Šta je novo?

eBay, pitanja, diskusija, saveti i preporuke

Jedan prodavac iz Nemačke (od koga treba da kupim neki deo za motor) naplaćuje odvojeno VAT i cenu odnosno piše "I provide invoices with VAT separately displayed" (registrovani business prodavac). Pošto smo mi non-EU mi ne bi trebali da plaćamo taj VAT, i prodavac mi je to i potvrdio tj rekao da platim manju cenu bez tog poreza.

E sad, jel to PayPal automatski skida VAT sa računa, ako je adresa na Srbiju ili ne? Ima samo BuyitNow opcija pa ne znam kako ovo da proverim da ne platim VAT džabe ako ne treba.
 
Pa pitaj ga,ne verujem da se paypal mesa u te stvari oko poreza
 
Jel imao ko iskustva na Ebay tipa, kupis nesto od prodavca i sad sta znam on ti uvali neko cudo sto nije nizasta i prekine da prodaje na Ebay ili ga Ebay suspenduje itd, i kome onda da se zalis za novac natrag, da li ce Ebay u tom slucaju da vrati novac kupcu ?
 
Mozes da otvoris dispute, bio prodavac registrovan ili ne.
 
Pozdrav,

Narucio sam neku stvar preko nekog prodavca juce.

Danas mi stize email od ebay-a:

Our records show that you recently contacted or received messages from luna5_fr through eBay's messaging system. We’re writing to let you know that an unauthorized third party may have compromised this member's account security. It’s important to note that we’re unaware of any problems with your account. We recommend the following precautions to help keep you safe:
- Don't respond to offers to buy or sell an item from this user. The offer may be fraudulent, and the transaction won't be covered by eBay.
- Don't respond to any messages you received from this user that appear to be a Second Chance Offer for an item you recently bid on.
- Never pay for eBay items using instant cash wire-transfer services such as Western Union or MoneyGram. It's against eBay's Safe Payments Policy for a seller to request payment with these methods.

Proizvod vise ne mogu da vidim zato sto ga je Ebay izbacio sa sajta.

Stoji samo poruka:

We had to remove this listing from the site and you're not required to complete the transaction. If you've already sent payment, the sale should process as normal and you don't have anything to worry about. If you have any questions about delivery, please check tracking or contact your seller. If you run into any trouble along the way eBay is here to help. Please visit the Resolution Center to help resolve any problems you may encounter.

Zanima me da li ce oni meni automatski vratiti pare(kao sto pise iznad da se ne brinem) ili moram da otvaram PP dipute?

Hvala.
 
Ja sam imao relativno sličan problem, nisu automatski vratili pare iako je trebalo. Resolution Centar nije bio od pomoći ali sam ih kontaktirao preko Twitter-a pa su uradili refund.
 
Pa sta da radim? Da cekam par dana da vidim sta ce uraditi ili da ih kontaktiram?
 
Ne znam, mislim kontaktiraj ih odmah. Ja sam imao problem da je nas tipa 50 poručilo proizvod i od prodavca ni traga ni glasa. Onda se javi eBay sa skoro identičnom porukom kao ova tebi. Pošto sam već platio, krenem da otvorim poruku u Resolution centru, međutim pošto je prodavac obrisan, nemam kako da otvorim. Naravno na sajtu nijedan kontakt, email i slično. Samo Resolution centar koji nije od koristi. I posle silnog guglanja nadjem da imaju Twitter nalog(zaboravih iskreno kako se zove) i onda sam njima poslao poruku, nakon provera i svega toga uradili su manual refund. Doduše ne povraćaj para na račun već kao kupon za kupovinu na eBay-u u tom iznosu.
 
Poslao sam email PP support-u. Konkretno juce sam uzeo neke zenske kapute po bagatelnoj ceni(7-8$). Posto sam potrazio i video da vise prodava ima za slicnu/istu cenu pretpostavio sam da se tako krecu tamo i narucio cetiri komada. Dva od jednog prodavca, a ova druga dva od razlicitih. Sva tri clana su odavno clanovi i imaju preko 300 pozitivnih ocena. Pre par minuta i za ovog drugog mi je stigla ista poruka. Jel moguce da je neka prevara u pitanju? Posto je cudno da se za isti artikal kod dva prodavca sa vise stotina pozitivnih ocena odjednom skoro u istom danu blokiraju nalozi? Sto se tice prve porudzbine Kinez je kao poslao, mada mi je i to cudno. Juce u 14h sam odradio porudzbinu, a on je vec u pola 4 poslao(Peking je +7)?
 
U najboljem slucaju ce ti stici nalepnica za tattoo, kristal za prsten ili prazna koverta...

Oprostite se od cuda na internetu, pogotovo na ebay i aliexpressu...

Sve sto deluje previse dobro, zapravo je prevara :D
 
Ne znam da ti detaljno kazem kako. Ovo sa mojim rancem se desilo otprilike pre dve godine. Ali secam se da me je eBay obavestio da se sve prodaje obustavljaju, da je prodavac suspendovan... video sam da je jos puno ljudi bilo prevareno. Uglavnom, novac sam dobio nazad. Posle dve nedelje mi je stigla koverta sa mindjusom... nisam je vratio :D (bas sam djubre ;) ).

Pozdrav! :cigar:
 
Da li se nekome ikad desilo da prilikom prebacivanja para sa računa na PP ne prebaci a uzme pare sa bankovnog računa? Trebam li da se zabrinem i odem u banku ili da sacekam par dana sa vidim da li ce da vrate nazad na racun?
Hvala
 
koji ******izam....

kupio sam neku stvar na nemackom ebay-u na aukciji za nekih 15ak eura (obicno je ta stvar osetno skuplja)....shiping je bio oko 35 eura...ali onda vidim da prodavac nikako ne prima pare preko paypal-a,vec hoce da mu prebacim pare na njegov racun....ajde,otvaram devizni racun,prebacujem mu pare na njegov racun (to me je kostalo jos 20 eura)......posle dva dana (to je bio petak) prodavac se javlja da su mu legle pare i da ce predmet poslati u ponedeljak....

i od onda pocinje mrcvarenje.....dolazi taj ponedeljak,od prodavaca ni traga ni glasa....par dana kasnije ja ga pitam da li je poslat predmet,od njega ni traga ni glasa...prodje tako 10ak dana,ja mu poslao jos par poruka,ni na jednu ne odgovara....ja otvaram case (i dalje zelim predmet),a njemu je dat rok do 2 novembra da mi odgovori.....odjednom,odgovara mi i kaze da mu je vracen predmet i trazi mi ispravnu adresu...ja mu dajem adresu (istu kao sto je i ranije video) i trazim mu trackigng broj DHL posiljke,on se zahvaljuje i kaze da ce poslati ali da ne koristi DHL.....dan dva kasnije ga pitam sta se desava,da li je poslao,da li ima neki tracking broj,ne odgovara vec par dana....(!?)...

i sve to tako traje vec par nedelja,a ja nemam pojma da li je predmet uopste poslat.......i sad,sta dalje raditi sa ovakvim ludakom?.....obzirom da nisam platio putem PAYPAL-a vec prebacivanjem na njegov tekuci racun,kako ide procedura oko refunda?....da li kada dodje 2 oktobar (a ovaj se ne javi),mogu da "eskaliram" slucaj,isto kao da je placeno paypal-om?
 
Nema refunda. Nema eskaliranja, trebalo je da insistiraš na pejpalu.
 
?!

mislis,apsolutno ništa ne mogu da uradim ako mi ne pošalje predmet,i pukao sam 70 eura?
 
Ne kontam zasto si pristao da mu platiš na konto racunu a ne PP-om? Tu bih ja u startu odustao jer nesto smrdi pa za dzabe da mi ponudi.
 
Ima li ko raspolozen za malu pomoc i uslugu ako narucuje sa ebay-a trebaju mi neku ventovi za grafu a nemam naloge ni ebay, ni paypal niti karticu za placanje.Ako je neko raspolozen nek mi se javi na pm.
 
Valjda će mi neko pomoći nekim savetom.
Kupio sam od nekog Kineza(mamicu mu njegovu) Micro SD karticu i sve uredno platio preko paypala, sutra mi stiže obaveštenje od dotičnog da mi je poslao i dobijem ja na mail tracking number i posle 2 nedelje se dešava ova situacija
link
Ugasili ga valjda na ebay-u i kao mi savetuju da ga kontaktiram, što ja naravno ne mogu jer mi i sam item number ne prihvata kada idem na kontakt prodavca, a i kako bi kada je slina ugašena i da proverim tracking number i gle za čuda China post ne može da detektuje taj tracking number koji sam dobio.
Šta da radim?
Da li da otvaram case, prvi put se sa tim susrećem pa ni ne znam koje sledeće korake da preduzimam i koje su šanse da ja dobijem povrat novca?
Nisu neke pare, ali što je najgore nisu ni moje jer sam uzeo karticu za drugara.
 

Prilozi

  • ebay-crop.png
    ebay-crop.png
    31.4 KB · Pregleda: 99
U ovom slucaju kad je on banovan, samo idi na resolve problem , my item has not arrived chekiraj refund. I automatski dobijas refund u roku od sat vremena od ebaya.
 
Kakvo prijatno iznenadjenje danas, stiže mi naručena pošiljka. Sve provereno i ispravno.
Nisam otvarao case ni tražio povrat novca. Bitno da mi je stiglo ono što sam i tražio.
Za prijatelja Kineza ako čita ovo, oprosti za onih par kvalifikacija :D
 
Koji je dobar site za pracenje posiljki koje su kupljene na ebay-u? Porucio sam neku futrolu iz Amerike i prodavac mi je dao tracking number, ali oneworldexpress ne vidi uopste posiljku kao i 17tracks. :trust:
 
@Pendula boy, obavesti ebay, pa im vrati novac sad ako je vec stidglo a uzeo si refund.
 
Poslao sam poruku prodavcu da paketa nema , trebalo da stigne između 21.10-12.11. i odmah je ponudio refund, kao verovatno se zagubilo negde, jel se to odmmah prihvata ili treba preko PP nešto?
Inače sam našučio 5-6 kom od istog prodavca u različito reme i ostali su stigli, sem još 1.
 
Verovatno ce ti stići i taj jedan. Osim ako se nisu zabrojali sa tvojih nekoliko paketa :)
Ako je ponudio refund, možeš da prihvatiš, pa plati čoveku ako ti stigne proizvod. Ili mu reci da ćeš sačekati proizvod još koji dan, pa ako ti ne stigne do isteka roka za eskalaciju slučaja, onda traži refund. Ja radim ovo drugo.
 
Znam da sam davno na paypalu podesio neke opcije za konverzaciju na osnovu saveta nekoga iz teme. (a da je najpovoljnije naravno)
Sada dok sam kupovao nesto sa ebay-a video sam link za "Conversion options" pre nego sto sam kliknuo pay, pa sam pogledao sta se tu nalazi.
Uslikao sam taj deo kako bih vas pitao koja opcija nam je povoljnija? (pretpostavka da uvek kupujemo nesto u dolarima i da su nam na internet kartici evri, mislim da je receno da nema potreba da imamo particiju za dolare)

ebay.PNG

CIsto da se podsetimo malo.
 
Nekada je bilo max 45 dana od placanja, sada je max 30 dana od poslednjeg navedenog roka za isporuku. Rokovi iz Kine su obicno 30-45 dana (usvojimo to kao tacno), sto po "novom" daje max 60-75 dana da dodje posiljka roba i smanji se broj refunda...
Isto tako , ako prodavac ne navede datum do kada treba stici isporuka, kupac moze otvoriti zalbeni postupak 7 ili 10 dana nakon placanja (zavisno da li je domaca isporuka ili medjunarodna) plus jos max 30 dana cekanja do otvaranja zalbe...
Ima i ovaj prelazni period koji istice cini mi se sa 09. decembrom...
Ovo sto sam citao je bilo sa ebay.com dakle americki ebay, moguce da ima razlike po ostalim drzavama gde je ebay aktivan, treba proveriti, mozda jos nisu stigli promeniti na sajtu, moze se i upitati da li pravila vaze za celi svet ili samo pojedinacni sajt, ako neko zna/sazna neka nam javi...
Kakva je trenutno situacija, ja sam nesto mislio da je mnogo duži rok za žalbu.
 
Verovatno ce ti stići i taj jedan. Osim ako se nisu zabrojali sa tvojih nekoliko paketa :)
Ako je ponudio refund, možeš da prihvatiš, pa plati čoveku ako ti stigne proizvod. Ili mu reci da ćeš sačekati proizvod još koji dan, pa ako ti ne stigne do isteka roka za eskalaciju slučaja, onda traži refund. Ja radim ovo drugo.
U stvari više od 1 nije stiglo, i sam sam se zabrojao, bidovo, pa prošlo. Elem, dobro da mi nije istekao protection, ako je 30 dana od roka za isporuku.
Prodavac je tražio da mu navedem koji predmeti nisu stigli, mislim da je bolje da za svaki pojedinacno otvorim dispute.
Zeznuto je sto ima vise istih, a ja nisam ocekivao ovakav razvoj, pa ne znam tacno koji je stigao, a koji nije, nisam sačuvao ambalažu.
 
Nazad
Vrh Dno