Šta je novo?

Samsung 840 EVO (Samsung MEX controller, TLC 19nm Toggle Mode 2.0 NAND, TurboWrite)

Lepo ne prepoznaje ga, vidi samo do 8.1. Ni RAPID nije moguć još uvek na win 10, ne može optimizacija...
Pa ne treba ti optimizacija sam windows od 8.1 i 10 imaju trim na svako startovanje windows trimue SSD disk (to ti je ta optimizacija koja ne radi, trim), imas samo naprednu optimizaciju, a za rapid neznam zasto ne radi na windows 10
 
Poslednja izmena:
Jer ne prepoznaje Windows 10, a optimizjacija ta nije radila ni na 8.1, nepotrebna.
 
Znam ja da je optimizacija nepotrebna jer 8+ ima TRIM; ali ja sam mislio na deo "OS optimisation", a ne na "performance optimisation", ni to ne radi kako treba.
@krale Pa kao što je rekao Dark Magician, neradi jer ne prepoznaje win 10 kao OS...
 
Crkao mi je obican hitachi HDD od 500GB, uspeo sam neku kopiju da izvucem sa Recuvom i sacuvam podatke. Svi moji podaci sa fotkama su bili otprilike 100GB, a sve ostalo je bespotrebno zauzimao torrent download. Nesto sto sam seedovao, i sto mi se vuklo po HDD-u.
Pored njega imam jedan 840 EVO od 120GB koji mi vrti OS, trenutno Debian.

Sada mi je potreban nov HDD. Glupo mi je da uzimam neki od 1TB ili 2TB sto vidim da je sada kao neki standard.
Meni toliki prostor uopste nije potreban.

Dvoumim se da uzmem Samsung 840 EVO ali od 250GB.
Na taj HDD bih digao Windows i instalirao WoT i to je to. I to ne bih ukljucivao svakodnevno.
Ostalih 200GB bi bilo tu cisto zbog tih mojih fajlova.

Koliko mi je pametna odluka? Na njemu mi je sve za kucne potrebe, uglavnom imam fotke svuda po nekim "oblacima", ali ne bih bio srecan da ostanem bez tih podataka.
Da li taj SSD moze da crkne sam od sebe odjednom?
Vidim da ovaj moj 120 EVO je posle godinu i po dana na 98% healt-a u Sentinelu, mada je toliko bio i posle 2 meseca upotrebe.

Da li ipak da kupujem obican HDD. Nasao sam neki polovan od 250GB za 75E i primamljiva mi je ponuda
 
Uzmi 850 Evo, i nema šta da ga ne pališ stalno, u principu treba da traje godinama, ako ti ne crkne odmah, nadživeće hard disk, i ne obaziri se šta ti programi pričaju. Pogledaj koliko je izdržljivost upisa, i koliko si od toga upisao. SSD gubi podatke ako dugo nije uključen, to mu je jedina mana u odnosu na HDD. Mada je i to više paranoja, nego ozbiljna opasnost, osim ako nemaš plan da ga godinama ne pališ.
 
840 Evo imam polovan za 75E
850 Evo imam nov za 100E, znam da zvuci "samo 25E razlika", ali s obzirom da sam planirao da uzmem neki obican HDD za 35E, do 75E mi je vec daleko, a 100E jos dalje :).

Gledam sada, za 75E imam i varijantu 1TB SSHD.
Kao sto rekoh, taj prostor bi mi bio sigurno prazan ili napunjen kojekakvim glupostima kojih u svakom momentu mogu da se odreknem sa shift+del.

Koji je nedostatak tako nekog SSHD diska u odnosu na SSD?

Vidim da ima samo 8GB NAND prostora.
Ako je istinita ona prica da 120GB SSD disk "krace traje" od 250GB jer za istu kolicinu upisa na tako manjem prostoru ce vise puta to da odradi "preko istog mesta" pa ja zbog toga kraci vec.
Kakva je filozofija onda sa tih 8GB koji bi stalno trebao da vrti te neke najcesce koriscene podatke sa HDD dela?
 
SSHD su glupost, ništa ti ozbiljno ne donose, naročito ne za storage, a ozbiljno su sporiji od bilo kog SSD-a. Rekao sam ti da uzmeš 850, jer je 840 imao probleme sa brzinama i sad je kao popravljen. Dok 850 koliko se zna nema taj problem.
Ali slobodno uzmi 840 onda, ne brini se da ga ne koristiš, jedino ako je polovan vidi koliko TB upisa ima. Ili je možda bolje da prodaš taj od 120 GB, i da uzmeš od 500GB.
 
@CoyoteKG uzmi hdd od 500GB do 1TB nov ako moze, eventualno polovan ali mlad i jos u garanciji.

Nemoj sve sto ti treba da cuvas na ssd.
Hdd je za cuvanje, ssd je za furanje.
Da ti je nesto crklo na ssd-u ne bi spasao podatke, imaj to na pameti.
I nov ssd moze da crkne, nikad ne znas sta te je zapalo.

Predlog ti je da uzmes pristojan hdd za skladiste pa ako pretekne za veci ssd nakon prodaje manjeg...

Ja imam Crucial M4 od 128GB, koristen od 2011. upisano na njega 8,35TB za to vreme, sto nije nista za ssd.
Koristio ga normalno, nije bio wot na njemu, sav veliki DL isao na hdd...
Sad ceka da ode bratu za njegov komp da na njega stavi 2. OS.
 
jedino ako je polovan vidi koliko TB upisa ima. Ili je možda bolje da prodaš taj od 120 GB, i da uzmeš od 500GB.
nekih 5-6TB upisa ima. Nije to nista... Mozda bi i bila najbolja ideja da prodam od 120GB, ali ne moze on da se proda ni za kakve pare, tako da ne verujem da bih na kraju mogao da skupim dovoljno za 500GB.
Nego citam sve vise o SSHD deluje mi kao super tehnologija. Videcu vec... Ja i onako imam vec jedan od 120GB koji vrti primarni OS, SSHD bi mi bio storage, i na njemu bi bio sekundarni OS koji redje koristim, i taman bi bila dovoljna brzina.
Ali bi opet radije uzeo 500GB SSD-a :), i mozda neki polovan od 250GB na koji bih napisao neku rsync skriptu pa "mirorovao" ceo SSD jednom u nedelju dana :). Meni terabajt nista ne znaci... i 500GB bi je mnogo, al ajd, da ne oskudevam prostorom :)

Zeče, u pravu si, ali kao sto rekoh, nasao bih neki nacin na koji da radim backup ponekad, tako da ne brinem za cupanje podataka :)

Lepo bre kad leti i windows i debian na svaki klik.
Na poslu nemam SSD pa me prilicno smara.
Mozda gazdu ubedim da odvoji neku lovu za SSD pa mu uvaljam moj i dodam para za nesto vece :)
 
Ako imaš backup, ne čupaš, kupi kako si mislio SSD i uživaj. Naročito ako hoćeš i drugi OS, jer će ti SSHD biti isti kao i hard disk za takvu upotrebu.
Drugo, Samsung lepo ima hardversku AES-256 enrkipciju i možeš da zaštitiš podatke u pola minuta bez gubitka performansi.
 
Poslednja izmena:
Samsung 840 EVO 240gb

Platforma: AMD 990x, win10 x64
Rezim rada: Sata 3, AHCI

Capture.PNG

Uopste ne znam zasto mi je 4k ovako jadan...
 
Zaboravio sam da uradim screenshot, ali sam imao ogroman pad upisa na mom u AS SSD za 4K-64Thrd negde na dvadesetak megabajta.
U Magician isto na 229MB upis.
Nije mi jasno, čak i da je opet manifestacija usporenja, treba da se dešava tokom čitanja, a ne upisa.
 
Jesi li stavio najnoviji FW? Navodno su ispravili to.

Ja imam 840 EVO 120 gb i sljaka za sada. Stavio sam mu poslednji fw.

840_2godine.png
 
Nazad
Vrh Dno