Šta je novo?

Telekom Srbija VDSL (FAQ 1. post)

Nerealna ti je procena s obzirom da tih 80% necemo ostvariti ni u 22-om veku, mozda ni tad. Ja se sve nadam nekim promenama cenovnika, ponovnom ubacivanju upload booster-a i slicnih kombinacija za nas koji smo vec na vdsl-u. sigurno idemo u tom pravcu, samo kad, to je ono sto nas sve zanima ?
FTTB je next big step, ali otom potom.
 
Procena ima smisla, +/- 10%, vec sada je poprilicna pokrivenost, ali se samo cuje na forumu o drugoj strani :)

Cenovnik je menjan decembra, ne verujem da ce biti ista vise od po tom pitanju do kraja godine, a pogotovu ne boljih akcija (jedino neki novi Box da naprave, ali to se nesto oduzilo :))

UB smatram da ce vratiti kada pokriju barem 80% VDSLom, jer garantujem da je pravi razlog izbacivanja previse korisnika koji traze isti a ne mogu ga dobiti zbog tehnickih mogucnosti.
 
Zna li se sta je sledeci korak mts-a ? Kako planiraju da predju magicnu brojku od 100 Mb/s ? I mnogo vaznije pitanje - kada ?
Bez optike nikako a pošto treba ulaganje teško da će biti u skorije vreme.
Masa ljudi ne može ni 10/1 da ima kako treba,infrastruktura im je u katastrofalnom stanju.
 
Bez optike nikako a pošto treba ulaganje teško da će biti u skorije vreme.
Masa ljudi ne može ni 10/1 da ima kako treba,infrastruktura im je u katastrofalnom stanju.
Upravo tako, ako misle da narednih godina udju u trku i budu lider mislim da bi trebalo najozbiljnije da razmisljaju o optici kao jedinom resenju, jer bez ozbiljnog ulaganja u opticku mrezu nema nista od posla i zarade!
 
Kako da ne, sve sami stručnjaci.
Od optike nema ništa i kraj.
Nek svima skrate bakar do 300-400 metara i mogu da guraju sasvim dovoljno za kućne korisnike.
VDSL2+ će dobiti naslednika i to je sledeći korak za telekom.
 
Kako da ne, sve sami stručnjaci.
Od optike nema ništa i kraj.
Nek svima skrate bakar do 300-400 metara i mogu da guraju sasvim dovoljno za kućne korisnike.
VDSL2+ će dobiti naslednika i to je sledeći korak za telekom.
Pa da bi svima skratili bakar na 300-400 metara upravo je potrebno ozbiljno ulaganje u optiku, jer racunaj da do svakog isturenog stepena mora da dodje optika pa puta koliko isturenih stepena u prosecnom naselju!?Ipak je to povelika investicija!
Za gradove i gusca naselja sa zgradama to i nije problem, ali za mesta u kojima kuce preovladavaju ...!
 
Poslednja izmena:
+1
Naravno da sam mislio optika do isturenog stepena pa posle bakar.
I da li je neko stručnjak ili ne nije tvoje da deliš etikete.Radim u telekomunikacijama više od 20 godina u početku sa bakrom a od skoro i sa optikom tako da znam o čemu pričam.Ne u Telekomu već u EPS-u.
 
Nije valjda da ne ide optika do IS za VDSL?? Pa cime ide toliki protok onda?
 
Naravno da ide optika do IS/MSAN. Ja koliko znam MTS je krenuo sa postavljanjem FTTB, to moze da potvrdi i kolega Rock86, kod njega na Petlovom brdu je to uradjeno.
 
Nije sporan BG i veći gradovi,problem smo mi koji živimo u malim mestima gde se to ne isplati raditi i večno ćemo ostati zakucani za 10/1 paket,možda 20/1 ko ima sreće da mu podzemni kabal nije nastavljen na 10 mesta i gde bandere skoro nisu popadale,gde ima nastavaka koji stoje godina na koje je navučena plastična flaša...
 
Tako je svugde u svetu, pogledaj Rumuniju, pogledaj UK, Australiju... Ako ti je potreban FTTH/FTTB preseli se u grad i kraj price. Mala mesta/sela/varosice nikad nisu i nikad nece biti prioritet i treba da se sa time pomiris.
 
Da, jednostavno se ne isplati ulaganje u infrastrukturu za mali broj korisnika. Takvi mogu da se nadaju samo sto skorijem sirenju 5G mreze.
 
Pa za mala mesta nek bude barem FTTRaskrsnica u narednih 2-5 godina.
Ali što bi ulagali da mogu da ponude svima 50/10 i sve TV kanale u HD rezoluciji kad za iste pare umesto toga mogu da plasiraju 10/1 net i raspale SD kanale? Šta će nezadovoljan korisnik da uradi, da se preseli u Stockholm? :D
 
Pa za mala mesta nek bude barem FTTRaskrsnica u narednih 2-5 godina.
Ali što bi ulagali da mogu da ponude svima 50/10 i sve TV kanale u HD rezoluciji kad za iste pare umesto toga mogu da plasiraju 10/1 net i raspale SD kanale? Šta će nezadovoljan korisnik da uradi, da se preseli u Stockholm? :D
Upravo to!
Znaju oni dobro da u 80% malih mesta po Srbiji su jedini operater i da niko vise od tih 20Mb/s ne moze ni da ponudi osim njih,zato se tako i ponasaju! :mad::wall:
 
Poslednja izmena:
Nek onda dođe drugi provajder i preotme tu masu nezadovoljnih korisnika :S:
 
Pa ne može da dođe kad ne može da dobije dozvolu da kopa i postavi kablove, kad je tu monopolista da vrši opstrukciju.
A i takav nam je mentalitet, mnogi će da budu nezadovoljni i koriste lošiji uslugu preko telefona/žice koju već imaju nego da plate 40 evra uvođenje nečeg boljeg, čak i ako uopšte imaju tako nešto kao opciju.
 
Pa za mala mesta nek bude barem FTTRaskrsnica u narednih 2-5 godina.
Ali što bi ulagali da mogu da ponude svima 50/10 i sve TV kanale u HD rezoluciji kad za iste pare umesto toga mogu da plasiraju 10/1 net i raspale SD kanale? Šta će nezadovoljan korisnik da uradi, da se preseli u Stockholm? :D
Pa ni to nije nemoguce, bar sto se tice mladje populacije.
 
Nek onda dođe drugi provajder i preotme tu masu nezadovoljnih korisnika :S:
Pazi da se razumemo, nemam ja nista protiv Telekoma i njegovog monopola!Ali u ova vremena da mi neko prica price kako je 10Mb/s dovoljno na 4 clana porodice, se granici sa bezobrazlukom ili ludoscu,a kada se pogleda konkurencija gde brzina od 30Mb/s spada u najmanji paket ...!?Ali nemamo nikog drugog da nam ponudi brze i zato koristimo to sta ima.
Bombasticne reklame i zvucne kampanje skoro da im i ne vrede nista zato sto im je 80% korisnika udaljeno vise od 1km od centrale i tu VDSL2 gubi svaki smisao!
 
Nemam ni ja ništa u korist telekoma sem da su bar došli u svako selo, dok ostali ne da ne mogu nego ne žele.
 
Nemam ni ja ništa u korist telekoma sem da su bar došli u svako selo, dok ostali ne da ne mogu nego ne žele.
U dosta mesta su dosli tako sto ako se secas da su ljudi davali i po 2.000 DM za prikljucak!
 
Poslednja izmena:
Te pare danasnji udbasi koriste za prisluskivanje postenog naroda.
 
Zna li se sta je sledeci korak mts-a ? Kako planiraju da predju magicnu brojku od 100 Mb/s ? I mnogo vaznije pitanje - kada ?

Pa to zavisi od tehnologije, a VDSL2 je trenutno najmodernija stvar dostupna kada je rec o bakarnoj parici iz '41. Sumnjam da ce ikada ici preko toga, prosto i ovo je silovanje te dve jadne zice.


A optika - mnogo ce morati toga de promeni na trzistu da bi se masovno nudila optika fizickim licima po normalnim cenama.... posle propasti Targo-a, mrka kapa.
 
Nisam ni mislio niti se nadao da će doći optika u mom mestu ali da ne mogu da srede kablove, zamene zarđale kutije na banderama u koje ulazi voda e to je već bezobrazluk. Za to ne treba neko ulaganje već samo malo dobre volje.

Послато са ZP952 уз помоћ Тапатока
 
Некад давно је била слична прича о могућим брзинама на бакру из '41. па се лицитирало да 2400бпс може да ради, да је теоретски могуће да ће и јупак од 9600 да прође и ништа више. Онда се кренуло са 14400 па 28800 и на крају су радили и 56к модеми, мада како где. Ко би тада и помислио да ће једног дана да се прича о 50Mbps или 100Mbps??

Ни оптика није нешто далеко, кроз улицу која пролази у близини моје зграде су последњих месеци прошле 4-5 фирме са својим оптичким каблом, за неке знам да планирају да шире оптику и у градове у околини па није немогуће да сврате и у неко мање место успут.

Масовна понуда физичким лицима је бар овде скоро нормална појава која не зависи претерано од локације, пријавиш се и није немогуће да врло ускоро дође оптика. Код мене су закачене две зграде, знам да кабл долази само због нас, мада никако да стигнем да га испратим и видим одакле тачно долази.
 
Nije upitna dostupnost optike na lokaciji, vec cene paketa koje bi se ponudile fizickim licima. Isti mi je k ako za 2.5k imam 100 Mb/s preko vdsl-a ili isto to preko optike za duplo vise para. Poenta je da ponuda paketa isprati aktuelni tip konekcije preko koga se pristupa internetu.
 
Mislim da nije bilo reči o optici do krajnjeg korisnika već do isturenog stepena i mogućnost korišćenja VDSL-a.Bar sam ja tako razumeo i tako nešto bi mi trebalo.
 
Mislim da nije bilo reči o optici do krajnjeg korisnika već do isturenog stepena i mogućnost korišćenja VDSL-a.Bar sam ja tako razumeo i tako nešto bi mi trebalo.
To i ja cekam, da se neko iz Telekoma smiluje pa da pocne da razmislja o varijanti FTTB ili FTTC i po mestima udaljenim samo 12 km od BGD-a! ;)
 
Mislim da nije bilo reči o optici do krajnjeg korisnika već do isturenog stepena i mogućnost korišćenja VDSL-a.Bar sam ja tako razumeo i tako nešto bi mi trebalo.
Sastavi molbu, ubedi što više ljudi iz tvog mesta da učine isto. Šire vdsl u poslednjih godinu dana i po mestima gde im to u nekom normalnom periodu ni nije ekonomski isplativo, čisto da bi nabudžili brojku za privatizaciju, ili neko gore obezbedio svoje rodno mesto ili vikendicu na vreme...

Ako ne odrade do privatizacije, novi vlasnik neće ulagati ništa u manjim mestima, osim ako se ne pojavi konkurencija u mestu koja nudi bolje.
 
Poslednja izmena:
Tim malim mestima jedini spas je 4G i posle 5G. Do tada 10 Mb/s a negde i 5 Mb/s i to ako ima tehnickih mogucnosti.
 
Pre bih rekao 3G na 900, mada moze i 4G ako se isplati operaterima na istoj BS.
Dzaba 4G ako nema 3G za voice :d
 
Nazad
Vrh Dno