Šta je novo?

Samsung 840 EVO (Samsung MEX controller, TLC 19nm Toggle Mode 2.0 NAND, TurboWrite)

SSD ne može da ispušta nikakve zvukove, pošto nema pokretne delove, ili je hard ili nešto drugo...
 
Bice da je HDD onda, ali pitanje ostaje. Da li je normalno to? Da li se hard disk "iskljucuje" ako se ne koristi?
 
Pa normalno je da se HDD čuje, samo ne bi trebalo da je jako glasno i da se često (non stop) čuje.
Npr kod mene je HDD jedna od najbučnijih komponenti, kad sam pre neki dan nešto petljao pa uključio komp bez HDD-a, komp mi posto gotovo nečujan, a onda kad sam prikačio i hard bilo je... :shock:
 
Kao sto sam rekao nije glasno uopste, jedva se cuje i ne cuje se stalno.
Recimo kad otvorim neki folder ili kad krenem nesto da skidam..., cuje se mozda 2-3 puta dnevno.

Edit: A da li ima potrebe da instaliram ovaj update koji je izasao za EVO? I da li je komplikovano ili samo da se skine i instalira?
 
Poslednja izmena:
Ma ok je to onda.
Ja nisam uradio apdejt niti sam gledao kako to treba uraditi, jer sam video da postoji mogućnost da se na AMD čipsetu sve poremeti, a i mrzi me pravo da ti kažem. :D
A ssd ionako radi perfektno, jedino kad pokrenem one testove vidi se razlika, tako da neću ništa za sada da diram.
Mada vidim da ovde ko god je uradio update sve je prošlo kako treba, pa možda i ja uradim ovih dana...
 
Kao sto sam rekao nije glasno uopste, jedva se cuje i ne cuje se stalno.
Recimo kad otvorim neki folder ili kad krenem nesto da skidam..., cuje se mozda 2-3 puta dnevno.

Edit: A da li ima potrebe da instaliram ovaj update koji je izasao za EVO? I da li je komplikovano ili samo da se skine i instalira?
To što čuješ je paljenje hard diska, jer ga OS gasi nakon nekog vremena nekorišćenja. I normalno je.
 
Ma ok je to onda.
Ja nisam uradio apdejt niti sam gledao kako to treba uraditi, jer sam video da postoji mogućnost da se na AMD čipsetu sve poremeti, a i mrzi me pravo da ti kažem. :D
A ssd ionako radi perfektno, jedino kad pokrenem one testove vidi se razlika, tako da neću ništa za sada da diram.
Mada vidim da ovde ko god je uradio update sve je prošlo kako treba, pa možda i ja uradim ovih dana...

I ja nemam nikakvih problema sa SSD-om, tako da nisam nista instalirao, mada kompjuter je nov.

To što čuješ je paljenje hard diska, jer ga OS gasi nakon nekog vremena nekorišćenja. I normalno je.

Hvala puno.
 
Ssd je podeljen u 7 particija, od kojih su 3 nevidljive za Windows - ext4 i swap linux.
Ako se restoration radi iz win, jel on radi kompletan ssd nezavisno od filesistema ili ne?
 
Ssd je podeljen u 7 particija, od kojih su 3 nevidljive za Windows - ext4 i swap linux.
Ako se restoration radi iz win, jel on radi kompletan ssd nezavisno od filesistema ili ne?

Samo FW update radi za sve, pošto je jedan firmware za ceo disk. Alat za restoration radi samo za NTFS particije - piše u readme.

Ako već imaš takvo stanje sa particijama i primećuješ usporenje, možeš da uradiš FW update i da uopšte startuješ alat za performance restoration. Posle FW update-a image-uješ ceo SSD na neki drugi disk, uradiš SE i sve lepo vratiš nazad iz image-a.

Tako će svi podaci biti sveže upisani, imati maksimalne performanse, a nov FW bi trebalo da se pobrine da ne bude više degradacije.
 
Juce sam uzeo ovaj ssd, nemam vindous na njemu, samo linuks. Posto je ssd nov i nije doslo do pada performansi, onda je dovoljno uraditi nadogranju firmvera?
 
Juce sam uzeo ovaj ssd, nemam vindous na njemu, samo linuks. Posto je ssd nov i nije doslo do pada performansi, onda je dovoljno uraditi nadogranju firmvera?
Da.
Ali je taj novi firmware trenutno samo dostupan ugrađen u program za restauraciju.
 
Moze windows podignut sa bilo kog drugog harda gde ce samsung SSD biti storage,pokrene se restoration i on odradi samsunga bez problema,probao i odradio iako sam na AMD chip setu...
 
Neće. Ja imam običan 840 na kome mi je Win 8.1 i 840 EVO na kome mi je Ubuntu i neće da odradi iz Windowsa na ovom gde je Linux.
 
Pošto imam dual boot, ja odradih iz win7 pri čemu su u tom trenutku bile 2 particije non ntfs.
Fw update, ok, restart, pa još sat vremena.
Sad kad se pojavi za Linux/Dos onda ću da ponovim da vidim šta će da se desi.
 
Pošto imam dual boot, ja odradih iz win7 pri čemu su u tom trenutku bile 2 particije non ntfs.
Fw update, ok, restart, pa još sat vremena.
Sad kad se pojavi za Linux/Dos onda ću da ponovim da vidim šta će da se desi.
Šta će pa da se desi? Već si stavio nov firmware. Jedino ćeš dvaput da flešuješ istu stvar, što je kranje nepotrebno.
 
Pa da se odradi i ext4 particija i swap, koja nije mogla iz win, a fw će da preskoči jer je već odrađen.
 
Ima li neko ideju do čega mogu biti ovako loši rezultati (zadnji firmver instaliran i alat odradio restoraciju)? Ništa ne drlja dodatno po disku, antivirus isključen.

27-oktobar-2014_14-10.png

hd tach.PNG
 
Pusti AS-SSD test i daj rezultate ovde.

Takođe daj koja je konfiguracija u pitanju, oznaku matične ploče, na koji je SATA port na njoj zakačen, jel koristiš MS AHCI drajvere ili iRST, AMD zavisno od toga koju ploču imaš i sl.

Po brzini deluje kao da je u pitanju neki Marvell, ASMedia i sl. kontroler.
 
Evo ga i as ssd. On uvek daje ok rezultate za sekvencijalni upis/čitanje.
as-ssd-bench Samsung SSD 840  27.10.2014 14-13-46.png

Ssd je u laptopu Asus N55SF sa i7 procesorom 2630QM. Kontroler je Intelov, nemam ništa od amd-a na tom laptopu.
 
Još uvek ništa od alata za Linux...
 
Hmmm... pošto sam već odradio iz wina ntfs particije, razmišljam se da konvertujem jednu od njih u ext4, move-nem Linux "/" particiju tamo, a zatim iz win "staru" ext4 konvertujem u ntfs i ponovo pustim restoration iz win. Ako bi uopšte hteo da odradi ponovo, jer sad kad ga startujem valjda vidi novi fw i kaže complete i neće da radi ponovo. Možda bi hteo kad bi video izmenu u particijama?
 
Sve ovo na kraju nije bilo potrebno, jer se pojavio DOS/Linux tool s' kojim sam sve odradio... :)
 
Ne. Nego ti treba Windows, sa kog ćeš da pokreneš program koji će i da instalira firmware.

Narucio sam 840 EVO i planiram da mu odmah (pre instalacije) OS-a odradim fw update. Skinuo sam Performance Restoration softver, procitao uputstvo, ali me zanima jedna stvar za koju u tom uputstvu ne nadjoh odgovor.

Imam trenutno SSD koji planiram da izbacim iz masine, instaliran Win, i najradije bi firmware za EVO 840 odradio tako sto bi ga zbog te "akcije" stavio kao privremeni storage drive. Hoce li ga u tom slucaju program uredno videti, i odraditi celu proceduru (u ona 3 koraka) updatea firmwarea, bez obzira sto disk nije sistemski?

Da li disk pre toga treba da bude formatiran, ili ga ovaj program "vidi" i bez toga?
 
Poslednja izmena od urednika:
Ipak sam upgrade-ovao masinu na ovaj ssd disk. Stigao je sa najnovijim firwareom, uradio sam clone Intel 80GB na ovaj disk sa Samsung alatkom i sve se diglo iz prve.
Za sada nisam ukljucio rapid opciju...
Evo slika ...
 
Nazad
Vrh Dno