Šta je novo?

BlackBerry 10 OS [Zvanicna tema]

Marko1996

Slavan
Učlanjen(a)
05.08.2011
Poruke
1,232
Poena
225
Moja oprema  
CPU & Cooler
i5 12400F @2,5Ghz + Cooler Master Hyper 212 EVO
Matična ploča
Gigabyte H610M S2H DDR4
RAM
Kingston Fury Beast 1x8GB DDR4 @3200Mhz i Kingston Fury Beast 32GB DDR4 @3200Mhz
GPU
Gigabyte RX 6600 Eagle 8GB
Storage
WD Blue SN570 1TB m.2 + WD Blue 500GB Sata + WD Green 120GB Sata + WD Blue 320GB + WD Black 500GB
Zvuk
Logitech zvučnici
PSU
LC Power Silent Giant 560W Bronze 80+
Kućište
Sama Blackfish
Monitor
Samsung LS27F354FHUXEN
Miš & tastatura
HyperX Pulsefire Dart Wireless + Razer Cynosa Lite Essential
Ostale periferije
UE49KS7000 & XSX
Tablet
Nokia T20 4/64GB
Mobilni telefon
iPhone 13 128GB
Pametni uređaji
Apple Watch Series 3 + Fitbit Charge 3
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
  2. Mobilni internet
Ja mislim da je red da se zapocne rasprava i oko BlackBerry OS-a. Jeste da nisu vise jaki kao pre mada ovaj OS ih mozda vrati iz polumrtvih. Evo par video klipova i recenzija:

http://mobile.benchmark.rs/mobile_vesti/blackberry_10_korisnicki_interfejs
http://mobile.benchmark.rs/mobile_vesti/prvi_blackberry_10_telefon_z10
http://crackberry.com/tags/blackberry-10



Pa neka rasprava pocne :D

Nadam se da moderatori nemaju nista protiv teme :)

I da mogu li moderatori samo da isprave naziv posto sam zamenio mesta prilikom pisanja slovu c i k. Izvinite ne paznja :p
 
Poslednja izmena od urednika:
Meni je zanimljivo što su najavili i qwerty modele, slične starijim modelima koji su bili njihov zaštitni znak
Živi bili pa videli - telefoni sa fizičkim i/ili slider qwerty-jem su totalno zanemareni od svih proizvođača ;)
 
Poslednja izmena:
Meni je zanimljivo što su najavili i qwerty modele, slične starijim modelima koji su bili njihov zaštitni znak
Živi bili pa videli - telefoni sa fizičkim i/ili slider qwerty-jem su totalno zanemareni od svih proizvođača ;(

pa jesu ali bice verovatno na foru sadasnjih BB uredjaja tj i touch i qwerty u jednom a evo ja koristim BB 9000 i ona kuglica je zaraza jer danonocno mzes s njom da se igras (bar ja :D ) a sto se tice zapostavljanja ja zadnji krsten model koji sam video sa qwerty tastaturom je htc cha cha i sada samsung chat ali BB je zakon sto se qwerty-a tice ;)
 
Bas tu i imaju slobodan segment trzista. Pretpostavljam da ima bar 5% korisnika koji bi pre uzeli telefon sa hardverskom tastaturom. Sada nema Nokia E serije koja im je uzimala veliki deo tog trzista. Takodje mislim da ne mogu da se oslone samo na flagship, tu je prevelika konkurencija
 
new-blackberry-10-phone-design.jpgs

Mozda ce ovako izgledati ali meni licno koji sam koristio samo tac prethodnih godinu dana prijala mi je promena na BB 9000 i prelazak na hardversku tastaturu a i sam poznajem dosta osoba koji jednostavno ne vole tac-skrin tako da ono imace BB svoju klijentelu :D ali morali bi da snize cene telefona tj da bude i modela za 150 i 300 i 450 i vise eur jer ce samo tako i moci nesto da urade :)
 
To je isto bitno, da pokriju sto veci cenovni opseg. Verujem da bi recimo u zemljama u razvoju jeftini BB telefon bio dobro prodavan
 
Ja i dan danas ne znam za bolju tastaturu od one u BB 9000. Ako im BB10 OS bude dobar kao sto mi se cini po prvim demo-ima definitivno imaju velike sanse za uspeh. Imaji odlicne aparate sa odlicnom izradom kojima treba odlicsn sw
 
To je isto bitno, da pokriju sto veci cenovni opseg. Verujem da bi recimo u zemljama u razvoju jeftini BB telefon bio dobro prodavan

evo cist primer u Spaniji posto je ona sto bi se reklo sada ipak medju siromasnijim razvijenim zemljama tamo je BB drzao 24% trzista sto nije malo ali su onda jednostavno pali zbog preplave jeftinih androida mislim na App world dosta komentara je spansko i ja mislio da su to spanci iz amerike i juzne amerike ali eto ispade da su iz ove nase evropske haha :D uglavnom ako budu imali telefone do 200 eur sa dobrim OS-om i dobrom izradom trebalo bi da pomrse konce androidu u tom segmentu i nokiji sa njenim symbian telefonima ali morace da srede svoj store jer je stvarno njesra to sto shazam npr mora da se plati da bih uvek mogao da vidim naziv pesme dok free verzija dozvoljava samo 5 puta mesecno da se to vidi ali programa da ima ima ne znam njihovu brojnost ali ima dosta zanimljivih posebno tema ali je glupo sto se naplacuju :p ali sve u svemu zeleo bih da BB uspe jer sam i sam ponosni vlasnik jednog i jednostavno sam se zarazio BB-om tako da moj sledeci telefon ce 90% biti BB osim ako se nesto ne predvidjeno ne desi onda WP ali BB je BB :)
 
pa jesu ali bice verovatno na foru sadasnjih BB uredjaja tj i touch i qwerty u jednom a evo ja koristim BB 9000 i ona kuglica je zaraza jer danonocno mzes s njom da se igras (bar ja :D ) a sto se tice zapostavljanja ja zadnji krsten model koji sam video sa qwerty tastaturom je htc cha cha i sada samsung chat ali BB je zakon sto se qwerty-a tice ;)

Ma i chat i chacha su užasni telefoni.
Poslednji dobri su bili palm pre i dell venue pro. Nijedan na androidu.

Koliko god ja voleo virtuelnu tastaturu, mislim da ne bih trepnuo i kupio bih neki portrait qwertz telefon. Još kada bi bio nexus. :D

Inače, sam os apsolutno ništa ne znači. Može on da bude i ok (symbian, win mobile) i odličan (windows phone, web os) ako nema kritične mase i kod korisnika i kod developera, ništa to ne znači.
A blackberry je izgubio kritičnu masu na oba polja i biće vrlo teško vratiti ih.

RIM radi sve isto što i nokija, samo sa godinu do dve zakašnjenja, nove platforme, usresređivanje na siromašna tržišta (stim što nokija ovde makar ima mnogo jeftinije telefone, ne prodaje starudiju po ceni gs3), previše birokratije...
 
Poslednja izmena:
@Tetsuo pa nisu nesto bas bas telefoni ali to je ono sto je zadnje izbaceno mislim naravno da postoje 10x bolji telefoni koji imaju qwerty tastaturu ali ovo je zadnje izaslo a da je ostavilo kakav takav utisak jer zadnji popularan BB je 9700 koliko sam pratio forume a on je valjda izasao davne 2009-te ako se ne varam a moj BB 9000 2008-te ali su to i dalje mnogo dobri telefoni ali jednostavno surf im je velika mana jer kada surfujem na BB 9000 imam osecaj kao da surfujem na mom prastarom SE w395 :p ali da su izgubili developere to stoji jer neke aplikacije su zadnji update dobili 2010 tj FB kada sam video da je zadnji put updateovan 2010 ja sam mislio da je greska ali su oko 13-tog decembra znaci posle 2 god izbacili update tj samo FB messenger se lepo update-uje jer je iz FB-a dok je klasican FB izradjen u saradnji sa RIM-om da bi imao ogranicenja da se ne moze koristiti na 3G-u ako nemas BIS ili BES a ako nemas samo na WiFi moze sto je sucks iskreno jer ako omoguce da se bez BIS koristi FB na 3G privuci ce korisnike ovako tesko jer i sam zna da dosta ljudi koristi FB na svom telefonu... a sto se cena tice to sam rekao u prethodnom postu :)
 
Odlican je :) samo da sw bude dobar i to je to. A inace danas sam se igrao sa 9900 i odavno nisam video onako dobro izradjen telefon... I kad bi samo BIS bio pristupacniji
 
Ja ne znam koji BB je bio sa losom izradom. Tastatura im je najbolja definitivno.
 
Ja ne znam koji BB je bio sa losom izradom. Tastatura im je najbolja definitivno.

slazem se jer jedini telefoni sa dobrom izradom su BB,IPhone i neki modeli iz Nokie ostalo sve plastikaneri mozda i HTC ima po koji model koji je kvalitetno odradjen ali ono sto se izrade tice BB i IPhone su bez premca :) ako sam pogresio ispravite me...
 
Nisi definisao rec "plastikaneri". Ako je nesto od plastike ne mora da znaci da je lose. To je kao kada bi rekao da je karbon glupost jer nije masivan kao metal :)
Koliko ja vidim, ovo im je jedna od poslednjih sansi da se povrate inace odose pod led.
 
slazem se jer jedini telefoni sa dobrom izradom su BB,IPhone i neki modeli iz Nokie ostalo sve plastikaneri mozda i HTC ima po koji model koji je kvalitetno odradjen ali ono sto se izrade tice BB i IPhone su bez premca :) ako sam pogresio ispravite me...

A od cega se pravi BB? Nije od plastike? Gledao sam malo o ovom OS-u i deluje kao neki frankenstajn iOS-a i Androida i meego-a. Puno gestures-a, dosta "sakrivenih" menija, sta znam za babe i dede koji koriste bb (jer svi ostali su otisli sa njega, sto pokazuje udeo na trzistu) mislim da ce biti prekomplikovan.
 
Poslednja izmena:
RIM da je napravil OS duplo bolji od iOS-a, opet bi propali. Njima nema spasa. :) Trziste mobilnih OS-eva je zacementirano. Android ce biti #1 po korisnickoj bazi, iOS #1 po prihodu i to je to, nema mesta za druge. Kada MS pored silne masinerije nije mogao da progura WP7/8, RIM sigurno nece moci BB10. :)
 
Nisi definisao rec "plastikaneri". Ako je nesto od plastike ne mora da znaci da je lose. To je kao kada bi rekao da je karbon glupost jer nije masivan kao metal :)
Koliko ja vidim, ovo im je jedna od poslednjih sansi da se povrate inace odose pod led.

Pa uporedi Samsung telefone sa BB i videces na sta mislim tj BB ima 10x kvalitetniju plasitiku evo ja licno koristim BB9000 i poredio sam ga sa drugovim xperia U i od drugog druga sa S3 mislim BB je ubedljivo bolje odradjen i jos onaj metalni okvir i mini "koza" na poledjini mislim BB je objasnio sto se izrade tice...

@telep a otkud znas mozda se i mladji ljudi vrate jer BB telefoni su ipak sada u fazonu tj tac-skrin su i imaju veliki ekran a na softver se naviknes za pola meseca a to govorim iz licnog iskustva jer kada sam prvi put dobio android navikao sam se na njega za pola meseca a za BB 9000 posto nikad do sada nisam imao BB trebalo mi je oko 10 dana tako da ono sve se moze kada se hoce zar, ne :D :)

I da BB ima one vaznije aplikacije koje ima i android ali ne znam kolika je ukupna brojnost BB aplikacija na AppWorld... znate li vi mozda ?? :)
 
Evo drzim tri samsung telefona na stolu i nekoliko BB-a starijih generacija i iskreno ne vidim razliku. Svi su kvalitetno uradjeni, proslo je davno to vreme kada su telefoni te klase krckali :)

Hardver je danas skoro nebitan, sve je manje-vise isto. Softver i servisi koji ga podrzavaju su ono sto prodaje, ne aluminijum.
 
Mozda se BB i povrati jer imaju kao ime u Severnoj Americi. Jer danas je i dalje BB popularniji od WP telefona u Kanadi i USA :) a narocito u Brazilu
 
Evo drzim tri samsung telefona na stolu i nekoliko BB-a starijih generacija i iskreno ne vidim razliku. Svi su kvalitetno uradjeni, proslo je davno to vreme kada su telefoni te klase krckali :)

Hardver je danas skoro nebitan, sve je manje-vise isto. Softver i servisi koji ga podrzavaju su ono sto prodaje, ne aluminijum.

Pa ne znam bas evo drug iz razreda ima S3 i on od servisa koristi samo fb i twitter i naravno igrice plus muzika i video klipovi i on je verovatno uzeo S3 jer je cuo da je to mnogo mocan telefon i vazno je da ima veliki ekran quad core procesor kameru od 8mpix i razne dzidzabidze ali starija garda (ti verovatno jer ne verujem da imas 20-tak godina :) ) ces pre kupiti kvalitetniji telefon u smislu izrade (ne ti konkretno ali ko zna :D ) nego sto ces uzeti telefon koji ima glossy plastiku koju koriste najjejftiniji laptopovi ako se ne varam pod uslovom da ti stvarno ne treba toliko jak telefon... pa ne kazem ja da krckaju ali uzeti BB u ruke i S3 vidi se razlika tj drzao sam oba telefona u rukama i znam sta pricam mislim cisto da se zna da nisam pao s Marsa xDDD Jednostavno vise se danas telefoni ne kupuju da bi bili telefoni s kojim ces ici na net procitati nesto u nekoj aplikaciji i ko zna sta jos vec zbog imena pa IPhone je cist primer zar, ne :)
 
Pa ne znam bas evo drug iz razreda ima S3 i on od servisa koristi samo fb i twitter i naravno igrice plus muzika i video klipovi i on je verovatno uzeo S3 jer je cuo da je to mnogo mocan telefon i vazno je da ima veliki ekran quad core procesor kameru od 8mpix i razne dzidzabidze ali starija garda (ti verovatno jer ne verujem da imas 20-tak godina :) ) ces pre kupiti kvalitetniji telefon u smislu izrade (ne ti konkretno ali ko zna :D ) nego sto ces uzeti telefon koji ima glossy plastiku koju koriste najjejftiniji laptopovi ako se ne varam pod uslovom da ti stvarno ne treba toliko jak telefon... pa ne kazem ja da krckaju ali uzeti BB u ruke i S3 vidi se razlika tj drzao sam oba telefona u rukama i znam sta pricam mislim cisto da se zna da nisam pao s Marsa xDDD Jednostavno vise se danas telefoni ne kupuju da bi bili telefoni s kojim ces ici na net procitati nesto u nekoj aplikaciji i ko zna sta jos vec zbog imena pa IPhone je cist primer zar, ne :)

Iskreno ne znam koliko godina imas (a i nadam se da broj u nicku ne predstavlja datum poizvodnje) ali mozes da mi verujes na rec kad ti kazem da sam ja koristio BB telefone od 2006. godine pocev od Pearla, a koristio sam sve modele do BB 9900, tako da mislim da sam poprilicno kompetentan da pricam o njima.

Tvoj post i nema neku poentu, ti si uzeo za osnovu svoje "tvrdnje" ortaka iz razreda i njegov S3 i pokusao da ga uporedis sa cime? Jedan telefon, bez obzira na brand, nije samo plastika i silicijum, vec je hardver + softver + servisi koji su tu da opsluze korisnika. Hardver je manje-vise unificiran danas, imas 4 klase telefona i u njih mozes da razvrstas skoro sve sto postoji na trzistu. Poenta je u softveru i sta mozes da uradis sa njim kao i u servisima koji su oko njega. Ako si biznis korisnik, sto ti ocito nisi, najvaznije je upravo ovo drugo a ne ono sto ti konstantno potenciras.

Ja sam od BB odustao jer su upravo na tom polju totalno pukli - koristiti ga za mail vise nije bilo toliko dobro iskustvo, placati njihove usluge je bilo besmisleno a raditi jos neke stvari pored je bilo skoro nemoguce. Ako zavisis od svog telefona, kao sto ja zavisim 24/7/365, onda prvo gledas kvalitet softvera i koliko on moze da ti pomogne da zavrsis sve svoje obaveze u toku dana. BB odavno to vise ne moze da pruzi ali se nadam da ce sa OS10 to da se promeni. Isto tako se nadam da nece nslavno zavrsiti kao WebOS koji sam koristio par meseci i koji je dosta obecavao :)

Stoga mani se price o kvalitetu izrade, staroj gardi i ostalim stvarima, dzaba njima i najsvarsenija izrada kada im je softver krs. RIM je prosao kao i Nokia jer ih je Apple uhvatio spustenih gaca dok su oni uzivali u svojoj slavi misleci da se nista radikalno nece promeniti. Onda je trziste otislo napred, Android je znacajno napredovao a dojucerasnji veliki igraci se bore za opstanak.
 
Poslednja izmena:
Mozda se BB i povrati jer imaju kao ime u Severnoj Americi. Jer danas je i dalje BB popularniji od WP telefona u Kanadi i USA :) a narocito u Brazilu

Biti popularniji od Windows Mobile platforme zaista nije tesko :)
 
Iskreno ne znam koliko godina imas (a i nadam se da broj u nicku ne predstavlja datum poizvodnje) ali mozes da mi verujes na rec kad ti kazem da sam ja koristio BB telefone od 2006. godine pocev od Pearla, a koristio sam sve modele do BB 9900, tako da mislim da sam poprilicno kompetentan da pricam o njima.

Tvoj post i nema neku poentu, ti si uzeo za osnovu svoje "tvrdnje" ortaka iz razreda i njegov S3 i pokusao da ga uporedis sa cime? Jedan telefon, bez obzira na brand, nije samo plastika i silicijum, vec je hardver + softver + servisi koji su tu da opsluze korisnika. Hardver je manje-vise unificiran danas, imas 4 klase telefona i u njih mozes da razvrstas skoro sve sto postoji na trzistu. Poenta je u softveru i sta mozes da uradis sa njim kao i u servisima koji su oko njega. Ako si biznis korisnik, sto ti ocito nisi, najvaznije je upravo ovo drugo a ne ono sto ti konstantno potenciras.

Ja sam od BB odustao jer su upravo na tom polju totalno pukli - koristiti ga za mail vise nije bilo toliko dobro iskustvo, placati njihove usluge je bilo besmisleno a raditi jos neke stvari pored je bilo skoro nemoguce. Ako zavisis od svog telefona, kao sto ja zavisim 24/7/365, onda prvo gledas kvalitet softvera i koliko on moze da ti pomogne da zavrsis sve svoje obaveze u toku dana. BB odavno to vise ne moze da pruzi ali se nadam da ce sa OS10 to da se promeni. Isto tako se nadam da nece nslavno zavrsiti kao WebOS koji sam koristio par meseci i koji je dosta obecavao :)

Stoga mani se price o kvalitetu izrade, staroj gardi i ostalim stvarima, dzaba njima i najsvarsenija izrada kada im je softver krs. RIM je prosao kao i Nokia jer ih je Apple uhvatio spustenih gaca dok su oni uzivali u svojoj slavi misleci da se nista radikalno nece promeniti. Onda je trziste otislo napred, Android je znacajno napredovao a dojucerasnji veliki igraci se bore za opstanak.

Hahahaha predstavlja predstavlja tad sam rodjen xDDD hteo sam ja ranije al krastavac moji nisu hteli xD evo meni kao casual korisniku (koji mozda i postane biznisman xD ) mane su sto ne mogu da koristim FB preko 3G-a vec moram da platim BIS da bih mogao pa onda moram da idem na moblinu verziju koja nije ni za k**** i sto ne postoji YT aplikacija vec moram da idem na YT mobile koji sam koristio na mom SE W395, a ostalo sto mi treba kao casual imam tj tunein radio, sky.fm, FB messenger i to je to sto se aplikacija tice. ja igrice na telefonu ne igram a ako bas nesto hocu imam komp i windows 8 pa skidam igrice sa store-a ili naravno klasicne komp igrice i sada se trziste po Nokiu i BB okrenulo tj sada "mladja braca" hoce da nadmase "stariju" mislim da tako ide ta izreka al nisam siguran ali shvatas poentu ipak si ti iskusniji u svemu ipak sam ja jos golobrad xD ali slazem se da je malo otezano koriscenje u odnosu na android i ios ali ko zna mozda OS 10 bude keva :D Pozz kulturno Umetnicko drustvo ti HasisEX hahaha xDDD saliim se malo nemo se ljutis mislim valja se nasmejati :d :D
 
Blackberry da napravi skok sa novim OS-em ravan onome sto je Apple uradio sa iOS-em 2007. u odnosu na tadasnji BB OS/Symbian/WM i ostale i dalje ne bi imao sanse da prezivi, jer se trziste kristalizovalo, korisnici su investirali novac u App eko sisteme, Android i iOS su za vecinu provajdera default uredjaj itd. RIM je svoje zavrsio na polju consumer proizvoda, eventualno mogu da probaju transfer na trziste korporativnih bezbednosnih usluga ili nesto slicno, mada mi se cini ni da njihov menadzment ne zna sta da radi, cim i dalje pokusavaju da lansiraju nove platforme sa nikakvim sansama za uspeh.
 
Marko, čoveče, nauči da koristiš zareze i tačke. Bukvalno svaki tvoj post duži od 6 reči preskačem, jer ne mogu da ga pročitam.
Sve što je kutija napisao, ja potpisujem. :)
 
Marko, čoveče, nauči da koristiš zareze i tačke. Bukvalno svaki tvoj post duži od 6 reči preskačem, jer ne mogu da ga pročitam.
Sve što je kutija napisao, ja potpisujem. :)

Izvini ali nismo svi pismeni toliko jer ja ne kuckam za knjigu pa da sve mora biti vrhinski sto se znakova interpukcije tice ovo je forum tj samo otkucas sta mislis i neko drugi to procita i odgovori ti a sada kada bi se svima to zameralo ovaj forum ne bi ni imao clanove ali iskreno jer ima solidan broj forumasa koji su precizni sa znakovima ali ipak mnogo je vise nas koji i ne pazimo bas previse oko znakova jer da to hocu bio bih na vukajliji a ne na ovom forumu, a ako je to zbog mojih godina nisam kriv jednostavno ne volim na forumima da pazim oko tacki i zareza ali preko skracenica sam presao ali preko ovoga necu znaci da cu pisati kako stignem nekad cu paziti nekad ne i to je to jer ne zelim polemiku oko tacki i zareza najbanalnijih stvari na ovom forumu jer ako nekome vec to smeta neka ide brt na vukajliju pa neka tamo govori o tacki i zarezu ovde se prica o BB OS 10 i novim BB telefonima...;) :D
 
Bas suprotno,na vukajliji nije potrebno osnovno poznavanje gramatike.
Ipak je ovo IT forum,a ne burek forum.
A i nece ti niko odgovarati kad ne moze da procita sta si napisao.
 
Nebitno da li je forum ili clanak u novinama, osnovne stvari treba da se postuju - jer niko nece citati kilometarski post koji je skroz necitljiv.
Ah ove nove generacije...
 
Nazad
Vrh Dno