Šta je novo?

GeForce GTX 780 Thread

Ok,cujemo se sutra. Ja koliko vidim okrecu se ventilatori i to poprilicno brzo,msm normala ono kao kad pojacas. Pa to da vidim sta je u pitanju i ako budu hteli da mi zamene dobro bi bilo,ako vec grafa nije u redu.
 
Ajd probaj ovako.
Ne znam koje kuciste imas, ali mozda nemas dovoljno protoka vazduha u kucistu, jer ova kartica ubacuje vruc vazduh u kuciste i ako nemas dobar protok vazduha, dolazi do skupljanja toplog vazduha u kucistu i povecavanja temperature. Ali, obicno zbog toga budu vece temper. za 7-8C, a ova od 90C je prevelika.
Zbog toga skini obe stranice kucista, i levu i desnu stranu. Pokreni MSI Afterburner i Resetuj postavke.
rrrrrr.png
Sad postavi funove na 80%, i pokreni test Ungine 4.0, i posle isto uslikaj temperaturu isto onako, na najvisoj tacki. Da vidimo sta se desava.
 
Evo sad sam pogledao neke review-ove od Asus 780 dc2oc kartice i prosecne temperature su izmedju 65-72C, verovatno u zavisnosti od brzine obrtaja ventova.
Znaci ta tvoja karta na 80% obrtaja ventova, ne bi smela sa otvorenim kucistem da predje 70C, ma, mora da ide ispod 65C, sigurno.
Probaj kao sto sam ti objasnio u prethodnom postu, pa da vidimo kakvi su rezultati.
 
ok,vazi sad cu to da uradim. Kuciste mi je jako dobro, CM STORM Trooper i pun je ventilatora,tako da sam protokol vazduha napravio super. Ok,sad cu to uraditi pa ti javljam.
 
evo druze,konstatno mi je pokazivalo temp. 78,79,80 stepeni to je i bio neki max. sad ne znam...kako ti gledas na sve ovo.gpu clock.jpg
 
Vidim da si postavio ventove da rade na auto i koliko vidim, funovi idu do 70% i 2110 obrtaja. Mislim da su temperature dosta vece nego sto bi trebalo. Koliiko sam video nan net-u po raznim review-ovima, maximalna temperatura koja je dobijena je 72C. Na jednom testu, kada su povecali obrtaje ventilatora na 80%, temperatura je bila oko 60C. Sa te strane gledano, ova temperatura od 80C je prevelika.
Ajd uradi jos jedan test Ungine 4.0. Resetuj postavke i postavi da se ventovi konstanto okrecu na 80% i postavi screenshot, pa da vidimo rezultate u odnosu na auto postavke ventova.
 
evo druze i sve na deafult + ventilatori na 80% i dalje ide na 80 stepeni ...sta da radim? najbolje bi bilo da ih nazovem objasnim i posaljem...pa nek je oni testiraju,al mislim da nista nece bolje pronaci nego sto smo mi uradili.
 
^ Ako je karta u garanciji reklamiraj je. Jer nesto tu definitivno nije u redu. Za tu kartu su to previsoke temperature cak iako ti kuciste nije dobro provetreno.
Vidi se na tom shot-u iz MSI Afteburnera da karta throttluje i koliko vidim vrlo brzo ide na 80c cim je malo vise opteretis sto ukazuje na neki problem. Karta je za reklamaciju definitivno. E sad ako hoces da budes sam svoj majstor mozda mozes cisto da proveris mozda treba pasta da se promeni. U sta cisto sumnjam ali ajde. Meni se desavalo na MSI gtx770 Gaming da je pasta lose nanesena cak i na novim grafama i promenom odnosno pravilnim nanosenjem iste dobijao sam i do 10c nize temperature.
 
Poslednja izmena:
Ovako.
Slazem se sa @Gavranom, vidi se da cim pocne test, da karta dize temperaturu skoro odmah na 80C., a trebalo bi postepeno.To je prvi problem koji nagovestava da nesto nije u redu sa hladjenjem.
Drugo. I kada postavis na auto za fun i kad je na konstantno 80% za obrtaj ventova, imas istu temperaturu. Kada pogledas onu liniju koja pokazuje temperaturu, i za auto i za 80%, vidi s da su bukvalno su iste, nema neke razlike. A trebalo bi da bude manja temper. kod druge linije, zbog veceg broja obrtaja ventova. I to je dokaz da nesto ne stima.
Po meni, mislim da pasta koja je izmedju GPU i ventova nesto trokira ili mozda ventovi ne nalezu dobro na GPU.
Kazi mi gde si uzeo karticu, pa da ti dam neki savet kako da je reklamiras.
 
Poslednja izmena:
aha,to si sigurno upravu... Kupio sam j u Monitor Sistem,sigurno ce da pogledaju o cemu se tu radi i nadam se da ce reklamaciju uzeti u obzir dati mi drugu novu.
 
@Bleach4, vidi, ovako.
Na osnovu nekog mog iskustva i citajuci o iskustvima drugih ljudi po forumima, postoje dve vrste firmi koje prodaju kompjutere i komponente,.
Prva firma, koja je apsolutno fer i hoce da pomogne oko garancije i ako zaista postoje uslovi da se uvazi garancija, nije tesko to i ostvariti.
Medjutim, ima firmi koje nisu bas tako, kako da kazem, prijateljski nastrojene oko uvazavanja garancije, i zbog toga, trazice svakakve razloge i izgovore da ne uvaze garanciju, iako postoje uslovi da se garancija uvazi. Jos ako je musterija osoba koja se slabo razume u kompjuterske komponente, takva firma ga vrlo lako obrlati i predstavi mu situaciju potpuno obrnuto o stvarne situacije i covek ne realizuje garanciju.
Kako stoje stvari u ovom tvom konkrentnom slucaju.
Prvo, mozda neko ima iskustva sa Monitor Sistem-om, pa ce neka se javi i nesto konkretno kaze.
Drugo, ajd da uzmemo u obzir da ova firma spada u onu drugu vrstu, koja malo zateze sa garancijama. Ti ih zoves, kazes grafa mi se greje na 80C i hocu da je reklamiram i trazim da sredite ili da mi date novu. Oni mogu da kazu, ma to je okey, jer po specifikacijama ova GTX 780 moze da ide i do 95C i to je 15C manje od granice do koje ide i ne podleze garanciji.......nastavicu u sledecem postu.
 
Meni su u Monitoru zamenili Seasonic napajanje, koje je imalo coil whine, odneo sam ga kod njih, rekao problem, zapisali, dali mi neki papir i rekli zvace kad budu znali sta dalje. Posle 2 nedelje su me zvali i pitali da li hocu novo napajanje, meni je to odgovaralo i uzeo sam. Cak nisam ni imao kutiju od napajanja kad sam ga doneo, samo fiskalni i garanciju. U mom slucaju su bili i vise nego korektni.
 
pa da ,to si upravu...al sto se tice garancije ja sam tako uspeo u emmi da reklamiram vodeno hladjenje i zamenili su mi za novo,tj novije jer to nisu imali na stanju. Tako da nadam se da ce i ova firma ispasti fer.
 
.....I teoretski su oni u pravu, kartica ima lufta do 95C, i moze da radi na 80C.
I ti sad sta ces da radis, kako da im odgovoris.?
Znaci ovo ti govorim , kako otprilike da predstavis tvoj slucaj, da bi uspesno realizovao tvoju garanciju, jer moras da navedes, sta mislis da je problem sa tvojom kartom da bi ti firma uvazila garanciju.
GTX 780 referentne, recimo rade otprilike na temperaturama od 80-83C. A ova tvoja je ne-referentna kartica, ima bolje hladjenje i zbog toga se ocekuje da ima dosta manje temperature od referentnih kartica( obicno idu i za 10-15C manje temper.). A ima na netu review-ovi profesionalnih sajtova koji se bave ozbiljnim testiranjima grafickih kartica, gde temperature ove ASUS 780 OC idu od 60C do 72C, u zavisnosti od brzine obrtaja ventova.
Onda sa povecanjem brzine ventova ne dolazi do smanjenja temperatura, sto je logicno da se dogodi, i to je jos jedan dokaz, da karta ima problem sa hladjenjem.
I znaci, poenta je, da zbog svega toga, mislimo, da kartica ima problem sa hladjenjem, verovatno zbog toga sto se pasta izmedju GPU-a i baze coolera istrosila i ne provodi toplotu ili mozda baza cooler ne zaleze dobro na sam GPU i karta se ne moze ohladiti.
Nadam se da si me razumeo, pitaj ako ti nesto nije jasno.

EDIT: Okey, samo imaj u vidu ovo sve sto sam ti rekao, za svaki slucaj. I javljaj sta se desava, da intervenisemo.:D

EDIT 2: Obicno postoji mogucnost da zamenis i za neku drugu kartu, pa razmisli i o tome.
 
Poslednja izmena:
Ok,razumeo sam te sta hoces da mi kazes... :) ,nista onda,da ne eXperementisemo oko clock-a u ponedeljak ih zovem,posto sutra ne rade pa ti javljam druze. U svakom slucaju hvaaalaa tebe REVIEWSRB za ukazanu pomoc i nekim objasnjenjim stvarima!

poslao sam grafu danas,videcemo sta ce biti....

Pozdrav druze,kao sto sam ti rekao,poslao sam grafu i proverili su. Kazu da definitivno treba da se zameni. Ponudili su mi gtx 970 strix,tako da prihvatio sam to. Nadam se da nisam pogresio!
 
Poslednja izmena od urednika:
Bolje nije moglo da ispadne. Bas mi je drago kako je ispalo.:)
Grafa je zmaj, jaca od gtx780 vise od 10%, tiha i hladna, dobar overkloker. Prosao si bas dobro.
E, sad , ako budes raspolozen, ce da padne overklokovanje.:D
 
heheheh hvala druze :) nadam se da ce biti cool . :) Mada iskreno ne volim ovu strix seriju,narocito kada je logo SOVA :/ posebno izgled grafe mi se ne svidja. DirectCUII je mnogo agresivnija bila i lepsa. Mozda je prodam :D ovako novu,netpakovanu sa garancijom i dodam jos malo para i uzmem ROG neku seriju.
 
Vidi, koliko sam upoznat, ova SOVA ima nesto losije uradjeno hladjene VRM sekcije, pa pogledaj malo po net-u kako stoje stvari pa odluci.
Imas i ovde na gtx970 temi kako stoje stvari sa ovim karticama, pa pitaj da ti daju savet koja je 970 najbolja.
 
kao da je bitno hladjenje na 970gtx,promaja bi je ohladila.ako sama karta radi kako treba i mozes da izvuces solidan overklok,ja to ne bih dirao.
 
Ok,razumeo sam te sta hoces da mi kazes... :) ,nista onda,da ne eXperementisemo oko clock-a u ponedeljak ih zovem,posto sutra ne rade pa ti javljam druze. U svakom slucaju hvaaalaa tebe REVIEWSRB za ukazanu pomoc i nekim objasnjenjim stvarima!

poslao sam grafu danas,videcemo sta ce biti....

Pozdrav druze,kao sto sam ti rekao,poslao sam grafu i proverili su. Kazu da definitivno treba da se zameni. Ponudili su mi gtx 970 strix,tako da prihvatio sam to. Nadam se da nisam pogresio!

Nije mi samo jasno kako su mogli da ti ponude 970, a ne 980.

Ti si kupio 780 i oni bi moralo da ti ponude ili novu 780 ili ako je više nemaju na stanju i u ponudi, onda da ti ponude 980, jer to je ista klasa kartica.

970 je za klasu niža kartica, na stranu to što je čak možda malo i brža od 780, ali to nema veze... to je kartica iz druge klase.

Po meni je trebalo da tražiš lovu nazad, na šta apsolutno imaš pravo po zakonu o zaštiti potrošača (kad se uvaži garancija, kupac može da bira da li hoće istu karticu, neku drugu u istoj klasi uređanja, high end za high end ili mid end za mid end itd, nešto drugo u toj vrednosti iz radnje ili povraćaj novca.

Po meni se u ovakvim slučajevima najviše isplati povraćaj novca, jer za te pare za koje si uzeo 780, možeš da kupiš novu 970 i da ti ostane debeo kusur.

A i kad bi ti neko pravio problem, u suprotnom bi ti mogao njima da napraviš još veći problem, tako što bi ih prijavio centru za zaštitu potrošača, pa ako oni ne reše problem, onda ide na viši nivo, tj. tržišnu inspekciju.

Meni je tako crkao neki hard disk par nedelja pred istek trogodišnje garancije. Dobio nov disk (druga firma je bila u pitanju), a ostala ista garancija.

Ja ih zvao i rekao: "Šta je ovo, gde je nova garancija", a oni se pravili ludi.

Objasnim im malo zakon, koji kaže da ako dobijaš novi uređaj, moraš da dobiješ i novu garanciju, oni rekoše da moraju da provere s računovodstvom, trte-mrte i sutradan mi poslali novu garanciju uz debelo izvinjenje.

Ovo je samo jedan primer, a imao sam ih mnogo i posle svake moje intervencije, sve je na kraju ispalo kako treba, ali da nisam intervenisao, pisao žalbe, pretio CEPS-om i inspekcijom itd. ništa ne bi otišlo na moju stranu, a moralo bi po zakonu.

Ja sam isto imao problem sa seasonic napajanjem i coil whine-om, gde uvoznik nije hteo da mi zameni napajanje, pa je prodavac iscimao brend menadžera za seasonic, koji im je zahtevao da mi daju novo i tek posle njegove intervencije sam dobio novo napajanje.

Svakako je dobro što si dobio zamenu, ali po meni si mogao i dosta bolje da prođeš, oni su korektna firma i ne bi ti pravili problem da si tražio novac nazad.

Ali sad šta je tu je, znaš sad za ubuduće.

Svakako uživaj u novoj grafi, jer mogao si možda i gore da prođeš, ipak si u nekom plusu na kraju.
 
Upravu si ti Maru ali dobro sta da radim sada,sto kazes ti u + sam svakako,tako da...dobro je. Videcu sta cu dalje. Nije moj tip ova strix ali dobro...
 
Kinez.
 
Nije mi samo jasno kako su mogli da ti ponude 970, a ne 980.

Ti si kupio 780 i oni bi moralo da ti ponude ili novu 780 ili ako je više nemaju na stanju i u ponudi, onda da ti ponude 980, jer to je ista klasa kartica.

To ce tako ici kad ti budes otvorio firmu i iz svog dzepa castio kupce. GTX780 se menja sa GTX970 ili se radi razduzenje.
 
Nazalost ni tako nece imati za GTX 980 iz prostog razloga sto je u vreme kada je on kupio GTX 780 on kostao oko 60000RSD, a onda se "desio" kurs, pa promena EUR/$ itd. Sad sve i da mu daju 60000 (pre ce biti 55000) nedostaje mu jos 20000 za GTX980, a onda mu se GTX 970 mozda i ucini kao logicnije resenje, jer je brzi od GTX 780, ima 0,5GB (1GB - zavisi kako gledas) vise memorije, nesto je brzi (cca 10-15%), hladniji itd.
 
Nazalost ni tako nece imati za GTX 980 iz prostog razloga sto je u vreme kada je on kupio GTX 780 on kostao oko 60000RSD, a onda se "desio" kurs, pa promena EUR/$ itd. Sad sve i da mu daju 60000 (pre ce biti 55000) nedostaje mu jos 20000 za GTX980, a onda mu se GTX 970 mozda i ucini kao logicnije resenje, jer je brzi od GTX 780, ima 0,5GB (1GB - zavisi kako gledas) vise memorije, nesto je brzi (cca 10-15%), hladniji itd.

Pa bolje da uzme posle sam 970 i to model koji mu se sviđa i da mu ostane još i kusur (koji nije zanemarljiv), nego da samo prihvati 970 koju mu nude i to je to. Računica je jasna, isto tako i zakon o zaštiti potrošača, koji omogućava kupcu da posle prihvaćene reklamacije ili zahteva popravku ili novi identičan uređaj (ukoliko se može popraviti i ima novih još na stanju) ili da traži nešto za isti iznoz ili da uzme novac nazad pa da kupi posle šta hoće za taj novac.

Dakle, nakon prihvaćene reklamacije kupac ima izbor između popravke, zamene za isti proizvod, kupovine nečega za isti iznos ili potpuni povraćaj novca, a izbor donosi isključivo sam kupac, što se često ne poštuje uopšte u našim prodavnicama, čast izuzecima.

Te varijante sa uvaljivanjem 970 umesto 780 itd. su samo APP varijante prodavaca, pa ko nasedne, naseo je.

Pa ne može sve da se preturi samo preko leđa kupaca, mora i prodavac da snosi odgovornost za ono što prodaje.

Svakako ima zloupotreba zakona na obe strane, ali sve u svemu, kupci treba da budu informisani koje su im mogućnosti i prava, kako bi izbegli eventualno vrdanje i zavrtanje od strane prodavca.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno