Šta je novo?

Telekom Srbija VDSL (FAQ 1. post)

Kojim vecim, mislim 100/2, ili veci upload? (ovo drugo nece vracati pre privatizacije sigurno, a posle nje ce odjednom moci, ali uz 3x vece cene svega :))
 
Pa pre svega na veći upload, 100 je pristojna brzina za down, ali 2 za up....
 
Pregledao sam par strana ali nisam video da ima slican problem (ili "problem"?). Situacija je 'vaka.
Bio na Box2 10Mbit, istekao ugovor pocetkom septembra. Sredinom septembra odlazim u poslovnicu u NSu da proverim tehnicke uslove za VDSL50, uz moju napomenu da bih rasturio box, samo net i fiksni odvojeno. Receno mi je da nemam, ali ce do kraja oktobra biti nadogradjena i moja centrala pored okolnih. Danas dobijam poruku da mogu doci da potpisem ugovor, sto i cinim- 50Mb/s uz 5 meseci frei. Na moje pitanje da li ce to odmah danas proraditi, receno mi je da hoce.
Medjutim, ZHXN H267N pokazuje ADSL2+
Pogledajte prilog 212749


Jel neko cekao da mu aktiviraju VDSL, ili moram da ih cimam?

Da se nadovezem. Nisam ih zvao, vec su sami jutros prebacili na VDSL. Ali brzina neta je ~32Mb/s
5741887371.png


Informacije iz modema:
Capture.PNG

Ima li nade za punih 50Mb/s, hoce popraviti ako ih cimam?
 
Max brzina porta je oko 43000 tako da izgleda ne može više od tog što su ti pustili.
 
@danilo989: Pustili su ti skoro pa maximalno koliko možeš. Vidiš da je downstream noise margin 7 db (6 je bio minimum minimuma još u eri ADSL-a, tu je već granica na kojoj kreću non stop pucanja veze), znači sa trenutnim stanjem ne može više. Ne znam koliko si tačno udaljen od centrale, tj da li je slabljenje signala i nivo šuma zbog nešto lošijeg stanja parice (pa da ih smaraš non stop dok ne probaju malo da srede tu paricu ili ako ima slobodna u kablu neka u boljem stanju da te prebace na tu drugu a tvoju uvale nekom drugom ko koristi samo fixni ili 10 Mbps ADSL :-D) ili je problem što si 800+ metara udaljen.

Ono, mnogi na ovom forumu kad im Teleko ne da 50/2 izjavljuju kako se ne bi bunili da im puste "40" ili koliko već može ako ne može baš 50, jer je za 100 din i ovih 32 kod tebe dosta više od 20 Mbps... tako da ajd sad da vidimo kako ćeš ti to da demonstriraš :D :D

Dakle, Ako si više od 600m udaljen žično od centrale svakako treba da budeš srećan što su ti uopšte dali ugovor za "do 50 Mbps" (i onda nema previše smisla da se natežeš nedeljama/mesecima sa Telekomom radi eventualnog povećanja od 2-3 Mbps u odnosu na sad), ali ako si tipa 300-400m a dobijaš samo 32 (port konfigurisan na nešto ispod 35 Mbps trenutno) i tako je jer je problem tipa utičnica u sobi ili kabl dalje negde u kući/zgradi onda bi trebalo da ih gnaviš da to malo srede pa da dobiješ na kraju veću brzinu.

Pošto će oni na sve načine da izbegavaju da "pretresu" instalaciju tebi je u interesu da se sam potrudiš da proveriš te lokalne stvari kojima fizički imaš pristup (tipa utičnica i spojevi na njoj, ako je u pitanju kuća onda i na tavanu spoj) pa kad utvrdiš da problem nije tu onda da "jašiš" Telekom podršku sve dok ne dođu da provere ormariće/bandere i situaciju na drugom kraju (u centrali).

Ja sam kad sam na ADSL-u počeo da imam problema sa gomilom grešaka i pucanjem svakih 2 dana čak nosio ruter i produžni kabl sa strujom na tavan i tamo razvezao spoj žica koje idu u zid i "parica" iz kabla koji sa bandere ulazi u tavan, i direktno na taj par žica sa bandere "krimpovao" konektor i uključio u ruter (i sa mobilnim pratio parametre, pre svega atenuaciju) ... da eliminišem kao potencijalne izvore šuma i moju utičnicu i kompletan kabl koji ide do nje koji je bio mator "sto godina". Atenuacija je bila istau oba slučaja ali kad sam već čačkao spoj na tavanu (a i u zidu je kabl pušten do utičnice kroz budžir crevo) iskoristio sam priliku da zamenim to sa novim kablom koji dolazi sa izolacijom (staro su bile samo 2 namotane žice, bela i plavo-bela) kao Cat5 UTP kabl). Pa sam onda agresivnije smarao Telekom da reše problem koji je potvđeno van moje kuće.
I sad koristim VDSL 50/2 :)
 
Poslednja izmena:
Udaljen sam ~520m od centrale, tako da sam na granici propasti. :D Necu se zaliti za sad krastavac, takvo je kakvo je. Praticu situaciju.
5 meseci besplatno, "samo" tri puta brze za malo vise para. Nije lose.
 
Realno, imao si nekog da ti i ovo puste, jel da ?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ako si zadovoljan ti se nemoj buniti. Ja bih svakako (ukoliko je moguće) pročačkao utičnicu i ostalo, čisto da vidiš da li će da donese poboljšanje (da li će da poraste downstream noise margin [= SNR], poželjno na nešto dvocifreno). Ako ne koristiš već novi kabl od utičnice do rutera zameni taj kabl, probaj da isključiš fixni (sve fixne ako imaš više komada) i da ne koristiš spliter nego direktno da povežeš ruter na utičnicu i vidiš ima li ikakav efekat na SNR. Ako bude bolje tako bez fixnih i bez splitera onda dalje metodom eliminacije utvrdiš šta pravi šum. I onda ako napraviš značajno poboljšanje onda smaraš Telekom da ti puste još malo brži net :D Trebalo bi da možeš na toj udaljenosti da imaš 40 Mbps bez problema. Ali pošto si ti već na 10 Mbps imao SNR samo 16 dB parica (& instalacija) svakako nije baš sjajna.
 
Ma parica je problem....
Nema sta drugo da bude.
A da će da menjaju kompletnu paricu zbog jednog korisnika čisto sumnjam...
 
Nije bitna udaljenost od ipana ,pa ako si dalje da ti daju manji net,već da si bakrom povezan na ipan.
Pojam daljine je uveden iz razloga ,zato što telekom od ipana povezuje bakar samo do određene udaljenosti.To znači da možeš biti i na metar od granice ,ali ti to ništa ne vredi ako tvoja parica nije prevezana na ipan.Ako je u pitanju naselje,doći će do svih,samo je pitanje vremena.
 
Poslednja izmena:
Nije bitna udaljenost od ipana ,pa ako si dalje da ti daju manji net,već da si bakrom povezan na ipan.
Pojam daljine je uveden iz razloga ,zato što telekom od ipana povezuje bakar samo do određene udaljenosti.To znači da možeš biti i na metar od granice ,ali ti to ništa ne vredi ako tvoja parica nije prevezana na ipan.Ako je u pitanju naselje,doći će do svih,samo je pitanje vremena.
Kako nije bitna udaljenost od IPAN-a?Pa to je i dalje najbitnija stvar!
Mislim da nije bitno da li je Istureni stepen IPAN koji je na ulici ili DSLAM u centrali, jednostavno ako si daleko od bilo kog od ta dva uredjaja vise od 300m/400m onda vec nastaju problemi i realna brzina opada!
Jer jednostavno problem je i dalje samo u bakru tj .FTTN,FTTC korisnici su i dalje limitirani iskljucivo duzinom bakra samo od DSLAM-a ili IPANA pa do stana ili kuce, tako da sto krace rastojanje to bolje!;)
 
Poslednja izmena:
Kako ne razumete.
Telekom prevezuje bakarne parice na ipan, samo ako vasa zgrada ispunjava udaljenost do ipana,ako ne ispunjava ,telekom je neće povezati i vaše molbe da vas puste na vdsl ne vrede i ako ste malo dalje od ipana,na to sam mislio.
Vaša postojeća parica ide pravo do one starinske centrale ,i tu nema opcije da vas neko kači na ipan ili vdsl,da bi se to desilo prethodno neko mora da preseče vašu paricu i da je poveže na neki ipan u blizini(po prethodno jasno definisanom projektu)
U tom smislu priče sa telekomom na temu da vas prikače na vdsl ,a da vaša parica prethodno nije presečena ,je čisto gubljenje vremena.
Telekom je napravio projekat i prevezao parice onako kako projekat nalaže,ali ako ste ipak blizu nekog ipana ,mozete zvati telekom da urgirate da i se i u vašu zgradu ili negde u blizini postavi ipan,mada kada su u pitanju naselja ili blokovske celine,sve se pokriva ipanovima.
Ono što sam ja lično čuo od njih jeste ,da je prioritet tamo gde već ima telekomovih korisnika bilo net bilo iptv.
Nekoliko puta su me zvali da urgiram sa nekim predsednicima zgrada da dozvole ugradnju ipana jer u tim zgradama imaju dosta korisnika.Nažalost neki nisu dozvolili ugradnju ipana i to jeste pravi problem koji ima telekom ,i ne treba ih uvek kriviti za negativne odgovore koje dobijete,već eto ima i drugih krivaca.To je slučaj sa zgradama gde nema skupštine stanara ili je predsednik tvrdoglav ili sami stanari ne žele da im neko kopa po tek okrečenoj ili sređenoj zgradi,svega tu ima.
Sada sa ovim novim ulaganjem od 150 miliona eura ,ostaje da se vidi kako će ići širenje mreže.
 
Poslednja izmena:
Upravo najveći problem telekoma je ovaj koji navodi HDMI, tvrdoglavi ljudi.
Ja sam konkretno u mom naselju čekao godinu dana duže zbog jednog glavonje koji nije dao da ide preko njegovog imanja pa smo čekali sudsko rešenje.
A što se tiče širenja mreže mislim da se tu jedino ide na FTTH, sve ostalo su prazne price.
 
Rekli su da tamo gde je dosla optika ide 1gb ,a to je ftth,a gde je samo bakar da se ide na 100 mega.
Nije mi jasno da li to znaci da ce od svakog sadasnjeg vdsla da vuku optiku do stana umesto bakra ili sta vec?
 
Poslednja izmena:
Kako beše ide fora sa uključenjem na reč, koliko daju rok da se uplati zakasnelo potraživanje?
 
@danilo989 ti treba apsolutno da budes srecan sa time . Kako su ti uopste pustili brzinu koje nema u ponudi. Meni nece da puste 50 pa ni tu tvoju iako imam daleko bolje paramtere od tvojih realno. Stoga sam zaglavljen na 20/2 . Evo mojih paramtera inace bili su i ranije . testdsl.png
 
@hardlifetime: Ja bih na tvom mestu uzeo tvoj i @danilo989 screenshot parametara i poslao "primedbu" Ratel-u :D
Tj prvo bih isto učinio na mail Telekoma u kojoj tražiš da urade merenje tvoje parice, pa kad te Telekom "oladi" onda i ta mail prepiska ide u prilog Ratel-u kad pišeš. Da demonstriraš da si problem pokušao da rešiš direkt sa Telekomom pre nego što se žališ.
 
Danilo989, je imao nekog, da mu ono onako pusti...
 
Rekli su da tamo gde je dosla optika ide 1gb ,a to je ftth,a gde je samo bakar da se ide na 100 mega.
Nije mi jasno da li to znaci da ce od svakog sadasnjeg vdsla da vuku optiku do stana umesto bakra ili sta vec?

Kako znas da je do ipana vec dosla optika?

U stanu moje zene ruter prijavljuje max speed 133000/30000, ima lo sanse da joj dovuku FTTH?
 
A tamo gde je optika dosla do zgrade kao kod mene, max. je 100Mbps jer se usluga realizuje preko VDSL2 tehnologije jer od table u koju je usla optika do stanova idu bakarne parice? Jel se moze u tom slucaju u buducnosti razvuci optika i do stanova?
 
A tamo gde je optika dosla do zgrade kao kod mene, max. je 100Mbps jer se usluga realizuje preko VDSL2 tehnologije jer od table u koju je usla optika do stanova idu bakarne parice? Jel se moze u tom slucaju u buducnosti razvuci optika i do stanova?
Naravno da moze, ali to valjda ostavljaju za neka srecnija i bolja vremena! :d
Najbitnije je da je optika dosla do zgrade!
 
Kako znas da je do ipana vec dosla optika?

U stanu moje zene ruter prijavljuje max speed 133000/30000, ima lo sanse da joj dovuku FTTH?
Do svakog vdsl ipana ide isključivo optika.
Od ipana pa do svakog stana koji pokriva taj ipan ide bakarna parica.
Ako sada hoće da do svakoga stana vuku Ftth,što su mogli i onda da urade ,postavlja se pitanje, da li dovodni optički kabl ima kapacitet kao prvo i kao drugo ,da li postojeći ipan to može da podrži.Treće i najbitnije je ,što opet moraju da traže pečat za kopanje po celoj celcatoj zgradi.
 
Posle ponoci nestade net na vdsl.

Sent from ass
 
Gde ? Kod mene radi
 
Vidikovac nema net. Evo i dalje.

Sent from ass
 
Meni tako jednom 4 dana nije radio fiksni, uopšte nije bilo signala niti nekog napona da bi fiksni radio, bio je skroz "mrtav", a VDSL je radio bez prekida :D Znači da može net i bez fiksnog. Nakon 4 dana su to rešili i rekli da je otišla faza u centrali. Rekoh meni je bitno da mi je net radio :D
 
Nazad
Vrh Dno