Šta je novo?

Hardver za kopanje (GPU,CPU itd.)

Ako ne znas gde je opcija onda ti kazem da je ukljucena :D
U biosu je opcija, potrazi pa iskljuci. Probaj bez nje.
 
zanima me dal šteti nesto hardveru da stoji u otvorenom rigu, ispod prozora, ako ne radi uopšte, ne rudari? Zbog hladnoće pitam, posto ne radi uopšte, a kad otvorim prozor ulazi hladan vazduh, a pre toga je toplo u sobi jer je grejem, radi stalno radijator. Dal moze hardveru smetati ta promena toplo-hladno, posto nije u radu?

Nije mi vise isplatljivo da rudarim, te verovatno prestajem bar neko vreme, a mrzi me da ga vracam u kućište.

Dakle da sumiram, dal je bezbedno držati ga tako isključenog u otvorenom rigu, ispod prozora pri tim uslovima ili da ga premeštam negde i pokrijem.
 
Poslednja izmena:
Nije dobro za komponente zbog prasine i hladnoce da se drzi pored prozora u slucaju da ne rade ako smrzne napolju moze da im skodi. Takodje je nezgodno ako vetar nanosi prasinu i kisu horizontalno stradace sve komponente zato ne treba direktno prozoru izlagati komponente. Po propisu najbolje je kad se izvede ventilator koji ce izbacivati vazduh koji graficke ugreju a u kucnoj varijanti otvoren prozor sluzi za ventilaciju. Treba meriti temperaturu u sobi pratiti spoljnu i naci neki balans. Naravno ako imate najnovije nvidie mozete da iskljucite grejanje i zatvorite prozor to ce biti sasvim dovoljno da rade na malom broju obrtaja ventovi i da se karte ne greju.
 
Ako HW sljaka onda nije frka ali ako je ugasen onda moze da nahvata vlagu i kondenz. U tom slucaju kada se hw upali moze svasta da bude. Dok radi hw je vruc i nece mu nista biti.
 
Prozor gleda na ogradjenu terasu, tako da nema sanse sa udje kisa. Otvorio sam ga malo, tako da ulazi svez i hladan vazduh posto je soba mala. Topao vazduh koje izbacuju graficka ostaje u sobi i drugacije ne bi mogao da napravim cirkulaciju vazduha. Pritom nisu nikakvi minusi i slicno posto spavam u toj sobi :)

Lakse mi je da pitam da li nesto ne valja nego kasnije da se hvatam za glavu. Msm licno nisam video nacin na koji hladan i svez vazduh steti kompjuteru, ali kad je vec neko pitao da i ja proverim :)
 
Pa nije ukljucena,koliko ja znam, mislim ne znam kako da je iskljucim, gde se to radi, u biosu, ili...nisam video nigde tu opciju?
Kontam da bi trebalo bios sam da prepozna, jer mu je podeseno da cita prvo PCI Express slot,e sad po kojoj logici on svaki put kad restartujem komp, ucita drugu grafiku, a ne tu sto je na PCI 16 slotu?? To jako iritira i bzv njakam plocu i napajanje, pa svaki put moram vise puta da restartujem, dok ne baci sliku na tu srednju, gde bi uvek trebalo.

U biosu imas podesavanja diskretnih i integrisane grafe. Ako radi integrusa onda mora u nju da se ubode da bi bacio sliku stim da tada ne moze da ocita temperaturu kartica tako da je ovo glupo uopste koristiti pogotovo za mining nema efekta od integruse. Obicno kad detektuje kartu u slotu sam prepoznaje diskretnu i gasi integrusu pogotovo ako je ukljucen dvi kabel u kartu. Ima tu nekih varijanti reset, hladni reset gde automatski u letu promeni bios i prebaci setovanje na ovu diskretnu i baci sliku preko nje. To je ploca pravljena za stresiranje i takve situacije tako da su i o tome mislili. Nista na njoj ne radi bez logike ova ploca uvek radi ovako sto se tice redosleda karti: 16x slot ako je popunjen uvek je primarni nema sanse da da na drugoj karti sliku, ako nije ide redom 1,3,4,5,6 slotovi tj. pci 1x slotovi, karta u slotu 1 uvek daje sliku, ako nema karte u slotu 1 i 2 karta 3 uvek daje sliku itd. nadam se da ti je jasno. Imam h81 varijantu sa radeonima 2x 5x i nvidiama tako da je maksimalno sludjen i opet se neda prevariti oko primarne karte. Jedino sto treba proveriti oba konektora na karti za dvi konkretno dace sliku samo na jednom od ta dva. Ako nece i dalje promeni mesta kartama i probaj update biosa ako i dalje nece reklamiraj plocu.
 
Ja otvorim prozor par puta na par minuta u toku dana, cisto da izluftiram sobu i da udje svež vazduh... Tokom dana komp radi, ali ne rudari, vec samo net, neki nezahtevni poslovi i po neka igra, a preko noći ga gasim. Nadam se da je u takvom scenariju ok ostaviti ga tako otvorenog u rigu, jer me mrzi da sve vracam u kućište, a ko zna, ako se popravi situacija, mozda cu ponovo rudariti...
 
U biosu imas podesavanja diskretnih i integrisane grafe. Ako radi integrusa onda mora u nju da se ubode da bi bacio sliku stim da tada ne moze da ocita temperaturu kartica tako da je ovo glupo uopste koristiti pogotovo za mining nema efekta od integruse. Obicno kad detektuje kartu u slotu sam prepoznaje diskretnu i gasi integrusu pogotovo ako je ukljucen dvi kabel u kartu. Ima tu nekih varijanti reset, hladni reset gde automatski u letu promeni bios i prebaci setovanje na ovu diskretnu i baci sliku preko nje. To je ploca pravljena za stresiranje i takve situacije tako da su i o tome mislili. Nista na njoj ne radi bez logike ova ploca uvek radi ovako sto se tice redosleda karti: 16x slot ako je popunjen uvek je primarni nema sanse da da na drugoj karti sliku, ako nije ide redom 1,3,4,5,6 slotovi tj. pci 1x slotovi, karta u slotu 1 uvek daje sliku, ako nema karte u slotu 1 i 2 karta 3 uvek daje sliku itd. nadam se da ti je jasno. Imam h81 varijantu sa radeonima 2x 5x i nvidiama tako da je maksimalno sludjen i opet se neda prevariti oko primarne karte. Jedino sto treba proveriti oba konektora na karti za dvi konkretno dace sliku samo na jednom od ta dva. Ako nece i dalje promeni mesta kartama i probaj update biosa ako i dalje nece reklamiraj plocu.

Aha kontam to sve, to me je od starta bunilo, jer mi je logicno da automatski gasi integrusu, kad je ubodena u PCI 16x externa grafika, ali iz nepoznatih razloga i u PIMP-u dok sam kopao i sad u winu, prilikom skoro svakog restarta, ili nestanka struje, baca sliku na razlicitim grafikama,a ponekad m ise desi da neda sliku ni na jednoj externoj, od ukupno tri, koliko ih imam, sto je vrlo cudno. Doduse do sada nisam proveravao oba konektora na karti, jer sam kontao da to nema veze. Sta to moze biti?? I meni je palo na pamet da mozda treba da flesujem bios maticne, ali mi rizicno malo, plasim se da je ne zeznem jos vise. Ovo mi je jako bitno, jer rig nije kod mene kuci, konektovan sam preko Team Viewera, pa svaki put kad secne struja, ili se resetuje, moram da idem tamo da ga resetujem po par puta, dok ne baci sliku na srednjoj, tj onoj glavnoj na PCI-16x. U BIOSU je po defaultu podeseno da prvo cita PCI, a ne integrisanu i opet ih ne cita uvek prve. Vrlo cudno i zanimljivo...
 
Poslednja izmena:
Recimo da imas jos jedan komp pored tog riga, na istoj mrezi.. samo omoguci na rigu remote desktop (ili neki drugi remote pristup) i gadjas tu masinu kroz mrezu.. pogotovu sto si masinu preveo na win ;)

U tom slucaju koga boli q na koju ce grafiku da baci sliku ;) tj ja sam ukapirao iz tvojih komentara da ti sistem uvek vidi sve 3 grafe, al pobrljavi oko primarne grafike ;)
 
Aha kontam to sve, to me je od starta bunilo, jer mi je logicno da automatski gasi integrusu, kad je ubodena u PCI 16x externa grafika, ali iz nepoznatih razloga i u PIMP-u dok sam kopao i sad u winu, prilikom skoro svakog restarta, ili nestanka struje, baca sliku na razlicitim grafikama,a ponekad m ise desi da neda sliku ni na jednoj externoj, od ukupno tri, koliko ih imam, sto je vrlo cudno. Doduse do sada nisam proveravao oba konektora na karti, jer sam kontao da to nema veze. Sta to moze biti?? I meni je palo na pamet da mozda treba da flesujem bios maticne, ali mi rizicno malo, plasim se da je ne zeznem jos vise. Ovo mi je jako bitno, jer rig nije kod mene kuci, konektovan sam preko Team Viewera, pa svaki put kad secne struja, ili se resetuje, moram da idem tamo da ga resetujem po par puta, dok ne baci sliku na srednjoj, tj onoj glavnoj na PCI-16x. U BIOSU je po defaultu podeseno da prvo cita PCI, a ne integrisanu i opet ih ne cita uvek prve. Vrlo cudno i zanimljivo...

Nije tu nesto u redu sigurno, ono sto mozes jeftino da uradis je da nabavis 16x-16x extender bez molexa za tu prvu kartu cisto da se tu ne sludjuje slucajno. Eventualno i reset biosa da probas pre svega.
 
Nije tu nesto u redu sigurno, ono sto mozes jeftino da uradis je da nabavis 16x-16x extender bez molexa za tu prvu kartu cisto da se tu ne sludjuje slucajno. Eventualno i reset biosa da probas pre svega.

Vrlo lako je moguce da bios ne prepoznaje externe grafike uvek, ili ih mesa iz nepoznatih razloga, daj Boze da je to,a bice da jeste, probacu pa javim.
Evo bas i pise na oficijalnom sajtu moje maticne, da novi bios, verzija 1.20 bi trebao to da resi:"Improve PCIE VGA card compatibility."

http://www.asrock.com/mb/Intel/H61 Pro BTC/?cat=Download&os=BIOS

A sto se tice extendera sva tri su bez molexa i vec imam taj za tu srednju PCI 16x-16x, sve se hardverski ispravno podeseno, to sto posto, jer da nijem ne bih mogao da kopam do sada.
Jedino sto je iritirajuce jako je to cimanje svaki put kad nestane struja, ili resetujem win, nema slike na srednjoj, nego ih mesa.
Umrezio sam rig naravno sa Team Viewer-om i imam pristup do sledeceg nestanka struje, onda opet cimanje...

Jos jedno pitanje, kad flesujem bios preko internet opcije direktno iz biosa (ima ta opcija, ne znam da li ste skontali vi koji imate asrockovu plocu), da li moram da istaknem sve osim integrisane grafike i tastature, ili to nije bitno, mogu da ostanu ustekani i hard i grafike?
Javim ako to resim. Hvala puno svima u svakom slucaju, hteo sam da cujes vase misljenje iskusnijih korisnika.
 
Poslednja izmena:
Ako ti se komp pali po dolasku struje i ako imas teamviewer instaliran, zasto ti je bitno koja baca sliku?
 
Ako ti se komp pali po dolasku struje i ako imas teamviewer instaliran, zasto ti je bitno koja baca sliku?

Zato druze sto ni tada, isto iz nepoznatih razloga, nece uvek da mi se uloguje automatski u Team Viewer, jer izgleda je u igri i integrisana grafika, ili ne znam zasto, ali jednostavno zadnji put kad je nestala struja, nije bilo slike nigde, pa sma morao opet da restartujem par puta, dok nije dosla na primarnu grafiku...
Nesto bios brljavi ocigledno, zato sma i ja zbunjen. Probacu da ga flesujem, tj updatujem ovih dana, pa javim.
 
Hm, probaj da instaliras LogMeIn, meni je on uvek radio, cak i kad TeamViewer nije hteo.
 
Evo ovako cini mi se da se on gubi sa slikom jer ne nalazi monitor pa mislim da mozes lako da resis sa nekom kantom od monitora da zakacis na tu primarnu grafu ili da uradis dummy plug na toj primarnoj grafi da li ces na njoj ili na kablu svejedno. Pre svega probaj da zakacis monitor da vidis da li se to za zabunom primarne grafe desava.
 
Evo ovako cini mi se da se on gubi sa slikom jer ne nalazi monitor pa mislim da mozes lako da resis sa nekom kantom od monitora da zakacis na tu primarnu grafu ili da uradis dummy plug na toj primarnoj grafi da li ces na njoj ili na kablu svejedno. Pre svega probaj da zakacis monitor da vidis da li se to za zabunom primarne grafe desava.

Probao sam to, nije do monitora. Svaki put kad se ne pojavi slika sa te primarne externe grafike na PCI-16 slotu, istekao sam i ustekao vga uticnicu u drugu kartu i tako redom dok ne nadjem gde je slika, ali jednostavno nekad nije nigde bacio sliku, a radi, cak ni na integrisanoj. Stvarno je mistika. Ne bih da experimentisem sa dummy-jem da nesto ne zeznem, logicno bi bilo da je do biosa, probacu njega da updatujem, ako to ne pomogne, videcu sta dalje...
 
Zato druze sto ni tada, isto iz nepoznatih razloga, nece uvek da mi se uloguje automatski u Team Viewer, jer izgleda je u igri i integrisana grafika, ili ne znam zasto, ali jednostavno zadnji put kad je nestala struja, nije bilo slike nigde, pa sma morao opet da restartujem par puta, dok nije dosla na primarnu grafiku...
Nesto bios brljavi ocigledno, zato sma i ja zbunjen. Probacu da ga flesujem, tj updatujem ovih dana, pa javim.

Da li ti ne baca sliku u windowsu ili u biosu? Ako se ne vidi bios probaj da uradis clear cmos, izvadi bateriju iskljuci napajanje i postavi jumper sacekaj minut pa ponovo podesi bios a ako je u windowsu onda probaj da reinstaliras drajvere.
 
Da li ti ne baca sliku u windowsu ili u biosu? Ako se ne vidi bios probaj da uradis clear cmos, izvadi bateriju iskljuci napajanje i postavi jumper sacekaj minut pa ponovo podesi bios a ako je u windowsu onda probaj da reinstaliras drajvere.

Ma nije do toga, ne vidi mi graficku uvek istu, u tome je problem, ne do drajvera, zato ne mogu da nadjem na kojoj od te tri grafike baca sliku, kontas?
Skoro svaki put kad restartujem komp, ili nestane struja, menja mi primarnu grafu, pa samim tim i ne baci uvek sliku, nego moram da istekam i trazim na kojoj je slika...
 
za mining takav peh je katastrofa kad saberes izgubljeno vreme na stelovanje...
 
Ja sam imao slican problem i nakon clear cmos sve radi ok.
 
Pa kako to radis, vadjenjem baterije biosa i ponovnim vracanjem, ili kako?
Ako je to u pitanju, odradio sam to i opet isto.

izvadis ...kratkospojis plus i minus na kontaktima gde baterija lezi sacekas par sekundi i vratis
 
izvadis ...kratkospojis plus i minus na kontaktima gde baterija lezi sacekas par sekundi i vratis

Hvala na savetima svima. Aj videcu kako ce se ponasati kad updatujem bios, sada necu da ga prekidam, dok kopa i radi kako treba.
Samo mi recite, ako neko zna, da li je potrebno istekati sve iz biosa, osim tastature i integrisane grafe naravno, kad se updatuje bios, ili je to nebitno?
Posto ova asrockova ima jako lak nacin za update biosa, advanced options i internet update...
 
Imam problem dodao sam u rig jos dve 270 i sada ima ukupno 6 karti windows 7. Prijavljuje jednu gresku na 750ti probao sam uninstall pa da vrati drajver ali isto. Jedina promena je sto sam ekstender sa molexom zamenio ekstenderom bez molexa posto je btc pro ploca ima dovoljno struje. Da li treba da se skidaju drajveri pa da se ciste registri reset pa onda instalacija ili da vracam stari ekstender ili je win 7 problem?
Pogledajte prilog 156069
 
tamo spominju radeone ali oni meni rade mislis da ovo moze da pomogne u vezi nvidie?
 
Poslednja izmena:
pa sve jedno, win se buni kad ima vishe od 4-5 grafika moracesh izmodovati neshto.
 
Nazad
Vrh Dno