Šta je novo?

Koji sajt je najbolji za freelancer-e i ako neko ima iskustava nek napiše nešto?

infomen

Cenjen
Učlanjen(a)
06.09.2012
Poruke
78
Poena
159
Koji sajt je najbolji za freelancer-e i ako neko ima iskustav nek napše nešto? Tipa kako ide registracija na takavim sajtovima, koje se usluge traže, kako se naplaćuje tj. funkcionisanje.
Šta misliš o http://www.greendesign.rs.
 
Greendesign i slični domaći sajtovi su smešni. TU sam ja pokušavao nešto sa drugarom, ali slaba vajda.

Najprofesionalniji je Elance, a posle njega oDesk. Tek na trećem mestu po meni je freelancer.com (čuo sam u zadnje vreme dosta loših priča o njima, od toga da ti prvo naplate proviziju sa kartice iako si tek dobio projekat da radiš, preko raznih loših iskustava sa podrškom iz Indije koja nema dve blage).

Prednosti Elance-a: profesionalna podrška (iskusio u više navrata), malo ozbiljniji poslići su postavljeni jer postoji limit od min. $20 za fiksni posao i $3/h za satnicu; nakon završenog posla, isplata je u roku od otprilike 3 dana.
Mana Elance-a: limit od 40 mesečnih bidova na besplatnom tipu članarine.

Prednosti oDesk-a: velika ponuda poslova, veliki broj max nedeljnih bidova (25 max ako se lepo popuni lični profil)
Mane oDesk-a: nema donjeg limita, tako da ima brdo poslova od $5, $10 (fiksni posao), ili od $1/h - $2/h (satnica), gde poslodavci očekuju od tebe da znaš sve i svašta a ako je moguće da te plate dolar po satu (ovo se dešava iz razloga jer Indijci maksimalno spuštaju cenu - viđao sam čak da rade masovno i za pola dolara po satu)

Mana Freelancer.com: mali broj max bidova u besplatnom tipu članarine (max 10 u nedelju dana)
 
Elance, bio sam tamo godinama, pre mnogo godina. Tada jos nisu bili uveli satnicu, vec se dogovaralo za ceo posao, pa su i tipovi clanarina bili drugacije koncipirani.
Svakako bih preporucio da se stisnes i platis vecu clanarinu ili kako to sada vec ide posto tamo stvarno ima ozbiljnih poslova, cak i za Fortune500 kompanije - samo jedan takav mesecno ti moze obezbediti 3 meseca finog zivota. Secam se da je tromesecna najjaca clanarina (Select) bila dovoljna za 3-mesecni ok zivot 3-clane porodice u BG, pa je bila prilicna frka stisnuti se i zagristi. Ali, vec prvi posao je bio takav da obezbedi 5-mesecni ok zivot istoj onoj porodici.
 
Jel moze sa Elance.com da se prima novac preko Moneybookersa?
 
Kolega mi radi preko oDesk-a, znam da je u pocetku muku mucio da se izbori sa najezdom Indijaca, ali sa svakim poslom koji je odradio islo je sve lakse i lakse, samo u pocetku moras malo da se stisnes u smislu da radis za nesto nizu cenu. Posle se polako gradi profil i otvaraju bolje prilike. Sada radi za 15$ na sat sto nije previse ali nije ni malo sa godinu dana iskustva.
Inace i on je zadovoljan podrskom oDesk-a, znam da je u pocetku nesto sitno platio za izradu kartice ili tako nesto ali je sve glatko proslo.
 
Oni su jako zaguljeni, kao je besplatna članarina, ali ti opet i tu traže kreditnu kartu da bi ti bio 100% popunjen profil (i nešto sitno ti skinu sa kartice).

Ja ti ne preporučujem da guraš sa freelancera, guraj na ova druga dva, a ovde ako uspeš - uspeš.
 
Koji sajt je najbolji za freelancer-e i ako neko ima iskustav nek napše nešto? Tipa kako ide registracija na takavim sajtovima, koje se usluge traže, kako se naplaćuje tj. funkcionisanje.
Šta misliš o http://www.greendesign.rs.

Ja mislim da treba da probas jer je to danas vrlo cool. I moze da se zaradi brdo kinte za kratko vreme. Nema veze ako nista ne znas, uvek mozes da preprodas tudju temu. Sudeci po tvojim dosadasnjim postovima, rekao bih da si apsolutno spreman da postanes freelancer. Voleo bih kada bih i ja imao toliko znanja za to :(
 
Za freelance programere iskljucivo Toptal. Radi se na provjerenim projektima (nemoze svaki klijent da se prijavi, postoji selekcija) te traze europske i americke developere senior razine. Znaci nema jeftinih "programera" iz azije koji ruse satnicu.
 
Za freelance programere iskljucivo Toptal. Radi se na provjerenim projektima (nemoze svaki klijent da se prijavi, postoji selekcija) te traze europske i americke developere senior razine. Znaci nema jeftinih "programera" iz azije koji ruse satnicu.

Toptal je vise za long-term poslove, ne? Bar sam ja tako primetio na njihovom sajtu...
 
Pozdrav,ako radis na Elancu moze pomoc da mi das neki feedback,bidujem ne znam koliko vec mesec ,mozda dva i nista imam portfolio ,pricu isto malo slozim kako su mi prvi poslovi kako cu da uradim za manje novca itd, i nista,jedino nisam poslao licnu kartu i nisam razgovarao sa ovim na elancu to je ipak malo zaguljeno nekom da ostavis svoje licne podatke,ako mozes neki feedback da mi das i ja tebi takodje ,ako mozes ako ne nista,hvala
 
Nazad
Vrh Dno