Šta je novo?

eBay, pitanja, diskusija, saveti i preporuke

1. Prodavac postavlja valutu koju hoće, ebay se ne meša, često imaš situaciju da imaš više oglasa sa istim proizvodom i cenama u različitim valutama
2. Paypal je jedino sredstvo plaćanja i tamo vršiš sva podešavanja, ebay nema veze ni sa tim
 
1. Nisam mislio na cene koje postavlja prodavac, nego one sto se vide prilikom pretrage, kako da kazem, preracunate u US dolare za poredjenje cena (Approximately US $1.37). E to da li moze da se prebaci u evrice?

2. Dakle, iako sam podesio da necu da mi PP radi konverziju valuta, on mi to po difoltu radi uz link da to promenim ako hocu prilikom placanja?
 
Da li ima neko iskustva sa prodajom preko ebay, konkretno vise me zanima deo kod nas, slanje birokratija itd ?
 
Interesuje me jedna stvar pa da sada ne bih pretraživao temu pretpostavljam da ćete mi pomoći bez problema. Drugar hoće da uzme bateriju za usisivač. Našao sam na ebay za nekih 38 evra da se uzme iz Kine. Piše da je free shiping i stiže za nekih mesec dana. Ono što mene interesuje da li je tih 38 evra sve što se plaća pošto je free shiping ili da očekujem da će se još nešto dodatno platiti kad stigne pošiljka na adresu ?
 
Interesuje me jedna stvar pa da sada ne bih pretraživao temu pretpostavljam da ćete mi pomoći bez problema. Drugar hoće da uzme bateriju za usisivač. Našao sam na ebay za nekih 38 evra da se uzme iz Kine. Piše da je free shiping i stiže za nekih mesec dana. Ono što mene interesuje da li je tih 38 evra sve što se plaća pošto je free shiping ili da očekujem da će se još nešto dodatno platiti kad stigne pošiljka na adresu ?

Nasa carina je nepredvidiva. Trebalo bi da plati samo PDV 20%, ali moze se vrlo lako desiti da paket prodje bez PDV. Uvek je bolje imati pare u rezervi, kako ne bi doslo do iznenadne situacije.
 
Interesuje me jedna stvar pa da sada ne bih pretraživao temu pretpostavljam da ćete mi pomoći bez problema. Drugar hoće da uzme bateriju za usisivač. Našao sam na ebay za nekih 38 evra da se uzme iz Kine. Piše da je free shiping i stiže za nekih mesec dana. Ono što mene interesuje da li je tih 38 evra sve što se plaća pošto je free shiping ili da očekujem da će se još nešto dodatno platiti kad stigne pošiljka na adresu ?

Obicno ako je manjih dimenzija i nema tracking broj prolazi bez carine/pdv/dodatnih troskova. Zavisi od velicine, ali kao sto kaze Sync najbolje je imati 1500-2000din u steku za svaki slucaj, ako mu vec treba baterija.
 
Naručio sam 23. decembra neki Android TV Box od prodavca iz Hong Konga (prvi put sa eBay-a i interneta uopšte, i to bez tracking broja), prodavac mi je rekao da je očekivani period za dostavu od 25. januara do 1. februra. Ja sam ga pre nedelju dana pitao da li zna gde je aparat i odgovorio mi je da je u Grčkoj. Ključna stvar je da li prodavac ima podatke o lokaciji proizvoda ako pošalje bez broja za praćenje?

Nakon toga mi je javio da je pošiljka na našoj carini i da plaća neke troškove.

Sledeća stvar, kada sam naručio feedback prodavca bio je 99.8%, a u poslednjih nedelju dana pao je na čak 88.2%.
 
Poslednja izmena:
Pokreni dispute i traži pare nazad pošto je rok istekao, ako ti ikada stigne, lako ćeš da mu platiš ponovo
 
Naručio sam 23. decembra neki Android TV Box od prodavca iz Hong Konga (prvi put sa eBay-a i interneta uopšte, i to bez tracking broja), prodavac mi je rekao da je očekivani period za dostavu od 25. januara do 1. februra. Ja sam ga pre nedelju dana pitao da li zna gde je aparat i odgovorio mi je da je u Grčkoj. Ključna stvar je da li prodavac ima podatke o lokaciji proizvoda ako pošalje bez broja za praćenje?

Nakon toga mi je javio da je pošiljka na našoj carini i da plaća neke troškove.

Sledeća stvar, kada sam naručio feedback prodavca bio je 99.8%, a u poslednjih nedelju dana pao je na čak 88.2%.

Ako je toliko pao feedback znaci da nije ni imao vise od 800-900 ocena, ili je nesto debeeeeeeeelo zas...
U svakom slucaju ako nema tracking broja (a dao bi ti da ga ima), izvlaci iz dupeta informacije o tome gde ti je posiljka, vole to da rade kao da izgleda da se angazuju oko tvog paketa, da telefoni non-stop zvone, zovu postu kojom su poslali da bas za tebe vide gde se tvoj android tv box nalazi, i sve naravno uvek u porukama sa "friend" te oslovljavaju, klasicna kineska igrarija.
Otvaraj case ako je proslo ocekivano vreme za dostavu (1. februar), cekaj 4 radna dana, escalatuj case, i dobijas refund garant.
 
Feedback tog prodavca je veći od 21000 (prodavac).

Nakon refunda, da li sam ja dužan da platim ako aparat stigne, jer planiram da kupim kod drugog prodavca?
 
Poslednja izmena:
Nisi duzan da platis ako nema tracking, mada verujem da ti ni nece stici posto je u zadnjih mesec dana dobio 600+ negativnih

ovo vazi za pilicare, ovi iz USA nekad posalju sa trackingom (skuplje posiljke) i ne daju ti ga jer nisu duzni, ako trazis refund onda prikazu tracking broj gde se vidi da si ga orimio i da lazes..., verjem da se ovako bore protiv muljatora od kupaca
 
Poslednja izmena:
Malopre sam prodao svoj prvi predmet na ebay-u. Sad sam malo zbunjen i ne znam sta dalje. Zanima me koji je najsigurniji nacin za slanje iz Srbije, kako kupac ne bi mogao da me prevari u smislu da nije primio paket i tako adlje? Da li moze kao pismo uz avinski prenos i da li uz to ide i tracking number? Bitno mi je da dobijem tracking number.

Drugo, koliko sam shvatio pare cu dobiti tek kada kupac dobije paket? Ako je tako, kako i ko to definise? Da li je potrebno neko vreme da prodje, ili da kupac potvrdi da je primio i sta ako ne potvrdi?

I trece, zanima me da li ja dobijam pare za predmet, plus koliko sam naveo za shipping?
 
Hvala. Zanima me jos koliki su moji ukupni troskovi kod prodaje? Paypal mi uzima 5% i koliko jos ebay? I da li mi lezu sve pare ili bez shipping-a?
 
Ako si naveo koliko je shipping, onda sve skupa legne, tj. legne onoliko koliko si naveo da je sve zajedno. A što se tiče koliko ti ko uzima, najbolje bi bilo da pročitaš na samom sajtu ebay-a.
 
Brzinsko pitanje, mozda je i bilo, ali rezultati ne pomazu, a da prckam po netu nemam vremena atm, a pitanje glasi: Da li je moguce pazariti preko amazona tj da li salju kod nas ili samo moze digital preko druge zemlje kao pre? hvala
 
Danas sam dobio refund za onaj Android TV box. Prodavac se nije javio i PayPal ekspresno presudio u moju korist.
 
Imam jos jedno pitanje. Danas sam poslao predmet koji sam prodao. Otisao sam na ebay da dodam tracking number, medjutim, pored njega, trazi mi i da upisem carrier, gde nudi vec predefinisane mreze. Naravno nas tu nema, ili nas bar nema pod nekim imenima pod kojima sam pokusao da nadjem nasu postu. Sad ne mogu da dodam broj za pracenje, a nije mi bas ni jasno sta ovo upozorenje tacno znaci. Pitanje je da li se i kako moze dodati broj za pracenje i da li je taj broj uopste validan u slucaju da imam neki problem sa kupcem, s'obzirom da ebay ne prepoznaje nasu postu kao jednu od ponudjenih posti?
 

Prilozi

  • Capture.PNG
    Capture.PNG
    9.4 KB · Pregleda: 93
Trebalo bi da stavis da je carrier Other i broj samo ovako stavis, ako dodje do case-a prihvatice ti nas tracking dok god je validan nakon sto izadje iz zemlje paket, tako da bez brige. Znaci ako tracking moze da se prati na bilo kom sajtu, bilo postinom, bilo USPS-ov ili gde vec saljes, ispravan je. Razmisljaj tipa kao one yanwen i ostale bedne poste koje samo prate u kini dok je paket, posle toga nista - to nista ne vredi, ali ako je u pitanju internacionalni broj sto ovaj nas najverovatnije jeste, ok si.
Ovo upozorenje koje ti iskace samo znaci da eBayov onaj sistem za automatsko pracenje i konfirmaciju kada nesto stigne nece moci da odradi posao pracenja za kupca, nego mora da ide na 3rd party sajt neki ili sajt poste pa da tu prati, ali ako bude otvorio case prihvatice ovaj tvoj broj kao dokaz da mu je poslato i dostavljeno.
 
Mozes ga putem privatne poruke obavestiti koji je TN, pa ga ujedno podseti da obelezi i da te oceni kad mu stigne.
 
Koliko vidim, ovde ne mogu da se vide ocene kupaca za odredjeni predmet kao na AE, ili gresim? Na AE kad nadjem neki predmet i spustim dole, odmah pisu ocene vezane za taj predmet, dok na ebay to nije slucaj.
 
Nazad
Vrh Dno