Šta je novo?

SONY: PlayStation 4

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Pro je duplo jaci od PS4 i tesko ce izgurati vise od 2K. Ali kazu da checkerboard rendering fantasticno interpolira do 4K, pa se skoro i ne primeti... Velika je steta samo sto 4K televizore sa punom, 10-bitnom HDR podrskom, vecina nece ni videti do sledece godine, ili cak 2018 pred SP, kada im bude pala cena. Do tada supersamling na 1080p kao utesna nagrada.
 
PS4 gura 1080p, sto je 1K, a Pro jednostavno nije 3x jaca masina, da bi izvukao stabilnih 3K pri identicnim podesavanjima. Scorpio ce tek biti 3x jaca masina nego PS4. Naravno uz smanjene detalje Pro moze da gura i 8K.
 
Poslednja izmena:
Nije to 1K, vec generalno 2K ako gledamo horizontalnu rezoluciju (1920x1080p), kao sto bi onda istom logikom 3840x2160 bilo samo 3k. Inace, mislio sam upravo na ovo bespotrebno gadjanje "K" terminima koje samo stvara konfuziju. Bolje reci da je rendering rezolucija 2560x1440p nego ubacivati u neki standard gde ocigledno ne pripada.
 
Average joe ce lakse da zapamti "K". I nema konfuzije. Naprotiv vertikalna i horizontalna rezolucija stvaraju konfuziju.

4K ima 4 puta ukupno vise piksela nego 1080p ako racunamo i vertikalni i horizontalni broj piksela. Zato se izrazavaju kao 1K i 4K.

4K: 4,096 x 2,160 =8.847.360 piksela
1K: 1,920 x 1,080 = 2.073.600 piksela

8.847.360 / 2.073.600 = 4.26

Dakle, da bi izgurao nativni 4K rendering, bez upscale-a, Pro bi morao da poseduje 1.8 teraflopsa x 4.26 = 7.668 terafplosa, a on ima "samo" 4.2, pod pretpostavkom da uopste PS4 renderuje nativnih 1080p sto u nekim slucajevima nije slucaj.

4K nativni rendering necemo videti u ovoj medjugeneraciji, bez obzira sto MS to obecava na sva zvona. Sony je mudro priklagodio tehnologiju sa checkerboard renderingom i supersemplingom na 1080p. Scorpio ce da bude slab za 4K takodje, pod uslovom da su leakovi tacni.

I to sve sa danasnjim kvalitetom grafike. GPU trosak za praznike 2017 ce da bude mnogo veci za kvalitet grafike koji cemo imati 2017 i 2018. I u godinama koje slede.

Dakle, nista od nativnog 4K na konzolama, realno, tamo negde sve do 2020. Ali to nema ni veze. Naterali su nas da poverujemo kako je to bitno. HDR + 4K TV ponudice supstancijalni vizuelni upgrade, sa ili bez nativnog 4K i to je najbitnije od svega.
 
Pa cemu tolike kalkulacije kada ne postoji hardver za 400e koji moze da gura 2k a kamoli 4k.. Marketing je cudo, razvucene 1080p igre, videcemo kako ce sve proci.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Average joe ce lakse da zapamti "K". I nema konfuzije. Naprotiv vertikalna i horizontalna rezolucija stvaraju konfuziju.

4K ima 4 puta ukupno vise piksela nego 1080p ako racunamo i vertikalni i horizontalni broj piksela. Zato se izrazavaju kao 1K i 4K.

4K: 4,096 x 2,160 =8.847.360 piksela
1K: 1,920 x 1,080 = 2.073.600 piksela

8.847.360 / 2.073.600 = 4.26

Dakle, da bi izgurao nativni 4K rendering, bez upscale-a, Pro bi morao da poseduje 1.8 teraflopsa x 4.26 = 7.668 terafplosa, a on ima "samo" 4.2, pod pretpostavkom da uopste PS4 renderuje nativnih 1080p sto u nekim slucajevima nije slucaj.

4K nativni rendering necemo videti u ovoj medjugeneraciji, bez obzira sto MS to obecava na sva zvona. Sony je mudro priklagodio tehnologiju sa checkerboard renderingom i supersemplingom na 1080p. Scorpio ce da bude slab za 4K takodje, pod uslovom da su leakovi tacni.

I to sve sa danasnjim kvalitetom grafike. GPU trosak za praznike 2017 ce da bude mnogo veci za kvalitet grafike koji cemo imati 2017 i 2018. I u godinama koje slede.

Dakle, nista od nativnog 4K na konzolama, realno, tamo negde sve do 2020. Ali to nema ni veze. Naterali su nas da poverujemo kako je to bitno. HDR + 4K TV ponudice supstancijalni vizuelni upgrade, sa ili bez nativnog 4K i to je najbitnije od svega.

Upravo bas stvaras konfuziju. :) 1920x1080p nije 1K, vec ako zelis da ga guras u standard moze samo da bude 2K jer mu je horizontalna rezolucija priblizna 2000 piksela. Pogledaj jos jednom ovo: https://en.wikipedia.org/wiki/2K_resolution

Takodje, rezolucije koje poredis nisu iste i ne pripadaju istom aspektu, a standardna (najcesca) rezolucija koju ces da nadjes je 3840x2160p a ne 4,096 x 2,160. Kao sto vec isto rekoh tom logikom bi ti i 3840 zavrsila u 3K jer nema 4000 piksela horizontalno.

U svakom slucaju, zato sam i rekao bolje reci koja je stvarna rezolucija o kojoj se prica, a ne gadjanje K terminima i trpanje svega i svacega u iste.

Pa cemu tolike kalkulacije kada ne postoji hardver za 400e koji moze da gura 2k a kamoli 4k.. Marketing je cudo, razvucene 1080p igre, videcemo kako ce sve proci.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Maksicu o kakvim razvucenim 1080p igrama govoris? Igre ce generalno dobiti supersampling sa recimo 1800p rezolucije downsampleovane na 1080p (ako si na HDTV-u), dok ce kod nekih i biti nativne 4k (3840x2160p). U svakom slucaju benefita ima jer ce image quality da bude veci, dok ce neke igre i dobiti boost u vidu dodatnih detalja, kao recimo Epic sto je prezentovao Paragon.
 
Poslednja izmena:
1920x1080p nije 1K, vec ako zelis da ga guras u standard

Ne guram ja nista, nego industrija, iz maretinskih razloga i zbog lakseg shvatanja ljudi koji nisu upuceni u tehnologiju. Ako 4K ima 4x vise piksela logicno je da 1080p bude 1K. Mislim, nikoga tako ni ne zove, nego Full HD kao sto vrlo dobro znamo. To je uostalom sada prihvaceno, 4K ima 4x vise piksela i to je to. Ne treba vise siriti konfuziju i terati prosecne ljude da pamte neke 8 cifrene rezolucije... Razlog je sto ce neko pomisliti da je 4K 2x manje zahtevan ako poredis samo vertikalnu ili horizontalnu rezoluciju sto nije slucaj i navodi na pogresan zakljucak da ti za 4K treba samo 2, umesto 4,26x jaca masina.
 
Duplo veća rezolucija nema veze za duplo većom zahtevnošću, a i obrnuto.

Ima veze, ali ne tako kao se predstavlja , "hardver je samo duplo jači, a ne 4 puta".

Ne funkcioniše tako...
 
Poslednja izmena:
Ne guram ja nista, nego industrija, iz maretinskih razloga i zbog lakseg shvatanja ljudi koji nisu upuceni u tehnologiju. Ako 4K ima 4x vise piksela logicno je da 1080p bude 1K. Mislim, nikoga tako ni ne zove, nego Full HD kao sto vrlo dobro znamo. To je uostalom sada prihvaceno, 4K ima 4x vise piksela i to je to. Ne treba vise siriti konfuziju i terati prosecne ljude da pamte neke 8 cifrene rezolucije... Razlog je sto ce neko pomisliti da je 4K 2x manje zahtevan ako poredis samo vertikalnu ili horizontalnu rezoluciju sto nije slucaj i navodi na pogresan zakljucak da ti za 4K treba samo 2, umesto 4,26x jaca masina.

Ok, onda da nastavimo tom istom logikom, znaci 8K dodje samo duplo zahtevnije od 4K, jel tako? :)

Ne vidim da ista ovde marketing niti industrija gura nego je to vise do samog interneta gde se sve i svasta pise i uzima kao neka referenca ili sto je gore cak i neki standard. Ako smo bar na tehnickom forumu onda je bolje napisati konkretnu rezoluciju a ne 1K (1024x768) koji smo gurali pre 15 godina. :)
 
Duplo veća rezolucija nema veze za duplo većom zahtevnošću, a i obrnuto.

Nema direktne, ali je zaista približno i jeste tako. Očito se odavno nisi igrao sa rezolucijama i merio performanse na ozbiljnijem hw-u ;)

Ja sam se recimo do pre par meseci igrao na 1080p, one igre koje sam mogao downsampleovao sam preko DSR-a sa 4k (3840x2160) rezolucije, koja ima tačno 4x više piksela od 1080p rezolucije. Potom sam prešao na 1440p monitor i na njemu downsample-ujem neke manje zahtevne igre, poput recimo fifa 17 demo-a sa 5k rezolucije (5120x2880) :d, koja ima tačno 4x više piksela nego 2560x1440 rezolucija. I zahtevnost rezolucije sa 4x više piskela je uglavnom u dobro optimizovanim naslovima oko ~3x. Verovatno bi bilo i 4x da nešto za nijansu slabiji CPU ne guši GPU na nižim rezolucijama u situacijama kada već postiže zavidan fps.
 
Poslednja izmena:
Ne, to nije tako, nevezano za to šta sam ja radio.

A naročito nema smisla porediti to na pc-u i konzolama.

Ali da ne širimo...
 
Poslednja izmena:
Naravno da ima smila, jer ova generacija konzola zaista i koristi pc-olike komponente, a xbox one čak ima i sličnu softversku osnovu. Performanse ne lažu.

Uostalom videćemo i kada izađe prava 4k konzola, Scorpio. Izmeriće digitalfoundry razlike, kao što će meriti i za PS 4 Pro :)
 
Poslednja izmena:
Ista je arhitektura čipova, ali je potpuno različita arhitektura sistema, ne može da se poredi (što mnogi rezultati pokazuju), ali stvarno ne bih više da se zamaramo time, pričali smo 200 puta , ok...
 
Poslednja izmena:
Da, rezultati koji su na aktuelnoj generaciji konzola davali nestabilnih 30-fpsa u 1080p, rezoluciji :d
 
3200*1800=5760000 piksela je taj 3K o kojem prica @GdinM.

Checkerboard rendering je kada rezoluciju podelite sa 4 (dvaput po visini i dvaput po duzini), primenite MSAA 2x i interpolirate do zeljene rezolucije. Od jednog piksela se prave cetiri interpolacijom. Ali zbog supersamplinga nije cetiri puta jeftinije od nativnog renderinga vec samo duplo. U slucaju 4K rezolucije (3840x2160) podelimo je dvaput po duzini i visini i dobijemo 1920x1080, to pomnozimo sa dva zbog supersamplinga i dobijemo 2*1920*1080=4147200 piksela sto je opet manje od 3K rezolucije. Tacno duplo manje od broja piksela koji cine 4K rezoluciju. Mozda ce da miksaju upscape i checkerboard, u tom slucaju bi prvo renderovali 1800p checkerboard metodom sto znaci od 3200x1800 rezolucije se dobije 1600*900*2=2880000 piksela pa to interni upscale algoritam podigne na 3840x2160.

Moguce da sam izgresio, ali ja citajuci dokumentaciju skapirao da to tako funkcionise.

E sad tu ima jos puno sitnica. Na primer, UI se renderuje zasebno u nativnih 4K zbog ostrine. Neke igre renderuju geometriju i senke u pola rezolucije. Neke renderuju neke druge stvari u manjoj rezoluciji. Ima tu puno finesa i zavisi od igre do igre. Kako god, artefakti od tih "muljatorskih" pristupa se svakako nece videti na TV sa odgovarajuce razdaljine. Na monitoru verovatno hoce.
 
Ivanu moram priznati da nisam bas sasvim siguran kako se skalira zahtevnost u odnosu na rezoluciju. Bice da je, bar po PC testovima, ako se uopste mogu uzeti kao reper za PC-centricnu generaciju konzola, ipak nesto manje nego matematicki proporcionalno. No treba imati u vidu da ce i igre znatno bolje izgledati u momentu kada 4K manija uzme maha i izadje Scorpio. Ne znam kako to zamisljaju da usklade. Imaju sijaset tehnika na raspolaganju, dinamicku rezoluciju, alternativne rendering tehnike, a mozda i neki arhitekturalno-softverski trik koji se ne vidja u PC konfiguracijama.

Bilo kako bilo, pomalo mi je besmislen trend da se 4K forsira po svaku cenu, kada bi hardver mogao da se daleko bolje upotrebi za bukvalno bilo sta drugo. Dobijamo diminishing returns u kvalitetu slike, pogotovu na dijagonalama manjim od 50".

Ako smo bar na tehnickom forumu onda je bolje napisati konkretnu rezoluciju a ne 1K (1024x768) koji smo gurali pre 15 godina

Da budem iskren, i ja sam se malo pogubio sa ovim 2K i 4K rezolucijama. Pritom tu su i sve popularnije ultrawide rezolucije.

Ok, onda da nastavimo tom istom logikom, znaci 8K dodje samo duplo zahtevnije od 4K, jel tako?

Hm, pa dodje mu nesto manje nego 4X u ukupnom broju piksela. Vidim sta hoces da kazes.
 
Poslednja izmena:
Paragon ne juri 4K, vec su odlucili da u PS4 Pro 1080p60 rendering ubace sto vise vizuelnih poboljsanja koliko mogu [tj da iskoriste trud ulozen u PC verziju i na kucnim konzolama].
https://www.unrealengine.com/blog/leveraging-playstation-4-pro-for-your-ps4-game

Takodje, Epic je dodao PS4 Pro podrsku direktno u UE4 engine tako da developeri sada imaju lak nacin kako da kontrolisu kako da se igra renderuje na obe PS4 konzole.
 
Poslednja izmena:
Paragon ne juri 4K, vec su odlucili da u PS4 Pro 1080p60 rendering ubace sto vise vizuelnih poboljsanja koliko mogu [tj da iskoriste trud ulozen u PC verziju i na kucnim konzolama].
[/url]

Treba im poslati Ivana, čisto da im objasni da su to dva totalno različita sveta :d
 
Poslednja izmena:
Kako izgleda smesno kada izdavaci pokusavaju da reklamiraju igre sada: "Nasa nova igra izgleda najbolje na PS4pro, ali takodje izgleda maestralno i na PS4", ovaj cirkus ce ih kostati prodaje za regularni PS4 a da nisu ni svesni. Da nepricam tek sta ce biti i kad PSVR udje u pricu i onda bude reklama "sada tek igre izgledaju i igraju se najbolje"
 
Poslednja izmena:
Horizon ce izgledati skoro identicno na PS4 i Pro-u, jedina razlika je sto dobijas 4K u Pro verziji. I naravno HDR na adekvatnom displeju, na obe konzole.

First, I can tell you that it’s massive in terms of the visual difference, but it’s not massively different in how we make games. Our games have been running HDR since Killzone 3. But only now do we have displays that can actually show that. A lot of our assets are already prepared, future-proofed to be able to handle very high resolutions, but only now do we have displays that can show that as well. A lot of the content in the game is identical. It’s just shown now on these very high-end displays.

Question: Sony has said it’ll be rolling out HDR to older generations of PlayStations. Is there a difference between the HDR we’ll see from the Pro and older consoles?
Hulst: The only difference there, really, will be resolution.
 
Prepisuju samo, resavska škola...
 
Sto je ova vest o NMS u PS4 temi?

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
 
Bilo je vesti na ovoj temi i kad je izlašla.
Šta mislite ako koristim optički izlaz za zvuk, jel bolje da idem iz PS4 ili TV-a?
 
Ima na KP Slim verzija 1TB za 310€, sto je mislim odlicna cena, slicna "obicnoj" cetvorci.
Nije mi jasna jedna stvar, da li ce u buduce za sve 3 verzije cetvorke izlaziti iste igre, tipa da nece Pro imati neke ekskluzive i slicno? U principu koliko sam shvatio najveca razlika je to sto Pro donosi taj 4k gaming (i to tek treba da se vidi kako ce sve izgledati)?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno