Šta je novo?

Dve verzije Seagate 2TB ST2000DM001 u prodaji

mighty78

Slavan
Učlanjen(a)
05.11.2009
Poruke
3,547
Poena
270
Moja oprema  
CPU & Cooler
i5-14600K / Thermalright Burst Assassin 120 RGB
Matična ploča
Asus TUF GAMING B760M-PLUS WIFI
RAM
32GB (2* FURY Beast 16GB 5600MHz DDR5)
GPU
Sapphire Pulse RX 6700 XT 12GB
Storage
ADATA SX8200NP 2TB / ADATA SX8200NP 2TB / Samsung 860 EVO 1TB / WD Gold 6TB
Zvuk
Marantz SR3001 / Monitor Audio Bronze BR5 / Sony MDR-DS6500
PSU
Seasonic Focus GX-850
Kućište
Antec NX200M
Monitor
MSI G32CQ5P
Miš & tastatura
HP X220 Gaming / BlitzWolf BW-KB2 Gateron yellow optical
Laptop
HP Elite Dragonfly G3
Tablet
Samsung Galaxy Tab S6 lite
Mobilni telefon
Samsung Galaxy S23+
Pristup internetu
  1. Optički internet
Malopre videh da postoje dve verzije Seagate Baracuda 2TB ST2000DM001.

Jedna je sa 2 ploče/4 glave (noviji 1TB platter-i) i druga sa 3 ploče/6 glava. Oba nose istu oznaku, izgleda da se samo po serijskom broju razlikuje verzije. Više na linku:

http://forums.seagate.com/t5/Barrac...-Seagate-seriously-cripled-through/m-p/161924

Problem je da je verzija sa 2 ploče za 25% brža od verzije sa 3 ploče (pogledajte attachment).

Ko kupuje Seagate ST2000DM001 možda ne bi bilo loše da proveri serijski broj pre kupovine, tj. da proveri da li kupuje verziju sa 2 ploče.
 

Prilozi

  • ST2000DM001_combined_neu_print.jpg
    ST2000DM001_combined_neu_print.jpg
    718.2 KB · Pregleda: 1,041
Poslednja izmena:
Znam da je tema stara, ali za mene je aktuelna. Imao sam u rukama model sa tri ploče i srećom uspeo sam da ga vratim. Hard disk je čak imao serijski koji navodno ukazuje na 4 glave. Horor! Da li modeli od 1TB i 3TB imaju isti ovaj problem?
 
Ne, samo modeli od 2GB. Njih prave i sa 1TB i sa 667GB pločama. Svi ostali imaju samo 1TB ploče.

1TB i 3TB modeli imaju 2glave/1ploču i 6glava/3ploče.

Osim ako Seagate opet nije nešto pametovao, al' valjda bi neko nešto pisao :)
 
Poslednja izmena:
Sutra uzimam bas ovaj hard u E...u znaci treba gledati D da ima u oznaci ? Uf u nastavku citanja teme na segate sajtu sam se pogubio uopste kako i prepoznati da li je sa dve glave ili sa vise :p
 
Poslednja izmena:
@mighty78 Ne smeta ti što pitam nadam se, ali kako znaš? :) Nadam se da je tako jer meni hard disk svakao treba. Da li još neko radi 1TB/p?

@B-ZiGER Isto sam gledao tu temu i našao serijski broj koji kao valja pa je ispalo njesra. Ne znam šta da ti kažem. Čak sam i pisao uvozniku da dobijem neku vrstu potvrde, ali još čekam odgovor.
 
Poslednja izmena:
Moj disk je iz serije SV35 tj ST2000VX000 i serijski je Z2F0NE8H i kako da znam koliko cega ima :)
 
ST2000DM001-1CH164
Ovo sam uzeo pa kome sta znaci.
Testiracu mu brzinu kad se vratim sa posla nemam vremena ali kolko sam video mnogo lepo radi kopiram podatke sa ovog 1.5tb jel oce da mi odapne 13%health ima :mad: 100mb/s kopiranje lagano piči.
 
Poslednja izmena:
Drugari kakav je ovaj hard sto se tice buke? Interesuje me prevashodno zujanje na leru, seek noise mi nije toliko bitan. Imao sam WD10EZEX (blue) i dosta je zujao bas, sad imam WD10EZRX (green) i ne cuje se nista, ali mi je malo spor pa rekoh da zamenim za neki brzi.
 
Ja ne kontam koliko ovaj cega ima. Po rezultatima je i tamo i ovamo :d
Znajuci nase komercijaliste: "Uuuu, ovaj je 0.5€ jeftiniji... na 100kom - 50€, malo li je na ovu krizu... daj taj losiji" :D
S/N Z2F0F1LB
04-oktobar-201318-03.png
04-oktobar-201318-11.png
 
Po Seagate-u po tvom SN ti imaš bržu verziju:

Serial Number: Z2F0F1LB Part Number: 9YN164-500
Model Number: ST2000DM001 Family: BARRACUDA 7200.14 FAMILY

roduct Brand Seagate
Model Number ST2000DM001
Part Number (PN) 9YN164-500
Marketing Name BARRACUDA
Family BARRACUDA 7200.14 FAMILY
Interface SATA
Encryption Type NO ENCRYPTION
Capacity 2000 GB
Form Factor 3.5
Product Type DRIVE
Market Segment Personal Compute
Sub-market Segment Desktop Storage
Application Segment DS Mainstream

Performance
Cache Size (MB) 64
Spindle Speed 7200
Interface Transfer Rate 6
Access Time 9.9

Physical
Sector Size 4096
Number of Heads 4
Number of Disks 2
Height 26.1MM
Weight .65 KG
Zero G Sensor N

Ko želi da dobije specifikaciju svog Seagate diska ide na:

https://apps1.seagate.com/downloads/request.html

Upiše SN i model, zemlju i prepiše broj, pa dole na Submit querry.

Na sledećoj strani gore desno imaju opcije Product registration i Specifications. Klikom na Specifications može da se vidi koliko glava/ploča ima.

Tako je preko SN moguće i u samoj radnji proveriti koja je verzija u pitanju.
 
Sashavi, hvala!

B-Ziger, tvoj leti (sta drugo ocekivati kod Brzog Gonzalesa) ;)
 
Drugari kakav je ovaj hard sto se tice buke? Interesuje me prevashodno zujanje na leru, seek noise mi nije toliko bitan. Imao sam WD10EZEX (blue) i dosta je zujao bas, sad imam WD10EZRX (green) i ne cuje se nista, ali mi je malo spor pa rekoh da zamenim za neki brzi.

I mene zanima kako se čuje u leru, mnogo su mi merodavnija iskustva ljudi sa foruma od rezultata na guglu. Menjao bih Samsunga F3 od 500 GB za ovog, pod uslovom da se ne dere mnogo. Brzina mi nije toliko bitna, pored pouzdanosti najvažniji parametar mi je buka, sistem je svakako na SSD-u.
 
Ja ga ne čujem uopšte dok radi. Čuje se samo kad parkira glave da bi uštedeo energiju, ali to može da se isključi.
 
Ok, to me je zanimalo.
 
U "leru" je nesto bucniji od F4-orke (7200 vs. 5400RPM, ocekivano)... jasno primetno, direktno poredjeni, stavljeni jedan do drugog, na otvorenom, pa paljeni naizmenicno.
Pri search-u pak, sasvim iznenadjujuce - solidno tisi Seagate. Blago, priguseno krckanje... definitivno se bucnije cuje F4, koji inace vazi za tih disk, a moji primerci zaista bejahu takvi.

Brzinski, on the other hand... Barakuda je pravi uragan spram F4.
Izuzetno brz disk, mislim (i dalje) najbrzi kada su sekvencijalne brzine u pitanju.
 
@a c a Ko nema portabilnu precision vagu neka jednsotavno traži da mu provere po serijskom kao što je sashavi napisao. Sve ostalo su pretpostavke, od kojih je dubina brazde dokazano netačna.
 
I WD-a ima iz 2 fabrike. Jedan iz Tajlandske fabrike a jedan iz Malezijske.

Firmware-i ili ti model number na na 1TB blue.
MDL: WD10EZEX - 00KUWA0 -> Thailand
MDL: WD10EZEX - 75ZF5A0 -> Malaysia

Ne znam razliku u performansama ali je tajlandski pravio probleme u DVR/NVR-ovima dok je na PC-u radio ok.
Tajlandki nije imao RoHS oznaku što znači da nije za EU a samim tim verovatno ima i lošiji kvalitet.
Za neke stvari ne treba performance test da bi se videlo da im fali nešto.
 
kako si dokazao? otvorio si dva kom?
serijski broj nema veze vise, kao ni model
Vidite PN

Hoćeš da kažeš da kad uradiš proveru na Seagate sajtu po SN oni daju lažne podatke o svojim diskovima? Za model sa 3 ploče kažu 2? Ili obrnuto?

Iskreno ne verujem da smeju da daju lažne informacije.
 
Dokazao sam tako što sam uzeo 2TB sa dubokom brazdom (i navodno dobrim serijskim brojem po seagate forumu). Kao što rekoh ispostavilo se da je 3 ploče, a to kaže i provera po serijskom na linku koji je dao sashavi. To vam je najsigurnije - da na licu mesta zamolite da vam provere.
 
Sorry za blagi offtopic, ali zahvalio bih se CAR-u i hwfanatic-u na opisu buke. Pomoglo mi je dosta pri izboru, kupio sam 1tb verziju ovog harda i moram reci da je dosta tisi od npr WD10EZEX-a. Nije tih kao 5400rmp ali nisam to ni ocekivao. Bitno mi je da se u idle-u maltene uopste ne cuje sa oko 1m u solidnom kucistu tako da sto se tice buke svaka preporuka za ovaj hard. Jedino nervira head park ali to sam vec iskljucio svakako. Vec padam u iskusenje da uzmem jos jedan 2 ili 3tb :). Jako sam osetiljiv na buku, a WD10EZEX sam kupio, i posle instalacije instant stavio na oglas. "Zuji" nepodnosljivo na leru, mozda je meni zapao neki krshware primerak ili ne znam? EZRX su besumni, ali i ne previse brzi (5400rmp).
 
Poslednja izmena:
Nema na cemu, i drugi put.

Kazem, na leru jesu nesto bucniji od Samsung-ove F4(EG) serije, direktno poredjeno (F4 je ionako strasno tih)... dok je pri search-u Barracuda tisa. Barem je takav slucaj kod mene, sa ova moja dva primerka.
U kucistu se ta "lerovaska" buka vec gubi i zaista se nista ne cuje u radu. A vala ni search.

Moze da se razazna samo onaj bezvezni "grind noise" usled parkiranja glava, ako se ne ugasi nekim softverskim alatom, naravno... makar privremeno.
To je i jedina zamerka koju mogu da uputim na racun ovog harda, tj. citave serije. Toga da nema, bio bi maltene savrsen.
 
Nema na cemu, i drugi put.

Kazem, na leru jesu nesto bucniji od Samsung-ove F4(EG) serije, direktno poredjeno (F4 je ionako strasno tih)... dok je pri search-u Barracuda tisa. Barem je takav slucaj kod mene, sa ova moja dva primerka.
U kucistu se ta "lerovaska" buka vec gubi i zaista se nista ne cuje u radu. A vala ni search.

Moze da se razazna samo onaj bezvezni "grind noise" usled parkiranja glava, ako se ne ugasi nekim softverskim alatom, naravno... makar privremeno.
To je i jedina zamerka koju mogu da uputim na racun ovog harda, tj. citave serije. Toga da nema, bio bi maltene savrsen.

Parking glavu cuva AAM ga kvari...
salu na stranu mnogo je bolje za njega da otera glavu na rampu nego da stoji iznad ploca, koliko god bilo neprijatno za usi
 
Stoji to sto kazes, ali ne da to radi svaki minut il' dva.
A to je glavni problem sa ovom serijom.
 
Nazad
Vrh Dno