Šta je novo?

Telekom Srbija VDSL (FAQ 1. post)

Kazem ja, RATEL kao da nisu nasi, ono ume da radi previse dobro :D #pupu_da_ne_ureknem :D
 
Sledeći put ako bude nekog zavlačenja od strane Telekoma neću uopšte da se toliko snebivam da opet pišem Ratel-u, iako je ovo 2. put u 6 meseci da sam pisao primedbu. Pošto očigledno drugačije ne može sa Telekomom.

Nego. zna li neko kako ovo ZTE sranjce naterati da radi DDNS update za no-ip.com provajdera? :( Pošto su hardcode-ovali (= readonly text polje) provider URL, dynds naravno više nema free naloge zato sam i prešao na no-ip.com,a stari ruter HG530 je imao da unesem ručno sve podatke.
 
Ja se uopste ne snebivan da pisem RATELu, ako je nesto stvarno ozbiljno (a ne ono "50 din mi je veci racun").
 
@enraged: Živeo Ratel :D 17. sam podneo "primedbu" jutros me zvali iz Telekom/MTS poslovnice (vidim po broju da je Ruma, a i po glasu znam otprilike koja "baba"/"tetka" iz poslovnice zove) prvo da pita koju sam ja brzinu/kampanju hteo, pa kao misli da neće moći ali kao da ima VDSL port na centrali, proveriće pa će me zvati. Pola sata kasnije zove kaže napravila je zahtev za 50/2 da donesem stari ruter prvo nazad, i kao tek onda može da napravi nalog za prčkanje po centrali i kaže biću par dana bez interneta dok ne odrade promenu brzine. Otišao odneo stari Huawei HG530 ruter, dobio ovu igračku od VDSL rutera (ZTE H168N), potpisao ugovor za 50/2 (usput mi uvalilli neku prepaid SIM karticu na poklon) došao kući povezao i radi naravno ova ADSL 20/1 brzina s obzirom da ruter podržava i VDSL i ADSL2+ signal.
"Sutra" će valjda da odrade šta treba na centrali i puste VDSL paket. Kad puste VDSL brzinu eto mene ovde da se pohvalim ili da kukam kako ne radi :D :D
E super, kao sto sam i pisao, tete/babe tu kod tebe ne znaju/ne zele da rade svoj posao i ako se secas rekao sam ti i tada da imas mogucnost za tu brzinu i da nije problem nidokoga vec do samih nezinteresovanih radnika/ca.
Bas mi je drago i zao zato sto si morao da pises ratelu iako za to nije bilo realne potrebe samo da je neko hteo/znao da radi svoj posao.
Eto jedva cekam da se javis a ja ti zelim da ti bude full 50/2 kao meni i da budes zadovoljan a oni se nadam opamete i da pocnu da rade svoj posao ili da idu u penziju/biro ako nece ne znaju ili su matori za svoj posao.
Srecno, pozdrav.
 
krastavac ako su babe u poslovnici nisu babe i u Call centru, i babe odgovaraju na mail. Nego komplet problem loše komunikacije i/ili nestručnog osoblja, koji kao ****** pokušavaš da rešiš sa njima putem X poziva u nadi javiće se neko normalan, na kraju ti ostane samo Ratel krastavac, ako i to da rezultat. Na moju sreću već 2. put Ratel rešava sve.
Videćemo kad puste signal šta i kako, ne bi me iznenadilo da bude "džabe si potpisao ugovor ne može ta brzina", kad dođu iz Mitrovice u centralu da to odrade.

Za Telekom je uvek isplativo biti pesimista, onda su moguća samo prijatna iznenađenja.
 
Pa cek podseti me koliko si po ruteru od dslama ili sta ti rekose tete iz CC ili poslovnice koliko si udaljen?
I ne znam zasto bi bio par dana bez neta nije potrebno to.
 
Evo i ja malo da se javim!!! 17. mi je zaključen ugovor sa SBB-om (Total NET ADSL), i mogu reći da su bili skroz korektni, samo su tražili da im pošaljem skeniranu uplatnicu za zadnji račun da je plaćen na e-mail, i odmah su mi na isti poslali migracioni kod!!! 18. novembra sam u Telekomu zatražio zahtev za VDSL i na brzinu od 50/2. Piošto sam od centrale udaljen oko 900 metara, linija mi nema tehničkih mogućnosti za to, ali pošto je mini IPAN istureni stepen, meni na nekih 60-70 metara od kuće, rekli su mi da će pokušati da me prebace na njega, odnosno celu ulicu pa ćemo videti kako će to da prođe, pošto još uvek čekam, sutra je već 7 dan!!! Rekli su mi da napravimo bez ugovornu obavezu na brzinu od 10/1, pa tek kada se sve to završi i istestiraju paricu, da napravimo ugovor na 2 godine uz 5 meseci za dinar i brzinu od 50/2. Da li je neko imao ovakvog iskustva i kako je to prošlo? Ja pretpostavljam da će ishod biti pozitivan pošto poprilično dugo traje!!!.
 
Piošto sam od centrale udaljen oko 900 metara, linija mi nema tehničkih mogućnosti za to, ali pošto je mini IPAN istureni stepen, meni na nekih 60-70 metara od kuće, rekli su mi da će pokušati da me prebace na njega, odnosno celu ulicu pa ćemo videti kako će to da prođe, pošto još uvek čekam, sutra je već 7 dan!!!
Cekaj kako mislis da ce celu ulicu da prebace samo zbog tebe?To onda podrazumeva i to da svim korisnicima koje prebace na mini IPAN ce morati da menjaju numeraciju i dodele iskljucivo BBTF brojeve!
 
Cekaj kako mislis da ce celu ulicu da prebace samo zbog tebe?To onda podrazumeva i to da svim korisnicima koje prebace na mini IPAN ce morati da menjaju numeraciju i dodele iskljucivo BBTF brojeve!

Neko je lupio u tehničkoj službi i ostao živ.Tako su i meni rekli da adsl može da radi na jednoj žili iz parice ali za fiksni telefon moraju obe žile u parici da budu ispravne.To mi je rekao majstor koji je došao da otkloni kvar na liniji.
 
Cekaj kako mislis da ce celu ulicu da prebace samo zbog tebe?To onda podrazumeva i to da svim korisnicima koje prebace na mini IPAN ce morati da menjaju numeraciju i dodele iskljucivo BBTF brojeve!

Pa valjda ne mogu ili ne žele samo mene da prebace na istureni stepen, nego hoće da prebace celu ulicu!!! Pošto ulica nije na toj mini centrali, nego signal za telefoniju i ADSL/VDSL dobijamo od glavne centrale koja se nalazi u centru grada i udaljena je oko 900 metara, a pošto je istureni stepen na nekih 60-70 metara od moje kuće, a od početka ulice 15 metara, nije logično da cela ulica nije prikačena na njega nego na glavnu centralu!!! O tome se radi. Ja sad čekam pa ću da vidim šta će da bude? Pitao sam da li je do sada bilo takvih slučajeva, i rekli su mi da jeste i da nije to retkost da se tako radi!!!.
 
Lepo od njih,aj javi obavezno šta je bilo na kraju živo me zanima.
 
Pa valjda ne mogu ili ne žele samo mene da prebace na istureni stepen, nego hoće da prebace celu ulicu!!! Pošto ulica nije na toj mini centrali, nego signal za telefoniju i ADSL/VDSL dobijamo od glavne centrale koja se nalazi u centru grada i udaljena je oko 900 metara, a pošto je istureni stepen na nekih 60-70 metara od moje kuće, a od početka ulice 15 metara, nije logično da cela ulica nije prikačena na njega nego na glavnu centralu!!! O tome se radi. Ja sad čekam pa ću da vidim šta će da bude? Pitao sam da li je do sada bilo takvih slučajeva, i rekli su mi da jeste i da nije to retkost da se tako radi!!!.
Pazi nije to tako jednostavan i lak posao kako ti mislis!Da bi vas sve u ulici prebacili na mini IPAN postupak je takav da prvo moraju ceo izvod na kome je prikaceno vas 10,20,30 korisnika da prebace(otkace) sa glavnog kabla koji ide sa stare centrale i prikace na novi kabl koji opet moraju da kopaju i poloze od mini IPAN-a do svakog izvoda zasebno!Tako da ce jos dosta vremena proci dok se to ne dogodi,veruj mi! ;)
A najlogicniji postupak je taj da vam u ulicu dovuku jos jedan mini IPAN i postave ga do vaseg izvoda!
 
Poslednja izmena:
Pazi nije to tako jednostavan i lak posao kako ti mislis!Da bi vas sve u ulici prebacili na mini IPAN postupak je takav da prvo moraju ceo izvod na kome je prikaceno vas 10,20,30 korisnika da prebace(otkace) sa glavnog kabla koji ide sa stare centrale i prikace na novi kabl koji opet moraju da kopaju i poloze od mini IPAN-a do svakog izvoda zasebno!Tako da ce jos dosta vremena proci dok se to ne dogodi,veruj mi! ;)
A najlogicniji postupak je taj da vam u ulicu dovuku jos jedan mini IPAN i postave ga do vaseg izvoda!
Ali stvar je u tome što kod nas u ulici telefonski kablovi ne idu kroz zemlju, nego vazdušnim putem preko bandera, pa tako do centrale!!!.
 
Radim u TT struci,ne u Telekomu već u EPS-u,tako da poznajem materiju.Skroz od centrale do tvoje ulice linija ide vazdušnim vodom?To nisu radili ni u manjim selima a vidim da si iz S.Mitrovice tako da mi je to malo verovatno_Obično u selima ide podzemno do ulice gde je glavni izvod za deo sela ili ulicu pa onda vazdušno do kuća.
 
Pa cek podseti me koliko si po ruteru od dslama ili sta ti rekose tete iz CC ili poslovnice koliko si udaljen?
I ne znam zasto bi bio par dana bez neta nije potrebno to.

Po ruteru udaljenost da se gleda nema, osim ako misliš ma ono vidiš downstream atenuaciju (kod mene je 7.0) pa kucaš u onaj kalkulator?

Ni u poslovnici ni u CC mi čak ni pro podnošenju zahteva niko nije rekao zvaničnu udaljenost (čak i kad sam explicitno pitao dobio sam odgovor da tu informaciju ne daju korisnicima), no pitao sam poznanika koji je proveravao šta bi sa zahtevom da pogleda udaljenost i on kaže 375m (300m je podzemnog kabla od centrale do bandere, od nje do prve sledeće bandere je nekih 55m,i od nje ide 20m kabla na moj tavan), što se uklapa u priču jednog drugog lika koji je gledao to u maju pre skraćena parica za 100m, on je takođe rekao da je "izvod" (podzemni kabl) od DSLAM do bandere tačno 300m, dalje ide vazdušno.
Ironija je da podzemni kabl ide mojom stranom ulice, negde oko 180-og metra je kuća, ali prolazi dalje pre nego što se vraća u nazad :D da nakupi tih 300m.

Kako god, videćemo sutra/prekosutra/kad dođu na centralu. Šta će uspeti pustiti i da li će to raditi bez stalnog pucanja.

Za prekid od par dana lupa tetka, osim ako stvarno imaju u ponudi VDSL rutere koji nemaju podršku istovremeno i za ADSL2+?
Bitno da rade sve naopako, prvo uzmu stari ruter umesto da prvo prebace paricu na VDSL port pa onda zovu za zamenu rutera.
 
Poslednja izmena:
Radim u TT struci,ne u Telekomu već u EPS-u,tako da poznajem materiju.Skroz od centrale do tvoje ulice linija ide vazdušnim vodom?To nisu radili ni u manjim selima a vidim da si iz S.Mitrovice tako da mi je to malo verovatno_Obično u selima ide podzemno do ulice gde je glavni izvod za deo sela ili ulicu pa onda vazdušno do kuća.

Vidi sad, ja sam rekao da telefonska llinija ide vazdušnim putem kroz ulicu, sad kako ide do glavne centrale to ne znam, ali zadnja bandera svega 10 metara udaljena od mini IPAN-a. Na tu centralu sam ja mislio ne na glavnu koja je u centru grada. Mada meni kažu da dobijam liniju od glavne centrale, a ne od mini IPAN-a?!!.
 
Evo ga pustili VDSL.
4861707728.png




Znači parica ladno podržava 80/14 (dobro malo manje od 80 Mbps download) a oni mene zaje*avaju 2 meseca neće da daju 50/2.
 
Pa poznato je da je 300m nasumicna cifra distance, i da moze i dosta vise od toga. Nego moguci su problemi na nekim vecim distancama, pa su zato odlucili da skrate mogucnosti. (bilo je 450m, pa izgleda se ljudi zalili sto ne dobijaju punih 50Mbps, i njima puklo)
 
Pa kao ok kad objektivno ne možeš da dobiješ da se sinhronizuje na tih 20,50 ili 100. Ono što je pomalo ped*rski od njih je kad imaju ohohoho lufta neće da podese port tako da imaš tačno tih 50 posle overhead-a. Ili što da sam tražio SuperBox, ili kad bih sad otišao tražio SuperBox ne bi mi dali. Jer 370m je više od 250m/200/150m... (samo za one u zgradi pošte :D ) kako je rekao "glavni inžinjer".

Ne treba mi IPTV realno, mada defitivno kad se podvuče crta sad dajem znatno više para za manje tj za bolji izbor kanala na D3i a pri tom nemam HD kanale, deru me za fixni... i verovatno bi se isplatilo uzeti SuperBox pa posle nikad ne gledati ništa na IPTV-u osim HD kanala (i Arene za brata smarača) nego koristiti samo net i mobilni (bratu, ja sam kod Telenora) i izbeći/ublažiti danak za fixni.

Ali neka, što manje stvari mi je kod Telekoma to bolje pa nek košta više. Da mogu VDSL da dobijem bilo gde drugde ni net ne bi bio kod njih.
 
Poslednja izmena:
Ti si iz NS, i nemas alternativa za SBB/RV/IKOM/stavec?

Pazi, ovo za fixni ne pije vodu.. i ja sam tako mislio ranije, medjutim, da nema toga, cena VDSLa bi bila veca, i sve bi se na isto svelo.
Gledas sta ti treba, i uporedis alternative za cenu. I naravno, ako imas svest kao ja, ne ides preko neke cene, ma sta nudili, jer to na kraju ljudi prisvoji da trose vise za efektivno manje :) Ja preko 20e ne placam za sve licne telekomunikacijske potrebe (+TV, mada njega i nemam), ma sta nudili. I da je samo 10 dostupno za tu cenu, ne bi uzeo veci paket.
 
Da li se stvarno dobija 50Mbps. Npr na dorcolu. Kakvo je poredjenje sa sbb-0m u kvalitetu samo za net.

Pretpostavljam da ne mogu da se oslobodim fiksnog telefona.
 
Poslednja izmena:
Na Dorcolu, gde ima mogucnosti (ceo Donji Dorcol, i dobar deo Gornjeg, kao i deo oko Bajlonija prilicno, ne znam za Skadarliju), odlicno radi. Ja sam imao na 2 lokacije, na obe je sam internet bio odlican, samo jednom je stucnuo net (to je bilo jer su imali nocu neke radove na mojem vodu).
Imao sam 2-3 primedbe, ali one su bile vezane za ADSL/VDSL, i obe su bile u doba kada je tek pocinjao VDSL, pa im to i ne zameran (neko je zaboravio da okrene bit u centrali, i umesto na VDSL, meni je port bio podesen na ADSL, pa nije radio net :))

E sad, pominjem da je net odlicno radio, ako se na LAN kacis, na wifi to zavisi skroz od tvoje okoline. Na prethodnoj lokaciji sam imao cist etar, i punih 50/2 maltene na wifi (nikakva razlika naspram LANa), dok na sadasnjoj ne mogu ni 30/2 preko WiFi jer je prezgusen signal (ali na LANu bez problema 50/2 skoro full).

Dva isturena stepena su u Gundulicevom Vencu, i slucajno sam ja na obe situacije na jednom od njih :) Jedna je GV 6 valjda (Posta), a drugi nisam siguran, ali mislim da je kraj GV, na uglu sa Dobracinom ili Dositejevom otprilike. Gornji Dorcol je skoro dobio neki istureni stepen u Jovanovoj ako se ne varam.

Fixnog se ne mozes otarasati naravno :)
 
SBB je dobro radio ovde dok je bio SBB - oda kako su ga kupili, ja sam cesto imao problema :( I ignorisali su ih, po 30 puta sam se zalio sto puca net, i ne moze da se igra, a primeti se i pri surfu. Tek posle mesec dana su poslali nekoga, i rekoh, necu vise kod njih. Tada TS nije bio jeftiniji, ali su bile OK cene. A sada je vec i jeftiniji TS.
 
Jevremova nema [emoji852]
 
Kad si proverio, i gde si otprilike u Jevremovoj? Ne znam gde je u Jovanovoj postavljen (ako sam u pravu, ovo je neko na forumu rekao, znaci nisam proveravao niti je zvanicno), verovatno ne moze celu jevremnovu da pokrije.
 
Ti si iz NS, i nemas alternativa za SBB/RV/IKOM/stavec?

Pazi, ovo za fixni ne pije vodu.. i ja sam tako mislio ranije, medjutim, da nema toga, cena VDSLa bi bila veca, i sve bi se na isto svelo.
Gledas sta ti treba, i uporedis alternative za cenu. I naravno, ako imas svest kao ja, ne ides preko neke cene, ma sta nudili, jer to na kraju ljudi prisvoji da trose vise za efektivno manje :) Ja preko 20e ne placam za sve licne telekomunikacijske potrebe (+TV, mada njega i nemam), ma sta nudili. I da je samo 10 dostupno za tu cenu, ne bi uzeo veci paket.

Heh da mogu promenio bih nick momentalno. Nisam iz NS. Studirao sam u NS (2005-2009, tad sam koristio SBB net) pa pošto je bilo zauzeto samo "shaman" dodao sam NS. Da ne bi pamtio sto varijacija nick-a i dalje koristim svuda to "shamanNS" :D
Iz Putinaca sam, opština Ruma. Znači selo, što dalje sa sobom ukazuje da "oš ADSL, oš krš WiFi provajdera sa silosa da hvataš" su opcije i naravno 3G net ko je tolika nesreća da ne može ni jedno ni drugo jer je na suprotnom kraju periferije od tih WIFI repetitora.

Ti beše imaš preko nekoga neke popuste za osobe sa invaliditetom, tako da verovatno imaš opciju 20 evra za sve (za 3 ili 4 usluge), što realno drugačije nije izvodljivo ma koliko da je neko skroman. Box 2 fixni + 10 Mbps je već 2000 din. U tu cifru staje maximalno 2 stvari.
Ja se za sad držim pravila "za internet neću da dajem više od 2000 din". Mobilni pošto meni realno ne treba mobilni tj ne telefoniram nego mi treba veća količina megabajta za što manje pare ja koristim Telenor Surf+ 5 GB internet paket + 50 min dodatak, što izađe zajedno 750 din. TV gledam sport, konkretno SportKlub i ni jedan drugi kanal mi ne treba. Žrtvovao sam neke druge prohteve pa mogu da imam 3 usluge ([IP]TV, kućni net, mobilni) kod 3 različite firme.

Nama su računi za kuću i preko firmu (veterinarska) za te stvari (fixni, mobilni, TV, interneti) zbirno oko 10-11.000 mesečno... Jedan Box4 za vet, + (ADSL/VDSL net + fixni regularna cena + još 2 mobilna [Telenor + MTS bez popusta, uzet mobilni na rate] + D3i) za kuću. Keva ubija svu računicu zivkanjem brata sa fixnog na mobilni :D :D Na to ode 1500-2000 din mesečno. Kad neće mobilni.
 
Poslednja izmena:
Kad si proverio, i gde si otprilike u Jevremovoj? Ne znam gde je u Jovanovoj postavljen (ako sam u pravu, ovo je neko na forumu rekao, znaci nisam proveravao niti je zvanicno), verovatno ne moze celu jevremnovu da pokrije.

Na samom pocetku sam. Skoro
 
Imam 10. Trazio vise, kaze ne moze...
 
Nazad
Vrh Dno