Šta je novo?

Nokia 1020

Kada se koristi ovaj fix,flickr vrlo retko postavi ISO vrednost slike :)
Za dnevne slike postoji prikaz informacija.
Za low light se tu gubi,mozda jer i sam fix pegla taj detalj. Ali desi se da pokaze ISO vrednost.
Pravo da ti kazem to mi nije ni malo bitno da vidim osnovne podatke,jer za svaku sliku koristim druga manuelna podesavanja. Nemam neki sablon po kojem slikam odredjene situacije,vec sama inspiracija,nista vise
 
Poslednja izmena:
meni pomaže da znam koliko je tu svetla u stvari bilo ako znam iso, ss i veličinu senzora... nije sad nešto bez čega ne bih mogao da živim.

aj mani flickr, ti na kompu jel možeš da vidiš te podatke? to je ono najbitnije u stvari.

inače da bacim kritiku na 1020. kod 808 jedan jedini tap na ekranu me vodi do svih informacija o slici. na wp dok dođem do toga smorim se i zaboravim šta sam počeo da tražim....
 
Poslednja izmena:
Ni na kompu,ni preko flickr-a
Kazem ti,kada su dnevne slike sve stoji,cim krene neki low light,gubi se prvo ISO pa sve ostalo.
Na nekim low light slikama stoje podaci,od cega zavisi,pojma nemam. Tako imam sliku crkve sa ISO 2900,kako je to ispalo,pojma nemam. Ali da mogu da potpisem da nijedna slika nije dodatno obradjivana,to mogu uvek
 
ja dobijem alergiju na iso 100, iso 200 krvare oči, a ti slikaš na iso 2900.....
 
na iso 2900 u ovom slucaju nisam dobio alergiju



Isao sam ka tome da bude sto veci ISO,slika je za mene lepo ispala. Kakvi su uslovi bili,tako sam i zeleo da ispadne
 
ovo je dobra slika. to je sve ok. ali, ali, ali... zar ne vidiš da je kao temperom slikano?
 
Ovo je sruze moj G2,nije 808
 
vidiš... ništa nije kao da je akvarel, sve je onako kao da je fotografija a ne umetnička slika:

2014-07-05-2899.jpg


i nisam hteo da kažem da je do aparata, nema veze da li je 808 ili g2, i na 808 iso 2900 (kog ni nema, max je 1600) ne bi bilo bolje, štaviše garantujem da bi moja 808 izbacila lošiju sliku na iso 1600 od toga. hoću da kažem da je uvek bolje slikati scenu min iso vrednošću... ček da ti iskopam jednu iso 1600 sliku u ekstremno lošim uslovima...

evo:

iso 800:

800.jpg


iso 1600:

1600.jpg


svako ko zna koji je ovo tenk (vozilo a, naša proizvodnja) i gde se nalazi zna koliko je tamo mračno za slikanje u 11 sati uveče.... iso 50 ili 100 ovde može samo da slika crnu scenu.

e sad, ovi što su pravili 808 iako su genijalnu mašinu za to vreme napravili istovremeno su za moj račun i slepci slepački što nisu dali 30 sekundi ekspoziciju. isti rezultat kao ovde sa iso 800 po pitanju osvetljenja bi postigao sa iso 50 i ogromnom ekspozicijom, samo ne bi imalo šuma ni gram jedan.

edit:

ti si sa g2 slikao crkvu sa iso 2900 i ss 1/9. pogledaj šta 808 radi sa iso 50 i ss 1/6.

2014-09-11-61520.jpg


raspisao sam se, postavljam slike, smaram, ali hoću da kažem da se meni to softversko uklanjanje šuma uopšte ne sviđa.

edit2, sve su slike smanjene u photoshopu da bi ih brže uploadovao, ovo nije full res, da ne bude zabune.
 
Poslednja izmena:
Hidrogen,sve je tako kako kazes. Ali ne znam da li si video kakav je g2 bez fix-a sto se tice tog suma u low light-u,ono je tuga. Znam da je novim verzijama sum totalno ispeglan,ali evo cekam LL,da vidim kakvo ce stanje da bude. Mada ja sam generalno zadovoljan. Ovo sa iso 2900 sam ti pokazao da na prvi pogled ne deluje da je toliki iso. Ja bar nisam skontao to,dok nisam video exif. Bitno da je clan na xda jos uvek voljan da to pegla,pa cemo da vidimo. Necu vise da idem u off,vidim da ima clanova kojima to smeta,a i ruku na srce imaju pravo
 
Nije ovo off, započeo sam diskusiju iz jednog razloga. Poenta cele diskusije, šta je LG uradio sa malenim senzorom. Zato od naslednika 1020 očekujem mnogo. Oni već počinju da zaostaju, čupaju ih veći senzori za sada. Želim da imaju obradu slika kao apple i bolju (moja želja), da iskoriste sočivo maksimum, da ne budu sony 2. Slike u sličnim uslovima ovde nisam video sa 1020. Kolege sa 1020 mogu malo da počnu da fotkaju i postavljaju, baš oni koji su najaktivniji u ovoj temi, najmanje slika vidim. Ne mislim na emix, naravno. Najmanje dokaza koliko je 1020 dobra, tako se demantuje, a ne komentarima. Kao što je ovde uradio momak sa G2. I ajde neko da kaže da je to loša kamera? Malo sutra.
@hidrogen, obzirom na veličinu senzora, slika je odlična. I ova druga gde piše nenormalan iso, nikad ne bih rekao. Bitno mi je šta je izvučeno iz tog senzora. Postavi tenk i skupšinu na flickr.
Što reče @hsv, kada neko postavi slike sa ip6... maleni senzor, mnogo dobijeno. Šta bi bilo da ubace senzor iz 1020 ili 808.
Zato od nokia (m$) očekujem mnogo. Uvek su bili sinonim za najbolju kameru. Onda vest da ne izbacuju top modele. Pa da li je moguće? Ako im naslednik 1020 ne bude brutalan, iz principa više neću kupiti m$ telefon.
 
Poslednja izmena:
vidiš... ništa nije kao da je akvarel, sve je onako kao da je fotografija a ne umetnička slika:

2014-07-05-2899.jpg


i nisam hteo da kažem da je do aparata, nema veze da li je 808 ili g2, i na 808 iso 2900 (kog ni nema, max je 1600) ne bi bilo bolje, štaviše garantujem da bi moja 808 izbacila lošiju sliku na iso 1600 od toga. hoću da kažem da je uvek bolje slikati scenu min iso vrednošću... ček da ti iskopam jednu iso 1600 sliku u ekstremno lošim uslovima...

evo:

iso 800:

800.jpg


iso 1600:

1600.jpg


svako ko zna koji je ovo tenk (vozilo a, naša proizvodnja) i gde se nalazi zna koliko je tamo mračno za slikanje u 11 sati uveče.... iso 50 ili 100 ovde može samo da slika crnu scenu.

e sad, ovi što su pravili 808 iako su genijalnu mašinu za to vreme napravili istovremeno su za moj račun i slepci slepački što nisu dali 30 sekundi ekspoziciju. isti rezultat kao ovde sa iso 800 po pitanju osvetljenja bi postigao sa iso 50 i ogromnom ekspozicijom, samo ne bi imalo šuma ni gram jedan.

edit:

ti si sa g2 slikao crkvu sa iso 2900 i ss 1/9. pogledaj šta 808 radi sa iso 50 i ss 1/6.

2014-09-11-61520.jpg


raspisao sam se, postavljam slike, smaram, ali hoću da kažem da se meni to softversko uklanjanje šuma uopšte ne sviđa.

edit2, sve su slike smanjene u photoshopu da bi ih brže uploadovao, ovo nije full res, da ne bude zabune.

LOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL 30s expozicija - (znas li ti sta govoris) nije to tek tako e ajde ex pola minuta na 808, auuuu dal si reallan, ne na telefonu to neces videti, ni na CM1 to nisu odradili. Sto mucis sebe, zreo si za DSLR uzmi ga.
Koji si ti kralj, sta ti poredis 808 vs G2... Pa i pocetnik ce ukapirat sta je LG primenio da slike budu "ciste" morali su nesto da primene iako je kamera tezak fail a top model, ima neko ne ume da koristi tweakove sa xda i cudi se sta je uzeo. Mogu samo da ga hvale oni koji ga poseduju.
I ti ko da si opterecen sa malim ISO vrednostima, nebi bila losa slika Skupstine sa ISO 100 ili 200 (ovako je uzasno tamno).
Tenk je dobar ali tu bi 1020 pokupila vise detalja , si ti to koristio nd filter na prvoj?
 
Poslednja izmena:
BG METRO 2033 :D


1/14 , ISO 800


1/3 , ISO 100

Poonekad moras da odvrnes ISO, nije to sramota - ja npr nikada ne idem preko 800 sem kada experimentisem.
Slike su resize-ovane na 2mpx 100Q jpeg, exif je prisutan.
 
Na slikama svetlo puca, i veoma je neprijatno za oko. Glavni problem nokie trenutno, bar koliko sam ja uspeo da zapazim, je sto ne ume da se nosi sa ulicnim osvetljenjem.
 
A znas li ti koliko je to svetlo jako od Bg voza? Jos je iso bio 800 ;)
 
Na slikama svetlo puca, i veoma je neprijatno za oko. Glavni problem nokie trenutno, bar koliko sam ja uspeo da zapazim, je sto ne ume da se nosi sa ulicnim osvetljenjem.
 
Izvinjavam se zbog dva ista posta, nesto je zabolo.. Znam koliko je jako, ali svako ulicno osvetljenje im smeta, cak i na iso 100. Bilo koja lampa u parku npr ako upadne u kadar, pravi veliki problem. Napisao si vec jednom koliki je iso, ne vidim svrhu ponavljanja.
 
Ja bih rekao nedostatak ND filtera, mozda zna Hidrogen dali je imao takvih slika gde je svetlo previse izrazeno.
Evo linka sa jednog sajta gde je lik radio review 1020, slika je super ali osvetljenje deluje kao da je grad u plamenu. Ali tto je opet kazem usled vece osetljivosti senzora (ISO) na manjim vrednostima gotovo da nije prisutno to probijanje svetlosti.

http://juzaphoto.com/shared_files/uploads/668700.jpg

http://www.juzaphoto.com/article.php?l=en&t=nokia_1020review

Npr ovde su kugle ok prikazane a na drugoj Vatra (kao izvor svetlosti) isto normalno prikazana.

WP_20140829_19_48_45_Raw.jpg
WP_20141118_06_39_59_Pro
 
Poslednja izmena:
Normalno su prikazane kad je dan napolju. Nocu kad izadjes po mraku i kad probas da slikas nesto gde ima ulicnog osvetljenja, skoro svaka slika bude za smece. I sto je jace osvetljenje, to bude gore. Npr ove novogodisnje lampice ne prave problem, ali neka bandera napravi itd A mislim da je sve to do sw...
 
LOL prva fotka nije po danu , gledaj exif nemoj da te buni plavo nebo ;) a druga je rano ujutru, po danu.
 
Meni dve stvari nisu jasne.

Prvo što ste stvarno toliko opterećeni šumom? Po meni su fotke dobijene iz rawa bez ikakvog denoise bolje 10x nego ovo što većina telefona izbacuje posle peglanja šuma. Akvareli i plastelini... Ako gledaš fotku na monitoru sa fit to screen, ili ako je štampaš u standardne formate, taj šum se ni ne vidi (pričam o razumnom ISO).

Drugo, čemu to potenciranje "nije loša fotka obzirom na senzor". Ili je dobra ili nije krastavac, kakve sad veze ima čime je napravljena. Ako je plastelin onda je plastelin, šta je tu je.
 
celi dan nisam bio uz kompjuter, pa sad kada jesam mogu da citiram više postova i da odgovorim :)
Zato od naslednika 1020 očekujem mnogo. Oni već počinju da zaostaju, čupaju ih veći senzori za sada.
slažem se Ivane, naslednik 1020 bi trebalo biti nešto što je 808 bio u svoje vreme, ili ništa od vraćanja stare pozicije ako ih ostali proizvođači stignu. inače i dalje ostaje kao jedan od glavnih parametara veličina senzora, jer ipak slike dobijene manjim senzorom na koje je primenjen agresivni algoritam otklanjanja šuma stvarno odaje utisak kao da je scena od plastelina, naravno to se ne vidi toliko kad se slika ne uveća, ali kropovi su prilično neupotrebljivi... ja opet mislim da se dalji pomak može samo postići kvalitetnijim i (ili) većim senzorima.
LOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL 30s expozicija - (znas li ti sta govoris) nije to tek tako e ajde ex pola minuta na 808, auuuu dal si reallan, ne na telefonu to neces videti, ni na CM1 to nisu odradili. Sto mucis sebe, zreo si za DSLR uzmi ga.
Koji si ti kralj, sta ti poredis 808 vs G2... Pa i pocetnik ce ukapirat sta je LG primenio da slike budu "ciste" morali su nesto da primene iako je kamera tezak fail a top model, ima neko ne ume da koristi tweakove sa xda i cudi se sta je uzeo. Mogu samo da ga hvale oni koji ga poseduju.
I ti ko da si opterecen sa malim ISO vrednostima, nebi bila losa slika Skupstine sa ISO 100 ili 200 (ovako je uzasno tamno).
Tenk je dobar ali tu bi 1020 pokupila vise detalja , si ti to koristio nd filter na prvoj?
dejane iznenađuješ me svojim neznanjem. ne razumem na koji način bi tebe ugrozilo to da imaš opciju ekspozicije od 10 ili 30 sekundi. opcija neka bude tu, a ti je nemoj koristiti, neko ko ume da slika će je iskoristiti nekad. nadam se da si iz podataka koje sam dao shvatio da sam skupštinu baš hteo tako da slikam, tvoj komentar da je skupština trebala biti slikana sa iso 100 ili 200 ne razumem baš. lepo piše da je ss 1/6 na iso 50. da sam hteo mogao sam da je posvetlim kao da je letnji dan u podne i na iso 50, zašto bih morao da povećavam iso na 100 ili 200. što se tenka tiče, ako misliš da bi 1020 uhvatila više detalja, dođi i slikaj ga, pa postavi da vidimo. u istim uslovima (ma koji da su) 1020 pri istoj iso vrednosti i ekspoziciji može pokupiti samo manje detalja. duža ekspozicija na 1020 je već nedostžna presnost. ne znam na čemu je zasnovano tvoje mišljenje, jer si na početku posta ismevao duge ekspozicije, tako da jedini argument koji bi trebalo da upotrebiš ne možeš jer ga ismevaš. jedno je sigurno: 1020 u ovakvoj sceni neće zaostajati za 808, verujem da će napraviti bolju sliku jer 1020 ima 4s ekspoziciju, pa može isti rezultat da postigne sa manjom iso vrednošću, dakle ovo što sam ja dobio sa iso 800 1020 može sa iso 400 što garantuje finiju sliku. ako bi mogao opet da obrazložiš svoj stav povodom duge ekspozicije, s obzirom da ga na početku posta ismevaš, a na kraju posta navodiš kao prednost.

inače nd filter koji pominješ je i prednost i prokletstvo n808, ja bih rekao više prednost. prokletstvo jer je max xx 1/666, dok je kod 1020 1/4000, pa njoj ni ne treba nd filter.

edit: inače ixon, nemoj da misliš da bacam hejt na tvoje slike. ovo je samo čisto tehnička diskusija.

svi mi ovde delimo jedan specifičan hobi- slikanje mobilnim telefonom. tu smo da razmenimo iskustva, da diskutujemo o tehnici, i da pomognemo jedni drugima da pravimo što bolje fotografije.

evo jedne od noćas, slikano samo za ovu temu :D

dosi.jpg
 
Poslednja izmena:
Prvo moje ime se pise pocetnim velikim slovom, kao i ostale imenice. Komentar za dugu expoziciju od 30s je vezan za tvoju fantaziju da to vidis na 808 i mislis da je to moguce a nije ( a sto nije pa razmisli ) . Moja greska je sto obracam paznju na tvoje fantazije. I nisam za djabe rekao da bi nocu taj tenk 1020 detaljnije prikazao upravo zbog novijeg senzora (BSI) koji kao sto kazes sa manjim iso vrednostima prikazuje ono sto 808 prikazuje sa duplo vecim, jedina prednost kod 808 je upravo taj iso 50. ja sa 1020 slikam jednu (raw) a ti sa 808 moras par komada kako bi dobio ono sto trazis to je jednostavno tako i gde je tu 808 prakticna? Dobra ti je ova slika, si to koristio xenon?
Nisi odgovorio kako prikazuje svetla u mraku (konkretno kugle od bandera) pri iso 400 ?
Inace iso 4000 na PV lumijama je glupost, em sto ne mogu senzori da isprate toliku osetljivost em sto sam softver ne opegla takvu fotku kao npr LG, tako da i 1600 je previse bar na novijim senzorima.

Ne mogu nikako da nadjem Camera Grip od nekog domacina, ko da ih svi stekaju za kolekciju :D
 
Poslednja izmena:
Sto ti je onda u nicku ime napisano malim slovom?
I otkad se sve imenice pisu velikim slovom?
 
Sto ti je onda u nicku ime napisano malim slovom?
I otkad se sve imenice pisu velikim slovom?

Hidrogen ti to koristis tudji login ili mi se cini? Upravu si, ali ako se vec obracas nekome a ime je prvo sto pises malim pocetnim slovom sta ti ostaje nego da se cudis...Ajde nije ni bitno, da ne idemo u off a nisam tebe ni spomenuo, ocekujem od njega odgovor, sem ako ti nisi on?
 
Poslednja izmena:
daleko bilo :)

Jos manje mogu da ga smislim nego ti, ali mi bila smesna tvoja konstatacija pa sam morao da se nadovezem...

Zaboravih samo da stavim smajli da bi shvatio to kao salu, kao sto i jeste, a ne provokaciju :)
 
daleko bilo :)

Jos manje mogu da ga smislim nego ti, ali mi bila smesna tvoja konstatacija pa sam morao da se nadovezem...

Zaboravih samo da stavim smajli da bi shvatio to kao salu, kao sto i jeste, a ne provokaciju :)

Moram biti ozbiljan kada je hidrogen u pitanju :D
 
ja ne znam u kom svetu to 1020 moze da skupi vise detalja od 808. opet ti kazem, nisi video 808 u zivotu i ne znas kako slika.

nije koriscen xenon, vidi se iz toga sto scena nije jednako osvetljena, vidis da mu je glava tamnija, tako je osvetljen.
 
ja ne znam u kom svetu to 1020 moze da skupi vise detalja od 808. opet ti kazem, nisi video 808 u zivotu i ne znas kako slika.



nije koriscen xenon, vidi se iz toga sto scena nije jednako osvetljena, vidis da mu je glava tamnija, tako je osvetljen.


Neka bude da je tako ;)
 
Nazad
Vrh Dno