Šta je novo?

Mozilla Firefox [FAQ u II postu]

Yup, MP4/H.264/AAC. Bitrejt nije toliki problem zato što imam Net 10 paket a fiksirao sam rezoluciju na 720p pošto mi je monitor 1440x900. Mada, mogu da probam i WEBM verziju dok skidam torente. Tada CPU ništa ne radi ali protok je malo nategnut.
 
VP9 treba da kao i H.265/HEVC, nudi oko 50% manji bandwidth od H.264 za isti kvalitet. Za nijansu je gori od HEVC.
 
Zašto bi koristili Flash kada gore radi, i više je zahtevan za YT?

Ma naravno, ja sam na HTML5 odavno, flesh izumire godinama i prepun je problema, mada će još dugo biti aktuelan, mislim da svaki livestream i dalje samo radi isključivo na flashu, kao i gomila drugih servisa.
Primetih samo da od verzije 40 FF-a youtube nudi samo html5, do te verzije je moglo da se bira.
 
VP9 treba da kao i H.265/HEVC, nudi oko 50% manji bandwidth od H.264 za isti kvalitet. Za nijansu je gori od HEVC.
50% je ušteda na 4k rezoluciji. Niže rezolucije ne nude toliku uštedu u bitrejtu. Pošto je video na YT uglavnom low detail, VP9 svakako ima koristi od toga. Problem sa njim i sa x265 je što imaju problema da očuvaju fine detalje i film grain a da pri tome uštede na bitrejtu u odnosu na x264. U stvari, trenutni testovi pokazuju da na relativno visokom bitreju x265 daje lošije rezultate od x264. VP9 još uvek niko nije testrirao na visokom bitrejtu jer im je enkoder vrlo spor i teško ga je konfigurisati. A pošto mu je hardverska podrška ekstremno loša niko ga i ne koristi u kućnim uslovima.
Ma naravno, ja sam na HTML5 odavno, flesh izumire godinama i prepun je problema, mada će još dugo biti aktuelan, mislim da svaki livestream i dalje samo radi isključivo na flashu, kao i gomila drugih servisa.
Primetih samo da od verzije 40 FF-a youtube nudi samo html5, do te verzije je moglo da se bira.

Ne bih rekao da Flash izumire godinama. Još uvek se aktivno razvija, do proleća ove godine većina sajtova je koristila Flash format za distribuciju video sadržaja, još uvek je popularan za flash reklame, online igrice su mahom rađene u flash-u i većina će tako i ostati, kako stoje stvari.

HTML5 do prošle godine nije vredeo ničemu. Tek je tada Google uspeo da pogura razvoj HTML5 formata kroz Google Chrome i Youtube. A za sada većina sajtova ne koristi sve mogućnosti HTML5 formata jer ih pojedini brauzeri i ne podržavaju. Zamisli da ubace neku opciju koju podržava samo Google Chrome. Sajt ne bi dobro radio ni na jednom drugom brauzeru. Za Flash je bilo lakše programirati jer je bio univerzalan za sve brauzere. Mislim da Flash neće u penziju bar još par godina. Taman da svako koristi šta mu više odgovara i bolje radi.
 
Krpljenje bezbednosnih rupa u Flash-u baš i nije neki razvoj.
 
Zašto bi koristili Flash kada gore radi, i više je zahtevan za YT?
E vidiš, ovo svi kažu, ali kod mene na kućnom kompu (u potpisu) i na poslovnom (mnooogo jači nego kućni), jednostavno nije tako. Youtube HTML5 mi znatno više resursa troši kad je 720p/1080p nego kada isti pustim preko flasha. Probano iz više browsera. Dok je na poslovnom to nebitno, na kućnom osetim, jer ako pustim youtube da mi svira u pozadini, a počnem da radim nešto drugo zahtevnije, zvuk mi secka i cpu usage je znatno veći, a kad je preko flasha, takvih problema nemam i cpu usage je ispod 10% za 1080p.
 
Koristim dodatak Magic Actions for Youtube. Radi na FF, Chrome i Operi.

Počeo sam da ga koristim zbog opcije Stop Autoplay. Obično otvorim više YT klipova pa je prilično iritirajuće kada krene sav taj plejbek ili baferovanje ako ih odmah pauziram. Sad ga koristim i zato što mogu da forsiram plejer (HTML5 ili Flash), rezoluciju (720p u mom slučaju) i MP4/AVC video format.

A ima i druge mogućnosti kao što su Cinema mod, hvatanje screenshot-a videa, kontrola jačine zvuka preko točkića na mišu, Autoreplay i par drugih tweak-ova. Solidno radi posao.
 
Poslednja izmena:
Da, dobro, mislio sam na non-YT livestream.
Nebitno, bitno je da se ima izbor, ne odgovara svima flash, isto tako ne odgovara svima HTML5
 
https://blog.mozilla.org/addons/2015/08/21/the-future-of-developing-firefox-add-ons/

Mozilla odbacuje add-ons i prelazi u multi-process, dakle odbacuje uglavnom ono zbog čega su korisnici koristili nju umesto chroma. Šta mislite o daljem razvoju situacije, da li ćemo dobiti chrome koji umesto na webkit forku, radi na gecku i ostalo je sve isto (gutanje rama za doručak...) ili će multi process optimizacija biti bolja i manje zahtevna? Što se samih ekstenzija tiče, tu neće biti problema, šta ima od bitnih stari na jednom ima i na drugom browseru do sada, a kad se pređe na jedinstven model, onda će verovatno biti svuda isto.
 
Firefox će dobiti novi engine pisan u Rust-u, tokom cele tranzicije.
Multi-process je zbog stabilnosti i sigurnosti, kada već telefoni imaju 4GB RAM, sasvim razumljivo da rastu zahtevi.
 
Koliko vidim Classic Theme Restorer još niej signed. Ako budem uskraćen za istu, a ista mi omogućava da FF bolje prilagodim sebi, moraću razmisliti o prelasku na neki FF derivat.
 
Većina komentara ispod tog posta je prilično negativna. Iskreno, nisam siguran da li je put kojim Mozilla ide optimalan za Firefox :(

Nadam se da će FF ipak ostati veran svojim "korenima", odn. da neće postati žderač RAMa, da će zadržati svoje odlične extenzije i odličnu kastomizaciju.

U suprotnom... Pa, nije preveliki problem preći na drugi brauzer ;)

@ Sass Drake: ja mislim da je CTR potpisan:
24yzgjc.png


Mislim da su nepotpisane extenzije označene kao npr. AdGuard.
 
Poslednja izmena:
Činjenica je da zahtevnost mora da raste, jer je kompleksnost Web stranica porasla, i dalje raste.
Multi-process zavisi kako će da izvedu do kraja, u Nightly je već duže vreme. Mnogo je veći problem ako stoje u mestu.
 
Džaba njoj što ne ždere RAM kad ima gluposti na izvoz, u zadnje vrijeme mi se više puta krešovala za 15 dana, nego svi ostali ukupno otkad koristim računar. Naravno batalio sam je i ćao.
 
@wwwz

Ostale imaju signed u nazivu. Ono što mene brine je to što novi API za ekstenzije neće dozovljavati duublje zadiranje u samom Firefoxu, a bez toga CTR i NoScript neće biti moćne kao što su sad. :S:
 
Apdejtovao mi se WF.. au koliko je gadna ova nova ikonica.
 
Waterfox na Mac-u radi kao sat ....poprilicno brzi od Safarija...zapravo munja naspram njega!

Nemam takav utisak, ni na Mac Pro-u (kantica) ni na 13" Retini. Moj utisak je da je Safari na OS X-u i dalje najbrži.

Screen Shot 2015-08-30 at 18.53.39.png
Screen Shot 2015-08-30 at 18.56.43.png
 
64-bit build. Koji uskoro treba i sam Firefox da ima za stabilni kanal, ionako ga godinama imaju u Nightly, tako da mi nije jasno zašto se toliko vuku...
 
64-bit build. Koji uskoro treba i sam Firefox da ima za stabilni kanal, ionako ga godinama imaju u Nightly, tako da mi nije jasno zašto se toliko vuku...

Nije ni meni...sama aplikacija doduše još ne klopa 3.5GB+ RAM-a....u stvari kad bolje razmislim, kad Mozilla bude zvanično objavila 64-bitnu verziju FF-a....to može samo da znači da je FF postao spreman da pojede sav RAM koji postoji :d

Koliko su postali nenormalni, ima da skenira računare u mreži i ko ima startovan FF, koristiće ga kao node i ima da jede i njegov ram :D
 
Poslednja izmena:
@ bax2003
kod mene je takav slucaj ...WF bukvalno otvara stranice momentalno, uzasno brzo sto je dobro ...Safari uvek kao da nesto razmislja pa onda krene ... do cega je ne znam ali sam odusevljen WF
 
Koristio sam dugo Maxthon, reko da probam Waterfox, kako da povucem bookmarks iz Maxhton-a ili kako da ubacim bookmarks u Waterfox? Nigde nevidim opciju.
 
@ bax2003
kod mene je takav slucaj ...WF bukvalno otvara stranice momentalno, uzasno brzo sto je dobro ...Safari uvek kao da nesto razmislja pa onda krene ... do cega je ne znam ali sam odusevljen WF

To je zbog specijalnoh optimizacija u kodu koje koristi autor Waterfox-a. A takodje veliku ulogu tu ima i to sto je Waterfox 64-bitni potpuno !
 
Da li postoji neki addons da moze da mi pokazuje u trenutku zauzece ram, cpu, download kao sto imam u maxthonu Untiaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaatled.png i drugo da li moze komanda gestova skrolovanje kroz tabove koje je po default UR i UL da bude zadrzati Desni klik i skrolom napred/nazad, da li je ovo izvodljivo u Waterfox?
 
Nazad
Vrh Dno