Šta je novo?

The Evil Within [Bethesda]

Jako sam zadovoljan pozitivnim utiscima, jer mi je ovo jedan od najdrazih zanrova i cuvam je za sam kraj da je odigram, jer znam da ce mi se dopasti, a ocekivanja su velika :)

Kolko traje igra, jel duga kampanja?

Ja sam je gustirao, svaki dan po sat-dva. Igrica je u svakom slučaju prilično duga za današnje standarde.

Nema razloga da ti ne ispuni očekivanja ako voliš "starinski" survival horror, odavno nije bilo ovako dobre igrice iz tog žanra..
 
Pa ovo je neuporedivo ozbiljnija igra, a i igrači do sada znaju kakav kvalitet treba očekivati od Mikamija. Alien (po meni) ne zaslužuje ni to prodaje i ocene koje je dobio, igra je samo iskoristila popularan IP i danas najpopularnije trendove među horor igrama. Ruku na srce fino je uhvatila šmek prvog filma i to je jedini realan kvalitet koji poseduje.

Igra poseduje mnoge kvalitete a oni kojima se ne sviđa takav horror koncept ne treba ni da igraju igru umesto što je pljuju.
Igra je potpuno zaslužila visoke ocene. Jedina mana i neispunjeno obećanje igre je AI koji nije toliko loš
ali je više random nego adaptivan.

Evil Within mi je posle Aliena obična akciona igra. Dobra mi je igra ali posle stresnog i strašnog Aliena
ovo mi nije horror. Kome je Alien legao treba malo da iskulira pre nego što pređe na Evil within.
 
Ja sam je obrisao, iskreno nisam ljubitelj horora ali sam se nadao da ce igra da me iznenadi, ali nije. Obrisao nakon 2 sata.
Previse je meni ovo "Japansko" u negativnom smislu, inace ne volim ovakve igre tako da bilo sta da napisem shvatice se kao hejt.

Pored toga igra ima previse tehnickih ogranicenja i problema.
 
Poslednja izmena:
ec73a961e489639139aa14334167bf8e.jpg
 
Referenca na "A Serbian Film".:)
 
Odigrao sam nekih 2 sata, za sada su pozitivni utisci, igra lepo igleda, gameplay je isto ok.
 
Ja sam je obrisao, iskreno nisam ljubitelj horora ali sam se nadao da ce igra da me iznenadi, ali nije. Obrisao nakon 2 sata.
Previse je meni ovo "Japansko" u negativnom smislu, inace ne volim ovakve igre tako da bilo sta da napisem shvatice se kao hejt.

Pored toga igra ima previse tehnickih ogranicenja i problema.


Osim sto si izrantovao, nista pametno nisi napisao. Obrazlozi sta te je nateralo da je obrises, da obratimo paznju, vidimo, uporedimo...
 
Igra je odlicna, bas mi prija i to cak mnogo vise od Alien-a kojeg paralelno igram... Mislio sam da ce mi crne linije biti ogroman problem medjutim vrlo brzo se navikne :)
 
Igra je svakako dovoljno dobra da se zaborave tehnički problemi i uživa u igri.
 
Osim sto si izrantovao, nista pametno nisi napisao. Obrazlozi sta te je nateralo da je obrises, da obratimo paznju, vidimo, uporedimo...
Šta da obrazloži?
Lik je napisao da mu ne leže ovakve igre, ne da je sama igra loša. I kod mene je popila uninstall posle petog poglavlja, dao sam još šansu ali em mi nije toliko strašna posle odličnog Aliena a još je i port daleko iza Aliena sa tehničke strane, em mi uopšte ne leži ovaj cheesy japanski horor. Nije moj cup of tea.
 
Poslednja izmena:
Igra je odlicna, bas mi prija i to cak mnogo vise od Alien-a kojeg paralelno igram... Mislio sam da ce mi crne linije biti ogroman problem medjutim vrlo brzo se navikne :)
Da si čitao temu izbačeno je čak tri pacha koji rešavaju crne linije...imaš i moju uplodovanu verziju za one koje mrzi da prave bat ovde u temi par strana iza :wave:
Ja se neigram sa crnim linijama :) inače dobra igra ali nikako da nadjem vreme da je obrnem.
 
Poslednja izmena:
Ovo je jedna od boljih igara ove godine, negdje gore u samom vrhu, definitivno, mada mnogi to izgleda i ne vide tako. Meni je survival horror predstavljen kroz RE i SH, gdje je postojao balans izmedju jezivosti straha i akcije, gdje smo mi kao igraci mogli utjecati na igru razlicitim radnjama, to danas skoro da i nema u danasnjim "survival horror" igrama gdje je sve tako jeftino napravljeno od okoline do gameplay-a. Skriptovani jump scares iza svakog ugla i poneki qte tu i tamo u kombinaciji sa "starsnim" zvukom, tako jeftin i ocigledan gameplay, to je meni toliko primotivno toliko "out".
Smatram da je TEW postigao te aspekte koje su definicija SH igara, napokon nesto sto se odudara od tog nekog danasnjeg standarda ovog zanra, trebalo nam je ovo, itekako.
 
skoro da i nema u danasnjim "survival horror" igrama gdje je sve tako jeftino napravljeno od okoline do gameplay-a. Skriptovani jump scares iza svakog ugla i poneki qte tu i tamo u kombinaciji sa "starsnim" zvukom, tako jeftin i ocigledan gameplay, to je meni toliko primotivno toliko "out".
Zato i ne podnosim moderne horror igrice aka "prepadačine" tipa Alien Isolation ili Outlast - idu na najjeftiniji i najlakši pristup hororu. Gameplay se svodi na to da izbegavaš neko čudovište ili čudovišta koja su praktično nepobediva, i koja s vremena na vreme nasumično iskoče da isprepadaju uz jeftinu upotrebu zvuka i muzike u istu svrhu. Bukvalno najlakši način da se stvori horror igrica, zato ih danas i ima toliko dok je klasičan survival horror praktično zamro (RE je prešao u nekakve co op akcije, SH drastično opao na kvalitetu - valjda će ga Kojima vratiti na pravi put).

The Evil Within je u puno čemu prva prava survival horror igrica posle puno godina i uz to izuzetno kvalitetna.
 
Ne vidim ponetu poredjenja Aliena sa ovom igrom. Obe su dobre na svoj nacin i ne mora sve sto se etiketira kao "survival horor" da bude RE/SH kopija.
 
Naravno da ne mora ja samo kazem sta ja shvatam pod naslovm survival horror, i sam Mikami je iznjeo kako smatra da je ovaj zanr osao u ***** i kako mu je to bila najveca motivacija u izradi ovog naslova.
S druge strane naravno svako ima svoje preferencije.
Nego gleadao sam razne reviews po netu i ja ne znam sta je s ovim ljudim, to je bruka i sramota zive u nekoj iluziji i baziraju svoje ocjene na asimetrickim informacijama. Zato sam ja vec odavno odustao da te neke recenzije uzimam u obzir ozbiljno.
 
Dobro kaže Jovyland... Iako nisam igrao The Evil Within i Alien sam samo kratko probao, i ja mislim da se ovde radi o dve različite vrste horora. U Alienu je više stavljen naglasak na atmosferu, zlokobne nagoveštaje, klaustrofobiju i paranoju - sporiji i staromodniji pristup hororu; a ovde se ide na monstrume, kidanje, krv, prosuta creva i takve perverzije. Dva različita pristupa sa istim ciljem.

Meni su npr. SH i RE dve različite vrste horora iako je slično izvođenje.

Edit:
The Evil Within sam procenio po klipovima i trejlerima, tako da možda grešim.
 
Poslednja izmena:
Alien i Evil su totalno dve razlicite igre, jedino sto imaju zajednicko jeste horror atmosferu. Doduse meni je Alien napetiji posto si tamo mnogo ogoljeniji nego ovde i uopste nije bacen akcenat na borbu. Tamo je vise hide/seek fazon dok je u Evil-u klasican survival.
 
Zar nije Alien survival horor a Evil Within akcioni horor?
 
Zato i ne podnosim moderne horror igrice aka "prepadačine" tipa Alien Isolation ili Outlast - idu na najjeftiniji i najlakši pristup hororu.

Da najlakši pristup horroru je stvoriti odličnu atmosferu i odraditi vrhunski dizajn zvuka koji vode konstantnom strahu i tenziji. I onda za radnju igre odrediti svemirski brod naseljen ljudima koji se bore za opstanak i malfunctioning androidima koji mogu biti opasnost a i ne moraju. Pritom Alien uopšte ne ide na jump scare fazon, umerena je igra što se toga tiče i nije odrađeno jeftino.

I kakve veze imaju Alien i Outlast sem toga što je izvođenje u prvom licu?

Odrastao sam i ja na RE i SH serijalu pa nemam potrebu za elitizmom i izmišljanjem stvari kako bi se bez osnova pljuvala neka igra.
 
Zar nije Alien survival horor a Evil Within akcioni horor?
Survival horor je zanr kome je temelje postavio Alone in the dark (naravno ima tu jos nekih predpreteca, ali pravi pocetak je AITD), a sve ostalo napravio stari dobri Resedent Evil, sa nastavcima 1, 2, 3 i Code Veronica. Silent Hill je drugo cedo istog zanra i potpuno spada u isti. Igra tipa Amnezije, Outlasta, ovog Alien-a i novog Silent Hill(s)a su avanture iz prvog lica sa jakom horor podlogom, nesto sto meni iskreno ne prija, jer je previse intenzivno za moj neki ukus, ali za ljubitelje sto strasnijeg horora - pravi zanr, koji ubada u centar time sto ne mozes da savladas karakondzule, vec treba da ih izbegavas, nadmudrujes i slicno. Sa odlicnom muzickom podlogom i svetlosnim efektima sve je to dosta jezivo.

E sad, survival horor recept - u horor atmosferi daj oruzja protagonisti (kojim se najcesce upravlja iz treceg lica, ali recimo sjajni Condemned je primer kako zanr dobro moze da funkcionise i u prvom licu), ali nemoj ga previse naoruzavati i postavi zagonetke (na tome nije naglasak danas, ranije je bilo mnogo vise). Takodje su price po pravilu razradjenije i dublje, sa kvalitetnim cutscenama, sto avanturisticki horori iz prvog lica retko imaju. To sto si naoruzan automatski te donekle opusti i drugacije organizuje igru od ovih "razorucavajucih" horora iz prvog lica. Ali, za survival horor potreban je balans recimo 30:70 ili mozda 40:60, gde su visi procenti cisti horor aspekti (horor atmosfera sa svim vizuelnim, zvucnim efektima i pricom), a nizi akcioni. Igra koja najbolja predstavlja zanr, i to potpisujem vec 15 godina, je prvi Silent Hill. Mnogo jezivo, bizarno, odvratne kreature, prica koja je do kraja nejasna i zbunjujuca ali te tera da saznas, po mogucstvu sto vise i sto pre i AMBIJENTALNA muzika. Da, to je isto jako vazno - sa muzickim temama dobijes neki dodatni RELAX momenat, koji nije bas dobar (to recimo imaju sve Resident Evil igre), Silent Hill 1 ugavlnom ne, a i kad ima to je nesto jezivo, a upakovano sa ambijentalnim zezalicama, ono pravi majndfak :) Primer ovoga je https://www.youtube.com/watch?v=__93D_cJTlY ili https://www.youtube.com/watch?v=tY92NAdGaR4 . Uporedi sad to sa na primer https://www.youtube.com/watch?v=rh8c-QyXgVw i mislim da je sve jasno. Naravno, stari RE-ovi su kultne igre, potpuno bez obzira na ovu moju pricu oko zvucne podloge. Mislim da se bolji efekat dobija na "ambijentalni" nacin, ali to je sad stvar ukusa. Sto se tice Rezija - fransizu je zanrovski poceo da rusi RE 4. Paradoksalno, igra je presjajna, ali je trebala da nosi drugo ime, druge protagoniste i sve... drugo, novo prosto, a ne da redefinise zanr na jedan jako los nacin (izuzetak je upravljanje likom i nisan koji je slobodan, a ne automatski fiksiran na neprijatelje). Shinji Mikami je to shvatio i eto Evil Within bisera koji podseca na sve ono sto je nekad bilo i, nadam se, ponovo udara nove-stare temelje zanru.
 
Poslednja izmena:
Ja ću to ukratko.

Bravo Šindži, sindjeliću stevo ! Igra na tvom nivou. Živeo japan. Živeo akihito ! Punk's not dead. Blistavi brilijant !

Flawless widescreen fix je odradio posao i izbio sve kontraargumente ljudima kojima se igra ne svidja zbog tehničkog dela.

Ako neko ne voli ovaj tip igara, široko mu polje, neko jede pihtije i zaliva prepečenicom, neko pije mleko.

Od mene, najviša ocena.
 
Kakva igra! :D

Konacno nesto sto lici na stare igre poput RE-a ili SH-a. Smorio sam se kad sam je presao ali svejedno je jaaako dobra igra, preporuka!
 
Ovo je jedna od boljih igara ove godine, negdje gore u samom vrhu, definitivno, mada mnogi to izgleda i ne vide tako. Meni je survival horror predstavljen kroz RE i SH, gdje je postojao balans izmedju jezivosti straha i akcije, gdje smo mi kao igraci mogli utjecati na igru razlicitim radnjama, to danas skoro da i nema u danasnjim "survival horror" igrama gdje je sve tako jeftino napravljeno od okoline do gameplay-a. Skriptovani jump scares iza svakog ugla i poneki qte tu i tamo u kombinaciji sa "starsnim" zvukom, tako jeftin i ocigledan gameplay, to je meni toliko primotivno toliko "out".
Smatram da je TEW postigao te aspekte koje su definicija SH igara, napokon nesto sto se odudara od tog nekog danasnjeg standarda ovog zanra, trebalo nam je ovo, itekako.

Znao sam od prvog trejlera da ce biti tako. Jedva cekam da je probam... Njam! :D

Alien i Evil su totalno dve razlicite igre, jedino sto imaju zajednicko jeste horror atmosferu. Doduse meni je Alien napetiji posto si tamo mnogo ogoljeniji nego ovde i uopste nije bacen akcenat na borbu. Tamo je vise hide/seek fazon dok je u Evil-u klasican survival.

Tako je djolenzi.
 
Pa šta čekaš? Za sada najbolja igra koju sam odigrao ove godine, pravo osveženje.
 
Cekam da mi uvedu internet normalan vise, trenutno se patim sa nekim mobilnim ******m ciji protok potrosim za 2-3 nedelje. Ostalo mi je jos 3Gb do kraja oktobra. :S:
 
i,jel' iko sa amd-om,ili nedajboze CFX-om naleteo na fiks?
 
Here is my 2 cents, premda napominjem da nit sam igrao Evil Within niti Alien Isolation, misljenja o tim igrama sam stekao jer sam gledao gameplay na YT.
Poenta igre je da bude izazovna, sto znaci da mora da ima izvestan nivo vestine/skill-a da bi je igrac presao, takve igre pruzaju najbolji osecaj kada se zavrse.
Naravno tu je uvek problem balansiranja tezine, kakva je prica ali o tome ovde nije rec.
Poenta survival horrora, bar kako je ja shvatam, jesta da unese dodatnu tenziju, da igrac stalno bude po stresom ne bi li to uticalo na njegov ucinak sto celu igru dize na mnogo visi nivo u poredjenju sa drugim naslovima.
Da bi survival horror igra bila dobra, ona mora biti u prvom licu jer kad se igra iz treceg, to vise nije to, igrac ima siri pregled okoline i mnogo ga je teze uplasiti.
Alan Wake, Dead Space, Evil within i slicne igre po meni padaju na ovom vec prvom koraku jer immersion je gotovo nikakakva.
Izuzetak su mozda raniji Resident Evil naslovi gde si mogao da vidis sta se desava samo u jednoj sceni, i to je uglavnom bilo zbog ogranicenosti tadasnjih konzola ali ajde da kazem da taj recept radi.
Sa druge strane poput Amensia, Alien Isolation i sl, padaju jer su vise interaktivni filmovi, walking simulatori gde je igrac manje-vise nemi posmatrac koji ide od tacke A do tacke B, i tu ga nesto na sta ne moze ili jedva da moze, s vremena na vreme uplasi ili ubije.
Skill kao glavni razlog zbog cega se igra igra i isolation skoro da ne postoji.
Hocu da kazem da nijedna ne predstavlja pravi survival horror vec su to sve neki pokusaji, uglavnom polu-ostvarernja bilo da developeri podilaze publici da im sve to ne bi bilo overwhelming ili su jednostavno bezidejni.
Ponovicu po ko zna koji put, Clive barkers Undying je jedina igra koje je vesto uplela skill, gameplay, atmosferu i pricu u jedno i od tad, do dana danasnjeg nijedna joj nije ni prisla po kvalitetu i kompleksnosti.
Da se razumemo ne kazem da je Undying suvo savrsenstvo bez mana ali je jedina koja je pogodial u centar iz gore navedenih razloga.
Odigrajte Isolation pa odigrajte Undying pa mi kazite gde ste vise napunili gace. ;)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno