Šta je novo?

AMD APU Kaveri

Mislim da je nemaju, ima iksiće na raspoloživosti i sl.
 
Novi kaveri APU najavljen A8-7650k 106$

amd-7650k-009.jpg
 
Kaveri refresh - Godaveri
Očekivano, kao i sa Trinity-Richland kombinacijom. Nadam se da je ovo tačno i da će se A6 pojaviti sa 2MB L2 keša, prvi put posle Llano platforme.
 
Ljudovi opet ja sa problemcicem. Buraz kupio Lenovo H50-55. I uz njega dolazi APU A10 7800 . On nece trenutno da kupuje graficku i hteo je nesto malo da igra kao sto su Dota,LoL,Cs i tako te igre. Taj cpu ima R7 240 grafiku za koju kazu da moze do 2gb memorije da uzme. Ali on ima problem sto grafika uzima samo 512Mb a bios je mega sugav i po slikama sto mi je poslao nema podesavanja za gpu,cpu i ostale stvari. Jel imao neko susreta sa Lenovo gotovim konfiguracijama?

Nasao resenje i mega glupa fora al ajd.
 
Poslednja izmena:
Ako ne znas lepo da pitas onda nemoj ni da se trudis da komentarises. Dalja rasprava i komunikacija sa tobom je zavrsena.

Inace i nije neko resenje, vec grafika koristi osminu memorije od 4Gb sto je 512mb ako bude ubacio jos 4Gb koristice 1 Gb. Tako su bar objasnili po netu. Mada mi ni to nije logicno jer ortak ima A6 proc i njegova uredno koristi 1Gb memorije od 4Gb.
 
Space Beer,

A ko ti je ta masina iz potpisa na koliko si podesio cpu , igpu i ram memoriju?
 
CPU nisam dirao, sve je na standardnim klokovima i opcijama.

Memoriju sam podigao na 2133 MHz (CL13) sa naponom 1,65V (deklarisana je na 1866 MHz, CL10). Pokušao sam na 2400, ali bez uspeha. Ipak je ovo budžet memorija. Mada, koristio sam samo podrazumevane opcije iz BIOS-a, nisam isprobavao ručno podešavanje napona i latencija.

IGP sam držao na 900 MHz sa box kulerom (Turbo mod u ASUS BIOS-u), a sad sam podigao na 960 MHz (Extreme mod). U svim testovima koje sam gledao, ovaj IGP ide lagano preko 1 GHz, ali da bi se primetila razlika i memorija mora da bude na 2400. Ovako, ne bih dobio (skoro) ništa sa većim taktom IGP-a. Memoriju za IGP sam ostavio na "Auto" (1GB). Računam da ako/kad programu zafali VRAM, on će preći na RAM. A s obzirom na to da Kaveri ima hUMA , razlike ne bi trebalo da bude. Ako sam ja dobro razumeo tu arhitekturu :D
 
Bas dobro, iGPU na 960MHz, ram memorija na 2133MHz, pa to radi :p
Sa A8 7650K i maticnom plocom ASRock FM2A88M Extreme4+ , ram je na 2400MHz, a cpu moze do 4600GHz, mada je sada na 4400GHz, i puca sistem na 1028 ili 960 MHz, na 900MHz iGPU radi stabilno dobro. Probao sam razna podesavanja u biosu i verovatno da je naponska jedinica 6+2 ili 8+2 moglo bi da se podesi iGPU NA na 960 il 1029MHz. Prolazim neke testove ali puca u BF4 koji ispada je najbolji za testiranje APU-a. Primetio sam da i nije neka razlika 900-1029Mhz, ali kao i ti sto uocio razlika u brzini ram memorije je bas ocigledna , kada je ram na 1866MHz i 2400MHz razlika nebo i zemlja.!
A memorija za grafiku sve jedno u biosu kako se podesi da li je na auto, na 1 ili 2gb, nisam primetio neku razliku, kad zatreba uzima od ram memorije .
Imam zadnje drajvere AMD, verovatno i to ima ulogu u svemu ali najvise me odusevilo da bilo sta da se radi nema greske.
 
Poslednja izmena:
Ti si ga baš odvrnuo :D Razmišljao sam da menjam memoriju, ali sam odustao. Nije ni ovo što imam tako loše :) Što ne spustiš klok CPU-a na ~4GHz? 4,4GHz je prilično mnogo za taj A8. Onda bi trebalo i IGP da ide malo više.

Ja sam moj pustio malo kroz Ovredrive kad sam menjao kuler, čisto da vidim kako se ponaša. Zaustavio sam ga na 4,3GHz. I tu je bio hladan, tako da verujem da može još malo više. Ali mi realno ne treba ništa jače od standardnih taktova, pa ga tako i držim.
 
Probao sam i nezaobilazni overdrive i puko je na 4,7 Ghz sto i nije lose jer nista nisam podesavao. AMD Overdriver je dobar program i ja ga ponekad koristim za pracenje racunara i za menjanje klokova i napona, normalno u razumnim granicama.
Drzao sam klokove od 4-4,6GHz, da vidim kako se ponasa u aplikacijama i igrama, sta se desava sa grafickim delom cipa, sa frejmovima, naponom. Nekako na 4,4GHz je kao sigurno i stabilno za sistem, mada je totalno drugacija arhitektura u odnosu na stare cipove od pre par godina, a vidim da vise kod APU-a ne igra igru jer cip radi na 4,2 ili na 4,4 GHz. Vise ram memorija i graficki deo cipa rade posao, jer u najzahvetnijim igrama zauzece procesorskog dela je oko 30-40 %. Ma nije to mnogo za Kaverije 4,4-4,5 GHz, obrnuo sam Far Cry sa Athlonom 860k na 4,5GHz bez problema .
Evo slika da vidis kako je podeseno

a8.JPG

iGPU JE na 960MHz, samo BF4 ne smem da pustim, malopre sam probao Thiefa, Crisis3, Metro, da vidim sta se desava a i probao sam sa desetak stranica u operi i desetak u hromu i sve radi odlicno .
Ako imas 6+2 naponsku na ploci mogao bi da probas na 1028 Mhz, mada treba mozda i neka podesavanja u biosu , ali ako ti ne treba nista mu ne fali i na 960Mhz. Bitno je da je AMD odradio zadatak .
 
Bojim se da ne možeš. Odnosno možeš nešto mizerno, ali ne isplati se preko BCLK-a.
 
@dobrivoje
Ma kakvi, i moja ploča ima 4+2 naponsku. Jes da ima hladnjak, ali džabe kad ima 4-pinski konektor za CPU. Nije baš za OC, a i odlično mi je ovako :D

A ti kad već imaš brzu memoriju, mislim da će ti za igre više značiti da povećaš IGP na tih ~1030 MHz i da spustiš CPU na 4GHZ, možda i niže. Tako će ti ukupno opterećenje čipa biti manje-više isto. Proveri da li ti je BF4 u tom slučaju stabilan.
 
Nije tvoja memorija losa, jer si pokusao na namestis na 2400MHz cl 12, 13, 13, naravno sa poslednjim biosom za tu plocu. Mozda ce da radi.
A kod mene puca sistem na 4400Ghz, igpu 1029Mhz u 3D OCCT testu , a poslusacu te i probacu malo na manjim taktovima za procesor, pa videcu .
 
Hvala na savetu :D Mada trenutno imam jedino CS:GO, Witcher 2 i Alpha protocol da testiram kako se ponaša. Ali i temperature su porasle. Sad je idle ~40C - kao što je bilo sa stock kulerom. Videću kako je pri opterećenju.
 

Prilozi

  • clock.png
    clock.png
    62.5 KB · Pregleda: 101
Nije to neka velika temperatura a imas i dobar kuler tako da nece biti problema.
 
Sad tek vidim u AI Suite-u JEDEC (#8) normu za 2400 MHz -> 13-15-13-39-55, na 1.5V. Jesu malo veće latencije, ali mi se sviđa što je napon niži. Pustio sam SuperPI i prošao je bez problema. Nemam vremena da testiram igre, ali bih radije držao RAM na nižem naponu ako je IGP-u bitan samo takt.
 
Ako imas AIDU pusti test brzine citanja iz memoprije, da vidimo sta se desava , kod mene je 11-13-13-28 na 1,65v. mada je u pitanju malo drugacija memorija Kingston-beast 1866MHz cl9.
 
Evo nekih testova iz Super PI-a:

Ovo je na 2400 MHz sa 13-15-13-39-55, na 1.5V
http://www.dodaj.rs/f/3Z/dM/3rgUn3QK/clock02-021.png

Smanjio sam latencije i povećao napon na 1.65V za 2400 MHz i dobio malo bolji rezultat
http://www.dodaj.rs/f/e/cp/4vv1u4UX/clock03-01.png

Probao sam i na 2133 Mhz, na naponu od 1.5V i manjim latencijama nego što sam imao ranije. Sasvim dobar rezultat. To su mi i trenutna podešavanja
http://www.dodaj.rs/f/V/10G/4NkpeLb7/clock05-01.png

Sve u svemu, zadovoljan sam i memorijom i kulerom. Ko bi reko da za ~90€ može da se dobije 1029 MHz za IGP i 2400 MHz za memoriju :D Šteta samo što nemam vremena da se igram

edit: sad sam naleteo na ovaj članak
http://www.modders-inc.com/asus-a88x-pro-motherboard-review/4/
Final manual overclock was stable at 4.5GHz and 1.4885 Vcore, 1280Mhz GPU and memory pushed to 2400MHz but timing loosened to CL12. This was completely stable under prime95, AIDA and OCCT but for some reason a single launch of BF4 would crash instantly or even running Firefox would freeze screen (as mentioned in the notes above). Instead of lowering the GPU OC, I decided to move back down to the AMP settings of the memory at 2133 MHz and was able to run all games and benchmarks without issues.
 
Poslednja izmena:
Evo i moj test Super PI-a, na 4,5GHz, i ima razlike verovato is isao na 4,0GHz :

pi 4.5ghy.JPG

Evo iz Aide test citanja iz memorije ,

aida citanje.jpeg


Hvala ti za ovaj tekst vezano za crashovanje BF 4, pronasla je neke viruse Avira u BF4 :trust:.
 
Poslednja izmena:
Nije neka ploca za ektremni klok , ali pokusaj i vidi jer u moze da se klokne taj cpu na toj ploci . Ima nekih ploca koje su biosom ogramnicene na klokovanje procesora od 65w i do 4,0GHz.
 
Nazad
Vrh Dno