Šta je novo?

SONY: PlayStation 4

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
SPU-ovi od CELL-a su zakomplikovali zivote developerima neopevano, i to je primarni razlog zasto je emulator tesko moguc na PS4 hardveru. X360 nije koristio SPU-ove, vec je samo imao standardni PowerPC core dizajn.

To su dve potpuno razlicite arhitekture i to je najveci problem.......

Nego, moram da kazem da RB4 izuva, narocito sa solo deonicama....... :guitar:
 
Eno na Digital Foundry imate i o Xbox BC-u i Fallout 3-ci. Nije samo emulacija X360 konzole u pitanju, morali su menjati dosta stvari. Ali to je idealan primer takve igre jer radi gotovo savršeno.
 
Pa naravno da nije prava emulacija, to samo "upuceni" mogu da misle :) Kod konzola je tesko emulirati i dve generacije ranije a ne proslu, naravno da radi kako treba, jer to je poenta, ali nemaju svi iste standarde :)
 
SPU-ovi od CELL-a su zakomplikovali zivote developerima neopevano, i to je primarni razlog zasto je emulator tesko moguc na PS4 hardveru. X360 nije koristio SPU-ove, vec je samo imao standardni PowerPC core dizajn.

PS3 ima isto PowerPC dizajn klasicnih procesorskih jezgara (PPU), ali SPU prave problem kao sto ti kazes. Tesko ih je emulirati. Dok X360 ima nesto sto lici na GPU kao ove nove konzole. Zbog toga su se multiplatforme vukle, posto veliki broj programera nije umeo da iskoristi potencijal SPU pa je na kraju X360 bio snaznija platforma za multiplatform razvoj u ranoj fazi. Kasnije se to promenilo donekle.
 
Poslednja izmena:
Sad bez zezancije, da li je neko probao PS Now a da ima US nalog? Probao bi neke igre ali necu da bacam pare bezveze...
 
Ja sam iz Srbije isprobao PSNow kojem su serveri u UK. Radilo je veoma smooth sto se user experience-a tice, [kupovina, management igara, kvalitet slike [tesko se moze primetiti da je stream u pitanju :D] i sl], ali posto su serveri tako daleko, lag je bio primetan [dosta manje u 60fps igrama]. Ars Technica rece da je 9mbit potrebno da imas za perfect image quality [tu se ne racuna lag, to moze da varira zbog udaljenosti/internet infrastrukture oko igraca], sve preko 9mbit nije bitno.

Mislim da i UK i US trenutno nude 7-day free trial, pa isprobaj preko toga.
 
I to sto kazes, ali mislim da necu ni proci onaj test. Probacu pa javim.
Inace brzina mi je 30/2
 
PS Now je iznenadjujuce zrela tehnologija. Svi koji su ocekivali artefakte prilikom strimovanja bice odusevljeni. Ako i postoji neka kompresija ona je skoro neprimetna.

Lag sigurno postoji, samo je pitanje da li smeta prilikom igranja. U Killzone-u mi je smetao, ali mislim da je to zbog intertnih kontrola koje laguju i offline. Ratchet je vec bio dosta bolji.

Za maksimalno godinu dve, predvidjam ds ce Now imati veliku biblioteku i toliko dobar odziv da niko vise nece razmisljati o klasicnoj emulaciji. Last gen kompatibilnost jeste adut MS-a, ali Sony ovde ima atraktivnije, future proof resenje. Voleo bih da ga ukljuce u Plus pretplatu.
 
Pa nece biti potrebna emulacija u buducnosti, PS5 kapiram da nece imati hardver, sve ce se igrati sa nekog PS NOW-a

Sve ce biti stream, i svi ce morati imati net
 
Rano je za to, nema sanse da PS5 bude na tu temu. Mozda PS6 ako se infrastruktura u proseku drasticno popravi na nivou celog sveta.
 
Nema nista od toga. Zabava se okrece prema VR. A tu ce trebati jake masine. Sledeci PS5 ce verovatno biti zver u svakom smislu reci. Jedino sto mogu da izbace je opticki drive.
 
Biće prilike za bolji hardver na malom prostoru sa stacked čipovima, baš me zanima dokle će da doguraju do izlaska novih konzola...
 
Biće prilike za bolji hardver na malom prostoru sa stacked čipovima, baš me zanima dokle će da doguraju do izlaska novih konzola...

Ne treba biti previše pametan, sledeća generacija će doneti isto ovo samo u 4k i 30fps-a ili 2k u 60fps-a.
 
Isto ovo, samo viša rezolucija ne može da bude nikako, pošto se to nikad nije desilo, a ne bi ni imalo bilo kakvog smisla.

Ima još dosta do tada, videćemo dokle će hardver dogurati za tu primenu .

Za par generacija čipova može nešto sasvim lepo da se razvije za next gen.

Ista arhitektura će biti sigurno, a videćemo dalje.
 
Postoji i objektivan problem u smislu da većina TV konektora, i to 99%, zapravo neće pružati fluidni transfer u rezolucijama preko 1080p. OK, povećaće se to dok ne izađu konzole kroz par godina, ali...
 
Isto ovo, samo viša rezolucija ne može da bude nikako, pošto se to nikad nije desilo, a ne bi ni imalo bilo kakvog smisla.


Kako nije? Desilo se upravo sa ovom generacijom gde se najveći i gotovo jedini skok vidi upravo u prelasku sa 720p na 1080p, ostalo što se tiče pitanja samog gejmpleja i kompleksnosti scena nije doživelo značajnije promene. Uostalom multiplatforme koje se izređuju i danas za obe generacije najveću razliku imaju u 720p vs 1080p i 30fps vs 60 fps uz veći draw distance... Remasteri kojih je sve više su najbolji pokazatelj, jer ima i onih koji ne mogu da izvuku apsolutno savršenih 60 u 1080p.
 
Poslednja izmena:
To nema veze sa hardverom, nego sa time dokle se stiglo sa game dizajnom generalno. Odavno situacija nije takva da se nesto zamisli, poruci i padne s neba, nego su stvari mnogo komplikovanije od toga.

Treba osmisliti pravce za napredak u pravom smislu, lako je na forumu reci "dajte da sve bude bolje". Ljudi podrazumevaju da je hardver glavna kocnica apsolutno uvek, a to odavno nije tako za te stvari o kojima pricas. To vazi samo za napredak u grafickom smislu, a za sustinski pomak su potrebne ideje i to one koje mogu da se ostvare u praksi kroz gameplay koji ce vecina ljudi zeleti (a ne nekih par likova na forumu koji su to eto spomenuli).

Previse apstraktno se prica, "napredak u gameplayu". Sta to znaci? Ima nekoliko oblasti, ali prica je daleko od toga da se kaze: tu je hardver - evo bolji gameplay i nove ideje.


To za remastere TEK veze nema, jer su to igre osmisljene oko potpuno drugacije arhitekture prethodne generacije, a to je kod konzola jako bitno, jer nisu pc na kome jaci hardver znaci "sve staro bolje radi", vec naprotiv - ne radi uopste. U ovom slucaju narocito vazi ta prica, posebno kod ps3.

Oni to nabudze da radi sa minimumom napora i najcesce to radi neki levi tim, pa prodaju jos jednom. Nikako, ali nikako ne oslikava snagu hardvera.

Da je samo hardver problem, imali bi sve to sto zelis na pc-u odavno, jer je hardver tu. Ali nemas nista od toga.

Onda dolazimo do glavnih pitanja, a to je sta raditi, koliko sve to kosta, sta ljude zaista zanima, a sta je samo prica i teoretisanje itd.

Nek se javi neki ultra pametan razvojni tim i nek napravi sve to za pc bez ogranicenja, pa da vidimo.

Naravno - nema, jer to sto hardver POSTOJI nije dovoljno. Treba dovoljno ljudi da ga ima da bi se racunalo na njega. Treba zaista znati nesto uraditi sa tim i imati para.

Onda dolazimo do realnosti i gaming industrije koju imamo danas.

Najlakse je reci da je hardver problem, bilo bi prelepo da je tako. Problem je sto niko vise ne zna sta da uradi sto nije vidjeno vec milion puta. A oni koji probaju rade to u naslovima koji mizerno kostaju, pa tako i deluju u svakom smislu.

Indie igre su se pretvorile u sopstveni zanr, a i sopstvenu estetiku. Mogla bi da se nazove indie shit, slobodno.


Toliko se pricalo da smo jedva docekali da nema samo AAA naslova, indie sloboda, jeeee - a meni je ukus svega toga nikad gori. Bas sam 100% nezadovoljan vecinom tih malih naslova.

Kickstarter isto - 99% onoga sto se napravilo mi je NULA.

Znaci, realnost ubija i treba biti STVARNO pametan da se vidi sta i kako dalje. Bolji hardver je samo delic te price koji se podrazumeva.
 
Poslednja izmena:
Mora da je i Rockstar uposlio neki levi tim za nextgen GTA V verzije, jer portovi jedva održavaju 30 fps-a, a nema nekih specijalnih novih efekata osim što se vidi dalje i osim što svega onoga što smo već videli ima "više" :)

Što se tiče grafičkog napretka, ja tu zaista osim onog pomenutog u prethodnom postu ne primećujem da je odmaklo daleko od recimo Crysis 3 koji je mator par godina. Par naprednijih lighting/reflection efekata u odnosu na last gen koji mogu da se vide u Infamous/Drive Club, sve ostalo su tehnike koje su odavno standard.

Što se tiče napretka, on naravno ne bi trebalo da se ogleda isključivo u grafici, to je najmanje bitna stvar, već i u drugim aspektima kao što su recimo AI i njegova kompleksnost, mogućnost daleko većeg broja jedinica koje imaju individualni AI na "ekranu", realnija simulacija fizike i materijala i to ne samo kao grafički efekat već kao nešto što može da ima uticaj na gejmpleju, destruktabilnost itd, itd... A tu nikakav pomak nije viđen, u skokovima kod prethodnih generacija sve to je bilo daleko, daleko uočljivije....
 
Poslednja izmena:
I dalje ne razumes, GTA V je RAZVIJAN za prethodnu generaciju konzola, kompletan kod je za to, a 5% tog truda je ulozeno naknadno u PS4 "port". Nisu uzeli PS3 gta i stavili slajdere na maksimum na ps4, morali su ponovo da pisu igru za novi hardver i to sa najmanje moguce troskova.

I to sto je x86 nema nikakve veze, morali su posebno za PS4 i xbox one arhitekturu kao celine, ne vazi pc prica.

Upravo zato ce GTA 6 izlegati drasticno bolje od GTA V na konzolama, a radice isto ili bolje, jer je razvijan sa novim hardverom na umu.

Mogu da budu preambiciozni, pa da lose radi na konzolama kao GTA 4 prosle generacije, ali to je bilo delom i do zeznute arhitekture i tadasnjeg neiskustva.

U svakom sluacju, GTA V na novim konzolama ne govori bas nista o njihovoj snazi.

Mnogo vise govori sto sam bas na tom hardveru video verovatno najbolji vizuelni utisak ukljucujuci sve platforme.

Pritom je GTA V na PS4 odlican, da ne zadjem i ja u tu master race pricu.
 
Poslednja izmena:
Neka vas ne iznenađuje što PS Now radi dobro i što je zrela tehnologija, jer ako se sećate Gaikai je radio odlično godinama unazad, a ovi su njih baš i kupili zbog toga ;). Meni je On Live radio perfektno pre 2-3 godine.
 
PlayStation Plus Free PS4 Games Lineup December 2015.

https://youtu.be/C5eIiJcaEjg

Komentari su prejaki :D:

- Thanks for the Christmas presents PlayStation....

- Still waiting for greatness...

- Let's hit the Dislike button

- IndieStation 4
 
Poslednja izmena:
Da li ima negde povoljno da se kupi Playstation plus u petak( black friday ) ?
 
Poslednja izmena:
Uzecu psplus tek posle 2-3 godine kad pocnu da daju nesto kvalitetno. Ovakve igre mogu i na mobilnom da igram.
 
Uz jedan mali problem, ovo nisu indie naslovi :d

Gauntlet izdaje WB, a King's Quest Activision, ne može biti manje indie od toga...
 
Poslednja izmena:
Odigrao sam pocetak Beyond Two Souls remastera za PS4. Ukratko, ko je igrao ovo na PS3 ne mora da vija PS4 verziju. Da, izgleda lepse i ispeglanije, i i dalje se cudim kako je QD uspeo da napravi ovakav detaljni rendering na PS3 hardveru, ali vizuelni skok na remasteru nije prevelik. Ovo reizdanje je mnogo bolje za totalno nove igrace koji nisu igrali PS3 verziju. Super avantura, vredna igranja, na svu srecu dobila je i dobru cenu pri rezidanju [$30].

Par slika:
beyond_twosouls_20151ozksj.png

beyond_twosouls_201516ljzg.png

beyond_twosouls_20151hwkc0.png

beyond_twosouls_20151h0klg.png

beyond_twosouls_20151tnjs2.png
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno