Šta je novo?

Telekom Srbija VDSL (FAQ 1. post)

Ima to vec nekoliko meseci(oko 4) od kako na telkomovom sajtu ima ponuda od 30,50 pa i 100Mbita,
pitam se da li to zaista za nekog postoji ili to stoji tamo samo za ukras?
Kad trazim neke informacije o tome po forumima, sve mrtvo,
o cemu se tu zaista radi, zasto svi cute?
... trebam 100mbit, i voleo bi ovde bar kakvu takvu pozitivnu novost.
 
Pozdrav, imam VDSL2 odnosno "net30" vec cetiri meseca. Prvo sam koristio net20 od kojih sam imao na speedtest-u najvise 14mb. Sa ovim VDSL-om sad najvise izvalvacim do 25mb i 1,8mb upload-a ali najcesce izvalci do 20mb znaci imam 30% gubitaka.Zivim odmah uz centralu, da napomenem adsl je kod mene stigao pre mozda nekih godinu dana. Cim sam podneo zahtev kod telekoma u roku od jednog dana mi je stigla oprema, svaka pohvala za to nema sta. Ostaje mi samo pitanje kako da nadomestim ovih 30% kojih gubim jer je ugovor na 2 godine. Ono sto sam primetio je da je ping na VDSL-u veci kod mene za 15ms jer mi je ping na ADSL-u bio (16-17) a sada je (28-31) do telekoma.
modem: huawei HG655b
http://www.speedtest.net/result/2758627454.png evo sada sta pokazuje, nekoliko puta sam testirao i vrednosti su iste. znaci ovog trenutka imam gubitke od 50% modem signal.JPG pozdrav!!
 
Pozdrav, imam VDSL2 odnosno "net30" vec cetiri meseca. Prvo sam koristio net20 od kojih sam imao na speedtest-u najvise 14mb. Sa ovim VDSL-om sad najvise izvalvacim do 25mb i 1,8mb upload-a ali najcesce izvalci do 20mb znaci imam 30% gubitaka.Zivim odmah uz centralu, da napomenem adsl je kod mene stigao pre mozda nekih godinu dana. Cim sam podneo zahtev kod telekoma u roku od jednog dana mi je stigla oprema, svaka pohvala za to nema sta. Ostaje mi samo pitanje kako da nadomestim ovih 30% kojih gubim jer je ugovor na 2 godine. Ono sto sam primetio je da je ping na VDSL-u veci kod mene za 15ms jer mi je ping na ADSL-u bio (16-17) a sada je (28-31) do telekoma.
modem: huawei HG655b
http://www.speedtest.net/result/2758627454.png evo sada sta pokazuje, nekoliko puta sam testirao i vrednosti su iste. znaci ovog trenutka imam gubitke od 50% Pogledajte prilog 116026 pozdrav!!

Da li si ikada video brze od 16Mbit/s.
Posto si jako skoro resetovao modem 4 sata up ne moze se videti kolicina fec-ova, to su esencijalne greske.
Ako nikada nisi video brze od 16Mbit/s mozda ti je profile ostao lokovan na 16Mbit kod njih, cesto prave tu gresku.
Stim da moze biti lokovan sam profile odnosno user name ili cak i sam modem po mac adresi.
Taj problem ti ne moze resiti niza sluzba tehnicke pomoci.

Ako si vidjao brze brzine onda nije lokovan vec su podesili agresivnu agregaciju na dslam-u.
 
Pa jel kaze covek u tome sto si citirao, da je navise sto izvukao 25Mbit, a ti pitas da li je izvukao vise od 16Mbit?
 
Pa jel kaze covek u tome sto si citirao, da je navise sto izvukao 25Mbit, a ti pitas da li je izvukao vise od 16Mbit?

Ne racunam to sto je rekao vec sto je pokazao, pitanje je sta je i kako je video, mozda je mislio na pocetno ubrzanje zbog loseg proracuna buffer-a, mozda ima presporu masinu, problematican firewall/antiviral itd.
 
ovako je uglavnom prijatelji, upravo sada sam testirao i konstantno drzi ovu brzinu http://www.speedtest.net/result/2759456511.png
sto se tice pitanja koje je Vuk postavio, jer vidim da se covek razume u ove stavri. Vidjao sam i da izvalaci do 25mb ali retko bas bas.Moja iskustva su da varira protok po nekad nocu pokazuje tako do 15mb a danju i po 22-23 i obrnuto. Razume li se neko u ove parametre na ovom modemu.. dali su ovo dobre vrednosti?
i upravu si resetovan je modem od starne telekoma eto bas 4 sata pre nego sto sam poslao ovo. to sam primetio..
bilo sta da vas zanima pitajte, mada se ne razumem bas puno u ove stvari. pozdrav!!
 
ovako je uglavnom prijatelji, upravo sada sam testirao i konstantno drzi ovu brzinu http://www.speedtest.net/result/2759456511.png
sto se tice pitanja koje je Vuk postavio, jer vidim da se covek razume u ove stavri. Vidjao sam i da izvalaci do 25mb ali retko bas bas.Moja iskustva su da varira protok po nekad nocu pokazuje tako do 15mb a danju i po 22-23 i obrnuto. Razume li se neko u ove parametre na ovom modemu.. dali su ovo dobre vrednosti?
i upravu si resetovan je modem od starne telekoma eto bas 4 sata pre nego sto sam poslao ovo. to sam primetio..
bilo sta da vas zanima pitajte, mada se ne razumem bas puno u ove stvari. pozdrav!!

Pazi ako Huawei dobro meri ili ako uopste postoji ocitavanje atenuacije jer VDSL2 nisam testirao, znam ga u teoriji ali ne u praksi, pokazuje idealnu vrednost ili ti 0 kao da ti je istureni DSLAM u ulazu zgrade. Power leveli su cudni na upstream-u posto su u minusu, ko zna mozda tako treba na VDSL2.
Stim da je opet kineski DSLAM u centrali i retko ko osim Telekom-a testira na toj opremi, u labovima se obicno testira na Cisco opremi.

Izgleda da je kod huawei-a tako, bas sad gledam po netu svuda gde se spominje +vdsl2 "upstream output power" i tamo gde je huawei svuda je atenuacija 0, po negde sam nalazio minus vrednost za "upstream output power" sto znaci da je modem debelo spustio power zbog prejakog signala na upstream-u.

Prvo gde se tacno nalazis oznaci na mapi da vidimo koliko si udaljen od centrale , ako je preko 50-100m ne moze biti atenuacija 0.
 
a evo i maximuma.. pipne 26 i ostalo drzi na 25 http://www.speedtest.net/result/2759548285.png
Pazi to ti je to -15% za overhead jeste mnogo na tako velikom paketu ali to je to. 27Mbit ti je teoretski maximum na adsl i vdsl linijama za overhead od -10%, kada se port sece na dslam-u, ako bi ti sekli brzinu u profilu sa portom otvorenim na preko 30Mbit recimo na 33Mbit onda bi mogao da primenjujes obracunsku formulu za premer.

Tu sto gleads nikada neces videti 30Mbit.
 
Poslednja izmena:
a evo i maximuma.. pipne 26 i ostalo drzi na 25 http://www.speedtest.net/result/2759548285.png ovo je ka targo telekomu ka njemu najbolje vice primeto sam. prijatelju ja sam ti idmah uz centralu moja zgrada je vezana podzemno do telekom centrale koja je odmah pored. tako da od modema do centrale nema punih 20 merara parice cele. maltene mi je centrala u zgradi ali je to pravljeno 70tih. telekom je menjao izlaze ka banderama ali ovo nije menjano od kada je napravljeno.
 
Meni u kuci na PTT sanducetu gde je ulaz za liniju obelezili nesto (dvocifren broj), da li je to lokalni DSLAM port do kuce :p
 
Sta tehnicki urade u centrali da bi omogucili net 50 ili 100?
 
To i onako valjda rade? Ili prvo cekaju zahtev pa menjaju DSLAM? :sceptic:
 
Zasto meni ne prebace posto imam box hd i dodatni na vdsl2 da mi ne puca protok

Pa sto pitas nas, sto ne pozoves njih pa njih pitas za te informacije. A da bi te prebacili na VDSL2 morali bi da iskesiraju love a zarad jednog korisnika oni to nece raditi pa da ne znam kosi i sta si.
 
Jel dobijam novi ruter kada prelazim sa ADSL2+ na VDSL2 (sada imam HG530)?
Ako da, koji je model najcesci?
 
Da, mora da se menja na VDSL ruter - ne zna se koji sigurno, tj. nema garantovano primetan broj ljudi vec VDSL.
Mislim da su neki Pirelli doduse, jer su vec poceli da ih dele i obicnim korisnicima a mogu i VDSL da podrze neki.
 
Provereno: Preko 19813 moze da se proveri da li postoje mogucnosti za VDSL, tj. brzine preko 20/1. To se radi tako sto se podnese zahtev i sistem u roku od 2-3 minuta javlja da li je moguce. Ako nije moguce, zahtev se "odbija". AKo je moguce, mora da se predje na VDSL :)
Znaci, kome treba veca brzina moze da predje i isproba pa se vrati ako mu ne odgovara. Ko samo zeli da proveri, nece moci :)

Nema garancije kakve brzine mogu da se dobiju, nazalost, tako da je mozda najbolje da se nedelju dana pred kraj meseca uzme paket koji bi se uzeo za probu, i ako ne moze da postigne zadovoljavajuce brzine da se odmah pocetkom sledeceg meseca vrati na staro.

Kod mene ne postoji mogucnost za VDSL za sada :(
 
Sta kukuas ko da si jedini 90% nas nema mogucnosti za VDSL

Nadam se da ce tek naredne godine to da zazivi kod sirih narodnih masa (veci gradovi)
 
Ma nista posebno ne zalim, samo kao "zao mi je". U sustini 20/1 mi je sasvim dovoljan, nije mi potrebno 10/1 preko za 900RSD veci racun. Nego hteo sam da vidim kako radi VDSL kod nas - ping, veci upload da li bi mi znacio za posao i sl. (upload na FTP firme mi ide <50KB/s pa ne verujem ni da bi cesto slanje fajlova Skype-om firmi bilo brze, ali nemam kako da izmerim tu brzinu:))
 
Glavna prednost VDSL za obicnog korisnika je veca brzina upload-a koja realno moze ici i do 10 Mb/s ako si na nekoj normalnoj udaljenosti od DSLAM-a...
 
Tja, sve je to smesno u poredjenju sa optikom (TT?). SDSL je jedino pravo, ali toga nema kod nas :S
 
Tja, sve je to smesno u poredjenju sa optikom (TT?). SDSL je jedino pravo, ali toga nema kod nas :S

Dosta vise poredjenja sa TT, svi mi hocemo TT ali realno koliko ih njih moze da ga uzme, mozda 2% beogradjana moze da ga ima a ostali ili cela Srbija? Zato dok to ne bude u svakom gradu u svakoj ulici onda ga nema svrhe porediti sa ostalim internet provajderima.

Svi smo mi do sada videli TT na delu i videli njegove brzine ali sta to vredi dok to ne zazivi u celoj Srbiji do tada je ADSL majka janja.
 
Provereno: Preko 19813 moze da se proveri da li postoje mogucnosti za VDSL, tj. brzine preko 20/1. To se radi tako sto se podnese zahtev i sistem u roku od 2-3 minuta javlja da li je moguce. Ako nije moguce, zahtev se "odbija". AKo je moguce, mora da se predje na VDSL :)
Znaci, kome treba veca brzina moze da predje i isproba pa se vrati ako mu ne odgovara. Ko samo zeli da proveri, nece moci :)

Nema garancije kakve brzine mogu da se dobiju, nazalost, tako da je mozda najbolje da se nedelju dana pred kraj meseca uzme paket koji bi se uzeo za probu, i ako ne moze da postigne zadovoljavajuce brzine da se odmah pocetkom sledeceg meseca vrati na staro.

Kod mene ne postoji mogucnost za VDSL za sada :(

Za korisnike Telekom ADSL može online (u korisničkoj zoni) odmah da se dobije informacija.
 
Nazad
Vrh Dno