Šta je novo?

eBay, pitanja, diskusija, saveti i preporuke

Pozdrav drugari,

Imam jedan problem. Narucio sam nesto pre 20 dana sa Ebaya, tacnije UK. Poslato je pre 18 dana. Po tracking numberu, vidim da je posiljka dosla u BG pre 12 dana.(sem toga ne stoji nista vise) Medjutim, ja i dalje nisam dobio paket. Da li neko zna gde je to doslo? Na carinu? Ili je proslo carinu pa je u Posti ili nesto? Koga da zovem kod nas i sta mi je raditi?

Kontaktirao sam Royal mail, dobio genericki odgovor bla bla. Kontaktirao sam i prodavca.
Najgora stvar je sto je to u Srbiji, ne znam da li da trazim refund ili sta?
 
Sacekaj..verovatno si zakacio carinu a to ume da potraje.
 
Zovi postu na 3643116 mislim, ali 12 dana je nista posebno sto je tu 2 vikenda sto znaci jedva 8-9 otprema, a sad kilave po 11-12...
 
Pozdrav svima, imam nekoliko pitanja u vezi sa PDV-om/carinom prilikom kupovine preko eBay-a, nadam se da nećete zameriti.
Na linku http://www.upravacarina.rs/lat/Informacije/FAQ/Stranice/postanskeposiljke.aspx pod tačkom 3 "Da li je i ko oslobođen plaćanja uvoznih dažbina?" stoji:
  1. pošiljke male vrednosti poslate od strane fizičkog lica drugom fizičkom licu, koje nisu komercijalne prirode i za koje nema obaveze plaćanja, u ukupnoj vrednosti do 70 evra (ove pošiljke su oslobođene plaćanja carinskih dažbina i PDV);
  2. pošiljke male vrednosti, nekomercijalne prirode, u ukupnoj vrednosti do 50 evra (ovakve pošiljke su oslobođene plaćanja carinskih dažbina, a PDV se plaća).

Da li neko može bolje da mi pojasni ovo? Koliko sam shvatio, ako predmet kupujem od fizičkog lica, i cena ne prelazi 70 evra, carina i PDV se ne plaćaju? A ako predmet kupujem od pravnog lica, i cena ne prelazi 50 evra, plaća se samo PDV? Ako sam u pravu šta onda znači 21. tačka sa istog sajta?
21. Kupio sam preko sajta Ebay polovnu zvučnu karticu za računar čija je vrednost 49.99$. Kada mi je paket stigao na kućnu adresu morao sam da platim PDV od 20% na navedeni iznos (859,50 dinara) + 180,00 dinara PTT-u za dostavu. Zanima me zašto mi je naplaćen PDV kada vrednost predmeta ne prelazi iznos od 50 evra?

Podsećamo da se PDV plaća na sve pošiljke, pa i na pošiljke male vrednosti. Dakle, platili bi ste PDV čak i da je vrednost Vaše pošiljke niža od ove koju ste naveli.

Hvala. :)
 
  1. pošiljke male vrednosti poslate od strane fizičkog lica drugom fizičkom licu, koje nisu komercijalne prirode i za koje nema obaveze plaćanja, u ukupnoj vrednosti do 70 evra (ove pošiljke su oslobođene plaćanja carinskih dažbina i PDV);
  2. pošiljke male vrednosti, nekomercijalne prirode, u ukupnoj vrednosti do 50 evra (ovakve pošiljke su oslobođene plaćanja carinskih dažbina, a PDV se plaća).

Hvala. :)

Pisano 777 puta vec, i nisi skapirao dobro jer si ispustio ovaj najbitniji deo...
 
Poslednja izmena:
Izvinjavam se, ali ima toliko rezultata na Google-u da je prosto nemoguće naći odgovor. Da li može neko pojašnjenje čime se smatra komercijalna priroda ili link gde je detaljno objašnjeno.
Hvala. :)
 
Računaj na to da će uvek da ti naplate PDV. Povremeno se provuče pošiljka malih dimenzija, poslata u običnoj koverti.
 
Izvinjavam se, ali ima toliko rezultata na Google-u da je prosto nemoguće naći odgovor. Da li može neko pojašnjenje čime se smatra komercijalna priroda ili link gde je detaljno objašnjeno.
Hvala. :)

Sad vec mislim da zezas, sta je komercijalno je valjda jasno svakom ko je ikad ista kupio, a sta je poklon je valjda isto jasno, ono sto ti neko da na poklon nije komercijala i ne treba da platis onda ni PDV do neke vece sume mada ne bi trebalo UOPSTE!! Jer taj neko ti je to nesto kupio preko i tamo vec platio PDV, pa onda preko 70€ vrsi drzava dvostruko oporezivanje!!
 
Pozdrav, naručio sa preko eBaya neke patike od 110e na adresu u austriji pre jedno 15 dana. Juče sam dobio poruku od eBaya da prodavac nije u mogućnosti da pošalje van usa patike pa hoće da mi vrate novac. Da li taj refund radi normalno kod nas i da li će ne normalnije biti vraćen novac na karticu i da li je uopšte problem sto je pay pal kod nas jednosmeran tj možemo samo da plaćamo a ne i da primamo novac. Do sada sam imao nekih 40 narudžbina sa eBaya i sve je prošlo bez ikakvih problema.
 
I meni su jednom vratili deo novca, jer prodavac nije imao sve što sam naručio. Zaboravio je da skloni artikle koje više nema na lageru.
 
narucio sam neku maticnu plocu sa ebaya iz usa, ukupno sa slanjem me izaslo 70.1 dolar, ono sto me zanima je isporuka preko usps priority mail koja je razlika u odnosu na first class da li je samo pracenje posiljke ili je globa kod nas veca? Konkretno koliko da ocekujem konacnu cifru sa ovom varijantom isporuke usps priority mail?
 
Ajde mala pomoc: narucio sam nesto u vrednosti od 577$ ( 480 paket + 97 postarina ) i kad ukucam tracking number na 17track isti status stoji vec 10 dana:

Status: Transit
Destination: Serbia
Origin: China
2014-12-16 03:27 PEK, Serbia-RS, making navigation
2014-12-15 09:45 Beijing International, Serbia-RS, general contracting of export letters issued, Departure from outward Office of Exchange
2014-12-15 08:57 Beijing International, Serbia-RS export turnkey fengkai split each other, Opening
2014-12-14 14:39 The Canal branch post office, Serbia-RS, sending receiving and sending, Collection
======================================
Powered by www.17track.net

Sta mu taj status od 16.12 znaci ?
 
Znam da nije odgovarajuća tema, ali mislim da mogu i ovde da pitam.

Kakva je situacija sa kopovinom na Amazon.com ? Našao sam tamo neke naočare za vid, poručio bi ih ali sam negde pročitao da oni ne šalju za Srbiju. Nikada nisam kupovao na Amazonu pa pitam.
Reč je o ovome http://www.amazon.com/Polo-Ralph-Lauren-PH2057-Eyeglasses/dp/B003QNSEW4

Izvinjavam se što pitam ovde, ali nisam video temu za Amazon. Hvala :)
 
Mislim da se nista nije promenilo povodom toga i da ne salju u Srbiju.

Verovatno ce se i tema naci na forumu kada pocnu da salju (ako to docekamo) :)
 
Amazon šalje u Srbiju samo knjige, dvd i cd...
 
Probaj sa amazon.de salju i vise od toga...
 
Naručio neke burgije i Kinez kasni , po običaju .

The Courier have sent so many packages everyday,sometime,they forget eating and drinking,just want to sent items ASAP.
we are sincere to our every buyers and try our best to confirm the package safely

Dobio , ne dobio , zalepiću mu negativnu tako slatko
 
Znam da nije odgovarajuća tema, ali mislim da mogu i ovde da pitam.

Kakva je situacija sa kopovinom na Amazon.com ? Našao sam tamo neke naočare za vid, poručio bi ih ali sam negde pročitao da oni ne šalju za Srbiju. Nikada nisam kupovao na Amazonu pa pitam.
Reč je o ovome http://www.amazon.com/Polo-Ralph-Lauren-PH2057-Eyeglasses/dp/B003QNSEW4

Izvinjavam se što pitam ovde, ali nisam video temu za Amazon. Hvala :)

Ako nije kasno za odgovor..Tek sam se priključio forumu. :wave: Čitam s vremena na vreme teme, mnoge su pomogle meni, pa rekoh da se uključim u diskusije i ako mogu da pomognem kao što ste pomagali i vi meni.
Amazon.com kao firma ne šalje proizvode u Srbiju, sem knjiga i CD-ova, kako su već rekli ostali članovi. Ali svi prodavci, koje Amazon.com zove treća strana, mogu da sami odrede da li će slati u Srbiju. Ja sam kupovao dosta i dobijao sam bez problema. Poštarine su malo skuplje kad šalju iz Amerike(mogu biti i do 10$, ali i preko 50/80/100, a to zavisi i šta kupujete i koji je kurir, vi procenite da li se isplati poređenjem sa cenama kod nas). Pecimo ako ima isti prodavac i na eBay može se desiti da poštarina bude mnogo povoljnija na eBay, ali dešava se da ima dosta prodavaca koji su u drugim zemljama, za nas pogotovo zanimljive iz Evrope. Tako da je poštarina mnogo manja i prihvatljiva, a cena proizvoda može biti malo manja, jer se ipak takmiče na najvećem tržištu. Dešava se da ako neko šalje iz Velike Britanije možeš da prođeš povoljnije na Amazon,com nego na Amazon.co.uk(može da ne šalje i ako je isti prodavac iz UK) ili na samom sajtu firme. Skoro sam kupio ranac od 27$ na Amazon.com , a poštarina me izašla 5$ iz UK.

Za ove naočare što želiš isporučuju ti dva prodavca. Najpovoljniji ti traži braon 53mm 98,73$ + poštarina 43$ / 55mm 143,99+30 , crne 53mm 82,29+29,99 / 55mm 81,79+29,99

Postoji lak i teži način provere da li neko šalje sa Amazon.com, Amazon.co.uk, Amazon.fr, Amazon.de .
Lakši način: Ko koristi Mozzilu i Chrome pregledač ima dodatak "Does Amazon Ship to ...?" koji proverava sve prodavce koji nude isti proizvod preko Amazona da li šajlu u neku zemlju. Naravno i Srbiju. Ne znam da li ostali pregledači imaju isti dodatak, ali se može proveriti. Pored toga ima i mogučnost da proveri da li taj isti proizvod ima i na Aliexpress, pa možete da uporedite. Teži način je da uđete na profil prodavca i da pogledate u tabeli za poštarinu da li šalje za Evropu i kako se obračunava(Po pošiljci, po broju komada proizvoda, po težini ili kombinacije istih, kao i cene za običnu i ekspres pošiljku).
I uvek proverite da li se isti proizvod nudi i pod sličnim imenom. Može da se desi da jedan isti prodavac nudi isti proizvod sa malo izmenjenim/nedostajućim rečima, a razlika u ceni može biti znatna. Recimo desilo mi se da potpuno isti merač pritiska isti prodavac nudi sa različitim cenama od 60-90$ i čak sa različitim poštarinama. To se dešava usled slabije ažurnosti prodavaca da ne provere da li su već dali u ponudu isti proizvod(kako da ne ;) ), a cena poštarine može da varira jer su u opisu istog proizvoda naveli drugu težinu. itd. Uglavnom, tri puta meri - jednom seci!

Trebam reći i da ste zaštićeni kao kupac od strane Amazona i imate sva prava kao i da kupujete direktno od njih. Što u neku ruku i jeste logično jer su oni kao i obične prodavnice. Na njihovim "rafovima" imate proizvode od raznih "dobavljača", a Amazon vam daje račun. Iz ličnog iskustva svi problemi(nedolazak paketa, oštećena roba ili povraćaj novca) se rešava vrlo brzo i bez problema.

Nadam se da sam malo pomogao... :)
 
Poslednja izmena:
Da dopunim prethodni post koji ne mogu više da editujem. Evo kako to vizuelno izgleda na primeru naočara koje je tražio

naočare.jpg
 
Ne znam da li je dozvoljeno kačenje vanjskih linkova. Ako može evo Does Amazon Ship to ...? ili jednostavno ukucaj u pretrazi dodataka "Does Amazon Ship" i izbaciće rezultat
Ako nije u skladu sa pravilima izvinjavam se. :d Onda obrišite link.
 
@Pčelica

Pre svega hvala za ovako detaljno objašnjenje.
Malo sam Googlao i našao add-on za proveru slanja. Razmišljao sam da li da ih poručim, ali kad malo bolje da razmislim ovi naši bi me razvalili na carini.
Našao sam ih u Engleskoj za oko 80 funti pa ću da vidim sa jednim drugarom kada bude dolazio da mi ih donese. Inače mi traže 30 funti za slanje.

Što se tiče AliExpressa, ne bih naočare poručio kod njih, hoću da mi traju i da znam sta sam kupio.

Hvala za detaljno objašnjenje.
 
Sa Amazona po pravilu ne shalju ono sto ti treba i ono sto je povoljno. Evropa je skupa i to se isplate samo specificne stvari koje ovde ne mogu ni da se kupe, sve ostalo ispadne isto dok stigne. Ali zato ko ima nekoga u USA i kombinaciju za izbegavanje carinskih dazbina, kupovina sa Amazona je najlepsi osecaj koji se moze imati, kao da zivite u USA:)
 
Sa Amazona po pravilu ne shalju ono sto ti treba i ono sto je povoljno. Evropa je skupa i to se isplate samo specificne stvari koje ovde ne mogu ni da se kupe, sve ostalo ispadne isto dok stigne. Ali zato ko ima nekoga u USA i kombinaciju za izbegavanje carinskih dazbina, kupovina sa Amazona je najlepsi osecaj koji se moze imati, kao da zivite u USA:)

To si odlično objasnio da nikada ne šalju to što ti treba i ono što je povoljno. Isto važi i za Ebay...
 
Ebay je druga prica, tu se svasta moze kupiti povoljno, boljeg i sigurnijeg mesta za kupovinu iz Srbije nema.
 
Prvi krupan problem na eBay-u, izbidujem nesto od Japanca, odmah mu platim i naravno odmah mi da odlican feedback, ali prolaze dani i nikako da se pojavi "shipped" obavestenje... Pitam ga ja sta je problem jer 8 dana prodje a obicno se salje dan-dva kasnije (kupljeno 6 dana pre nove godine), on cuti!?
OK, racunam 3. je i mozda je jos na nekom odmoru, sacekam utorak, ponovo pitam, proslo je 11-12 dana i hoce li da posalje ili ne da znam... naravno cuti i dalje!!

Sad pitanje, da li ja mogu otkazati kupovinu a da ne moze da mi da sad negativnu posto mi je vec dao feedback, i da kao razlog navedem na primer prekosutra da je proslo 14 "radnih (-2 ili 3 za praznike ali opet...)" dana, napominjem da ne pise na samom oglasu kad salje, koji je delivery estimate osim ono "it may take as much as 60 days, for Italy, Russia, Turkey... only registered mail shipping", itd...
Posto vidim da mu je 1 lik dao negativnu bas sad uz obrazlozenje da 9 dana nije hteo da posalje paket, pa sad ne bih da ispadnem cava koji hoce da prekine coveku odmor da mi posalje 1 stvarcicu od 10€, a ne bih ni negativni feedback jer mi je do sad 100% od bezmalo 100 kupovina...
 
Prvi krupan problem na eBay-u, izbidujem nesto od Japanca, odmah mu platim i naravno odmah mi da odlican feedback, ali prolaze dani i nikako da se pojavi "shipped" obavestenje... Pitam ga ja sta je problem jer 8 dana prodje a obicno se salje dan-dva kasnije (kupljeno 6 dana pre nove godine), on cuti!?
OK, racunam 3. je i mozda je jos na nekom odmoru, sacekam utorak, ponovo pitam, proslo je 11-12 dana i hoce li da posalje ili ne da znam... naravno cuti i dalje!!

Sad pitanje, da li ja mogu otkazati kupovinu a da ne moze da mi da sad negativnu posto mi je vec dao feedback, i da kao razlog navedem na primer prekosutra da je proslo 14 "radnih (-2 ili 3 za praznike ali opet...)" dana, napominjem da ne pise na samom oglasu kad salje, koji je delivery estimate osim ono "it may take as much as 60 days, for Italy, Russia, Turkey... only registered mail shipping", itd...
Posto vidim da mu je 1 lik dao negativnu bas sad uz obrazlozenje da 9 dana nije hteo da posalje paket, pa sad ne bih da ispadnem cava koji hoce da prekine coveku odmor da mi posalje 1 stvarcicu od 10€, a ne bih ni negativni feedback jer mi je do sad 100% od bezmalo 100 kupovina...

A da ga prvo kontaktiraš, pa da vidiš šta je problem?
 
A da prvo procitas post gde pise da sam mu 2 PP-a napisao posle 8 i posle 12 dana.
 
Sacekaj tih 30 ili koliko vec dana po pravilima ebay-a i onda pokreni case.
 
Nazad
Vrh Dno