Šta je novo?

AMD APU Kaveri

StormScion

Slavan
Učlanjen(a)
08.03.2005
Poruke
2,235
Poena
380
AMD je Computex-u predstavio Kaveri APU.

2itpnah.jpg


Proizvodni Proces - 28nm
Die velicina - 200-210 mm ²
( Trinity i Richland 246 mm ²)

iGPU arhitektura - GCN
CPU arhitektura - Steamroller

Top model - preko 1TFLOPs
( XboxOne- 1.2, PS4- 1.84, HD7770- 1.28, HD7750- 0,819)
AFDS_Kaveri_APU.jpg
Top model - 3 modula 6 jezgara (nepotvrdjeno)

hUMA- Heterogeneous Uniform Memory Access (hUMA)
hUMA brings the following features:

Access to entire memory space
Pageable memory
Bi-directional coherency
Fast GPU access to system memory
Dynamic memory allocation
Socket -FM2+
(kao i kod AM3 i AM3+, stari procesori mogu da rade na novim plocama, novi procesori ne mogu na starim plocama)
FM2-Socket.jpg

Na trizistu - "kraj 2013"
Cena - /

amd-cpu-apu-huma-640x353.jpg


Demonstracija - Devil May Cry
 
Poslednja izmena:
Prethodni najaci APU A10-5800 i A10-6800 Imaju oko 780GFLOPS-a. Zvanicno je navedeno "1TFLOPs plus" za najjaci Kaveri APU. Na sta se plus podrazumeva ne znamo, moze biti da ima dosta preko 1tflopsa a moze da bude i samo na overclocking potencijal.
XboxOne ima oko 1.2TFLOPS-a i izlazi isto pred kraj godine, moguce da su dosta slicni (PS4 je mnogo jaci na 1.84 TFLOPS)
 
Imam velika očekivanja od Kaverija. Ako se obistine eto nama jako dobre borbe na tržištu.

A i ovaj lik izgleda beskrajno zadovoljan onim što će imati da ponude. :D

AMD-Kaveri.jpg
 
:d Nije ni čudo što su nju odabrali da predstavlja polu CPU-polu GPU proizvod. :d
 
hermafrodit :)

Ja ocekujem realan napredak od 20 do 30% u proseku bez previlog skoka u cenama (manji chip).
Takodje voleo bi da vidim podrsku za 7750 mozda i 7770 u dual graphics rezimu rada.
 
Poslednja izmena:
I ja ocekujem dosta od Kaverija, ali ako bude manje od 30% poboljsanja u proseku od sadasnjeg top model APU-a necu biti (pre)zadovoljan (a ko mene pita :D).
 
Uh bre, pa 30% bi čudo napravilo na tržištu.
 
Lepo izgleda,u koji socket ce da cuci ovo?
A vidim FM2+ zaci li to da je AM3+ pomalo mrtav?
 
Poslednja izmena:
FM socketi su ti za APU, kao sto i sam naslov teme nagovestava.
 
Ma vrlo lako mogu da okrenu na FM2+ a AM3+ da izvisi.
E vise mi nije tako zgodan
 
AM3+ i FM2+ ostaju odvojene platforme nemas sta da brines
 
Navodno bi grafika trebala da bude na nivou 7750. Ako to bude tako, a cpu dobar uz nizak tdp obrnuce sve naglavacke.
 
900x900px-LL-bd29577b_KaveriAPUtofeatureHD7750levelperformance.png


Prema ovome samo 1,05 TFLOPs i 4core , slican skok kao i sa Liana na Trinity. Nije lose ali nije ni bog zna sta :)
512 Radeon jezgara ... kao 7750 (7770 ima 640)

Ne bi me cudilo da ide sa 7750 u double graphic rezimu, jako su slicni. TDP 100w i dalje. Verovatno je zverski klokovan :)

Ipak je matoro ali opet mozda i dalje vazi, ipak je zvanicni slajd
 
Poslednja izmena:
Istina, mada je nova arhitektura u pitanju, ako ne gresim stara arhitektura na 6770vs7770 je imala vise shadera a ipak je bila sporija ... moguce naravno i zbog nizeg kloka.
 
Cujem da ce Kaveri imati GDDR5 kontroler u sebi kao PS4 i mene sad najvise interesuje sta to znaci i koje su koristi od toga?
Hoce li u tom slucaju i CPU deo raditi sa GDDR5 memorijom? To bi i bilo sasvim logicno jer je smisao hUMA podrske da CPU i GPU dele istu fizicku i virtuelnu memoriju.

Tu se sad namece bezbroj pitanja a ovo me najvise interesuje:

Koliko bi koriscenjem GDDR5 umesto DDR3 memorije profitirao CPU deo?
Hoce li memorija dolaziti vec postavljena na maticnoj ili ce biti isti princip kao i dosad sa DDR3?
Da li ce kod dual graphics rezima APU koristiti i memoriju sa prikljucene graficke kartice?
Posto ce imati GCN GPU da li to znaci da ce arhitektura biti kao kod serije HD 8000 koja tek treba da se pojavi ili ce biti samo markentiski trik kao kod Richland APU-a?
 
Za sve te odgovore ce mo morati da sacekamo jos malo,znam samo da kao verni Amd-ovac,dolazi moje vreme!!:laugh::laugh::laugh::laugh::-devil-::-devil-::-devil-:
 
Cujem da ce Kaveri imati GDDR5 kontroler u sebi kao PS4 i mene sad najvise interesuje sta to znaci i koje su koristi od toga?
Hoce li u tom slucaju i CPU deo raditi sa GDDR5 memorijom? To bi i bilo sasvim logicno jer je smisao hUMA podrske da CPU i GPU dele istu fizicku i virtuelnu memoriju.

Tu se sad namece bezbroj pitanja a ovo me najvise interesuje:

Koliko bi koriscenjem GDDR5 umesto DDR3 memorije profitirao CPU deo?
Hoce li memorija dolaziti vec postavljena na maticnoj ili ce biti isti princip kao i dosad sa DDR3?
Da li ce kod dual graphics rezima APU koristiti i memoriju sa prikljucene graficke kartice?
Posto ce imati GCN GPU da li to znaci da ce arhitektura biti kao kod serije HD 8000 koja tek treba da se pojavi ili ce biti samo markentiski trik kao kod Richland APU-a?

Koliko pitanja si postavio odjednom teško i da ''glavni odgovorni'' u AMD-u može na sve da ti odgovori. :)
Na Computexu je prikazana jedna FM2+ ploča sa AMD A78X čipsetom (doduše u miniITX formatu, ali baš zato bi i bilo očekivano da ima integrisanu memoriju na ploči zbog uštede prostora) i u navedenim specifikacijama nema nikakve GDDR5 memorije, samo naveden standardni dual channel DDR3 kontroler.
Pre nekih mesec dana ''the stilt'' poznat i kao ''living AMD-pedia'' i jedan od AMD testera je na komentare vezane za Kaveri, odgovorio da GDDR5 iako nudi ogroman propusni opseg zbog jako labavih latencija koliko god da prija GPU jedinici toliko šteti CPU delu. AMD Kaveri će imati najveći propusni opseg od svih APU-a do sada, ali to neće biti pomoću GDDR5 memorije nego nečeg drugog. AMD-ovo rešenje će biti postojano i za buduće generacije APU-a i ako pogledate trenutne cene memorija u svetu biće vam jasno. Tako je napisao. Na šta je to mislio videćemo. :)
(možda neki integrisani eDRAM direktno u GPU pa mu spoljnja memorija više nije primarna, a to bi objasnilo i izostanak bilo kakve druge memorije na onoj ploči)
http://www.xtremesystems.org/forums...r-quot-info-speculations-and-experience/page6
 
Poslednja izmena:
Cujem da ce Kaveri imati GDDR5 kontroler u sebi kao PS4 i mene sad najvise interesuje sta to znaci i koje su koristi od toga?
Hoce li u tom slucaju i CPU deo raditi sa GDDR5 memorijom? To bi i bilo sasvim logicno jer je smisao hUMA podrske da CPU i GPU dele istu fizicku i virtuelnu memoriju.

Tu se sad namece bezbroj pitanja a ovo me najvise interesuje:

Koliko bi koriscenjem GDDR5 umesto DDR3 memorije profitirao CPU deo?
Hoce li memorija dolaziti vec postavljena na maticnoj ili ce biti isti princip kao i dosad sa DDR3?
Da li ce kod dual graphics rezima APU koristiti i memoriju sa prikljucene graficke kartice?
Posto ce imati GCN GPU da li to znaci da ce arhitektura biti kao kod serije HD 8000 koja tek treba da se pojavi ili ce biti samo markentiski trik kao kod Richland APU-a?

Da radice sa GDDR5 i DDR3, to se vidi iz xboxone i ps4, medjutim nista od GDDR5 na desktopu :)
Ovo je vise za BGA, eventualno neki ultra fensi laptopovi, konzole i slicno :)

btw nova asusova ploca FM2+
http://wccftech.com/asus-shows-a88xm-pro-fm2-socket-motherboard-kaveri-apus-2/
 
Poslednja izmena:
Sa GDDR5 GPU deo bi sigurno dosta dobio, ali bi CPU izgubio jer su na GDDR5 latencije dosta olabavljene sto ne odgovara serijalizovanim operacijama. Kako je ovo prvenstveno desktop komponenta mozda odluka i ne cudi. Po mom misljenju, GDDR5 na desktopu tesko da cemo ikada videti jer uvek ostaje pitanje implementacije. GDDR5 module nemamo, i tesko da bi proizvodjaci RAM-a pristali da ih proizvode masovno samo zbog AMD-a, a takodje ideja da memorija bude zalemljena na ploci nije nesto sto bi imalo prodju na desktopu. Ja tipujem na cetvorokanalni IMC za pocetak, a kasnije prelazak na DDR4, ne verujem da ce ici odmah na DDR4 jer ce svakako u pocetku imati skromne frekvencije kao i uvek... GPU bi naravno najvise voleo da ima nekoliko kontrolera i da ih koristi simultano, ali kod procesora to nije izvodljivo i zato mi nekako najlogicnije izgleda quad channel. Ima ova HSA integracija dosta svojih prednosti, ali isto tako nailazi i na ogranicenja.

zeljo024 je napisao(la):
Da li ce kod dual graphics rezima APU koristiti i memoriju sa prikljucene graficke kartice?
To nije izvodljivo, a i kada bi bilo latencije bi bile prevelike.

zeljo024 je napisao(la):
Posto ce imati GCN GPU da li to znaci da ce arhitektura biti kao kod serije HD 8000 koja tek treba da se pojavi ili ce biti samo markentiski trik kao kod Richland APU-a?
Ne znam o kakvom triku govoris kod Richlanda ( to sto numeracija pocinje sa 8?), nikoga nisu lagali da je "unutra" GCN. To sto su ljudi ocekivali novu arhitekturu je drugo.

@kull
Ima ta ploca regularno slotove za so-dimm memoriju, ako mislis na onu ECS?
 
Poslednja izmena:
@kull
Ima ta ploca regularno slotove za so-dimm memoriju, ako mislis na onu ECS?

Na to sam i mislio, klasična ploča predviđena za DDR3 (doduše SO-DIMM) ali nema nikakvih dodatnih memorija zalemljenih na nju. (GDDR5 ili sl.) Vidimo da ni ova Asusova nema ništa slično tome na sebi, a ima i bolji čipset A88X.
 
Na par stranih sajtova sam procitao da ce upravo taj GDDR5 kontroler igrati vaznu ulogu u dual graphic rezimu tj zajednickom radu grafickog jezgra u procesoru i grafe u pciex slotu!
 
Ima svakakvih Kaveri teorija po netu, nije još jasno koja je prava. Postoji i teorija da će Kaveri imati IMC kompatibilan i sa DDR3/DDR4/GDDR5, ali zbog trenutne dominacije i dostupnosti DDR3 memorija, prve ploče će biti kao i dosadašnje, isključivo DDR3. Posle toga doći će opet novi socket i matične ploče sa DDR4 slotovima odnosno GDDR5 memorijom. Postepena tranzicija slična kao sa Phenomima II, AM2+ na AM3.
Na ovom trećem linku ima i objašnjeno zašto je trenutni limit bilo kakvog kontrolera vezanog na GDDR5 maksimalno 8 GB RAM-a, po sadašnjim JEDEC standardima.
http://www.brightsideofnews.com/new...core-architectural-enhancements-unveiled.aspx
http://www.3dcenter.org/news/amds-kaveri-apu-kommt-mit-gddr5-oder-ddr4-speichercontroller
http://www.planet3dnow.de/cgi-bin/newspub/viewnews.cgi?id=1362669470
 
Poslednja izmena:
Kad će se pojaviti u našim prodavnicama? Mene to najviše interesuje.
I koje će im cene biti?
 
Kako bi to bilo ko od nas mogao da zna ? :)

Verovatno od 130 do 150e.
Kod nas u prodavnicama sudeci po brzini kojom se i Trinity i najnoviji Richland pojavio bice kod nas kada se pusti i u inostranstvu (mada to opet niko ne moze da zna i garantuje, mozda budu imali manji "prinos" novi proizvodni proces itd), a to je Novembar ili Decembar.

Posto znamo kakav je GPU na chipu ostaje jos jedino mala nedoumica oko CPU koja moze malo da utice na cenu. Ako bude quad core kao sto je sve verovatnije da ce biti onda ja mislim da ce cena biti oko 130-140e. A ako bude 6 core onda mozda bude i 10tak evra vise 140e-150e.

Naravno treba uzeti u obzir da ce verovatno tada vec biti novi haswel i3 na trzistu koji su glavna konkurencija. Pa u zavisnosti od toga kakvi konkurenti budu bili AMD ce da podize ili smanjuje cenu.
 
Poslednja izmena:
Kako bi to bilo ko od nas mogao da zna ? :)

Verovatno od 130 do 150e.
Kod nas u prodavnicama sudeci po brzini kojom se i Trinity i najnoviji Richland pojavio bice kod nas kada se pusti i u inostranstvu (mada to opet niko ne moze da zna i garantuje, mozda budu imali manji "prinos" novi proizvodni proces itd), a to je Novembar ili Decembar.

Posto znamo kakav je GPU na chipu ostaje jos jedino mala nedoumica oko CPU koja moze malo da utice na cenu. Ako bude quad core kao sto je sve verovatnije da ce biti onda ja mislim da ce cena biti oko 130-140e. A ako bude 6 core onda mozda bude i 10tak evra vise 140e-150e.

Naravno treba uzeti u obzir da ce verovatno tada vec biti novi haswel i3 na trzistu koji su glavna konkurencija. Pa u zavisnosti od toga kakvi konkurenti budu bili AMD ce da podize ili smanjuje cenu.

Ok, nisam ni mislio da mi neko kaže tačan datum nego otprilike.
Krajem godine bi znači trebalo da očekujemo ovog mališana, e pa lepo, čini mi se da će ovo biti jako lepa investicija za neki HTPC sa mogućnošću igranja PES-a recimo bez diskretne grafike.
 
kakav pes covece,sada vec mozes da igras skoro sve nove igre,naravno ne na max podesavanjima!
 
Nazad
Vrh Dno