Šta je novo?

Sony Xperia SP

Vala ja sam kaparisao ovaj tel. Morao sam da prodam N4 i trazio nesto jeftinije i dosao do ovoga. Odusevio me je na oko, tj kvalitet izrade. Mrzim samo Sony interfejs, ali ce Nova i to da resi.
Ne znam cemu pljuvanje ekrana, meni je skroz OK.
 
Obrati paznju na touch na tom telefonu, nece da kapira bas najbolje kad je u vodoravnom polozaju telefon. Sve ostalo 10 za taj fon :)
 
Za ovih 6,7 godina nisam koristio touch vodoravno, pa nece biti problem i ako zeza :)
 
SP je 20k u Telenoru uz PIS1000. Ne znam, meni se ovo sviđa... Još ako legne neki novogodišnji popust na ovu cenu, biće to fina kupovina.
 
Na 50%+ osvetljenju ne postoji displej koji ima ''duboku crnu'' :) Uzmi IP4/s i stavi 100% osvetljenje i dobices krs crnu u odnosu na super amoled, ili 99% drugih telefona, cak i ips displeji tu nisu sjajni ii promenom ugla gledanja prikaz crne ''menja boje'' (''krvari'', vuce u zuckasto, sivo, plavicasto itd), to je jednostavo tako i amoled je u velikoj prednosti. E sad, ta crna je skroz sivkasta u pravom smislu te reci (100% osvetljenje) na najjeftinijim telefonima svih proizvodjaca, znaci oni modeli od 2,8-3,3'', sve ovo pisem jer sam probao na krs telefona (jedina stvar koja mi ''nedostaje sa samoleda je prikaz crne pa sam poredio).

Zato lepo odes do poslovnice nekog operatera i probas :) Prvo sa 50 a onda i sa 100% osv. upalis neku aplikaciju sa crnim UI i tu ce ti sve delovati dobro ali je najlosija situacija kada postavis skroz crnu pozadinu, osvetljenje na max i menjas uglove gledanja. Isto to kada bi uradio i sa najboljim IPS monitorom doslo bi neke degradacija prikaza tako da je to jednostavno limit nesamoled tehnologija..
 
Poslednja izmena:
Sad tek vidim da uopste ne treba uvazavati komentare sa sajtova i foruma, jer izgleda da o uredjaju pisu ljudi koji ili nisu imali dodaira ili su iz nekog razloga ostrasceni.
Koristio sam brdo telefona (oko 20 za ove 2 godine npr) i mislim da sam kompetentan da kazem da ovaj ekran uopste nije los.
Meni je skroz uporediv sa onime iz N4 (posle kalibracije naravno) ili 4X.
Crna nije crna kao na Amoledu, ali su sve druge boje prirodnije i prijatnije.
A famu oko uglova ne bih komentarisao, jer nikada nisam gledao telefon pod uglom od skoro 90 stepeni pa da mi smeta ako gubi kontrast. Budalastine
 
Mnogi i dalje misle da su boje na Sony ekranima isprane i pri normalnim uglovima gledanja a realnost je da su uz braviu mnogo zasicenije i zivlje a bez bravie iste kao kod vecine drugih displeja te generacije (znaci da se ne racuna najnoviji super lcd3). Ja potpisujem da su boje sa braviom atraktivnije i zivlje od LG 4X/IP 4/s ekrana. Ali su u isto vremena uglovi gledanja na XT, SP, XS, XZ.. losiji (ja tih problema na xp nemam :smoke:)
 
Tako je, a mislio sam da sam lud sto mi moja xperia ima bolji ekran od telefona mojih prijatelja (Samsung, Lg, HTC)....
 
imao sam prilike da se igram sa ovim telefon, bliska osoba ga poseduje. ekran ne da mi je ispran, nego mi je bas los. Uporedjujuci sa nexus 7 2012, mnogo to zivlje izgleda na nexusu, sa s2 nije ni vredno vrsiti poredjenja. Steta, mob ima perfektan hardware, ali samo 8gb i ispran ekran su dilbrejkeri veliki.
 
Dobio sam update na 12.0.A.2.245. Ono što sam primjetio su nove prečice u "Notification bar-u"; ostalo ne znam jer sam tek kupio telefon.

2aeutd2.png
 
@nemanjabgd84 sto si se tako brzo oprostio od ovog telefona?
 
Sta znam, posle pocetnog odusevljenja dizajnom je pocelo da me nervira sto ume da stuca iako ima mocan hardware, sto je na 4.1.2, nema custom romova...Lumia koju sada imam radi mnogo bolje iako nije nista jaca...
 
steta,bas sam se nesto namerio na ovaj fon,i ti si bio jedan od retkih koji ga je hvalio,pogotovo ekran,a sad spominjes da stuca,uf,vise ne znam sta da kupim. custom romovi mi ne trebaju ,dobice 4.3,kad-tad, al ovo stucanje u radu me sad odvraca od kupovine.
 
Ok ovako, moram da se ukljucim ovde posto stvarno gomilu irelavantnih i subjektivnih komentara ima, pa se nadam da cu nekome stvarno pomoci mojim komentarom. Uzeo sam devoci ovaj telefon u telenoru. Ja imam lg l9, i ovako stvari stoje: display ovog telefona je samo na papriru dobar. Boje su u odnosu na moj lg (necu da navodim ostale uredjaje sa kojima imam kontakt u poslu, u laboratoriji ili sa prijateljima) smesne totalno i apsolutno. Bravia 2 slike pravi vestackim i to je devojka odmah iskljucila jer ih stvarno cini cudnim, ne odgovara ni meni iskreno. Dobra strana displeja je sto moze da se podesava balans belog, tj rendering boja ekrana i to vazi u svim rezimima, a ne kao bravia samo za slike ili video (nisam siguran da bravia utice na video, znam da na youtube ne utice). Dalje, graficka mu je mnogo jaca nego na htc one x i na bemchmarku je ukupan score ovog telefona isti kao htc one x score. Igre su odlicne, grafika je izuzetna i videcete mnogo vise nego na nekim slabijim modelima. Ne zaglupljuje se, vrlo brzo radi, brzo instalira aplikacije itd itd. Kamera u sobi je ocajno losa, nadam se apdejtu, po danu je i vise nego zadovoljavajuca. Baterija je stvarno jako dobra, drzi i vise od 24h iako je gprs i wifi nonstop on. E sad, posle tacno 10 dana pokvario mu se touchscreen, preciznije digitajzer. Flesira kad se telefon ostavi malo duze i ne dira. Poslali smo ga na servis :/
 
E ovako. Ne znam sta si koristio od telefona, ali ovaj tel nije ni priblizno brz kao sto treba da bude. Display je krajnje pristojan, a na benchmarcima je mnogo brzi od One X i na antutu i na quadrantu. Toliko
 
Display je ocajan. Htc cha cha ima prijatnije boje od ovog telefona. Koristio sve sto mozes da navedes sem nexus4 i note2. Gde je tacno to ovaj telefon spor? Na sta da obratim paznju ako nam ga vrate ispravnog? xD elem, za one x izasao novi update i 1500poena za koliko je kaskao za xperiom sp na antutu je sad prestigao. Info iz peve ruke, licno sam radio test
 
Poslednja izmena:
Boje na SP su kao na Nexusu. Imao oba. Spor je u skrolovanju menijima, tj tranzicija ne ide glatko. Na oba testa mi je prikazivao oko 2000 i vise (antutu) od HOX. Takodje inf iz prve ruke. Uporedo je brzi i od S3, ali je to sve sintetika. U realnom radu je Nexus drasticno fluidniji, cak i kada se stavi Nova na SP
 
Poslednja izmena:
To sto je sporiji mozda u tim tranzicijama to je vec filozofija onoga sto je pravio interfejs a evo i zasto. Verovatno znas sta je project butter, to cini nexus fluidnijim. Ovde je verovatno ogranicen br frejmova u tranzicijama zbog ustede energije. Ja to mozda nisam primetio jer meni tranzicije na l9 posle poslednjeg update-a rade verujem na 20 frejmova :( ali su uspeli da na taj nacin odrze clock procesora i pri tranzicijama na 300mhz sto produzava vek trajanja baterije verovali ili ne za cak 25%. Kad je sama procesorska moc ovog telefona u pitanju, moram da kazem da radi jako jako brzo. A ekran....mnogo sam vise ocekivao. A jos ovaj problem sa digitajzerom.... :((((( potpuno razocarenje. Od 4 ugovora koliko smo za 2 godine devojka i ja potpisali sa telenorom, reklamirali smo 3 telefona.
 
Poslednja izmena:
Project butter je implementiran na JB (4.1.2 tu upada), tako da nisam siguran da je to. Mislim da je Sony nesto zeznuo
 
Izasao je 12.0.A.2.250 koji resava dosta problema, spor meni, kamera hvata vise svetla, baterija jos bolja i jos neke stvari kojih se ne secam, na gsmareni sam citao...
 
Poslije par dana korištenja mogu reći da je telefon sasvim dovoljno brz, brzo se kreće kroz meni, brzo instalira i otvara aplikacije. Ne vjerujem da bi bio brži u realnom radu i da ima 4 jezgra.
Baterija mi traje od ujutru do kasno uveče (tj. oko ponoći bude još 10-15%) a telefoniram oko 1h, vrlo malo slušam muziku i ostatak čitam vijesti (ukupno ekran bude uključen preko 3h). To je veliki napredak u onosu na prošli telefon tj. Xperia P koja mi je jedva izdržavao od ujutru do 4-5h poslijepodne. Ne koristim Stamina mod.

Dimenzija ekrana je 4,6" ali mnogo otpada na tastere za kretanje kroz meni koji se samo sakrivaju kod pregledavanja fotografija i video snimaka. U suštini ekran je više kao 4,3".
Rezolucija je sasvim zadovoljavajuća i ne vide se pikseli.

Telefon je lijep i čvrsto napravljen, lijepo leži u ruci i ne kliza kao Xperia P.

Mana se odnosi na ekran koji ima loše uglove gledanja. Pogotovu se vidi razlika kada se pored njega stavi Galaxy. Čak su ekran i boje bolje bile na Xperiji P. Sve izgleda nekako blijedo i neubjedljivo. Mislim, ko nije vidio kako izgleda nešto bolje biće zadovoljan.

Sve u svemu ja sam zadovoljan.
 
Evo i ja da se priključim vlasnicima Xperie SP. Prešao sam sa lg 2x,koji sam koristio dve pune godine.
Malo sam spustio cenovne mogućnosti za fon, jednostavno ne treba mi najjači i najbolji telefon trenutno, nego neka srednja klasa. Platio sam ga 230€, nov sa telenora sa dve godine garancije, u izboru su još bili alcatel idol x ( 240-250€) i nexus 4 (260€), ili neki kinez sa mediatekom 6589T,ali mi se ne čeka isporuka iz kine,i nemam garanciju. Kompromisi su napravljeni i moj izbor je pao na xperiu SP. Svaki ima svojih prednosti i mana i mnogi bi rekli da sam pogrešio,ali izbor je napravljen ali sam za sada zadovoljan.
Da krenem od ekrana. Raznih komentara ima pa je prvo što sam tražio od prodavca je bilo da upali fon da vidim da li da se odmah okrenem i odem ili da završimo transakciju. Ekran jeste bledji, i ima lošije uglove gledanja, ali nije katastrofa kakvih komentara ima. Pregled slika,videa,surf na ovom ekranu je ipak prijatno iskustvo i ko to koristi na fonu biće zadovoljan. Rezolucija je odlična, sve je citko i pregledno. Ja sam prešao sa IPS ekrana i na fonu i na tabletu i brzo sam se navikao na TFT. Prsti lepi klize po gorila glasu i izuzetno je precizan na dodir.Zaključak-ekran može da prodje dalje.
Izgled telefona i korišćeni materijali su čista desetka,jako lepo izgleda uživo,staklo napred,okolo metal,nazad solidna plastika, sve pohvale za Sony.
Baterija-za sada se dobro drži,u narednim danima detaljnije analiza.
Kamera- zadovoljavajuća.
Prijem signala- na sugavom mts-u sam, isti mi je kvalitet kao i na prethodnom fonu, 2g je dobar,3g šeta.
Wi-fi- super.
Led notifikacija- izuzetno koristan i zanimljiv dodatak.
Za procesor i grafiku znate,za sad nemam primedbi,neku bolju igricu nisam još probao.
iGO još nisam probao, trebalo bi da radi savršeno. Može neki link za ovu rezoluciju,ako neko ima.
Najavljen je 4.3 za decembar ,4.4 za iduću godinu,i ste strane sve pohvale za Sony,azurni su.
Ono što bih menjao na ovom fonu je malo bolji ekran i malo više ram memorije,za sad radi super,ali ne znam kako će se ponašati na kit-katu.
Zaključak- za neke normalne novce jako kvalitetan fon. Ja zadovoljan.
 
Ja sam prešao sa IPS ekrana i na fonu i na tabletu i brzo sam se navikao na TFT

Svaki ekran je tft (cak i super amoled) a razlika je u panelu i jos nekim stvarima, ako te zanima guglaj, ima dosta toga o podeli i tehnologijama. Mada je i mene to ranije bunilo, sto cak i poznate test ekipe ne znaju osnovne stvari vezane za tehnologije displeja.. Imao si IPS na LG 2X a Sony je na SP ugradio izgleda neki jeftiniji TN panel na SP pa je zato prikaz bledji cak i od ostalih njihovih TN ekrana.. je6iga, ako ti ne smeta u toliko bolje :)
 
Nazad
Vrh Dno