste), ali ne previše.

Media range diskovi imaju dodatan premaz za zaštitu, a verbatim čak i onaj Azo premaz, ali ja svakako za svaki medij za rezanje računam da mi traje maksimum 3 godine, a sve preko toga je plus. Takođe, sve režem u 2x, što daje na dodatnoj sigurnosti narezanih podataka.

Sve ono što ne mora da mi bude uvek dostupno na kompu režem na bd-ove, a za koju godinu ću da pregledam sve i prerežem ono što mi je bitno, pa ću tako produžiti sigurnost backupa na dodatnih nekoliko godina i na još jednu kopiju.

Tako, ako mi crkne kojim slučajem neki hdd (imam ih mnogo, a da kucnem u drvo, nisam imao previše problema u poslednjih par decenija, možda jedan na svakih 15-20 crkne ili pukne particija pa ga reformat vrati u život), ne moram previše da popizdim, jer sve što mi je bitno imam na Bd-ovima ili na nekom drugom kompu.


A što se tiče razlike između "nekompresovanog blu reja" i 1080p mkv-a, tu se uopšte ne slažem sa RingeRajom.

Prvo, blu rej filmovi nisu nekompresovani, pošto 90 minuta nekompresovanog videa zauzima oko 150-200 gb...

Oni imaju samo daleko veći bitrejt od mkv-ova, koji ide od oko 30-35 pa čak do 45 Mbit/s za neke filmove, u zavisnosti od količine dodatnog materijala i trajanja filma.

1080p mkv-ovi uglavnom idu na 9, 13, 15 Mbit/s, a to je veoma vidljiva razlika, pogotovo na većim dijagonalama. MKV-ovi kao BD-remux-evi idu i do 20-22 i više Mbit/s i to je neka zlatna sredina i moj lični minimum za gledanje na dijagonali od 50 inča.

Na pc monitorima (npr 27 inča) razlika se i ne primećuje toliko, dok na većim dijagonalama itekako.

U principu, od kako sam uzeo tv od 50 inča, ne skidam ništa manje od 16-20gb po mkv-u.

Uglavnom, za filmove koje željno isčekujem gledam da ih skinem u full untouched blu reju, pa onda samo smuksam naš prevod i poizbacujem menije i extra materijale i stream-ove koji me ne interesuju.

Pa ako je film loš ili so so, briše se, a ako je za kolekciju, onda ga po potrebi rekompresujem da stane na jedan 25gb disk, narežem i onda obrišem s hdd-a. Tako čuvam malu kolekciju biranih, kultnih filmova koji uvek mogu da se gledaju i koje samo presnimim na hdd pre gledanja i posle opet obrišem.


S obzirom da sam ja ovaj rezač uzeo za potrebe porodične firme, koja ga je platila, (kao i diskove, koje koristim za sebe), meni je superiška... ali i da nije tako, kupio bih svakako jednom prilikom bd rezač, jer mi je sigurnije da imam backup bitnih podataka na Bd-ovima nego da ih trpam na drugi hdd.

Sve u svemu, ukoliko lova nije problem, svakako se isplati imati i bd rezač i 20-tak BD-ova pri ruci... nikad ne znaš kada će ti zatrebati. Npr, za filmove za kolekciju ili za odigrane igre koje ti je žao da ih obrišeš, a sada već dosta njih ide i na 3-4 dvd-a, pa greota je držati tolike gigabajte na hdd-ovima posle odigranih igara. Recimo, zgodno je kad ti zafali malo prostora, a ne kupuje ti se odmah još jedan hdd, rezneš ono što ne koristiš često i miran si dok ne skupiš parice za novi hdd.

BD-rezači su ti oko 9 hiljada, a verbatim -r bd diskovi do 100 dinara, što mislim da je sasvim ok, a nadam se da će cene samo još više padati do omasovljenja 4k i novih medija turac-palac...

Dakle, ukoliko lova nije problem, svakako se isplati u manjoj ili većoj meri, u zavisnosti od pojedinačnih potreba.
 
Poslednja izmena:
Ja imam rezac vec dve god i nisam narezao ni jedan disk;externi diskovi i flesh drajvovi su daleko jeftiniji nego ranije,online servisa sa 50+ gb ima gomila itd
 
Eto, dva potpuno različita viđenja upotrebljivosti Blu-Ray rezača.:)
Sa Kobayashijem se mogu samo delimično složiti oko ovog odnosa dijagonala TV-a i izbora stepena kompresije (kada sam rekao nekomprimovani Blu-Ray nisam mislio nekomprimovan u apsolutnom smislu, već relativno), ali je i tu po meni ipak korisnije komprimovati Blu-Ray, više se uštedi na prostoru, pogotovo ako imaš veliku kolekciju filmova.
Evo ja upravo muxam jedan Blu-Ray u mkv...:D
 
Što se kompresije tiče, meni je neki minimum BD remux od 15-20gb, a kultne i raritetne filmove s blu rej-a rekompresujem da mi stanu na jedan 25gb disk i to mi je sasvim ok. Ne mogu više da se smaram kao pre pa da delim mkv na dva dvd-a itd. Lepo je štedeti na prostoru, ali ne i na kvalitetu, tako da sam ja našao neku svoju zlatnu sredinu, a to je bitrate s kojim film može da stane na jedan 25gb disk, to je meni za sada dovoljno i veoma teško se primećuje razlika između takvog remuxa od 22-25 Mbit/s i full blu reja koji ide i do 45 Mbit/s. Ali sve ispod 20 Mbit/s je za mene premalo, jasno se vidi degradacija kvaliteta mkv-a od 8-10 pa i 13-14 Mbit/s na većim dijagonalama.

Ako baš nađem neki ultra raritetan film u 720 mkv-u, naravno da će poslužiti i to, ali od kada sam nabacio TV od 50 inča, više terabajta 720p i 1080p mkv-ova je shift-deletovano, a zadržani su samo raritetni filmovi koji ne mogu da se nađu tek tako.

Naravno, ko gleda filmove na 27-inčnom monitoru, na primer, i 720p mkv-ovi s malim bitrate-om su sasvim ok.

Prestao sam nedavno da pravim bilo kakve velike kolekcije, osim kultnih i ultra raritetnih filmova, jer sam taman napravio ogromnu kolekciju 720p mkv-ova, pa onda prešao na 1080p, pa sam se posle kupovine TV-a rešio većine toga, a sad dok nabacim kolekciju BD-ova, sići će 4k filmovi u mejnstrim, pa onda opet jovo nanovo... kad se pogleda film, ukoliko nije za gledanje na svakih 6 meseci ili raritetan i težak za nabavku, shift-delete i ćao zdravo... neću opet da ponovim istu grešku i trošim vreme na preterano rekompresovanje, remuxovanje itd...


Ali ovde je ipak tema o isplatljivosti kupovine BD rezača, a ne kvalitetu kompresije filmova, hdd vs BD itd... i makiacaveki je zamolio da se ne rasplinjava tema u tom pravcu.


Slažem se i ja da je upotrebljivije nabacivati usb3 eksterne hardove, ali valja da imaš i bd rezač, barem za hitne slučajeve, da kad ti zafali malo prostora, a nisi spreman da odmah tog dana odeš do radnje i pljusneš novi eksterni hard, lepo onda srežeš nešto i brzo oslobodiš 25-50-100 gb.

Po meni je najbolja stvar držati važne podatke na hdd-u, a imati backup na BD-ovima. Greota je da stavljam diskove u raid ili da držim bitne podatke na dva različita diska.

Ja lično ne mogu da pobrojim koliko ukupno diskova imam i uvek su svi dupke puni, pa kad nemam šta bezbrižno da obrišem i greota mi je da brišem nešto što će mi eventualno nekad opet zatrebati, a ne može da se skine tek tako s neta, onda lepo to srežem i miran sam, da i ne pominjem backup važnih podataka (privatne stvari, poslovne stvari itd), to se uvek bekapuje na BD-ove... više prostora na hardovima za trenutne potrebe i miran san.

Zato po meni valja da jednom čovek pljusne 9k i uzme BD rezač, drži kod sebe 20-tak BD diskova, pa onda nastavi da uzima eksterne hdd-ove po potrebi i mogućnostima.

Imaš tako i jare i pare, ali samo ako pare nisu problem... :d neće da se baci svakako...

Da i ne pominjem da možda nekad čovek dođe do nekog original filma ili koncerta na blu rej disku, onda se lako prebaci na komp po potrebi. Ima dosta ljudi koji se ne razumeju u kompove, ali se stalno džoraju međusobno s koncertima na BD-ovima, na primer. A po potrebi, svakako bih uvek pre uzeo neki valjani media plejer u odnosu na standalone BD plejer, jer su kvalitetni media plejeri dosta fleksibilniji od BD plejera.

Mnogo toga mi je prošlo kroz ruke i po meni je najbolja solucija imati dobar mrežni media plejer, bd rezač u kompu uz gomilu eksternih usb 3 hardova (da i ne pominjem još i nas)... pokriva sve multimedijalne potrebe i svaku situaciju.
 
Poslednja izmena:
@Kobayashi Maru
Sve to lepo stoji sto kazes, ali me interesuje gde nalazis verbatimove BD-R od 25GB?
Do sada sam kupovao ispod doma omladine. Koristim mediarange (printabilni) jer je duplo jeftiniji, pa me ovo zainteresovalo

@makiacaveki
Iskreno nisam se preterano informisao kad sam kupovao bluray rezac, ali ti mogu reci da sam vise nego zadovoljan. Imao sam nekada pozamasnu kolekciju kultnih filmova (1TB) na hitachijevom HDD-u. Medjutim jednog dana disk je crk'o. Treba se setiti koji su svi filmovi bili na HDD-u, gde naci te filmove, gde naci prevode (posebno uskladiti ih), ceo dupli posao. Zato sam kupio LG BD-RW i sve radi kao sat. Ni jedan BD mi nije propao (osim jednog zbog nestanka struje u toku rezanja). Gubitak jednog HDD-a nosi sadrzaj celog HDD (koji se danas meri u TB) a gubitkom jednog BD-R gubis samo 23.3GB a ne mnogo vise. Sve diskove dobro cuvam (na tamnom i hladnom mestu) u onim velikim pernicama i posle 3 god rade kao i dana kad su narezani. Cak i stari DVD-ovi koji su rezani davne 2006te (na DVD-RW) rade ko sat. Rezem na najnizoj brzini, proveravam posle rezanja i to je to. Imam svoju proceduru, da ne gledam sa samog diska vec kopiram na ext HDD da se bolje cuvaju (ne zagrevaju 1.5h-2h tokom gledanja), da li je mit ne bih znao ali meni svi diskovi sljakaju lepo. Inace cisto da znas, brzina kopiranja sa BD-R na HDD je daleko veca od DVD-R na HDD, cak ide na 30MB/s.

Izuzetno kvalitetne filmove (zadnjeg datuma i remaster stare filmove) gadjam da stanu na jedan BD-R, a to je tacno 23.3GB. Nekada mi stane i dva komada na jedan BD-R, ili jedan DVD-DL po filmu, zavisi bas od te kompresije u koju se bas ne razumem najbolje, no to je druga tematika sada. Najvaznije mi je da na mom full HD TV-u od 37" to lepo izgleda, da nema stucanja, senki, leda isl sto se moze naci kod filmova koji se pakuju na ~4GB. Tako da i tebi druze savetujem, ako si kolekcionar, ako hoces kvalitetne filmove (ili mozda igre) da sacuvas onda je resenje BD-R. Ako ih nemas mnogo tj ako je ceo taj sadrzaj malog kapaciteta (par stotina GB) onda ti se finansijski bas i ne isplati kupovina rezaca. Sto se tice vaznih dokumenata (najcesce su u word, excel isl) treba ih drzati na vise razlicitih mesta tj medija: CD, DVD, Fles, HDD, cak je ZIP i dalje pouzdan (mada ga retko ko danas koristi). Time ces gotovo anulirati rizik od gubitka istih.
 
Imam ja skoro 3g. LG blu-ray snimac, i snimio sam sebi oko 150 filmova sve skupa si mi pukla 2-3 tako da sam geberalno zadovoljan.
 
Ja sam odustao od optičkih neizbrisivih medija onog momenta kada sam počeo da bacam stotine starih CD-ova i shvatio da ću isto to uskoro početi da radim sa više stotina narezanih DVD-ova.
Držim se hard diskova i menjam ih pre nego što otkažu, pa samim tim i povećavam skladišni prostor.
Trenutno imam oko 15 TB prostora, što mi je trenutno dovoljno, a povećavaće se još sigurno. Plus, u svakom trenutno mogu da oslobodim deo prostora tako što ću obrisati nešto što nije bitno ili mogu da zamenim neki film kvalitetnijom verzijom, bez da bacam disk na kojem je narezan.
 
Slična priča kao Dandy. Kupio sam pre godinu ipo dana BlueRay rezač. Dvoumio sam se između običnog BD plereja sa DVD rezačem i ovog mega kombo paketa i uzeo sam mega kombo. Nisam narezao ni jedan BlueRay disk, narezao tek po koji DVD uglavnom za instalaciju Windows i FreeNas ili tako nečeg. Još pre nego što sam nabavio FREENAS mašinu sam pobacao gomilu diskova (od kojih većina nije mogla ni da se čita) i većinu stvari sam iskopirao na storage na kompu da bih kasnije sve prebacio na server. I još sam za filmove digao DLNA i mirna Bačka. U svakom slučaju rezač mi je bio promašena investicija. Jedino za šta ga koristim jeste gledanje BD filmova tehnički.
 
Ne znam sta da vam kazem komsije sa brda ;)
Meni su diskovi cuvani bolje nego kondomi u apoteci, pa verovatno zato traju. I meni je brzo rikn'o play disk od GTA 3 posto sam ga gotovo svaki dan koristio po nekoliko sati, ali diskovi sa filmovima npr bi trebali da traju jer se pojedinacni disk retko koristi. A ako vec hoces da uzmes HDD za storage obavezno uzimaj externi, jer se mnogo manje habaju, manje sati rada imaju, start-stop count je manji, na manjem broju obrtaja rade isl...
 
@Kobayashi Maru
Sve to lepo stoji sto kazes, ali me interesuje gde nalazis verbatimove BD-R od 25GB?
Do sada sam kupovao ispod doma omladine. Koristim mediarange (printabilni) jer je duplo jeftiniji, pa me ovo zainteresovalo

http://www.virtikom.com/prazni-mediji/blu-ray/verbatim-blu-ray-25gb-bd-r-6x-printable-43811
Nema azo, već standardan hard coat, ali je zato printabilan, pa ili možeš da ga strcaš s pljuckavcem, a ako lepiš nalepnice, ne providi se ništa ispod nje i lepše izgleda nego kod običnih diskova.

http://www.virtikom.com/mediarange-blu-ray-25gb-bd-r-4x-mr495

Ovi media range su malčice jeftiniji, ali zato nisu printabilni i deklarisani su na 4x u odnosu na 6x koliko gura verbatim. Inače, sve režem isključivo na 2x, ali za sada mi ni jedan verbatim nije pukao, mada sam tek od skoro prešao na njih, tj. od kada im je ova cena.

E, da... ovi media range inače idu na po 10 kom, a verbatim na po 25 kom.

A inače, cene polako ali sigurno padaju... uzeo sam pre koji mesec nekoliko media range-ova od 50gb po ceni od 500 kinti, a vidim sada je pala cena na 400...
 
Poslednja izmena:
A ja bas mislio da pazarim par komada verbatima, a mnogo mi bas 25kom :/
 
Pa u prolazu ispod Doma Omladine ima sigurno na komad, ali su sigurno i skuplji tamo, s obzirom da svi oni naručuju od Virtikoma.

Oni lepo poručuju sve što mogu od Virtikoma (za koji mislim da je najveći dobavljač, pošto je generalni uvoznik za verbatim, media range i još neke brendove), pa onda verovatno uvek drže otvoreno po jedno pakovanje od svega i prodaju tako i na komad, ali ne znam po kojoj tačno ceni... znam samo da su skuplji.
 
Poslednja izmena:
Samo kad sam se vise otarasio rezanja, diskova cd-a imam mnogo vise prostora i mnogo brze sve bekapujem snimam kopiram itd itd... ne bih se bavio rezanjem na br pa, nikad :) sve sto mi je bitno i drzim na hardovima, drzim na dva mesta i to je to .... filmove u glavnom brisem nakon gledanja sa par izuzetaka ...
 
Pa u prolazu ispod Doma Omladine ima sigurno na komad, ali su sigurno i skuplji tamo, s obzirom da svi oni naručuju od Virtikoma.

Pa znam, ja tamo kupujem, i najpovoljnija je maloprodaja u BG. MR BluRay od 25GB je 100 RSD, a verbatim oko 250RSD.
 
Potpisujem sve što kaže Kobayashi Maru. Od kako mi je crkao HD sa 500 GB raznih zezalica, opciju čuvanja na HD-ovima više ne uzimam u obzir.

Inače, ja BD-ove naručujem preko eBay, obično stiže za 10-tak dana i to direktno iz Japana. Trenutno se 50GB diskovi mogu naći po 3$ po komadu što je ekstra povoljno. Pre nekoliko meseci, cena je bila oko 4$, što znači da cene ipak padaju.
 
Pa opciju cuvanja na jednom mestu, bio to HDD ili DVD/BD ne treba nikad uzimati u obzir. ;)
 
Svako kome nije crko HDD sa gomilom vrednih podataka ce savetovati kupovinu HDD-a za storage...
 
Ja uvek savetujem 2 HDDa (jedan za bekap), ili jedan HDD i DVD/BD.
 
Naravno bekap onoga što vam je bitno se podrazumeva.
 
Pa da, zato je meni lično najbolje da držim bitne stvari na hdd-u, uz bekap na BD-u, mada mi dosta stvari stoji na dva hdd-a ili dva kompa, što zbog takvih potreba, a što zbog neke lenjosti da narežem sve to i oslobodim bekap s drugog harda... mada, kad ponestane prostora, a na vidiku nije novi hdd, ništa nije teško... :d

Sve u svemu, koliko para, toliko hardova, ali u najgoru ruku nije zgoreg imati i BD rezač, jer nikad ne znaš kada će da ti zatreba... da li da srežeš, nešto, pustiš ili presnimiš neki BD film/koncert koji ti je neko pozajmio itd itd...

Kad imaš i BD rezač, onda si spreman za sve situacije, a cene polako, ali sigurno padaju, tako da je svakim danom to i sve isplativija opcija.

E, vidiš, Aragorne, nije mi palo na pamet da potražim jeftinije medije iz inostranstva, pogotovo bd-r od 50gb. S obzirom da zbog posla trošim poveće količine dvd i bd medija, to bi mi uštedelo koji dinar, a i mogao bih verovatno da nabavim nešto kvalitetnije medije od ovoga što ima kod nas da se nabavi.

Kao što sam i ranije pomenuo, po meni kombinacija hdd-ova i BD rezača pokriva sve multimedijalne potrebe (a u mom slučaju i poslovne).
 
Poslednja izmena:
Da oživimo temu... Propustio sam priliku da uzmem BD rezač dok su još bili ~70€, sada su vidim nešto poskupeli (zbog PDV-a), a možda utisku doprinosi i pad dinara. Bilo kako bilo, šta se sada isplati uzeti? Kako to da kod nas nema ni jednog jedinog Pionira? Uglavnom svi teraju LG, Asus ili LiteOn. Ko sad tu koga rebrendira? Skroz sam ispao iz fazona. :)

A šta je tek sa ovim M-Disc medijima, ima li toga kod nas i da li ih je neko probao?
 
Pozz svima. Da malo ozivim temu :)

Da li neko sada moze da preporuci neku bluray rezac? Nije bitno da li je interni ili externi...
 
imao sam externi rezač i riknuo mu je mehanizam. verovatno sitan kvar. bolje uzeti interni, deluje da je bolja kontrola kvaliteta a i veće su brzine rezanja
 
Nazad
Vrh Dno