Šta je novo?

Telekom Srbija VDSL (FAQ 1. post)

6 meseci bi bio maksimalni rok do kada treba da ti puste Ipan.
 
Samo da pitam vDSL kolege jel u poslednje vreme (zadnjih nedelju dana) brzina opada, a Pingovanje sto mi je naj primarnije zbog igre drasticno podigo tj. rute ne znam kakve su kad je od 40 skocilo na 60, pocev od daleke nam holandije pa nemacke i sve tako u globalu izlaz iz zemlje

Ako bi bili ljubazni ne vezano da li je vDSL ili aDSL bitno da je telekom provajder da pinguje ove dve IP adrese, Hvala

ping 88.198.45.185 , ping 82.149.234.206
 
Nisam primetio usporenja.
 
Ping for 88.198.45.185
Min = 62ms, Max = 63, Aver = 62

Ping for 82.149.234.206
Min = 41ms, Max = 93ms, Aver = 55ms
 
Ovo je za prvi server
Minimum = 57ms, Maximum = 57ms, Average = 57ms

Ovo je za drugi server
Minimum = 36ms, Maximum = 36ms, Average = 36ms

Meni zvuci odlicno.
 
Poslednja izmena:
Pinging 88.198.45.185 with 32 bytes of data:
Reply from 88.198.45.185: bytes=32 time=68ms TTL=53
Reply from 88.198.45.185: bytes=32 time=70ms TTL=53
Reply from 88.198.45.185: bytes=32 time=69ms TTL=53
Reply from 88.198.45.185: bytes=32 time=69ms TTL=53

Pinging 82.149.234.206 with 32 bytes of data:
Reply from 82.149.234.206: bytes=32 time=50ms TTL=55
Reply from 82.149.234.206: bytes=32 time=49ms TTL=55
Reply from 82.149.234.206: bytes=32 time=49ms TTL=55
Reply from 82.149.234.206: bytes=32 time=50ms TTL=55

Inače, na adsl-u sam imao generalno ping manji za čitavih 20ms. Otkako sam prešao na vdsl, ping je dosta povećan. Da li je to slučaj i kod ostalih?
 
I meni je ping bolji od kad imam VDSL, mada mi je najveci ping problem verovatno wifi ruter, udaljen nekih 10-ak metara, bez direktne vidljivosti.
Da je LAN, pretpostavljam da bi ping bio idealan, ali me mrzi da drzim LAN kablove cak i u istoj sobi :)
 
Problem je u tome sto znam kako mi 4 godine radi aDSL... i od pre 7 meseci vDSL... kod istog provajdera, e sad u poslednjih nedelju i malo jace ne samo meni i kod drugih koje sam pitao iz "online gaming" branse kazu tj. vide da serveri imaju pingovanje za + 20ms u odnosu na ono sto je bilo oduvek, a sem toga i DL speed mi se vam zemlje usporava tj kad testiram samo telekom je oke ma da nije ok ide 48MB ravno uvek sad ni toliko a za ostaje jedva 30MB, pa zato pitam ovde da vidim, ali ocigledno da ovde ljudi nisu bas tolke cepidlake kao ja pa i ne primecuju, radi bitno da ide facebook i da povuce torrent...
ali ne treba svima samo za to krastavac.

Hvala svima sto su udarili test na IP adrese

A sto se tice fast i inter moda to je reseno jos pre 4 godine kod mene, a inace interlive mora da stoji samo ko ima IPTV ili je pa mnogoooo daleko od centrale pa da mu ne puca veza
 
Poslednja izmena:
kolike brzine vam 50/2 postize na torrentima. ja sam ga sad uveo, pre 4 dana.
na torrentu maksimalno ide do 2MB/s.
na speedtestu na telekomovom serveru max 5Mbit/s a ping minimalno 20ms...
ironicno na VIP-ovom serveru postize dosta bolje rezultate. ponekad i do 40Mbit/s...
kad skidam fajlove sa gdrive-a skida max 100kB/s...
kad se nesto radi na netu IPTV secka a HBO video on demand secka stalno.

nesto ne valja. zvao sam ih danas i videcu sta se desava...
 
Nije ti to dobro. Zovi Telekom i žali se.
Kod mene je VDSL 50/2 ovakav ping i brzina do servera Telekoma Srbija:
 
a znate sta je najbolje ili najgore od svega??

kod mene u zgradi u prizemlju je njihova prostorija sa opremom i tu im je optika. kad sam isao po opremu ona cura procitala da je rastojanje od mene do njih 12m...

zvao sam, zalio se.

cekam da vidim sta ce biti...
 
Немој да рачунаш торенте (осим неких специфичних типа линухи или неки озбиљнији сајтови) па ни спидтест као довољно меродавне. Ако је њихова опрема толико близу, можда инсталација код тебе у стану није добра. Да немаш неки телефон пре сплитера? Да немаш неког комшију који уме да провали wireless па те крадуцка? Да ли си ово мерио каблом или си за то користио wireless везу?
 
Ako neko moze na brzinu da odgovori, da ne listam 160 strana trazeci odgovor.
Trenutno koristim ADSL ( nije Telekom ) i modem TP Link TD-8817, zainteresovan sam za VDSL, pa me zanima:
( ne poznajem ovu tematika, pa se izvinjavam na noob pitanjima :D )

- Da li se VDSL koristi preko telefonskog prikljucka kao i ADSL ili se mora dodatno instalirati neki uredjaj u stanu ?
- Da li ovaj modem koji imam moze da radi kao VDSL modem, ako ne moze, koji modem dostupan kod nas u prodaji je "best buy" ( u "budzet" klasi, ne treba mi wi-fi ), kupio bi nov, jer sam sa modelima dobijenim od provajdera uvek imao problema.
- Da li se za VDSL obracunava neki dodatni trosak kroz telefonski racun, i da li se tokom trajanja ugovora ( 2 godine ) moze izvrsiti transfer fiksnog telefona od Telekom-a na nekog drugog operatera.
- Sto se tice cene, da li je jos uvek aktuelno 50/2 za 1899 din ( i do kada ) sa ugovornom obavezom od 2 god.
- Posto trenutno koristim ADSL kod drugog provajdera, da li moram da trazim MIK od starog provajdera za prelazak na VDSL, tj da li su vezane te dve stvari

Hvala :wave:
 
Poslednja izmena:
U sustini sve ti je potpuno isto kao i za adsl, samo sto se druga oprema postavlja u centralu i sto ti treba modem za vdsl.

1. Da, sve isto kao za adsl
2. Ne (mora modem za vdsl), ne znam
3. Ne(sve je isto kao i za adsl), oprema je kod Telekoma(tako da ne moze)
4. Trebalo bi da jeste, a dokle ce biti niko ne zna
5. Da

I naravno najvaznija stvar je da je na tvojoj centrali omogucen vdsl i da si dovoljno blizu centrale, jer u suprotnom nema nista od vdsla
 
Poslednja izmena:
1. VDSL se koristi preko telefonskog prikljucka kao i ADSL.
2. Drugačiji je modem za VDSL. Drugačiji je i spliter. Nije mi poznato da kod naših prodavaca postoje u ponudi VDSL modemi. Ovi Telekomovi priostojno rade. Za nešto više od godinu dana nisam imao ni jedno zaglavljivanje ili bilo kakav problem.
3. Ne obračunava se dodatni trošak. Za prebacivanje fiksnog telefona je najbolje da pitaš Telekom, ali pretpostavljam da ne može.
4. Ne znam za 1899
5. Treba MIK od starog provajdera.
 
U pravu si, isti je. Do sada sam živeo u ubeđenju da signal do xDSL priključka prolazi kroz filter propusnik opsega. Međutim sada naučih da je u pitanju VF filter, tako da nema veze da li je ADSL ili VDSL.
 
Samo jos da dodam, da vdsl modema/rutera ima u ponudi ali da su relativno skupi...
 
Povecao sam brzinu na 20 mb/s i id telekoma sam dobio novi router za vdsl hg655b. Imam i staticku ip adresu. Gospoda iz telekoma su mi samo dali router i otisli. Sa admin/tzlkisonpk u meniu imam manje opcija nego sa telekom/telekom. Ne mogu da unesem svoj user i password da bih dobio svoju staticku ip adresu i nemam mogucnost port forwarding-a. Da li postoji neki noviji admin user ili ovo ne radi kako treba.
 
Povecao sam brzinu na 20 mb/s i id telekoma sam dobio novi router za vdsl hg655b. Imam i staticku ip adresu. Gospoda iz telekoma su mi samo dali router i otisli. Sa admin/tzlkisonpk u meniu imam manje opcija nego sa telekom/telekom. Ne mogu da unesem svoj user i password da bih dobio svoju staticku ip adresu i nemam mogucnost port forwarding-a. Da li postoji neki noviji admin user ili ovo ne radi kako treba.
 
Kolko su strucni vidi se iz prilozenog da preko telekoma ovaj host www.hetzner.de u germaniju ide preko holandiju, znaci svima 35ms, a ostali koji su na telekom nek se je*u sa svem 60+ ms, i naravno nije do njih sto hop ide za holanciju pa u nemacku, a ne kao svim normalnim sbb ikom exe .. autrija pa nemacka i sad oni oce da kazu da nije do njih nego je do nekog tamo... sreca pa jeste kako da nou
 
Istureni stepen se nalazi u ulazima od zgrada.Urbanizovani deo Mirijeva koji je građen sistematski i planski možeš prepoznati po tipskim građevinama odnosno fasadama za svaki mikro reon.U takvom okruženju istureni stepen ide odprilike na svaki treći ulaz.Ako se nalaziš u takvoj sredini onda pogledaj da li je neko skoro kopao u tvom reonu.Svaki istureni stepen se povezuje sa ostalim ulazima tako da su morali da posete i tvoj ulaz kako bi razvukli nove bakarne vodove od tvojih regleta do regleta gde je istureni stepen.Ako nisi primetio radove u tvom ulazu onda je verovatno nisu došli do tebe.Radovi su išli redosledom u smeru od pošte ka stanici milicije.Postoji i jedan izuzetak a to je da su svim predsednicima poslali pisma da daju saglasnost za postavljane isturenog stepena pa se može desiti da se neko napravi blesav i da ne da saglasnost pa onda nastaje problem.Kod mene od 7 ulaza(tri su za istureni stepen) dva nisu dala saglasnost.Jedan od ulaza je bio moj pa sam to na mišiće rešio a drugi ulaz nije dao, pa je telekom morao da menja plansku dokumetaciju i naravno da su radovi morali da kasne.
 
Poslednja izmena:
Istureni stepen se nalazi u ulazima od zgrada.Urbanizovani deo Mirijeva koji je građen sistematski i planski možeš prepoznati po tipskim građevinama odnosno fasadama za svaki mikro reon.U takvom okruženju istureni stepen ide odprilike na svaki treći ulaz.Ako se nalaziš u takvoj sredini onda pogledaj da li je neko skoro kopao u tvom reonu.Svaki istureni stepen se povezuje sa ostalim ulazima tako da su morali da posete i tvoj ulaz kako bi razvukli nove bakarne vodove od tvojih regleta do regleta gde je istureni stepen.Ako nisi primetio radove u tvom ulazu onda je verovatno nisu došli do tebe.Radovi su išli redosledom u smeru od pošte ka stanici milicije.Postoji i jedan izuzetak a to je da su svim predsednicima poslali pisma da daju saglasnost za postavljane isturenog stepena pa se može desiti da se neko napravi blesav i da ne da saglasnost pa onda nastaje problem.Kod mene od 7 ulaza(tri su za istureni stepen) dva nisu dala saglasnost.Jedan od ulaza je bio moj pa sam to na mišiće rešio a drugi ulaz nije dao, pa je telekom morao da menja plansku dokumetaciju i naravno da su radovi morali da kasne.

E krastavac, ja sam u neurbanizovanom dijelu Mirijeva (citaj kuce sa sarenolikim fasadama) :D

Hvala na odgovoru.
 
Kako bese onaj link da se vidi lista gde ima VDSL centrala? Ne mogu ni Google-om da nadjem u ovoj temi.
 
Nazad
Vrh Dno