Šta je novo?

Telekom Srbija VDSL (FAQ 1. post)

Evo ga pustili VDSL.
4861707728.png




Znači parica ladno podržava 80/14 (dobro malo manje od 80 Mbps download) a oni mene zaje*avaju 2 meseca neće da daju 50/2.
Pa jel sam rekao da tehnicki mozes sad sto biliDe rade kod tebe u poslovnici to je druga stvar.
Srecno. Dobrodosao u klub 50...
 
Dobio sam danas pismo od Telekoma za "povoljan brz internet" i ponudu net paketa od 10mbps za 1549din do 50/2 za 1799 din (5 meseci po 1 din).
Ono što me zanima je, da li oni ovo šalju svakome ili samo onima koji bi mogli da imaju 50/2 vdsl brzinu?

Imamo ugovor sa SBB još 6 meseci a nisam siguran ni da li bih menjao ali želim da znam koja mi je alternativa osim IKOM kablovske (koja isto ima u zgradi). Inače, pre malo manje od dve godine sam se bio prijavio za vdsl (ona akcija 50mbps po ceni 10) ali su me tad oladili i rekli mi da sam na, recimo 579m od centrale i ponudili mi 20/1.

Da li bi mogao da se prijavim, da vidim šta će da ponude ovaj put (ako su možda dovukli neki istureni stepen u blizini) pa da imam tu info za ubuduće a ne da bude, "evo mi realizovali priključak, dođite po opremu".
 
Ocigledno kao i prosli put svima su ubacivali.
A ti tesko da ce ti dati 50 realno bi mogao manje malo sigurno da izvuces ali ako budes uporan i smaras ih a 20 ti daju ladno a to sve vazi ako ti nisu dovukli IS a verovatno nisu znao bi da jesu tu u blizini.
Tako da ne nadaj se preko 20 da ce ti dati a uvek mozes da podneses zahtev za 50 i cekas odgovor, sto ti i savetujem ukoliko bas hoces na vdsl2.
 
Ti beše imaš preko nekoga neke popuste za osobe sa invaliditetom, tako da verovatno imaš opciju 20 evra za sve (za 3 ili 4 usluge), što realno drugačije nije izvodljivo ma koliko da je neko skroman. Box 2 fixni + 10 Mbps je već 2000 din. U tu cifru staje maximalno 2 stvari.
Ne, ja trenutno placa mnogo manje od 20e sa time (950 za 20/2, posto mi wifi ne izvlaci ni blizu 50/2, a kablove ne volim), 330 za fixni, i 500 za 2 mobilna. To je.. 1700 :) Da nemam te popuste, bilo bi, sa ranijim cenama tacno 2400 (20e) za fixni+20/2, a mobilni bi onda presao na prepaid, mada posto imam Piraeus karticu, meni su u VIPu do 2000 besplatni racuni.
Imajuci to u vidu, ja ne potrosim ni 1500 za telekomunikacije trenutno.


Na samom pocetku sam. Skoro
I Skot60 je otprilike blizu, onda je ovaj IS u Jovanovoj negde na kraju, tj. suprotno od vas :( Cudi me da tu nisu postavljali vise ISova, mada ne znam ni gde bi :)
 
Ma ima mesta, nek stave ispred zgrade, kod pumpe .

Nego, jel ima vdsl u Vinči ?
 
rekli su da sam udaljen manje od 300m od stanice (ne zna tacno gde je stanica) ali da bih morao da odem u poslovnicu i pitam sefa da li bi dobio 50Mbps. I da ne moze telefonom da se pita.
 
@skot60: Idi do poslovnice traži šefa pitaj a i napomeni mu da si čuo da postoji opcija da uputiš molbu da odrade merenja parice, pitaš ga fino oko svega toga. Ako je šef smrad onda lepo napišeš primedbu Ratel-u u kojoj navedeš šta si pokušao sa Telekomom.
Mislim da su oni zakonski u obavezi da za svaki upućen zahtev za VDSL pakete rade merenja parice (gde postoji realna mogućnost da je takva brzina moguća), ali očigledno to ne poštuju i ne rade kako treba već prvi odgovor im je ne može pa ti ako insistiraš dalje dovoljno moooožda ih na fino motivišeš da ispoštuju zvaničnu proceduru. Ako neće fino tu je Ratel.
 
Pre neki dan bio je lik iz Telekoma u mojoj zgradi (loše im ide u mom kraju, skoro svi koriste SBB), nudio je usluge. Pitao sam ga za NET 50 jer mi je istekao ugovor sa SBB-om i rado bih probao VDSL NET 50. Međutim, najviši paket što nudi je NET 20, i to osakaćeni NET 20 (20/1). Ne može čak ni 20/2, tako kaže lik. Na oko 700m sam od centrale. Oni ladno nude uslugu koja ni NE POSTOJI na njihovom zvaničnom sajtu, NET 20 NIJE 20/1 već 20/2. Kao najgori bot je rekao da nema svrhe da piše zahtev za 50/2 i 20/2 jer se ništa ne može učiniti. :D
 
Ja da ti kazem da lupeta za sve.
 
da li postoji nesto negde sto mogu da im pokazem, citiram u vezi zakonske obaveze: zakon, paragraf itd.

@skot60:
Mislim da su oni zakonski u obavezi da za svaki upućen zahtev za VDSL pakete rade merenja parice (gde postoji realna mogućnost da je takva brzina moguća), ali očigledno to ne poštuju i ne rade kako treba već prvi odgovor im je ne može pa ti ako insistiraš dalje dovoljno moooožda ih na fino motivišeš da ispoštuju zvaničnu proceduru. Ako neće fino tu je Ratel.
 
Ma kakvi zakoni za vdsl daj da ne kazem ne lupetajte zakonski moraju da mere paricu.
Pa ne rade oni to zbog zakona vec to rade zbog toga da provere teh. mogucnosti parice da li je ista sposobna da progura tu brzinu.
Joj boze sta sve necu cuti...
E a dobro si postavio pitanje @skot60 ajde shamanNS daj coveku izvadi iz zakona tu tacku, paragraf a i mi da naucimo nesto.
Salim se malo samane znam da si u najboljoj nameri odgovorio coveku i zato ovo sto sam gore napisao smatraj kao salu ali je i istina ne postoji nikakva zakonska obaveza vec oni zbog sebe proveravaju kako bi znali da li potencijalna parica moze da propusti brzinu toliku ali ne zbog zakona vec da bi znali sta da odgovore na zahtev u pozitivnom ili negativnom smislu.
Pozdrav...
(nadam se da razumes salu)
 
Nemam pojma :D Lik koji radi u Telekomu koji je jurio šta može za mene mi je rekao da mu je kolega koji baš radi ta merenja rekao da kao oni rade merenja (za 20/2 daljinska merenja ako su tu ok parametri to je to) parice za oba VDSL paketa za sve podnete zahteve. Kako god, idi ti "kod šefa" i lepo fino zamoli da provere/izmere koliko bi moglo. Ako te otkači onda primedba Ratel-u. Ako si 300m žično i centrala podržava VDSL mora da može. I to napišeš Ratelu. Kakvi su ti parametri sad na ADSL-u?
 
@enraged: Dobro, ako nije "po zakonu" onda "po protokolu" ti bolje zvuči? = kako je Ratel ili ko vec definisao proceduru ili odobrio nečiji nacrt istog.

I pravi razliku između daljinskog merenja zamišljenog kao prva faza provere, i dolaska na lice mesta i preciznog merenja? Problem je što ovo drugo Telekom izbegava da radi. Pogotovo u manjim mestima.

Sve u svemu, ako tvrde da neko na 300m ne može da dobije 50/2 treba barem posle prijave Ratel-u njima na uvid da da dokaz tj rezultate merenja. I tu se obično priča okreće za 360 stepeni, odjednom može.
 
Ma nije problem Ratel i i to kad tvrde da neko na 300m ne moze da ima vdsl ali nema veze to sa zakonom.
Nema veze to sa Ratelom on samo kontrolise da li je to sve ok, i nema protokola vec je to procedura po kojom se odobrava tj. proverava parica bas iz razloga teh. mogucnosti jer je takva tehnologija da duzina bakra negativno utice mogucnost vecih bezina.
Nema veze da batalimo dalje da ne idemo u off a ja ti pricam na osnovu saznanja iz prve ruke pisao sam kako da ne pisem opet nema potrebe, uglavnom mts je nekada trom i ako su realne sanse da nesto moze a vi kao saman dobijate da ne moze ili da vam nista ne odgovire svakako pisite zalbu Ratelu ukoliko je stvarno moguce bice reseno, nazalost nekada mora i tako da se bori covek ali ce se nadam se i to promeniti, videcemo u ponedeljak.
 
nisam koristio adsl.

Nemam pojma :D Lik koji radi u Telekomu koji je jurio šta može za mene mi je rekao da mu je kolega koji baš radi ta merenja rekao da kao oni rade merenja (za 20/2 daljinska merenja ako su tu ok parametri to je to) parice za oba VDSL paketa za sve podnete zahteve. Kako god, idi ti "kod šefa" i lepo fino zamoli da provere/izmere koliko bi moglo. Ako te otkači onda primedba Ratel-u. Ako si 300m žično i centrala podržava VDSL mora da može. I to napišeš Ratelu. Kakvi su ti parametri sad na ADSL-u?
 
@skot60: Aha, propustio sam nekako taj podatak, da tek hoćeš prvi put kod Telekoma. Onda podnesi zahtev putem Call Centra za početak. Tamo ćeš videti da li će da te smaraju dužina parice bla bla (jer svaki poziv dobijaš različitu informaciju, te samo do 250m, pa samo do 200m ,pa 100... :D pričaju napamet i/ili brkaju šta im je neko rekao da su kao gornje granice za SuperBox i za 50/2 paket), ako iz nekog razloga neće da naprave zahtev onda idi u poslovnicu kod tog šefa pa sa njim porazgovaraš. Probaš na fino, ako ne ide onda krastavac žališ se Ratel-u pa ako pomogne pomogne ako ne imaš alternative Telekomu. Meni je oba puta Ratel rešio probleme sa Telekomom bez molbi, bez razgovora sa šefovima, bez citiranja zakona.

Ja sam u mojoj primedbi naveo da znam koliko sam udaljen i na koji način sa došao do informacije (kojim sve putevima komunikacije sami Telekom zaposleni nisu hteli da mi kažu taj podatak), da sam negde nekad pročitao da su u obavezi u okviru maximalno 15 radnih dana da odgovore na kontakt telefon po pitanju realizacije podnetog zahteva a da to nisu učinili, i da sam probao mailom i telefonom da dobijem informaciju u 3 navrata. I 7 dana kasnije sve rešeno, dobio šta sam tražio (ok, nisam dobio tablet uz net što je bila promocija kad sam ja podneo zahtev, dobio sam aktuelnu promociju 5 meseci za 1 din).

Ideja je ukažeš Ratel-u da si probao da rešiš problem sa Telekomom na bar 2 načina i u par navrata, nisi to uspeo i to je to. Pomaže kad imaš neku komunikaciju u pisanoj formi da pošalješ kao prilog uz primedbu.
Jest da odgovor Ratela stiže tek za 20-ak dana poštom ali reakcija Telekoma je kod mene oba puta bila u 5-7 dana.
 
Da li neko zna parametra za admin pristup na ZXHN H367N?
 
kakve su mi sanse da dobijem 50/2 sa ovim vrednostima?
 

Prilozi

  • Hvataj.JPG
    Hvataj.JPG
    73.9 KB · Pregleda: 286
Velike su ti sanse.
 
username: admin
password: ztonpk

Nije.. nece ta kombinacija. Ima ono standardno telekom/telekom ali tamo ima malo opcija.
Posto ne koristim iptv, hteo bih da lan2 i lan3 iskoristim za ps4 i smart TV. Trebalo bi da iz naprednog control panela mogu da se podese ti lan portovi.

edit:
Ova kombinacija radi!!!
admin / tzlkisonpk
 
Poslednja izmena:
@yooyo: Probaj admin/tzlkisonpk.
Mada na mom ZXHN H168N je ztonpk... I otkljucavanje portova je u sekciji: Internet>Port Binding, i tu imam definisane VDSL i ADSL varijante svih konekcija internet (= HSI) , voice, iptv. ADSL varijante imaju u nazivu na kraju "AD" (HSI AD, IPTV AD ...).
 
Resio sam.. hvala..
Posle otkljucavanja portova lan2 i lan3 ne zaboravite da u DNS podesavanjima podesite da DNS radi i na tim portovima.

Za sada radi u ADSL2 modu. Cekam da sutra neko dodje do centrale i prebaci na vdsl.
 
Da li je nekom uspelo na ZXHN H367N, da promeni port od iptv na port za net i ako jeste kako?
 
Poslednja izmena:
@Imax: Dečko post iznad tebe ima taj ruter i odradio je to. Ja imam drugi ZTE model i naveo sam na njemu gde je mesto za promenu... ne znam samo da li vaš model ima isti interfejs kao moj.
 
Nazad
Vrh Dno